Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen HURUFİCAN

 
Seçenekler
Alt 20.10.09   #1
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Gerçek Musahiplik-1


Canlar…


Musahiplik konusunu Sünni ve Caferi allemelere sorarak birinci kaynaklarda buraya hiçbir yorum yapmadan sizlere fikirlerini sunuyorum. Bu fikirler çok kapsamlı açıklamalar vardı lakin siyasi bazı özel nedenlerden dolayı aktarımlar inanclarımıza hakaret vari olduğundan dolayı koymadık....

Saygıdeğer kardeşim, ..


……….(sebe 46,enfal:74,75.hasr 9.tevbe:100)musahiplik olarak tanıttıkları kavramla doğrudan bir ilgisi yoktur. sizin kendiniz de herhangi bir Kur'an meali elinize alsanız ve andığınız ayetlerin meallerine baksanız, bu ayetlerin islamda söz konusu olan din kardeşliği, yardımseverlik ve fedakarlık gibi islami değerlerle ilintili olduklarını açıkça görürsünüz. Bendenizin vakti bu ayetleri teker, teker ele alıp onların üzerinde genişçe bir tefsir yazmaya müsait değildir. Dolayısıyla bu konuya girmiyor ve sadece bu konuda bir kanaat edinmeniz için sizi herhangi bir mealle bakmaya davet ediyorum.

Ehlibeytin musahip edindikleri ve taraftarlarını musahip edinmeğe çağırdıkları iddiası da doğru değildir, ehlibeyt islamın genel davetinden öte bir davette bulunmamıştır. islamın genel daveti de inanç, hukuk ve ahlak ilkelerinden ibarettir ki, her biri ilgili bölümlerinde açıklanmış ve bunların ana kaynağı da kuranı kerim, allah resulü ve ehlibeytinin izahatı ve yaşayış tarzı ve aklın açık hükümleridir. Bu gibi konulara ait bilgiler bir ölçüde Caferiler sitesinde yer almıştır. Bu siteden bu gibi mevzular hakkında az da olsa bilgi edinebilirsiniz.
bu gün Alevilerin cem toplantılarında yaptıkları ayinler ise çoğunlukla doğru olmayan şeylerdir. Ehlibeytin getirdiği öğretide böyle şeyler yoktur. Bunlar onların kendi yanlarından üretip çıkardıkları şeylerdir. Nitekim ehlisünnet tarikatlarının birçoğunda bu gibi uydurma davranışlardan çok,,çok yer almaktadır. Bunların yaptıkları da onlardan birisidir. Saygılar.

Yemen Lübnan ve Suriye’deki diğer aktarımlar ile Azerbaycan bilgilerimiz ve yoldaşlarımızın görüştükleri âlemler ulamalar ile birer bir aktardıkları geldikçe biz bunları buradan açıklamaya devam edeceğiz.Arapça bilen aile efratlarına sözde ayetleri bende bilmekteyim. Bunların musahip olmakla İslam tarihi gelişimi ile hiçbir bağlantısı yoktur. Uydurmadan başka bir şey değildir. Batım-i değil Kuranı BATIL yapmaktan başka bir manası yoktur. Musahipliğin olmadığı 1400 yıldır 12 imamlar tarafından bilinmektedir.

Bundan dolayıdır ki 12 imamında Musahibi yoktur.

Hatta bu olayı, imam Cafer’in buyruğuna bağlarlar ki imam Cafer’in buyruk adında bir kitap yazmadığı tüm tarih ve İSLAM TARİHCİLERİ BİLMEKTEDİR.İmam Cafer 3 adet kitap yazmıştır ki,.Bunlardan birinde hacc kutsallığı namaz ve bu kavramları İslami ölçüde anlatır cem semah saz deyiş kesinlikle yoktur.Bundan ötürüde ne imam Cafer’in nede 12 imamın musahibi yoktur.Var diyen yalan söylemekte tarih ve İslam tarihine uydurma ekleme yapmaktan başka bir şey yapmamaktadır.

Musahiplik islamdan önce var olan kadim inanç devamıdır. HATTİ döneminde ibadet haneye girmek için su ile yıkanıp temiz elbise ile gitmek farz ise bu musahiplikte Anadolu kadım inançlı olduğu bu ayan beyan ortada olduğu çıkmaktadır.12 Hizmetli HATT’ İLER gelerek kopuzun atasıyla söylemler bulunur 12 hizmet semah döner sonra kardeşler bacılar halk meydanına çıkar ikrar verilerdi.

Musahiplik olayı yerini değiştirmektedir. Lakin ayeti kuran olmadığı’ da açık buradan belli olmak ile beraber. Bu Musahipliği ayrıca iyiden iyiye anlatacağız.

Devam edeceğiz..


Aşk ile…
Sponsor Reklamlar

eso bunu beğendi.
HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Musahiplik Cemi Hakkında Dede-baba Cem İbadeti 2 22.10.12 16:30
Musahiplik Pir Mehmet English Alevi Forum 0 16.07.11 17:14
akp gercek yuzu Alevi Komik Resimler 1 27.05.10 01:37
28. Alevîlik'te Sıkça Adı Geçen "Musahiplik" Kavramı Nasıl Açıklanabilir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:52
Musahiplik Alevi Alevi Kültürü 0 05.09.09 01:35
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2