Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 11.07.12   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün başlattığı cemevi tartışması tam gaz sürüyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis çatısı altında cemevi açılması talebine Diyanet'i referans göstererek "İbadet yeri camidir" dedi. Tartışmaya dün Başbakan yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Arınç, CHP Milletvekili Aygün'ün TBMM'ye cemevi talebi için "Biz burada sayın milletvekilinin ne söylediğine değil yüzyıllardır belki bin yıldır Alevilik konusunda bir inanç manzumesinin İslam içinde yer aldığını söyleyen bugüne kadar gelmiş öğretileri kabul etmek noktasındayız" dedi.

Bugün bu tartışmaya Sabah gazetesinin Alevi yazarı Sevilay Yükselir de katıldı. Yükselir, bugünkü köşesinde Hüseyin Aygün'e bir soru yöneltti: "Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim?"

İşte Yükselir'in "Ya Alevilik başka bir dinse.." başlıklı o yazısı

ALEVİLİK İSLAMİYET'İ FARKLI YORUMLAYAN BİR MEZHEPTİR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Meclis çatısı altında cemevi açılması yönündeki talebine olumsuz yanıt vermiş. Bu olumsuz yanıta referans olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, "Alevilik İslam içi oluşumdur, ibadet yeri de camidir" fetvasını göstermiş. Diyanet'in vermiş olduğu fetvanın ilk kısmını tartışmayacağım. Çünkü ben de Aleviliğin kesinlikle İslam içi bir oluşum olduğuna inananlardanım. Ancak, "Bir oluşumdur" deyip kestirip atmanın da aslında İslamiyet'in özüne saygısızlık olduğunu düşünüyorum.
Çünkü Alevilik sadece bir oluşum değil, İslamiyet'i farklı yorumlayan bir mezheptir!
KİTABI KUR'AN, PEYGAMBERİ MUHAMMED

Böyle olduğu için de zaten Türkiye'de Sünnilikten sonra en çok mensubu olan bir inanç tercihi olmuştur. Böyle olması çok doğaldır. Zira sorguladığınızda dayandığı temeller ile Sünniliğin hiçbir farkı yoktur. Kutsal kitabı Kuran-ı Kerim, o kitabı insanlığa anlatması için Allah tarafından elçi seçilen Hz. Muhammed de inanılan peygamberdir gerçek Aleviler için.
HZ. ALİ'YE DUYULAN BAĞLILIK MÜTEDEYYİN BİRİNİ RAHATSIZ EDER Mİ

Tek fark vardır o da Hz. Muhammed'in İslamiyet'i insanlığa anlatmak için yola beraber çıktığı, biricik kızını emanet ettiği yürekliliği ve cesareti nedeniyle onu Allah'ın Aslan'ı diyerek taçlandırdığı Hz.Ali'ye ve onun katledilen evlatlarına duyduğu sevgi ve saygı ve Ehl-i Beyt ve Oniki imamlara olan aşırı bağlılıktır.
Peki bu bağlılık 'Elhamdülillah Müslümanım' diyen mütedeyyin birini rahatsız eder mi? Edebilir mi? Mümkün mü Müslüman olduğunu söyleyen birinin Hz. Muhammed'in soyunu devam ettiren Hz. Ali'ye ve onun evlatlarına duyulan bu bağlılıktan ve bu bağlılığı esas alan bir inançtan rahatsız olması?
DİYANET NEDEN ALEVİLERE AYRIMCILIK YAPIYOR

Mümkün değil dediğinizi duyar gibiyim.
Peki o halde neden devletin din işlerine yol vermekle, inançta eşitlik sağlamakla mükellef olan Diyanet Aleviler'e karşı ayrımcılık yapıyor?
Neden, "İbadetimi cemevinde yapmak istiyorum" diyen Alevilere ısrarla camiyi işaret ediyor? Neden biliyor musunuz? Çünkü Alevilerin dışarıya verdiği fotoğraf bunu gerekli kılıyor!
SORUN ALEVİLERDE

Maalesef sorun Diyanet'te değil! Sorun Alevilerin kendisinde.
Birlik yok! Dirlik yok! Bütünlük yok! Karman çorman bir resim var ortada ve bu resimde de milyonlarca insan var.

Kimi diyor ki mesela; "Aleviyim. Elhamdülillah Müslümanım. Hz. Muhammed Peygamberim. Hz.Ali'nin yolu yolum. İslamiyet'in bütün ritüelleri de düsturum!"

Kimi diyor ki; "Aleviyim. Elhamdülillah Müslümanım. Hz. Muhammed Peygamberim. Hz. Ali'nin yolu yolum. Ama ben camide değil, cemevinde ibadetimi yaparım. Dedelerim bana ne yol gösteriyorsa ona göre inancımı yaşarım!"

Kimi ise diyor ki; "Aleviyim evet ama Müslüman değilim. Aleviliğin kökü İslamiyet, Peygamberi Hz. Muhammed, Hz. Ali'nin yolu da yolum değil! Bizim yolumuz başka bir yol!"
ALEVİLİK BAŞKA BİR DİNSE PEYGAMBERİMİZ KİM

Kimi de diyor ki Meclis'te cemevi yapılması talebi reddedilen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gibi; "Alevilik başka bir dindir!
İbadeti cem, ibadet yeri de cemevidir!"
Bakıyorum şimdi bu resme ve emin olun bir Alevi olarak bile benim kafam allak bullak oluyor. Soruyorum tabii haliyle; "Ya peki ben hangisindenim?
Ben nasıl bir Alevi'yim?"
En sonuncusuna yani Hüseyin Aygün'ün, Diyanet'inkine taş çıkartacak "Alevilik başka bir dindir!" fetvasına ise iyice dumur oluyorum. Panik halde geveliyorum tabii ondan sonra da; "Yahu Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim o zaman? Kitabımız hangisi? Şartları nelerdir? Ne yani şimdiye kadar ettiğim dualar filan boşa mı gitti? Yanlış mı yaptım? Ne yapacağım peki bundan sonra?
Kime sığınacağım? Kimden yardım alacağım?"
AYGÜN'ÜN 2. FETVASINI BEKLİYORUM

Dayanamayıp sonunda Alevilik konusunda bilgisine güvendiğim bir başka Dersimli olan Cafer Solgun'u arıyorum. Aktarıyorum az evvel okuduğunuz satırlardaki endişelerimi. O da diyor ki; "Valla ben de bilmiyorum. En iyisi Aygün'e sormak lazım. Madem Alevilik başka bir din filan diye çıktı ortaya. O zaman altını da doldursun. Doldursun da biz de hakikaten hangi dinin mensubuymuşuz gerçekte öğrenelim!"

Evet. Galiba en iyisi Aygün'ün ikinci fetvasını beklemek. Bakalım ne diyecek? O müthiş, "Alevilik dindir! İbadeti de cemdir!" teorisinin altını nasıl dolduracak?
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.07.12   #2
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


Pirimiz Haci Bektasi Veli´nin ünlü eseri Makalat incelendiginde, 4 kapi, 40 makamin bütün makamlarinin Kuran ayetlerinden alindigi görülür. Yine 7 ünlü Alevi ozanlarinin siirlerinde de devamli Hz.Muhammed´ten Hz.Ali´den ve 12 imamlardan bahsedilir. Cemler´de virdimiz Hak, Muhammed, Ali dir. Kuran´in Nur, Yasin ve Insan surelerinden ayetler okunur.

Bu degerler Alevilikten cikartildigi zaman geride ne Alevilik, ne de Alevi kalir.
Bu yol da amac dünya nimetlerini degil, Hakka ulasmaktir.

Bizler iktidardan haklarimzi alabilmek icin, yolumuzu türlü kaliplara sokar cikarirsak, hem herkesi kendimize güldürmüs hem de bu yola bas koyanlara ihanet etmis oluruz.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.07.12   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


alevilik bir din veya mezhep degildir,

bir inanç ve yoldur,

aleviler sadece alevidir,

başka bir şeylerin içine yamamayın,

aleviler alevidir..ALEVİLİK KISACA HAK YOLUDUR HAKDAN GELİP HAKKA GİDERLER.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #4
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kimCHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün "Alevilik bir dindir" şeklindeki açıklamasının yankıları devam ediyor.

AYGÜN NE DEMİŞTİ?
Hüseyin Aygün, "TBMM'de cemevi açılsın talebine" Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Alevilik ayrı bir din olmayıp, İslam için bir oluşum, İslam'ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği" görüşüyle yanıt veren TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, "Alevilik bir dindir, ibadeti cemdir, ibadethanesi cemevidir" diyerek yanıt verdi.

"ALEVİLERE KAFİR DİYENLERDEN FARKINIZ KALMADI"
Yapmış olduğu bu çıkışla Alevilerin de tepkisini çeken Hüseyin Aygün'e bir eleştiri de kendi partisinden geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada Aygün'ün Alevilikle ilgili sözlerini eleştirdi.

Akkiraz: "Aleviliğe din demek, büyük bir yanlış ve provakasyondur ki; Dün Alevilere kafir diyenler ile hiçbir farkınız kalmadı. Alevilik sadece duygunun, ruhun inancı degildir; Akıl ve mantığın inancıdır. Bunu bilmeden, hesaplamadan Alevilik konuşmak Alevilere saygısızlık. Sapla saman karışınca bu din özgürlüğü olmuyor. Ben tüm hayatım boyunca cemevleri için mücadele ettim. Ama bir kez bile bilimin ve inancımızın ışığını terk etmedim. Onu günlük prim yapma aracı olarak kullanmadım. İnancımız her şeyin üzerindedir. Ama birileri dün olduğu gibi bugün de inancımızın üzerinde tepinecekler ve halkın aklını karıştıracaklarsa buna da izin verilemez." dedi.

ENSONHABER.com

Yorumusuz...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #5
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


simdide aleviler birbirine girdi buyur burdan yak
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
simdide aleviler birbirine girdi buyur burdan yak

Böyle olacagi basindan belliydi.
Kimi Alevi oldugu icin, kimide memfaatleri icabi Aleviyim diyor.
O oraya cekiyor, digeri baska yere.
Bakalim sonu nereye varacak?
Hayirlisi diyelim.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


Haklisin herkes sozde alevi olmus ozde alevi olan yok boyle oluncada bu tip karmasalar ortaya cikiyor halkin vekilleri birbirine girerse halk ne yapsin
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #8
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


Ben, bir Alevi olarak şunu söyleyebilirim: Siyasi partilerin Alevilikle ilgili sözde şeyler beni hiç enterese etmiyor. Bizim bunları bırakıp birlik olmamız gerekiyor.
Sponsor Reklamlar

Alevi, Sun's Son ve bilgeyol bunu beğendiler.
__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #9
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim


Yirmi yili askin bir süredir Alevilik hakkinda arastirmalar yapiyorum ve suan Aleviligi tarf etmeye cekiniyorum. Bir yanlis yapar da bu yola bas koyanlara haksizlik ederim diye.
Bir millet vekili cikiyor ve kafasindan bir iddia ortaya atiyor, Alevilik islam disinda bir dindir diye.
Hemen ardindan imzalar toplaniyor, Alevilere diretmeler yapiliyor "Secimini yap ya müslüman ya Alevisindir" diye.
Tepkiler büyüyünce de geri adim.

Oysa, Müslüman toplumunu Alevi ve Sünniler olusturmakta. Diyanet ve Cemil Cicek neye dayanarak Sünnilerin inanc ve ibadetlerini Müslümanlarin inanc ve ibadetleriymis gibi gösteriyor? Kuran´da Cami kelimesi geciyormu? Müslümanlarin ibadet haneleri neden Cemevleri degil de cami? Seklinde bir savunma yapmis olsaydik hem dik durus sergilemis, hem de bu yola emegi gecenleri hice saymamis olurduk.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Yükselir: Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim
Dogruyu söyleyeni dokuz köyden kavarlarmis diye bir laf vardir.
Adam namazin ibadet olmadigini söyledi.
Yedigi küfürün haddi hesabi yok.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ne Giysek Yakısmıyor Hüzünden BaŞka tülay Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 1 26.12.11 23:00
Sevilay Yükselir'in Mehmet Ali Erbil'e mum söndü öfkesi dinmiyor bir_can Alevi'lik ile ilgili Genel Videolar 2 23.06.11 23:35
Iki Cihan Gunesi Peygamberimiz arap2000 Sepet 1 06.01.11 01:58
o beşiktaş'tır ... başka söze gerek mi vardır ? qözde Beşiktaş 4 10.06.10 23:27
Başka Dilde Aşk eso Kültür Sanat 0 28.12.09 00:12
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2