Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 13.07.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Wink İsmail Saymaz'a Anlamlı Odül

Erzincan ve Ergenekon davalarında yazdığı haberlerden dolayı hakkında yedi dava açılan ve toplam 58.5 yıl hapsi istenen İsmail Saymaz, TGC'nin 2010 Basın Özgürlüğü Ödülü'ne layık görüldü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2010 Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Bu yılki ödüllere, hapis cezası tehdidi altında olan gazeteciler adına Radikal muhabiri İsmail Saymaz, Ekspress Dergisi’nden İrfan Aktan ve Azadiya Welat’tan Vedat Kurşun değer bulundu. Yaptığı haberler nedeniyle hakkında yedi dava ve bir soruşturma açılan İsmail Saymaz’a 58.5 yıl hapis cezası isteniyor. ‘Kişi’ dalında Basın Özgürlüğü Ödülü ise Hürriyet’ten Sedat Ergin’e verildi.

Saymaz’a, ‘Erzincan Davası’ kapsamında yaptığı haberler nedeniyle art arda davalar açılmıştı. Saymaz’ın; 12 Şubat’ta ‘Keneyle suikast çaycıyla darbe!’, 18 Şubat’ta ‘Savcılar Cihaner’e darbeyi sormuş’, 20 Şubat’ta ‘Dursun Çiçek’i tanımam, bu sizin kurgunuz’, 22 Şubat’ta ‘Dursun Çiçek ile buluştun mu?’ ile 1 Mart’ta ‘Örgüt lideri Saldıray Berk mi?’ başlıklı haberleri için 8 -27 Nisan tarihlerinde beş ayrı dava açıldı.

Tamamı Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davalarda Saymaz, ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ ve ‘gizliliği ihlal’ iddiasıyla ve her biri dokuz yıl olmak üzere, 45 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. ‘Erzincan Davası’nı konu alan ‘Postmodern Cihad’ adlı bir kitap yazan Saymaz, Adalet Bakanlığı’nın “Haber kaynağını açıkla” baskısına maruz kalmıştı.

Saymaz ayrıca, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in Ergenekon soruşturması çerçevesindeki savcılık ifadesini yayınladığı için de ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ ve ‘gizliliği ihlal’den yargılanıyor. Bu davada da dokuz yıl hapsi isteniyor. Saymaz’a son olarak, Radikal’in 19 Mart 2009 tarihli sayısında yayımlanan ‘Yazlıktaki paşalar Balbay’ın sola lider olmasında mutabık’ başlıklı haber nedeniyle de Saymaz’a, ‘gizliliği ihlal’ suçlaması ve dört buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Dinleme haberine de soruşturma
Ayrıca Saymaz hakkında, 8 Haziran 2010’da Radikal’de yayımlanan ‘Ergenekon savcısı hâkimini dinledi’ başlıklı haberi nedeniyle soruşturma yürütülüyor.

Eski TGC Başkanı Nail Güreli, TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto ve Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, Radikal yazarı Altan Öymen, Türkiye Barolar Birliği’nden Teoman Ergül, Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Çetin Tüzüner, İletişim Araştırmaları Derneği’nden Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, İletişim Mezunları Derneği’nden Yrd. Doç. Dr. Esra Arsan’dan oluşan Büyük Seçici Kurul; 7 Temmuz’daki toplantısında, ‘bir yıl içinde basın özgürlüğünün korunması konusundaki çalışmalara katkıları nedeniyle’ Hürriyet yazarı Sedat Ergin’e ‘kişi‘ dalında 2010 Basın Özgürlüğü Ödülü verilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Kurul; Saymaz’ın yanı sıra, dergideki bir yazısı nederiyle ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla 15 ay hapis cezası alan İrfan Aktan ile 166 yıla kadar ceza istenen ‘Azadiya Welat’ın eski sorumlu müdürü Vedat Kurşun’u ‘halkı bilgilendirme amacıyla yaptıkları haberler nedeniyle hapis cezası tehdidi altında olan ve cezaevinde bulunan gazeteciler adına’ oy birliğiyle ödüle değer buldu.

‘Kurum’ dalında Bağımsız İletişim Ağı 2010 Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü. Ödüller, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek 24 Temmuz Geleneksel Gazeteciler Günü’nde sahiplerine verilecek.

Kaynak: Radikal
Sponsor Reklamlar

mmuratkkaratas ve dosteli bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...