Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni
  • 4 gönderen kepenekli çoban
  • 3 gönderen jetlii11
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen pirdesur
  • 1 gönderen bilgeyol

 
Seçenekler
Alt 28.04.11   #1
kepenekli çoban
kepenekli çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: muğla (bodrum)
Mesajlar: 249
Rep Puani : 12
Standart Maras Katliami Belgeseli


Sponsor Reklamlar

kepenekli çoban isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.04.11   #2
kepenekli çoban
kepenekli çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: muğla (bodrum)
Mesajlar: 249
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Maras Katliami Belgeseli


Sponsor Reklamlar

gencalevi, DEMAN, aSi_YaReN ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Konu kepenekli çoban tarafından (28.04.11 Saat 18:50 ) değiştirilmiştir.
kepenekli çoban isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.04.11   #3
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Maras Katliami Belgeseli


değerli can bu katliamları unutmak,namertliktir.büyüklerimiz hep anlatırlar o günleri.anlatırken bile gözlerine hakim olamıyorlar.ve halen bu yezitler doymamış gibi gözüküyor.onların bu ölen canlarımızı anmamıza bile tahammülleri yok.hep kanlı maraş diye kalacaktır...
Sponsor Reklamlar

gencalevi, DEMAN ve aSi_YaReN bunu beğendiler.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.04.11   #4
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Maras Katliami Belgeseli


tamamen cahillikle alakali egitimsiz her insan birer kör kursundur.. guzel laf

alevi dedeleri ve imamlar oturup sohbet etse kaynassa ne guzel olurdu ama nerde gene hayal kuruyorum galiba..
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.06.11   #5
pirdesur
pirdesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 56
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Maras Katliami Belgeseli


En basit Örnek ... Fransız lar Antep maraş bölgesine girdiğinde sesleri çıkmamıştır. Neden ?
Çünki İçlerinde büyük önderleri vardı ve onlara zenginlik bahşeden sözler verilmişti. Halkıda onlar yönettiği için Sığır gibi ( Bütün Bölge halkını bu duruma dahil değildir ) insanlarında sesi çıkmamıştır.
Şahin Bey Sütçü İmam gibi Gerçek Müslümanlar çıktığında ise ilk önceleri bu Değerli İnsanları dışlamışlardır. Tarih kocaman bir yalandır. Şahin BEy özellikle zindanlarda sürünmüştür uzun yıllar. Çünki çıkarlara ters düşmüştür.

Ermeni Fransız ve İngilizlere bile tahammül eden bu insanların ALevilere neden tahammülü yok sizce ?
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
pirdesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.12.13   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Maras Katliami Belgeseli


Yaralar

kanatılmaya

devam ediyor


Bugün Maraş Katliamı’nın 35. yıldönümü. Valilik bu sene de anma etkinliğine izin vermedi. Yasağa yepki veren Aleviler “Devlet Katliamın yaralarını kanatmaya devam ediyor” diyor


Okuyucu Modunu Aç Okuyucu Modu Kapat Yazıyı Büyüt: 12 14 16 18 20
HASAN AYTEKİN ANKARA

Türkiye’nin katliamlar tarihinde önemli bir yeri olan Maraş katliamında 111 Alevi yurttaş katledildi. 19 Aralık 1978’de başlayan ve yaklaşık bir hafta süren katliam hala hafızalarda taze. Maraş katliamının üzerinden 35 yıl geçti. Maraş katliamının tanıkları yaşadıkları vahşeti katliamın üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen unutamıyor.

***
Bugün geçmişi yaşayan onbinlerce tanığız

Bugün geçmişi yaşayan onbinlerce tanığız. “Yıllardır çok yönlü bir işkence çarkının dişlileri arasından, itile kakıla-ezile büzüle sövüle-asıla coplana-elektriklene falakalana ve ardında binlerce ölü, onbinlerce hasta ve sakat bırakarak bu günlere gelen insanlarız” diyen tanıkların gözünden Maraş Katliamı:

Hatun Köse: Hem aşagıdan hem yukarıdan yağmur gibi kurşun yağdığını, çok sayıda kişiyi yaraladıklarını, “vurun komünistlere” diye bağırdıklarını, kendilerinin Magaralı deresini geçerek Molla Tabak’ın evine sığındıklarını, daha sonra da bu evi de yaylım ateşine tuttuklarını evin önünde Hüseyin Baz ve Zeynep Aydoğan’ın öldürüldüğünü anlattı.

Kamil Berk: Tabancalar, otomatik tüfekler, benzin şişeleri ile evlerine saldırdıklarını; ellerindeki benzin şişelerini pencereden içeri atarak evlerini yaktıklarını, bu grubun elinde üç hilalli bayraklar olduğunu ve “Maraş Komünist alevilere mezar olacak,” “yaşasın Türkeş yaşasın MHP” diye bağırdıklarını, yoldan geçenlere uzun menzilli tüfeklerle ateş ettiklerini, Cemal Bayır ve Ali Ün’ü öldürdüklerini.

Ayşe İşbilir: 50-60 yaşlarında sakallı bir saldırganın durmadan küfür ederek, et keseri ile başına vurduğunu, yere düşerek bayıldığını; sol elini bilegine kadar kestikten sonra öldü diye bırakmış olduklarını; kızı Sabahat İşbilir’i öldürerek kendi üzerine attıklarını, oglu Mehmet İşbilir’i de aşagıda caminin orda öldürmüş olduklarını, kaynı polis memuru Hacı Veli İşbilir’i de saldırganların öldürmüş olduğunu.

Nursel Metin: 300-400 kişilik büyük bir topluluğun “mülüman Türkiye, Kahrolsun Komünistler, Komünistler Moskovaya, Alevilere ölüm” diye bağırarak saldırdıklarını, babaları kanlar içinde yerde yatarken küçük kardeşi Hürriyet’in babasına sarılmasına saldırganların gülüştüğünü, ve saldırganların evin her tarafına gaz dökerek yaktıklarını.

İsmail Yılmaz: Pazar günü hastaneden çıkıp eve geldiğinde, annesinin babasının ve ağabeyinin cesetlerini evin kapısı önünde gördüğünü, saldırganların babasının parmaklarını keserek, kanını bir kazana attıklarını, annesinin kafasını briketle parçaladıklarını ve yüzünün tanınmaz halde olduğunu.

Ali Korkulu: Burada üzerinde yazı bulunan evleri yakın diğer evlere dokunmayın diye bir ses geldiğini, bunu söyleyeni göremediğini, olay öncesinde evlerin duvarlarında böyle yazılar gördüğünü. (12 Eylülün İki Yüzü. s.187-194 Muzaffer İlhan Erdost)

***

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nden İsrafil Erbil: 19 -24 Aralık 1978 ayında Maraş’ta Alevi toplumuna yönelik yapılan katliamdan sonra Aleviler bölgeden uzaklaştırıldı.Katliamın sonuçlarından katliamın neden ve kimler tarafından yapıldığı daha iyi anlaşılmaktadır. Katliam öncesi bölgede Alevilerin (sol eğilimin) nüfus, ekonomik ve politik gücü çok etkiliyken katliam sonrası sağ ve muhafazakar çevrelerin nüfus, ekonomik ve politik olarak tamamen ele geçirdiğine şahit olduk. Her ne kadar tüm Maraş halkını katliamcı olarak görmeye hakkımız yok ise de katliamda rol alan onbinlerce insanın dışardan gitmediğinide biliyoruz. Bu nedenle Maraş katliamının aydınlatılması ve organizatörlerinin bulunması politik olarak sağ ve inanç olarak sünni muhafazakar toplumun Alevilerden ve solculardan daha fazla görevi olmalıdır. Buna rağmen ne devlet ne de Maraş ahalisi bugüne kadar hiçbir girişimde bulunmadığı gibi 32 yıl sonra 2010 aralık ayından itibaren maraş’ta yapılmak istenen anma etkinliklerine bile izin verilmemektedir.Bu yıl Aralık ayı ilk haftası Maraş Valiliğine yaptığımız ziyarette yapmak istediğimiz anma ve Maraş Cemevi binası temel atma töreni için bilgilendirmek istediğimizde Vali Kocatepe buna izin veremeyiz’ diyerek reddetmiştir. Devletin bugüne kadar aynen diğer ülkelerde, örneğin Solingen’de olduğu gibi hayatını kaybedenler için anıt dikmesi ve katliamı aydınlatması gerekirken Genel Kurmay bile katliam arşivlerini 41.000 tl karşılığı satılığa çıkarmıştır. Bunun üzerine Alevi kurumları olarak bu belgeler bizde bulunmalıdır düşüncesiyle harekete geçerek halk arasında dayanışma yöntemiyle yaklaşık 170 klasörlük Genel Kurmay arşivlerini almaya karar verdik. Devlet, hükümet ve Genel Kurmay kendisine yakışanı yapmaya devam ederken duyarlı kesimlerin (demokrat, devrimci, Alevi kurumlar ve kişiler) herşeye rağmen 21 aralık 2013 cumartesi günü Maraş’ta olacak ve katliamları lanetlemeye devam edecektir.
Editör : BİRGÜN
----------------------------------------------------------------------
DERSİMDEN GÜNÜMÜZE YAPILAN TÜM KATLİAMLARI KINIYORUZ.
35 . YILI DOLAN MARAŞ KATLİAMINDAN UTANIYORUZ,
KINIYORUZ YAŞAMINI YİTİREN CANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ.

Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yemdende Alevi Sii Katliami ! hasan Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 18.12.09 13:30
Maras Katliami video izle Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 1 17.12.09 14:31
Cura Yapım Belgeseli Alevi Türkü ve Ezgi Video Bölümü 0 07.10.09 15:23
Malatya katliami Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 06.09.09 23:24
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2