Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19.06.14   #17
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde


kontratak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
CEm Sultan Evvela konumuz Hamdullah Çelebi ve Ailesinin Alevi Bektaşi toplumunu nasıl çıkmaza sürdüğünün tarihsel örnekleri üzerine kuruludur.Onun için konuyu dağıtmak istemiyorum.Devlet bahçelinin hesabında neticede bir sayı çıkıyordu.Senin hesabında ne olduğu belli olmayan sayılar çıkıyor.Ama ben yinede senin hesabın üzerinden değerlendirmeler yapacam.Alevi sayısı 15 milyon olmayabilir.Çünkü 1965 li yıllara göre nufus artış hızına göre olması gereken rakam o ancak Yİne Alevi toplumuna sinsi bir şekilde Enjekte edilen az çoçuk yapma olayı yüzünden bende 12 milyon civarı olduğunu düşünüyorum.BUda % 16 yapar ancak Alevi toplumu şehirleşme ve yaşlanma olayından ötürü oy gücünün %16 dan daha fazla olduğu gereçeği vardır.BDP ye verilen %6 küsür oydan Alevi kürtlerin verdiği oy % 6 nın ancak % 10 nudur.Çünkü Alevi kürtlerin yaşam alanıyla bdp nin etkinli sağladığı alan farklı.
chp NİN ALDIĞI %26 lık oyun ben 15 puanının Alevi oyu olduğunu düşünüyorum.çünkü iç anadoluda chpnin çıkarttığı vekillerin hepsi eskiden yoğun Alevi nüfusun olduğu göçertilmesine rağmen 1 er vekil çıkarılan yerlerdir.Diğer oy potansiyeli Ankara İstanbul İZMir Adana hatay mersin vs yerlerdirki oralardanda Alevileri oyları sayesinde başa güreşebiliyor.Dolayısıyla Alevi Kürtler BDP YE Oy veriyor ifadesi yanlış bütün Alevilerin yoğunluğu chp ye gidiyor bununda sebebi hayat tarzı üzerinden chp ye vermeye mecbur kalınmasındandır.Nitekim Chp genel başkanıda Dersimlidir.Netice itibariyle büyük şehir göç artıkça büyükşehirde oy başına vekil sayısı azalıyor.Bizlerde büyükşehirlere göç ettikçe temsiliyetimiz düşüyor.bEN ONUN İÇİN BİZİm neden ilimiz ilçemiz yoktur sorusuna bunun için cevap aradım.Bizleri göçe zorladılar.Onun için Çelebi ailesine veryansın ediyorum.Benim devlet kurma fikri dediğim 100 200 yıl önceki durumla alakalıdır.Günün şartlarında Alevi toplumundan hiç bir halt olmaz.Buda acı bir gerçekliktir.
Kaldıki nüfus oranı için Hamza AKSÜTe başvurulmasına gerek yok Alevi köylerinin etnik haritası çıkartıldığında sayısal oran rahatlıkla çıkarılabilir.

Degerli can,
"Senin hesabında ne olduğu belli olmayan sayılar çıkıyor." demissin fakat bu hesap benim hesabım degil Hamza Aksüt'ü örnek verdigin icin iki hesaplamayıda onun %40'ı üzerinden yaptım dikkat edersen. Haliyle ortaya cıkan sacma rakamlar Hamza Aksüt'den ötürü. Eger Hamza Aksüt %40 rakamı ülkedeki toplam Kürt nüfusudur hatta %50'yi bile gecmektedir demis olsaydı ona itirazım olmazdı ama tüm alevilerin icinde Kürt alevi oranı %40 derse o zaman iste bu sacma rakamlar cıkıyor.

İlk basta aleviler icinde alevi Kürt tahmini %10 demistim ama hesap yapınca %20 oldugu ve bunun üstüne gecmesinin imkansız oldugu görülmekte.. Bunuda oy oranlarından cıkartıyorum. Bagımsız, BDP ve HDP her secimde 3 milyon oy almaktadır. Bunun 1 milyonu Şafii Kürttür (aslında daha fazladırda ben iyimser bakıyorum), 500 bini Türk alevisidir. Geriye 1,5 milyon Kürt alevisi kalıyor.
%20'si 1.5 milyon olduguna göre toplamda 7,5 milyon alevi yapar. 18 yas altınıda eklersek 8-9 milyon civarında bir alevi nüfusu ortaya cıkıyor.

Sağlamasını ise şu sekilde yapabiliriz. CHP 11 milyon oy alıyor. CHP oylarının cogu alevilerden geldigine göre 6 milyonu Türk alevi olsun 5 milyonu Türk sunni olsun. Türk alevi 6 milyon üstüne Kürt alevileri eklersek 1,5 milyon toplamda 7,5 milyon alevi yapar. 18 yas altınıda eklersek 8-9 milyon civarı bir alevi nüfusu yapar.

Görüldügü gibi kullanılan oylardan tahmini alevi nüfusu 8-9 milyon civarında. Kürt alevi nüfusu ise bunun en fazla %20'si olmaktadır.

Konuya dönersek Hamdullah Celebi kendi inancı dogrultusunda kendi bildiklerinden taviz vermeden bir durus sergiliyor. Belki siz olsaydınız kadı efendi haklısınız bundan sonra bizde namaza durucaz derdiniz galiba yalnız kendi inancı dogrultusunda giden bir kisiyi elestirme hakkına sahip olmadıgımızı düsünüyorum. Arkasındaki toplumu nereye sürükledigi belli olmayan bir cok isyan olmustur tarihte ama onlar sadece inandıkları seyleri yaptılar. Yarın bir gün torunlarınız da sizin arkanızdan yahu bu adam da hep yanlıs seyler yapmıs şu halimize bak diyebilirler, ama siz bugün sadece kendi dogru bildiginizi yapıyorsunuz, Hamdullah Celebi ile aynı durumdasınız.
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti