Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 10.09.09   #1
omergul
omergul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2009
Mesajlar: 122
Rep Puani : 10
Standart Akp Başı Kapalılar Partisi'


AKP kurucu üyesi İsmail Safi’ anket sonucunu açıkladı. AKP kurucusu ve yüksek disiplin kurulu üyesi İsmail Safi’nin doktoratezi için yaptırdığı anket, partinin kadına bakışını tüm netliğiyleortaya koydu.

AKP’nin ilk dönem vekillerinin yüzde 78’i kamuda türbanın serbest bırakılmasını istedi.

“Türkiye’deMuhafazakâr Siyaset ve Yeni Arayışlar” adlı tez çalışmasını 2007’dekitaplaştıran Safi’nin AKP’nin ilk dönemindeki milletvekili ve teşkilatyapısını gözler önüne seren anketine göre vekillerin annelerinintamamı, eşlerinin de yüzde 83’ü kapalı. Annelerin yüzde 98’inin,eşlerin de yüzde 87’sinin ev kadını olduğunu ortaya koyan ankete göre,milletvekillerinin yüzde 78’i de kamuda türban serbestisinden yana.

İsmailSafi, geçen yıl kitaplaştırılan Türkiye’de Muhafazakâr Siyaset ve YeniArayışlar adlı tez çalışmasında AKP’nin ilk dönem milletvekilleri, ilve belediye başkanlarına yönelik anket düzenledi. 302 kişi üzerindeyapılan ankete 194 milletkvekili, 60 il başkanı ve 48 belediye başkanıkatıldı. Ankete göre “Anneniz başörtüsü takıyor mu” sorusunamilletvekilleri ve l başkanlarının yüzde 100’ü “evet” yanıtını verdi.Belediye başkanlarının ise yüzde 99’u annesinin başörtüsü taktığınıaçıkladı. Milletvekillerinin yüzde 83’ü “eşinin başörtüsü taktığını”belirtirken bu oran il başkanlarında yüzde 90, belediye başkanlarındada yüzde 83 olarak gerçekleşti.

Kadınlar ev hanımı

“Yetişkinkızınız başörtüsü takıyor mu” sorusuna da, katılımcıların yüzde 41’i“yetişkin kızım yok” yanıtını verirken, “başörtüsü takıyor” diyenlerinoranı yüzde 32, takmayanların oranı ise yüzde 25. Ankete göreAKP’lilerin annelerinin yüzde 99’u eşlerin de yüzde 83’ü “ev hanımı”çıktı. Milletvekillerinde annesi ev hanımı olanların oranı yüzde 98,eşi ev hanımı olanların oranı yüzde 87 olarak gerçekleşti.

Din devletten önemli

Ankette,“Baş-örtüsü üniversitelerde serbest olmalı mı” sorusuna AKP’limilletvekili, belediye ve il başkanlarının yüzde 93’ü “Tam serbestolmalı” yanıtını verirken “Başörtüsü kamu hizmeti görülen yerlerdeserbest olmalı mı” sorusuna da büyük bir çoğunluk “evet” yanıtınıverdi. Milletvekillerinin yüzde 78’i bu soruya “Başörtüsü kamukurumlarında tam serbest olmalı” yanıtını verirken belediye ve ilbaşkanlarının yüzde 81’i aynı görüşü paylaştı. Ankette, partililerden,“birey”, “toplum”, “devlet”, “aile”, “din” gibi bazı kavramlarverilerek “önem sırasına göre dizmeleri” istendi. Milletvekillerininyüzde 22’si “din”i ön plana çıkarırken devleti ve aileyi önemseyenlerinoranı yüzde 9’da kaldı. İl başkanlarının yüzde 45’i “din dahaönemlidir” derken aile ve devlete ancak yüzde 5 oranında önem verildi.

‘Cumhuriyete gerek yok’

Belediyebaşkanlarının da yüzde 29’u dini ön plana çıkarırken devlete yüzde 4,aileye de yüzde 8 oranında oy çıktı. Bu soruya verilen yanıtlarda“birey” yüzde 48’le en çok önemsenen şık oldu. Yine katılımcılarınyüzde 90’ı “Cumhuriyet ideal yönetim biçimidir ama daha çok demokrasiiçermelidir” diye görüş bildirirken yüzde 5’i “Cumhuriyete gerek yok,demokrasi yeterlidir” dedi.


Haber: Cumhuriyet
Sponsor Reklamlar

omergul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye Birlik Partisi Pir Mehmet Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 14 09.11.11 16:30
Saadet Partisi milletvekili adayları Alevi Seçimler 3 13.04.11 15:32
DTP kapatılan dördüncü Kürt partisi Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 13.12.09 04:07
alevi partisi hasan Pir Yolu Haber Merkezi 0 04.12.09 15:17
Balığın Başı ayyil Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 0 08.09.09 20:45
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2