Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 01.04.15   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart NÜKLEER.SAN. VE HES lere karşı DİRENİŞ zamanı...


Çevre
'Sinop'ta nükleer harakiriye hayır'Mühendislerden Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santral için açıklama...- A +
TARİH01 Nisan 2015 21:25
İLGİLİ HABERLERErdoğan: Üçüncü bir nükleer enerji santralinin adımını atacağızErdoğan 'İhtiyacımız var' dedi, Sinop Nükleer Santral Anlaşması Meclis’te kabul edildi


Elektronik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ, Samsun Nükleer Karşıtı Platform adına gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla, Fukuşima’da yaşanan felakete dikkat çekerek, TBMM’ye, Japonya ile yapılan Sinop’ta nükleer santral kurulmasına ilişkin uluslararası anlaşmanın yasalaştırılmaması çağrısında bulundu. (Nükleer Santral Anlaşması TBMM Genel Kurulu’nda 1 Nisan 2014'te kabul edildi – T24) Açıklamada, “26 Nisan 1986 yılında yaşanan Çernobil Faciası’nın menşeini oluşturan Rus teknolojisi ile Akkuyu’da nükleer rulet oynanırken, bu faciadan ülkemizin en çok etkilenen bölgesi olan Karadeniz’de de Fukuşima Nükleer Felaketi’nin menşei olan Japonya ile nükleer anlaşma yapılarak “nükleer harakiri” yapılmak istenmektedir” denildi.
Samsun Nükleer Karşıtı Platform’un basın açıklaması şöyle:
Akkuyu`daki nükleer karmaşanın üstü "milli" ve "yeni" yalanlarla süslü reklamlarla örtülmeye çalışılırken, diğer tarafta Sinop`ta nükleer santral kurulmasına yönelik uluslararası anlaşma TBMM`den geçirilmek istenmektedir. Akkuyu`yu Rusya ile yaptığı siyasi pazarlıklara, jestlere malzeme yapan AKP, bu kez de seçimler öncesinde gözünü "Karadeniz`in incisi" Sinop`a dikmiştir.
Öncelikle Haziran başında yapılacak seçimlere 2 ay kalmışken TBMM`nin ülkemizin geleceğini ipotek altına alan böyle bir anlaşmayı gündeme alması yeni gelecek iktidarın yetkilerine ipotek koymak anlamına gelmektedir. Kamuoyuna açık bir ihale dahi yapılmaksızın, koşulları belirsiz ve iktidarın keyfiyetiyle gerçekleştirilen böylesi bir anlaşmanın seçimler öncesinde alel acele Parlamento`dan geçirilmeye çalışılması, seçimler sonrasına bırakılamayacak kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarla ilgili kaygıları da artırmaktadır.
Japonya ile nükleer santral kurulumuna ilişkin uluslararası anlaşmanın yasalaştırılmasına yönelik olarak TBMM`deki sürecin son aşamasına 27 Mart 2015 tarihinde geçilmiştir. TBMM Genel Kurulu`nda anlaşmaya ilişkin tasarının ilk maddesi kabul edilmiş, haftaya görüşmelerin devam ettirileceği anlaşılmaktadır. Tüm milletvekillerimizi, tasarıdaki düzenlemelerin yol açacağı nükleer felakete geçit vermemeye çağırıyoruz.
Sinop`ta nükleer santral kurulumuna neden karşıyız?
1- Sinop Nükleer Santralı`nın yapılması ile radyasyon riski olan ve bir kaza durumunda, Çernobil`de ve Fukuşima`da olduğu gibi telafisi olanaksız zararlara yol açacak bir santral yapılmak istenmektedir.
2- Bu enerji pahalıdır, yurttaşların faturasının kabarmasına yol açacaktır.
Anlaşmaya göre Sinop Nükleer Santralı`ndan elde edilecek elektrik enerjisinin tamamını Devlet 20 yıl boyunca kilovat saati (kWh) yakıt hariç 10.83 sent bedelle almayı kabul etmiş olacaktır. 1 sent de yakıt bedeli eklendiğinde fiyat 11.83 sent olmaktadır. Bugünkü 2.60 TL`lik kur üzerinden bu fiyat 30.7 kuruşla, TETAŞ`ın son yayımladığı 2013 Yılı Faaliyet Raporu`ndaki 17.27 kuruşluk ortalama elektrik alış bedelinden yüzde 78 daha fazladır. Yani bu enerji pahalıdır, yurttaşların faturasının kabarmasına yol açacaktır.
3- Türkiye, 20 yılda bu santral için 85 milyar USD bedel ödeyecektir.
Bu yasa ile kurulacak 4 bin 480 megavatlık nükleer santrala alım garantisi vereceği yüzde 92 kapasite faktörüyle yılda 8 bin saat çalışsa 20 yılda üreteceği 717 milyar kilovat saat elektrik enerjisine 85 milyar dolar bedel ödeyecektir. Ayrıca kurulacak şirkette yüzde 49 pay sahibi olacak olması nedeniyle 22 milyar dolarlık yatırım tutarının 11 milyar dolarlık kısmında yükün Türkiye Devleti`nde olacağı anlaşılmaktadır. Bu rakamların Türkiye`ye getireceği yük, dış açığın artmasına neden olacaktır. Fiyatı bile dolar kuruna bağlı olan bir enerji üretimiyle ülkemizin arz güvenliğinin sağlanması, elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve yurttaşlara ucuz elektrik sunulması mümkün değildir.
4- TEİAŞ`ın son kapasite projeksiyon raporundaki veriler ve inşa halindeki santrallara ilişkin EPDK verilerine göre, nükleer santrallar olmaksızın o yıllarda ihtiyaçtan 100 milyar daha fazla elektrik üretebilme olanağı vardır. Bu anlamda Sinop`ta nükleer santral kurulması gereksizdir.
5- Sinop Nükleer Santralı elektrik enerjisinde dışa bağımlılığımızı arttıracaktır.
6- Sinop Nükleer Santralı`nın yakıtı Fransa ve Japonya`dan gelecektir. Türkiye`de nükleer yakıt tesisi yoktur. Türkiye`deki uranyum kaynakları nükleer santral yakıtı olarak kullanılamaz; işlenmesi gerekir. Türkiye`de böyle bir tesis ve teknoloji de yoktur. Uluslararası imza attığı anlaşmalara göre böyle bir tesisin de yakın zamanda kurulma ihtimali yoktur. Dolayısı ile Sinop Nükleer Santralı elektrik enerjisinde dışa bağımlılığımızı arttıracaktır.
7- Nükleer santrallarda oluşan atıklar dünyanın başına giderilmesi çok zor olan bir dert açmıştır. Bu sorunu çözmüş olan ülke yoktur. Atıklar arttıkça sorun daha da büyümektedir. Sinop Nükleer Santralı Türkiye`yi de bu sorunlu ülkeler arasına katacaktır.
8- NES`ler, yenilenebilir ve çevreci enerji üretimin önünde engeldir.
Sinop Nükleer Santralı`nın yapılması yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi önünde engeldir. Temiz enerjiye engel olmaktadır. Şöyle ki bu santralların yapılması ile oluşacak fazla enerji kapasitesi nükleer santrallara alım garantisi verilmiş olduğundan yenilenebilir kaynakların geliştirilmesine engel olacaktır. Diğer yandan ülke kaynakları yenilenebilir enerjinin teşviki için değil, nükleer enerjinin satın alınmasıyla yurtdışına aktarılarak harcanacaktır.
9- Sinop NES için harcanacak para ile 90 bin vatandaşa iş istihadamı sağlanacak kaynak heba edilecektir.
Türkiye`de bir kişiye iş sağlamak için gerekli yatırım sektörlere göre değişmekle beraber, 2014 yılı için yapılan çalışmaya göre en yüksek rakam olan 600 bin TL`yi dikkate alalım. Bu durumda 22 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen Sinop Nükleer Santralı ile 90 bin kişiye iş olanağı sağlanması gerekir. Halbuki Sinop Nükleer Santralı`nda bir kısmı yabancı uzman olmak üzere en fazla 1000-1200 kişiye iş imkanı sağlanabilir. Yani harcanan yatırım tutarıyla ortalama istihdam yaratma rakamının çok çok altında kalacak bir projedir.
26 Nisan 1986 yılında yaşanan Çernobil Faciası`nın menşeini oluşturan Rus teknolojisi ile Akkuyu`da nükleer rulet oynanırken, bu faciadan ülkemizin en çok etkilenen bölgesi olan Karadeniz`de de Fukuşima Nükleer Felaketi`nin menşei olan Japonya ile anlaşma yaparak nükleer harakiri yapılmak istenmektedir. Nükleer Karşıtı Platform olarak ülkemizin tarihinde kara bir leke olacak bu anlaşmanın Parlamento`dan geçirilmemesi için milletvekillerimizi duyarlı davranmaya, ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.
AKP, TBMM`den böyle bir yasayı çıkararak Türkiye yurttaşlarına ve gelecek kuşaklara büyük zarar verecek bir projeye imza atmaktadır. Dolayısı ile hiçbir zeminde Türkiye`ye faydası olmayan bu gereksiz proje ile ilgili yasa tasarısının TBMM`den çekilmesini talep ediyoruz.
SAMSUN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETARYASI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBESİ
31 Mart 2015
Samsun Nükleer Karşıtı Platform
TMMOB Samsun İKK
KESK Şubeler PLATFORMU
Samsun Çevre Platformu
ÇYDD Samsun ŞubesiETİKETLER
-----------------------------------------------------------------
NÜKLEER SANTERLLER,
HESLER,
DOĞA KATLİAMININ ALT YAPSINI OLUŞTURUR,
AKP FAŞİST DİKTATÖTLÜGÜ,
ÜLKEY CEHENNEME ÇEVİRDİGİ GİBİ,
DOĞASINIDA CEHENNEME ÇEVİRMEK İÇİN,
ELİNDEN GELENİ YAPIYOR,
ÇERNOBİL,VE JAPONYADAKİ NÜKLEER KAZALARDAN SONRA,,
SIZINTIDAN ON BİNLERCE İNSAN YAŞAMINI YİTİRMİŞKEN,
BUNUN NETİCESİNDE,
AVRUPADA NÜKLEER SANTRELLER KAPATILMAYA BAŞLADIĞI GÜNÜMÜZDE, AKKUYUDAN SONRA SİNOPA DA,
NÜKLEER SANTRAL YAPTIRMAK,
HANGİ AHLAKA VE İNSANLIĞA HİZMET ETMEKTEDİR,
NÜKLEER VE HES LER İNSANIMIZI,
DOĞAMIZLA BERABER YAŞAMIMIZI TEHDİT EDİYOR.
NÜKLEER KARŞITI ÖRGÜTLENME,
HER ZAMANKİNDEN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
NÜKLEER SANTRALLERE,
HİDRO ELEKTRİK SANTRALLERİNE,
HAYIR DİYELİM,
YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (02.04.15 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.04.15   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 'Sinop'ta nükleer harakiriye hayır'


ANASAYFA / ÇEVRE


Nükleer

atık manzaralı

kentsel dönüşüm  • Eklenme Tarihi: 02 Nisan 2015 15:00
İzmir Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası bahçesine gömülü radyoaktif maddeler henüz temizlenmeden, bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.
Özer AKDEMİR
İzmir

İzmir Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası bahçesine gömülü radyoaktif maddeler henüz temizlenmeden, bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi radyoaktif kirliliğin yanı sıra çok sayıda ağır metal kirliliğinin de bulunduğu alanın bitişiğindeki iki mahalle için “Kentsel tasarım ve mimari fikir projesi yarışması” yapıyor.
‘İNSAN HAKLARINA SAYGI’
İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) internet sitesinden duyurulan, “Gaziemir Aktepe ve Emrez mahalleleri kentsel dönüşüm alanı kentsel tasarım ve mimari fikir projesi yarışması” şaşkınlıkla karşılandı. Yarışmanın olduğu mahalleler nükleer atıkların gümülü olduğunun ortaya çıkarıldığı eski kurşun fabrikasına komşu alanlar. “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan edilen yaklaşık 122 hektar büyüklüğündeki alanda yapılması düşünülen proje şöyle tanımlanıyor; “İşlevsel, sürdürülebilir, yenilikçi ve ekonomik çözümler içeren; özgün, kimlikli mekânlar oluşturarak alanın kentle bütünleşmesine imkân verecek kentsel tasarım ve mimari fikir projesi...” Proje ile Gaziemir, Aktepe ve Emrez Mahallelerinde, yaklaşık 122 hektar büyüklüğündeki kentsel dönüşüm alanında, insan haklarına saygılı ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel çevre üretilmesinin hedeflendiğini dile getiriliyor.
ATIK ALANI DA YAPILAŞMAYA AÇILABİLİR
Proje kapsamında İBB’nin Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına gönderdiği yazıda 2007 yılında alana gayri sıhhi müessese ruhsatı verdiğini kabul ederken, bundan sonrası için alanın TAEK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolüne geçtiği ileri sürülerek, sorumluluğun bu kurumlara atıldığı görülüyor. Öte yandan aynı yazıda İBB, alandaki nükleer atıkların temizlenmeye başlandığını, bunda da önemli mesafe kaydedildiğini belirterek, adeta kentsel dönüşüm projesi için zemin hazırlıyor.

ATIKLARI HİÇ DİKKATE ALMAMIŞLAR
İBB’nin projesini değerlendiren, EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi ve atıklarla ilgili açılan davaların hukukçusu Arif Ali Cangı, İBB’nin bölgedeki tehlikeyi küçümseyen, adeta göz ardı eden bir tutum içerisinde olduğunu belirterek, “Bu yazı ile kentsel dönüşüm projesi ile ilgili ‘Meraklanmayın siz, alanın kıyısına kadar yapabilirsiniz’ diyor. Yazıda geçen sağlık koruma bandının ne kadar olacağı belirsiz çünkü” dedi. Alanın şu an için yerleşime açılmadığını ama bunun ileride de açılmayacağı anlamı taşımadığını kaydeden Cangı, “Plan değişikliği yapılabilir. ‘Temizlendi’ dendikten sonra tekrar imar durumu değerlendirilecektir. Orası yapılaşmaya açıldıktan sonra orada sanayi tesisi olmaz zaten. Orayı da o yapılaşmaya dahil edecekler.”
Kentsel dönüşüm projesinin atıklara komşu olduğunun haritalarda çok net olarak görüldüğünü belirten Cangı, “Bu atıkları hiç dikkate almamışlar. Bir taraftan yaşanamaz binaları yıkıp, yerine yaşanabilir kentler yapacağız derken, bir taraftan da kirliliğin içine, onu umursamadan bina yapıyorlar” diye konuştu.

DAVALAR HALEN SÜRÜYOR
2007’den bu yana varlığı ortaya çıkan fabrika bahçesindeki nükleer atıklar, 2012 yılında gazetelere yansıyınca kamuoyunun gündemine gelmişti. TAEK'in alanda radyoaktif Europium-152 bulunduğunu açıklarken, 2013'de İzmir Valiliği Koordinasyonunda sondaj ve analizler yaptırılmıştı. Prof.Dr.Alper Baba'nın danışmanı olduğu raporda "...alanda, yaklaşık olarak 10.125 m3 atık içerikli bir kirlenme tespit edildi, bu atıklarda Europium 152 (Eu-152) radyoaktif element ile birlikte toprakta kurşun, arsenik, çinko ve mangan gibi toksik elementler bulundu...” diye belirtilmişti. Bu atıklarla ilgili açılan davalar devam ediyor. Alandaki atıkların daha nasıl temizleneceği konusunda bilimsel bir rapor düzenlenmemişken, bir alanın yanı başına kentsel dönüşüm projesi için yarışması açılması tepki ve şaşkınlıkla karşılanıyor.

Etiketler: Özer Akdemir, Gaziemir
--------------------------------------------------------------
NÜKLEER ÜLKEYİ KURAKLAŞTIRIP KÖLELEŞTİRECEK,
KÖLELİGE SENDE KARŞI ÇIK..
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.04.15   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 'Sinop'ta nükleer harakiriye hayır'


ANASAYFA / ÇEVRE 2 Nisan 2015 / Perşembe

Sinoplular nükleer santralı yaptırmamakta kararlı:
181 kişi onayladı, biz izin vermeyeceğiz
Sinop’a nükleer santral yapımına ilişkin uluslararası anlaşma TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Sinop NKP’den Karataş: Türkiye’de santrala izin vermeyeceğiz

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (SNKP) Koordinatörü Zeki Karataş TBMM’de dün sabaha karşı imzalanan anlaşmayla ilgili olarak “181 kişinin onay verdiği bu yasayı, Sinop halkı onaylamayacak” dedi.

Sinop’ta nükleer santralın yapılması planlanan İnceburun Mevkii hem Hamsilos Tabiat Parkı’na yakın olması hem de büyük bir ormanlık alanı kapsıyor olması nedeniyle önemli. Sinop’taki santral sürecinin 1981 yılında başladığını anlatan Karataş “İnsanların tepkisi azaldıktan sonra 1996’da projeyi tekrar önümüze getirip ihale etmeye çalıştılar, başarısız oldu. 2006 yaptıkları ihale de başarısızdı. Binayı yapsalar bile karşı duracağız” dedi.

Çernobil Faciası’nın yıldönümü olan 25 Nisan’da Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda Türkiye’den pek çok örgütün ve kişinin katılacağı bir miting yapmaya hazırlanan SNKP, “Tavrımızı mitingte tekrar göstereceğiz. Ne Sinop ne Mersin ne de İğneada’da bir santral kurulmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Nükleer santralin yapılması planlanan alanın önce 60 kilometrekare olarak belirlenip, sonradan 10 buçuk kilometrekareye indirildiğini hatırlatan Karataş “Bu kadar büyük bir alan kurulması planlanan santral için fazla büyük. Japonya’da 6 reaktörlü bir alan 2 buçuk kilometre” kıyaslamasını yaptı. Geçen yıl İnceburun mevkiinde yaşanan ağaç kesimlerini Bölge Orman Müdürlüğü ‘rutin’ olarak açıklamıştı. Fakat durum Karataş’a göre bölgeyi ağaçlardan temizleyerek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için şimdiden hazırlık yapmak yani ‘ağaçsızlandırmak’ anlamına geliyor. “Eğer rutin uygulama olsa traşlama yapmazlardı” diyor.

Erdoğan'ın nükleer sevdasına Meclis onayı: Sinop'ta nükleer santral anlaşması kabul edildi
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.04.15   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 'Sinop'ta nükleer harakiriye hayır'


Gündem
Akkuyu
Nükleer Santralı'nın temeli
ÇED raporu davası

sonuçlanmadan atıldı!


Bakan Yıldız, 4 yıl içinde santralın tamamlanacağını açıkladı- A +
TARİH14 Nisan 2015 13:13
İLGİLİ HABERLER'Bu milletin a... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz, Akkuyu Nükleer Santrali ihalesini kazandı!


Yaşam savunucularının ÇED raporunun iptali için açtıkları davalar sonuçlanmadan Mersin'de yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santralı kapsamında 'Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temel atma töreni yapıldı. Yaşam savunucuları açılan davaların sonuçlanmadan temelin atılmasının hukuksuzluk olduğunu belirtti.
Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Rus Rosatom yetkilileri de katıldı.
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonun 2. dalgası olan 25 Aralık'ta 'Bu milletin a... koyacağız' sözlerinin yer aldığı tapeleriyle gündeme gelen Mehmet Cengiz’in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Cengiz İnşaat’ın üstlendiği projenin ihale bedeli de Rus yetkili tarafından açıklandı. 1 milyar 50 milyon dolarlık ihale için önce 900 milyon dolara daha sonra bu rakam 400 milyon dolara indirildi. Cengiz İnşaat dün akşam 55 milyon dolar daha indirim yaparak ihaleyi kazanan firma oldu.
Projenin tarihi önemde olduğuna işaret eden Bakan Yıldız, önümüzdeki yıl ilk temelinin atılacağını 4 yıl içinde ise santralin tamamlanacağını kaydetti. Bakan Yıldız, Nükleer enerji olmadan gelişmenin söz konusu olamayacağına işaret ederek, gelecek dönem hedeflerinin yakalanabilmesi için nükleer güç santralinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Bakan Yıldız, "Eğer bu nükleer santral devrede olsaydı Türkiye'nin toplam elektriğinin yüzde 28'ini karşılamış olacaktı. Bir başka ifade ile İstanbul'un elektrik ihtiyacını bu santral karşılamış olacaktı" dedi. Bakan Yıldız törende yaptığı açıklamanın devamında "Antalya'daki, Mersin'deki turist kaçar dediler. Bir şehre gelen en fazla turist Paris'te... Ancak orada 7 tane nükleer güç santrali var. Onların turistine birşey olmazken bizim turistimize birşey olmaz. Bütün depremsellikle ilgili araştırmalar ilgili kurumlar tarafından tamamlandı" dedi. Bakan Yıldız, söz konusu santralin 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olacağına işaret etti.
Proje inşaatında 10 bin kişinin çalışacağına işaret eden Bakan Yıldı, santralin işletme halinde ise Türk mühendislerin çalışacağına işaret etti.
Bugün yapılan tören kapsamında temeli atılan denizhidroteknik yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat kazanmıştı.
900 ile başladı 400 milyon dolara indi

Rus Rosatom yetkilisi tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları kaydetti: "Santrale yapılan sermaye yatırımlarının geri ödenmesine müteakip geri gelen karlar paylaşılacaktır. Ne kadar kısa sürede gerçekleştirilirse o kadar etkin sürede kar transferi sağlanacaktır. Dolayısıyla ben tüm katılımcı şirketlere teşekkür etmek istiyorum. Şartları zorlayıcı adil bir yarışmaya katılmış oldular. Bu süreçte tüm katılımcı şirketler neredeyse 4 defa fiyatlarını revize etmek zorunda kaldılar. 900 milyon dolar 400 milyon dolara indi. Ve son olarak 23.15’te son zarfları açtık. Ve sonuç itibarıyla Cengiz şirketi ihaleyi kazanmış oldu. Dün akşam itibarıyla 55 milyon daha düşük bir fiyat söylemiş oldu.
Ve bu ihaleye katılan ve kazanamyan şirketleri de burada görmek istiyoruz."
Fiyat 3 kat indirildi

Rus yetkili açıklamasının devamında "İlk başlangıçtaki teklifin tutarı 1 milyar 50 milyondu. 3 kat inmiş oldu fiyatlar. Bu çok doğru bir yaklaşım oldu. Adil ve dürüst bir ortamı yaratmış olduk. Rusya’daki ekonomik durum bu projeyi etkilemeyecek. Rusya ve Türkiye arasındaki işbirilğinin önceliğidir. Delvet başkanları başlatmıştır. Geçtiğimiz son baharda yasın putin ile Erdoğan arasında bunun altını çizerek Rusya’daki durumlar ne olursa olsun bu projenin vakitlice tamamlanacağını söyledi. Ve bu sözümüzü tutuyoruz. Tabi doğal olarak Rusya’nın tahsisi sırasında bazı kısıtlamalar söz konusuyla ama bu projeye ayrılan bütçe devam ediyor. Bir mart ayında 51 mliyar ruble almış olduk bütçeden. Ve planladığımız süreden önce aldık. Ve bugün itibarıyla toplam Rusya bütçesinden gerçekleşmesi için 2 milyar 10 milyon dolar. Özellikle santralların emniyetine dikkat ediyoruz. Biraz önce sayın bakan da buna deyindi normal sıtandat rapor 500 sayfa olur 6 ayda incelenir. Türkiye’de ise 5 bin sayfa bir rapor dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Ancak bu tür talepsel bir yaklaşımı doğru değerlendiriyoruz. Bundan sonra lisans alındıktan sonra gereken bütün faaliyetleri beraber planladık. Şu an gördüğünüz gibi bu sahada büyük miktarda iş yapılmıştır" dedi.
‘Türkiye açısından önemli’

Gazetecilerin soruları üzerine açıklama yapan Bakan Yıldız ise "Burada yapılacak olan ihale hükümet tarafından değil. Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılacak ihaleler, şu ana kadar sadece Türk şirektlerin katılacak olması Türkiye açısından da önemli. Liman işi yapan müteahhitlerimiz var. Uluslararası arenada yapanlar var. Dalgakıranlar itibarıyla benzer olan ve olmayanlar var. O projelerde çalıştılar. Sonunda bir firma şirket tarafından değerelendirildi. Buradaki bu iş çok önemli. Somut ne yapılıyor dendi. Masa üzerinde mi dendi. Burada artık fiili olarak işler başlamıştır. Ben şimdi buradan saniyicilerimize sesleniyorum. Specleri belli teknolojik dünyadaki en uç ürünleri yapacak yapı burada hazırdır. Üretebilecekleri kadar bu ihalelere katılacaklar. Çünkü Türkiye gerek iş gücü gerek mühendislik açısından bunları karşılayabilir. İmal edebileceklerimizi buraya verebileceğiz" şeklinde konuştu.ETİKETLER
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.04.15   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: NÜKLEER.SAN. VE HES lere karşı DİRENİŞ zamanı...Sinop'ta on binler
'Nükleere karşı yaşam' dedi
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2015 13:23
Sinop İnceburun’a yapılmak istenen nükleer santrale karşı Sinop halkı 'Yaşamak için nükleer santral istemiyoruz' dedi.


Tolga Alp TURGUT
Sinop

Sinop İnceburun’a yapılmak istenen nükleer santrale karşı Sinop halkı “Yaşamak için nükleer santral istemiyoruz” dedi.

Çernobil’in yıl dönümünde nükleer santrallere hayır demek için Sinop’ta yapılan mitingde on binlerce kişi, Diyojen heykeli önünde bir araya geldi.

Halk “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Susma haykır nükleere hayır” ve “Yaşamak için nükleerden vazgeçin” sloganlarıyla Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş kortejinin en önünde “Nükleere hayır” pankartı ardında Sinop Nükleer Karşıtı Platform üyeleri yürüdü. KESK, DİSK, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN, yaşam savunucuları, spor kulüpleri ve taraflar gruplarının yanı sıra çok sayıda dernek, platform ve siyasi parti de katıldı. Motor Sporları Federasyonu Sinop İl Temsilciliği 100 motor bisikleti ile mitinge destek verdi.

PRAKSİS grubu, Hasan Akyol, Nurettin Güleç ve Berkhan Güder de şarkılarıyla mitinge katılanları coşturdu. Mitingde çalınan Kazım Koyuncu şarkıları sonrası “Karadeniz isyanda inadına yaşam inadına özgürlük” sloganları atıldı.‘DENİZE GİRMEK İSTİYORUZ’

Sinoplular gazetemize neden nükleer santral istemediklerini anlattı. Sinoplu balıkçılar, “Hem insan sağlığına zararlı hem de deniz suyu 2-3 derece ısınacak Ekmek teknemiz de zarar görecek” dedi. “Nükleer santral olan bir memleketten kim balık alır ki?” diye soran memur emeklisi bir balıkçı, “Sinop’un doğal güzelliğini bozmaya kimsenin hakkı yok. Zorla değil kardeşim, istemiyoruz işte nükleer santral” şeklinde 1 Nisan’da Meclis’ten geçen yasaya tepki gösterdi. Mitinge aileleriyle gelen ilkokul öğrencisi Sinoplular, “Denize girmek istiyoruz. Balık yemek istiyoruz. Nükleer santral kurmasınlar” şeklinde seslendi.‘MÜCADELE EDECEĞİZ’

Mitingde konuşan Sinop Nükleer Karşıtı Platform Koordinatörü Zeki Karataş, “Sinop’a nükleer santral yaptırtmayacağız. Akkuyu ve İnceburun’daki projelerin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz. Direneceğiz ve mücadele edeceğiz” dedi.
Sinop Belediye Meclis Üyesi ve Sinop Balıkçıları Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Türkoğlu da “Nükleer varsa hamsi mamsi yok. Bizler ailelerimizin geçimini Sinop palamutu ile sağlıyoruz. Balıkçılığımı yok ediliyor. 600 balıkçımız var 4000 kişi balıkçılıkla geçiniyor. Bu kadar insanı aç bırakmaya kimsenin hakkı yok” dedi. Türkoğlu, “İnceburun bölgesi, emsali olmayan bir yer” diye konuştu.

‘BİZ DİRENDİK VE KAZANDIK’

Gerze Yaykıl köylüleri adına konuşan Beyza Sertkaya ise “Benim köyüme termik santral yapılmak istendiğinde ben 10 yaşımdaydım. Biz direndik ve kazandık. Kendi geleceğimiz ve doğamızı temiz tutmak için nükleer santral istemiyoruz” dedi.
Elektrik Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Önder de şunları söyledi: “Nükleer santral anlaşmasını onaylanmak üzere Meclise getiren AKP Hükümeti fırsatçılık yapmıştır. Ancak o santralin yapılması mümkün olmayacaktır. 31 Mart’taki elektrik kesintilerini açıklayamayan Enerji Bakanı bunu böyle bilsin.”

‘RANT VE PARA UĞRUNA’

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Günlerdir televizyon reklamlarında nükleer santral propagandası yapılıyor. Çocuklara 23 Nisan’da nükleer santral iyi bir şeymiş gibi anlatıldı. Çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atanlar bunu güzel bir biçimde pazarlıyor. Ancak nükleer santralin ülkemize hiçbir yararı yok. İhtiyacımız da yok. Rant ve para uğruna insan hayatını tehlikeye atıyorlar” dedi.


evrensel
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.04.15   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: NÜKLEER.SAN. VE HES lere karşı DİRENİŞ zamanı...


Kadıköy'de nükleer karşıtı yürüyüşEklenme Tarihi: 26 Nisan 2015 17:40
Çernobil faciasının 29'uncu yıl dönümü dolayısıyla yapılan yürüyüşte, Sinop ve Mersin'de yapılmak istenen nükleer santrallere dikkat çekilerek, 'Dağı, taşı, gökyüzünü bile reklamlarla döşeseler insanlarımızı radyoaktif ölümün iyi bir şey olduğuna inandıramayacaklar. Bu ülkede yeterince insanımızı kansere teslim ettik, artık yeter!' denildi.


"Karadeniz İsyandadır Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması öncülüğünde, Çernobil faciasının 29'uncu yıl dönümü dolayısıyla Kadıköy Boğa Heykeli önünden İskele Meydanı'nda yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe siyasi partilerin yanı sıra çevre dernekleri de katıldı. "Ya nükleer ya hayat" yazılı ana pankartın açıldığı yürüyüşe, bando grubu ve nükleeri temsil eden siyah ve beyaz renklerde elbise giyen tiyatrocular eşlik etti. "Nükleer ölüm ve sakaltlık demektir", "Bir çernobil daha istemiyoruz" yazılı dövizlerin de taşındığı yürüyüşte sık sık, "Santral yapma boşuna yıkacağız başına", "Nükleere inat yaşasın hayat" sloganları atıldı.

Çevrede bulunan yurttaşların da alkışlarıyla destek verdiği yürüyüş, İskele Meydanı'nda sonlandırıldı. Platform adına basın açıklaması yapan Gizem Akman, yüzyıllık ormanları yok eden, her ırmağın üzerine HES yapmaya çalışarak otoyol reflüjlerine dikilen ağaçlarla övünen zihniyetin bugün Türkiye'de nükleer santral yapmaya çalıştığını vurgulayarak, "Bir zamanlar çernobil faciası sonrası çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içen eli bakan Cahit Aral'ın amacı Çernobil'den yayılan radyoasyonun Karadeniz ve Trakya kıyılarına vereceği zararı kamuoyundan saklamaktı. Bu uğurda nice insanlarımızı öüme gönderdiler şimdi Sinop ve Mersin'de yapılmak istenen de farklı değil" dedi.

Türkiye halkının ezici çoğunluğunun nükleere karşı olduğunun altını çizen Akman, "Dağı, taşı, gökyüzünü bile reklamlarla döşeseler insanlarımızı radyoaktif ölümün iyi bir şey olduğuna inandıramayacaklar. Bu ülkede yeterince insanımızı kansere teslim ettik, artık yeter!" ifadelerini kullandı. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.15   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: NÜKLEER.SAN. VE HES lere karşı DİRENİŞ zamanı...


ANASAYFA / ÇEVRE


Termik santraller

Meclis gündeminde
  • Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2015 20:39
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle termik santrallerle ilgili soru önergesi verdi. Erkek, 'Her geçen yıl sayıları artan termik santraller, Çanakkale ilimizin çevresini ve geleceğini aşama aşama yok etmektedir' dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi vedi. Erkek, soru önergesinde Çanakkale’nin içinde bulunduğu durumu şöye anlattı: “Çanakkale ilimiz, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra verimli topraklarıyla da tüm dünyada tanınmaktadır. Ancak; son yıllarda Çanakkale, kendine has olmayan olumsuzlukla anılmaktadır. Her geçen yıl sayıları artan termik santraller, Çanakkale ilimizin çevresini ve geleceğini aşama aşama yok etmektedir. Çan ve Biga ilçelerinde mevcut santraller haricinde Lapseki’de ve Yenice’de de termik santrallerin yapılacak olması, bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Üstelik Lapseki’de yapılması planlanan santral 1/100 binlik çevre düzeni planında ormanlık alan olarak belirlenen ve birinci derecede deprem bölgesi olan yerdedir. Bandırma’ya kadar uzanan sahil bandında yapılan ve yapımı planlanan termik santrallerin, yılda milyonlarca ton kömür ve bir o kadar deniz suyu kullanacak olduğu düşünüldüğünde Çanakkale’nin geleceğinin ne derece risk altında olduğu ortadadır.”
ERKEKİ'N YANIT BEKLEDİĞİ SORULARI ŞÖYLE:
- Çanakkale’de yapılması planlanan termik santrallerin sayısı kaçtır? Bunlar hangi bölgelere yapılacaktır? Yapılan termik santrallerden hangileri, hangi gerekçelerle Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinden muaf tutulmuştur?

- Çanakkale’de yapılan ve yapılması düşünülen termik santrallerde ne kadarlık bir enerji üretimi gerçekleşecektir? Bu santraller yerine; güneş, rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanarak, enerji üretiminin için alternatif yöntemler Çanakkale özeli için değerlendirilmiş midir?
- Lapseki’de 1/100 binlik planda orman olarak belirlenen ve deprem bölgesi olan yerde termik santral hukuken ve teknik olarak nasıl yapılacaktır?
- Çanakkale’de yaşayan yurttaşlarımızın bu derece karşı çıktığı santrallerle ilgili, referandum gibi yollarla halkın görüşlerine neden başvurulmamıştır? (Çanakkale/EVRENSEL)


Etiketler: termik santral, ÇED, Çanakkale, CHP, Muharrem Erkek, Enerji Bakanı, Taner YıldızSponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.07.15   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: NÜKLEER.SAN. VE HES lere karşı DİRENİŞ zamanı...


Yeşil Yol Direnişinin Sembolü Kadınlar:
Mücadelemiz Sürecek


Güncelleme : 12 Temmuz 2015 11:56 Büyült Küçült


Galeri


Muhammet KAÇAR/ÇAMLIHEMŞİN 'Yeşil Yol Projesi' çalışmasını durdurmak için hiç düşünmeden kendini dozerin önüne attığını anlatan Gönül Günay, jandarmanın müdahale ederek kendilerini tartakladığını ve zor kullanarak uzaklaştırdığını söyledi. Jandarmaya direnirken darbe aldıklarını ifade eden Gönül Günay, olay sırasında "Cenazemiz buradan kalkar, dozer ancak buradan geçer" ifade etti. Gönül Günay, şunları söyledi:
"Mücadelemiz devam edecek. Bu mücadelenin bütün sağduyulu insanların mücadelesi olması lazım. Yaylalar bizim. Doğada sığınacak yer kalmadı. Her şeyimiz elimizden alındı. Ormanlarımız dün Osmanlı tapusu ile bizim elimizdeydi, şimdi bir şeyimiz yok. Orman olmuş tarlaları bile elimizden alıyorlar. O dağları da delik eşik ederek doğayı yok edecekler. Ben o dağlarda büyüdüm. Bu doğanın yok edilmesi beni çok üzüyor. Bu projenin yararı olacağını sanmıyorum. Birilerine apartman mı yapacaklar? O doğa ölür, biter. Bu bölge dünyanın en güzel yerlerinden biri. Derdimiz, yaylalarımız kurtarmak. Başka bir derdimiz yok. Bu yolu istemiyoruz."
YEŞİL YOLU DURDURMAKTA KARARLIYIZ
Yaylaların geçmişten geleceğe kalan yerler olduğunu ve korunması gerektiğini anlatan Süreyya Yücel ise, yaylaların gelecek kuşaklara bozulmadan kalmasını istediklerini ifade etti.
Yaylaların poşet çöplüğüne çevrilmesini istemediklerini belirten Yücel, "Bu yaylaların ranta kurban verilmesini, topraklarımızın delik deşik edilmesini istemiyoruz. Ayder Yaylası turizme açıldı ama çiçekler yerine poşet ve galoşlar ortalıkta dolaşıyor. Bu görüntüleri yaylalarımızda görmek istemiyoruz. Bu nedenle Yeşil Yola karşı çıkıyoruz ve dur diyoruz. Bunu durdurmakta kararlıyız" diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sinop Boyabat Bağlıca Köyü Alevi Sinop 0 11.12.11 23:19
Türkiye'nin nükleer enerji açmazı Pir Mehmet Her Telden 0 20.03.11 18:43
Alevilerin %97 si hayır dedi gezgin1881 Siyaset,Politika ve Ekonomi 0 20.10.10 11:16
neden hayır demeliyiz gezgin1881 Her Telden 37 16.08.10 23:10
Anayasa düzmecesine hayır Alevi Komik Resimler 1 11.05.10 00:23
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2