Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 15.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Kredisini çağıran banka açıklansın ak koyun kara koyun belli olsun


Kredisini çağıran banka açıklansın ak koyun kara koyun belli olsun

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankacılık sistemine yönelik son haftalarda artan eleştirileri sert bir şekilde yanıtladı. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan yorumların ülkenin psikolojisini bozduğunu söyleyen Özince, "Varsa kredisini çağıran banka, açıklansın. Ak koyun, kara koyun belli olsun" dedi.

GLOBAL krizin etkilerinin Türkiye’de hissedilmesiyle birlikte finans sektörü, Başbakandan reel sektör temsilcilerine kadar pek çok kesimin eleştiri oklarına hedef oluyor. Bankalara yöneltilen en büyük eleştiri ise ’kredileri geri çağırdıkları’ yönünde. Ancak bu eleştirilerin doğrudan yöneltildiği bir banka yok, tüm sektör buradan payını alıyor. Bu duruma dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kredileri geri çağırdığı iddia edilen bankaların isimlerinin açıklanmasından yana. Özince, böylece tüm sektörün töhmet altında kalmaktan kurtulacağına, ’ak koyun ile kara koyununun birbirinden ayrılacağını’ savundu.

Kendi aramızda çözelim

Aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Ersin Özince, Ekonomist Dergisi’nin sorularını yanıtlarken, bu eleştirilere ilişkin şöyle konuştu: "Tüccarlar sorunlarını, öncelikle kendi aralarında çözmeli. Çözülemiyorsa, devlet ve hukuk yoluna gidilir. Tüccarın, tüccarı basın, siyaset veya başka bir kanal üzerinden değerlendirmesi kabil değildir. Vatandaşı, hükümeti hiç meşgul etmemeliler. Kendi sorunlarını, kendi aralarında çözmeliler. Biz banka olarak böyle yapıyoruz. Bugüne kadar özellikle 2001 krizinde çok fazla sorunlu kredi problemimiz oldu. Bir gün İş Bankası yöneticilerini ’Bize olan borçlarını ödemiyorlar, hesaplarını iyi yapmadıkları için böyle oldu’ diye yakınırken duydunuz mu? Türkiye’de dünyanın örnek alınan ülkelerinde görülmeyen şekilde yapılan ihbarcılık, şikayetçilik doğru işler değil."

Genelleme doğru değil

Bu konuda bankaların hepsini kapsayacak şekilde bir genelleme yapılmasını doğru bulmayan Özince, "Size bir otomobil çarpsa, otomobillerin frenleri tutmuyor mu dersiniz? Otomobil hangi markaysa gidip onunla sorunu çözersiniz" diye konuştu. İş Bankası olarak ’kredi çağıran banka’ olmamaya özen gösterdiklerini, ancak ’krediyi vadesinde tahsil etme konusunda da çok hassas’ olduklarını dile getiren Özince, şöyle konuştu: "Çünkü biz bütün borçlarımızı vadesinde yerine getiririz. Bize borçlu olanlar da vadesinde yerine getirirlerse, biz bunu sürdürebiliriz. Dolayısıyla bu gibi konularda kamuoyu gereksiz yere işgal edilmemeli. Tüccar, esnaf, sanayici ve bankalar kendi aralarında oturup çözümlemeye çalışmalı. Buna ilave teklifler varsa bankacılık otoritesine iletilmesi gerekir. Ben bunu, İş Bankası genel müdürü olarak da istiyorum. Ak koyun, kara koyun belli olsun. İnanıyorum ki hatalı olan varsa, tavırlarını düzeltmek zorunda kalır. Banka ismi verilir, bu kadar basit."

Başbakan’ın sözlerini hiç üstümüze almıyoruz

REEL kesimin yanı sıra siyaset dünyasından, hatta Başbakan Tayyip Erdoğan’dan gelen eleştirilerin hatırlatılması üzerine Ersin Özince, şunları söyledi: "Mümkün olduğunca bize yanlış davranılmamasına, kimseye de yanlış davranmamaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki biz burada hancıyız. Sayın Başbakanımızın yaptığı söylenen değerlendirmelerin hiçbirinin muhatabının bankam olduğunu düşünmüyorum. Bilakis krediler geri çağrılıyor veya kredi alamıyoruz tarzındaki şikayetler çok olduğunda, biz bunların bir takım müşterilerimizde sorunlara yol açabileceğini, bunun da bizim risklerimizi etkileyeceğini düşünerek önlem almak kaygısı duyuyoruz."

Kriz kuş gribi gibi, pakete itirazım var

KRİZE karşı paket hazırlanması yönündeki görüşlere pek sıcak bakmayan Özince, global krizi de ’kuş gribi’ salgınına benzeten Ersin Özince, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün kuş gribi haritası gibi finans gribi haritası çıkarılsa, Türkiye’den vaka bulamazsınız. Türkiye’de vaka yoksa, bunu tedavi etmeye çalışmak da fuzulidir. ’Hükümet önlem alsın’ deniyor. Benden aldığı vergiyle mi önlem alacak? Benim vatandaş olarak itirazım var buna. Ortada hastalık yoksa, siz benim vergimle hiçbir tedavi, hatta koruyucu tedavi yapmayın. Varsa bir tehlike, Türkiye’ye sirayet etmemesine çalışınız. Bunu çok güzel başardık kanaatindeyim."

Hortumcuların kurtarılması gibi

GLOBAL piyasalarda yaşananlarla Türkiye’ye yaşananların hiçbir benzerliği bulunmadığını söyleyen Ersin Özince, şu değerlendirmeyi yaptı: "ABD’de yaşanan ve her gün bir yenisi eklenen gelişmeler, maalesef çok ciddi mali ve finansal skandallardır. Bunun kısmen Avrupa’ya yansıyan yönleri de aynı şekilde yorumlanabilir. Dünya insanının refahına yaramayan, global ekonominin yararına olmayan spekülatif amaçlı faaliyetler ve onların olumsuz sonuçlarından doğan işler olduğu için bunlara skandal diyorum. Oluşması da, tedavi ile ilgili önlemler de skandal. Bunların bazılarını adeta ülkemizde zamanında tam tersini yaptığımız banka hortumcularının kurtarılmasına benzetiyorum."
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fikstürümüz belli oldu! Alevi Milli Takım Haberleri 0 22.12.11 05:04
Demokratik Anayasa Kurultayı programı belli oldu Pir Mehmet Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 0 03.12.11 12:13
Kara Vagon” belgeseli yeni bir tartışma başlattı… Pir Mehmet Sinema 0 11.11.11 16:40
Bedelli askerliğin şartları belli oldu! Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 03.11.11 05:05
1.80 Boyunda Kara yilan Alevi Hayata Dair 7 10.06.10 07:56
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2