Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç13Beğeni
  • 4 gönderen Pir Mehmet
  • 3 gönderen Pir Mehmet
  • 3 gönderen Alevi
  • 3 gönderen kepenekli çoban

Seçenekler
Alt 05.01.12   #1
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Alevi can ile söyleşi

Pir Mehmet:
Merhaba

Alevi:
Merhaba abim

Pir Mehmet:
Kendini kısaca tanıtır mısın?

Alevi:
Tabii ki Aslen Elbistanlı olup, Alxas aşireti mensubuyum Alxas aşireti kökeni 700 yıllık olan bir Kızılbaş Alevi Kürt aşiretidir..
30 yaşındayım evliyim İsviçre de yaşıyorum
Boş zamanlarımda php, html, smf, vbulletin gibi yazımları uğraşmaktayım
Günümün 17 saati nerdeyse internette geçiyor 15 yakin alevi dernek ve vâkıf sitesinin teknik sorumlusunu yapıyorum
2000 ve 2003 yıllarında cem radyo ve cem vakfında gönüllü olarak çalıştım..
Şuan ise almanca eğitimi alıyorum..
Bunun Yani sıra Elektronik ve bilgisayar Tamiri üzerine sertifikalarım var bos duran birisi değilim
İlkokulda arkadaşlarım bana atom derlerdi yıllar geçtikçe tanıdıklarım ise sen bu dünyadan değilsin diyorlardı :=) Teknoloji meraklısıyım. Gündemi takip ederim ne olmuş ne bitmiş neler çıkmış
Sanırım birazda olsa kendimi tanıtabildim

Pir Mehmet:
Forumumuzun kurucususun, forumumuzun geçmişini ağzından alabilir miyim?

Alevi:
Forumuz aslında evimiz gibi forumun geçmişi çok koklu bir arkadaşlıktan gelmekte. Bundan Yaklaşık 4 yıl önce Alevi.org yöneticileri idik orta olan sorunlardan sonra bir kaç arkadaş www.piryolu.com’u açtık.
Piryolunun gerçek ağzını birde benden dinleyin site açıcağız yana yana isim arıyoruz ne yapalım ne edelim diye, velhasıl düşünürken bir yandan da bu islerden anlayan asker arkadaşım Murat UNAL bize çok desteği oldu.
Bir gece rüyamda PIRYOLU diye birinin seslendiğini duydum. Tuhaf bir rüya idi uyanıp PC’yi açtım domain arattım alınmamıştı. O gün aldım domaini sonra sitemizi açtık
Başlangıçta 4 arkadaştık Murat Ünal, Ümit Akşahin, Bilal Güneş Cihan TAS
Aradan yıllar geçti piryolu buyudur gelişti artik günlük 6 bin ile 10 arası ziyaretçisi olan bir site haline geldi

Pir Mehmet:
Yurtdışında yaşayan bir Alevi olarak havayı nasıl buluyorsunuz, Aleviler orada nasıllar

Alevi:
Buradaki Aleviler Türkiye’deki Alevilere nazaran özüne ve cem evlerine daha çok zaman ayırabiliyorlar
Aslında bunu da çok görmüyorum çünkü Türkiye’deki yurttaşlarımızın imkânları kısıtlı, Eskiden Sende iyi bilirsin Mehmet ağabey Pir musahip talip ilişkilerinde halkın sorunları dinlenilir,
İnsanlar iç içe oldukları için kendi özünden ve toplumundan kopmazlardı teknoloji ve zaman geçtikçe Alevilerde kendi içlerinde asimile olmaya başladı. Ben Türkiye’de şehirde yasayan Alevilerin cem evine çok gitmediklerini ve zaman ayırmadıklarını çok iyi biliyorum çünkü bende cem evinde çalıştım insanları orda gördüm
Kısaca Alevilik zaman içinde asimile olmaya yüz tutmaya başladı ama güzel yani ise TV ve radyolarla Alevilik daha çok rahatça ve serbestçe yayımlanmaya başladı

Pir Mehmet:
Peki, bir Alevi olarak Alevilik adına ne yaptın

Alevi:
Güzel Soru Hani Müslümanlar derler ya bugün Allah için ne yaptın onun gibi oldu
Vallahi ağabey her insanda bir uyanış zamanı vardır kimisi bunu geç idrak eder kimisi ise erken ben ilkokulda din kültürü hocasından dayak ve eziyet gördükten sonra Alevilik adına bir şeyler yapmak için çabaladım. Nerden bakarsan 20 yıl oluyor
Cem evlerine web siteler yardim kampanyaları, cem radyoda teknik masada , as evinde çalıştım..
Yurt dışına geldim burada Alevilerle bir araya gelmek için çeşitli ortamlarda bir araya gelip koro ve etkinlikler düzenledik..
Birde Web sitemiz var nerdeyse gözüm gibi bakıyorum internete birçok kişi beni tanır ülkücüsünden sünnisine birçok kişi artik markalaştık diyebilirim
Alevilik adına araştırmalar web siteleri hizmet vs birçok çalışmam oldu ama hala Alevilik için bir şeyler yapmak istiyorum
Son olarak 56 bin kişilik bir facebook sayfasında Alevilere Aleviliği öğretmeye başladık insanlar artik web sitelere girmiyor, Aleviliği doğru yasamak ve doğru amaçlar için kullanmak gerekiyor, Alevilik hem siyasi malzeme hem de bir maddiyata dönüşmüş, insanlar bunun üzerinden çok büyük rantlar ele ediyorlar ki bunu benden iyi kimse bilemez
Özümüz için inancımız için küfürlerde yedik tehdit de edildik ama yılmadık ve yılmayacağız 4 yılımızda artik bir ekol haline geldik..
Birde sevindirici bir haberim olacak ziyaretçilere üyelerimize bir Fransız dergisi Alevilik üzerine yapılacak olan bir çalışmada sitemizden bilgiler almak ve logolarımızı kullanmak için bize başvurdular
Kabul ettik bakalım ne olacak..

Pir Mehmet:
Sence Avrupa’daki ve Türkiye’deki dernekler ne yapıyor, onları nasıl buluyorsun

Alevi:
Ağabey benim fikrim herkes bir bas çekiyor ki iki tarafın düşüncelerini özetlemek gerekirse Avrupa’dakiler türkiyedekilerin çalışmalarını beğenmiyor türkiyedekiler ise onların Aleviliği tam olarak yansıtmadıklarına inanıyorlar
Bence alevi dernek ve vakıflar Alevilik için birleşmek yerine Hacıbektaşçı Pir sultancı Kızılbaş Bektaşi ayrımı yapıyorlar, Cem vakfı ise ayrı bir havada esiyor..
Aslında Alevilerin en büyük sorunu CHP siyasi partilere oy verme alma bunun düşüncesi yüzünden bir araya gelmiyorlar
Kürt kökenli olan Aleviler BDP, Türkmen ve Türk olanlar ise CHP oy veriyorlar burada bir bölünmüşlük başlıyor
Ne demiş Pir Sultan Siyaset günleri gelip geçmeden acilin kapılar saha gidelim.. Biz ne zaman tek bilek tek yürek olursak
Siyasi partiler peşimizden koşarlar masaya elimizi vurduğumuz gibi birçok özgürlüğü hak ederiz Alevilik derslerinden tutunda cem evlerinin ibadethane olmasına kadar.
Ama işte Türkiye’de ve yurt dışında bunları yapmak için adim atamıyoruz. Maalesef ki bunun en büyük örneği gecen seçimlerde yaşandı
Avrupa’dan gelen alevi aday Türkiye’de 1000 kusur oy aldı. Kimse oy vermedi
Zaman iri olma zamanı zaman diri olma zamanı

Pir Mehmet:
Peki dışarıdan biri bana Aleviliği anlat deseler ne dersin

Alevi:
Anlata anlata bitiremem ağabey, Bana yurt dışında pirim diyorlar nedeni ise her koşulda her sorunu Alevilikten örnekler göstererek anlatmam..
Ben biraz farklı yorumlayacağım Aleviliği
Alevilik insanlıktır toplum için insanlar için insanların hayatini kolaylaştıran her insan alevidir benim görüşüme göre alevi doğulur alevi sonradan olunmaz diyenlere ise
Dikme dedelik neden var derim, eğer dikme dedelik varsa bir almanda bir Fransız da alevi olabilir, Alevilik kendi içinde kendi inancını sorgulayabilen bir yapıya sahiptir dolayısı ile Alevilikte su doğrudur su yanlıştır demek veya anlatmak pek doğru olmaz
Eğer aklınıza mantığınıza uymuyorsa Aleviliğe de uymuyordur, alevi önderlere bir bakarsanız hepsi kâmil ask-i niyazında olan kişilerdir tarihte hep iz bırakmışlardır
Alevilik devrimciliktir yenilikçiliktir

Pir Mehmet:
Alevileri geçmişte, gelecekte ve şimdi nerde görüyorsun

Alevi:
Alevilere geçmişte katledildiler birçok kıyıma uğradılar son 1400 yıldır ayni şekilde devam ediyor ve simdi yeni yeni katliamlar ortaya çıkıyor dersim katliamı, zilan katliamı vallaha ağabey aleviler bu kafada giderlerse gelecekte de bu katliamlar hiç bitmeyecek
Şu an ise aleviler yurt dışında ciddi bir örgütlenme içindeler Türkiye’de ise alevi dernek ve vakıfların başında olanlar ise ensesi kalın olanlar cem evinin girişinde imza yazıyorsa tamamdır gerisi hava cıva
Aleviler bu toprakların sigortasıdır her ne kadar yobaz radikalciler Alevilere zaman zaman katletseler de aleviler öldürmekle bitiremezler bunu anladıkları gün ve iki taraf da kardeşçe bir arada yaşadıkklarında topraklarımıza sükûnet gelecektir.
Bırakın herkes özgürce inancını dilini dini yaşasın sizde benim Sünni kardeşim Alevi Kürt kardeşim var diyeyim kenetlenin
bunu başardığımız zaman dünyanın en büyük ülkesi oluca giz ama bunu başaramayız ortada çünkü herkes kendini düşünüyor..
Geçmişte kurbandık gelecekte de kurbanız ve her zamanda kurban kalacağız

Pir Mehmet:
Peki, Piryolu Forum denildiğinde aklına ne geliyor

Alevi:
Piryolu forum diyince ailem aklıma geliyor Ali Abi, Sen, Candan, İsmail, Hepimiz
Çocuğum gibi olmuş artik site her gün yüzlerce kez bakıyorum, hani erkekler kahvehaneye takılır ya bizimde ali evimiz burası
4 yıl oldu ağabey kimler geldi kimler geçti neler yaşadık ne tartışmalarımız oldu neler öğrendik neler paylaşıldı
Benim için piryolunun hayatımda çok önemli bir yeri vardır. Belki sanal olabilir belki birbirimizi hiç görmemiş olabiliriz ama suda var
Kalbimiz içimiz özümüz su siteye girdiğimizde aynı aynı havayı soluyoruz
Kardeşimi abimi ablami görmüş oluyorum. Hele ki kaldığım yerde kimse yok piryolu zaman geçirmek hele hele sizlerle çok önemli benim için

Pir Mehmet:
Alevi sorunlarının çözümünde ocakzadeleri nerede görüyorsun

Alevi:
Alevilerin sorunlarını çözümünde ocakzadeleri dernek ve alevi vakıfları bir şeye tutulmuyor aleviler kendi içlerinde birbirini dışladığı sürece…
Bu böyle devam edecektir

Pir Mehmet:
Sorunların çözümünde Alevi gençliği ne rol oynuyor
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz, kepenekli çoban ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.12   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Standart Cevap: Alevi can ile söyleşi

Gecikmeden dolayı özür dileriz, Alevi can'a sorusu olanlar buyursun sorsun. Bu söyleşinin devamı gelecek.
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz ve kepenekli çoban bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Alt 05.01.12   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Mehmet Abi Soylesi Sanirim yarim olmus eline saglik tesekurler..
Sponsor Reklamlar

Deniz, Pir Mehmet ve kepenekli çoban bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.12   #4
kepenekli çoban
kepenekli çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: muğla (bodrum)
Rep Puani : 12

SELAMLAR,,
Güzel bir söyleşi ve sohbet olmuş teşekür ederim ,,
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
kepenekli çoban isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.01.12   #5
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

Dediğim gibi devamı gelecek dostlar, hepinize teşekkür ederim.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...