Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 18.11.13   #1
Kayıtsız Üye
Misafir
Misafirler
Post http://www.piryolu.com/forum/ocaklarimiz/3631-dervis-cemal-ocagi.html

alevi forum sitelerini 2008 yılından beri takip etmekteyim. Sivas'ın Zara İlçesine bağlı köyüm. Annem Taşgöze, babam ise Yeşildere Köyüne mensuptur.

Alevilik ile ilgili yaklaşık 5 yılı aşkın araştırma yapıyorum. Hiçbir zaman bir siteye üye olma gereği duymadım fakat dışardan birisi olarak sürekli alevi forumlarında,
Aleviliğin etnisite tartışmaları,
İslam içi ve islam dışı tartışmaları,
Aleviliğin kadim diğer din yada medeniyetlere bağlanması
Aleviliğin siyasal eğilimi ve gelişimi,

Olmak üzere bir çok konuyu inceledim ve önemli bulduğum konuları, konuları açan kadar bilgi katan yorumlarda dahil arşivledim.
Aleviler, a-luviler, manahizm, zerdüştlük, kayıp kıta mu, mısırdan hermes ile ilgili bağıntılar, tabi ki sunni ve şiilerle ilgili bilgiler v.s..

Yaklaşık 2 yıldan beri bunaldığım için okumayı ve araştırmayı bıraktım. Beni ne geri itti bu bilinmeyen deryanın içine bilmiyorum ama tekrardan içimdeki aşk ile araştırmaya karar verdim.

Özellikle Hamza Aksüt, Ünsal Öztürk ve Hasan Harmancı'nın Erdoğan Çınar ile atışmaları ve karşılıklı çıkardığı kitapların serisini alarak okudum. Henüz Erdoğan Çınar'a karşı antitez yazılmadan önce Erdoğan Çınarın kitaplarını okuduğumda yanlışlıkların olduğunu bunun alevi yazarlar tarafından ortaya çıkratılacağını hissetmiştim okuduğum kitaplarında bir çok hata ile ilgili not almıştım.

A-Luvi tartışmaları yapılırken Aluvi-Kartal adlı bir Can'ın yazıları ile başlayan ve sayfalarca yorumlanan yazıları gece gündüz okumuştum. Bilge Umar'ın Luviler adlı araştırmasını yine buradan öğrenmiş ve araştırmıştım.

H-Alibabanın Alevilik ve Manicilik tezini buradan öğrenmiş ve konuyu takip etmiştim. Horasan dan geldik sözünün arkasında tek horasan olmadığını İran Afganistan arası Horason'ı Afganistan Hoy'u, Irak Horasan'ı, Erzurum Horasan'ı öğrendim.

Günlerce Babamla tartıştım, konuştum yakın akrabalara anlattım. Büyüklerimize danıştım farkına vardım ki Aleviler olarak güncel bir bilgi yapısına sahip değiliz. Okudum araştırdım yeni bilgiler öğrendim ama paylaşacak ve tartışacak nitelikte kimse yoktu etrafımda. Uzak kaldım oysa içimde engin bir deniz oluşmuştu bunu anlatmak istiyordum ama olmadı.

Yine de olsun diyorum yeniden araştırma şevki doldu içime. Bu yüzden ilk olarak kendi dede ocağım varsa onu daha sonra el aldığımız Mürşit ocağına kaynaklarla ulaşmak istiyorum. Bu yüzden ilk yorumum tanışma bölümüne olmuştur.

Alevilik ile ilgili bir çok islam içi ve dışı tezi okudum ta ki yazılan forumların son sayfalarına kadar. Kendimce araştırma içine girdim fakat bilgi ve kaynak eksikliğinden dolayı bazı duvarları aşamadım. Bu konuda siz değerli canlardan yardım almak isterim.

Öncelikle Babam ve büyüklerimiz ile konuşmalarımızdan Şeyh-Şıh Hasan Ocağına bağlı olduğumuzu biliyorum. Dedemin büyük dedeleri Dersim'den 3 kardeş olarak yola çıkıyorlar. Mustafa adlı dedem Eğer Köyü adlı bir yeri mesken tutuyor ama bu köyün Dersim'e mi yoksa başka yeremi bağlı bilmiyorum. Kalan iki dedem ise Sivas Zara Yeşildere Köyü mevkiine yerleşiyorlar. Bize Mudo'larda denirmiş. Anneannem tarafı ise Derviş Cemal'lidir.

Babamdan aldığım bilgiye göre aslımız Horasan'dan gelmedir. Onun tabiri İran ve Afganistan arası Horasan ama kesin değil. Irak Horasan da olabilir. Net bir bilgimiz yok aslında.

Hamza Aksüt'ün aleviler kitabında Konumu belli olmayan ocaklar kategorisinde Derviş Cemal ve Şeyh Hasanlılar olarak geçmektedir. Bir kaç alt ocağın Hacı Kureyş gibi ocakların Baba Mansur Mürşit Ocağına bağlı oldukları ama bunun mürşit ocağımızın orası olduğu anlamına gelmediğiniz söylemektedir.

Büyüklerimizin ise Derviş Cemal adlı kişinin Hacı Bektaş Mürşit Ocağına bağlı Seyit Cemal ile aynı kişi olduğunu doyası ile Mürşit Ocağımızın Hacı Bektaş olduğunu söylemektedir.

Bir yandan da babam koçgirili olduğumuzu söyler ki bildiğim kadarı ile Şeyh Hasan Fedarasyonunun alt kollarından biridir Koçgiri.

Araştırmalarımdan sonra Derviş Cemalin Şeyh Hasan federasyonunun piri olduğunu mürşit ocağımızında Şeyh Ahmet Ocağı olduğunu öğrendim. Ama anadoluda 4 büyük mürşit ocağı var. Dede Garkın, hacı Bektaş, Ağuçan ve Baba mansur. Bir sonuca ulaşamadım yardımlarınızı beklerim. [email protected]
Sponsor Reklamlar

Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...