Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 18.11.13   #1
Kayıtsız Üye
Avatar mevcut degil.
Misafir
Misafirler
Mesajlar: n/a
Post http://www.piryolu.com/forum/ocaklarimiz/3631-dervis-cemal-ocagi.html


alevi forum sitelerini 2008 yılından beri takip etmekteyim. Sivas'ın Zara İlçesine bağlı köyüm. Annem Taşgöze, babam ise Yeşildere Köyüne mensuptur.

Alevilik ile ilgili yaklaşık 5 yılı aşkın araştırma yapıyorum. Hiçbir zaman bir siteye üye olma gereği duymadım fakat dışardan birisi olarak sürekli alevi forumlarında,
Aleviliğin etnisite tartışmaları,
İslam içi ve islam dışı tartışmaları,
Aleviliğin kadim diğer din yada medeniyetlere bağlanması
Aleviliğin siyasal eğilimi ve gelişimi,

Olmak üzere bir çok konuyu inceledim ve önemli bulduğum konuları, konuları açan kadar bilgi katan yorumlarda dahil arşivledim.
Aleviler, a-luviler, manahizm, zerdüştlük, kayıp kıta mu, mısırdan hermes ile ilgili bağıntılar, tabi ki sunni ve şiilerle ilgili bilgiler v.s..

Yaklaşık 2 yıldan beri bunaldığım için okumayı ve araştırmayı bıraktım. Beni ne geri itti bu bilinmeyen deryanın içine bilmiyorum ama tekrardan içimdeki aşk ile araştırmaya karar verdim.

Özellikle Hamza Aksüt, Ünsal Öztürk ve Hasan Harmancı'nın Erdoğan Çınar ile atışmaları ve karşılıklı çıkardığı kitapların serisini alarak okudum. Henüz Erdoğan Çınar'a karşı antitez yazılmadan önce Erdoğan Çınarın kitaplarını okuduğumda yanlışlıkların olduğunu bunun alevi yazarlar tarafından ortaya çıkratılacağını hissetmiştim okuduğum kitaplarında bir çok hata ile ilgili not almıştım.

A-Luvi tartışmaları yapılırken Aluvi-Kartal adlı bir Can'ın yazıları ile başlayan ve sayfalarca yorumlanan yazıları gece gündüz okumuştum. Bilge Umar'ın Luviler adlı araştırmasını yine buradan öğrenmiş ve araştırmıştım.

H-Alibabanın Alevilik ve Manicilik tezini buradan öğrenmiş ve konuyu takip etmiştim. Horasan dan geldik sözünün arkasında tek horasan olmadığını İran Afganistan arası Horason'ı Afganistan Hoy'u, Irak Horasan'ı, Erzurum Horasan'ı öğrendim.

Günlerce Babamla tartıştım, konuştum yakın akrabalara anlattım. Büyüklerimize danıştım farkına vardım ki Aleviler olarak güncel bir bilgi yapısına sahip değiliz. Okudum araştırdım yeni bilgiler öğrendim ama paylaşacak ve tartışacak nitelikte kimse yoktu etrafımda. Uzak kaldım oysa içimde engin bir deniz oluşmuştu bunu anlatmak istiyordum ama olmadı.

Yine de olsun diyorum yeniden araştırma şevki doldu içime. Bu yüzden ilk olarak kendi dede ocağım varsa onu daha sonra el aldığımız Mürşit ocağına kaynaklarla ulaşmak istiyorum. Bu yüzden ilk yorumum tanışma bölümüne olmuştur.

Alevilik ile ilgili bir çok islam içi ve dışı tezi okudum ta ki yazılan forumların son sayfalarına kadar. Kendimce araştırma içine girdim fakat bilgi ve kaynak eksikliğinden dolayı bazı duvarları aşamadım. Bu konuda siz değerli canlardan yardım almak isterim.

Öncelikle Babam ve büyüklerimiz ile konuşmalarımızdan Şeyh-Şıh Hasan Ocağına bağlı olduğumuzu biliyorum. Dedemin büyük dedeleri Dersim'den 3 kardeş olarak yola çıkıyorlar. Mustafa adlı dedem Eğer Köyü adlı bir yeri mesken tutuyor ama bu köyün Dersim'e mi yoksa başka yeremi bağlı bilmiyorum. Kalan iki dedem ise Sivas Zara Yeşildere Köyü mevkiine yerleşiyorlar. Bize Mudo'larda denirmiş. Anneannem tarafı ise Derviş Cemal'lidir.

Babamdan aldığım bilgiye göre aslımız Horasan'dan gelmedir. Onun tabiri İran ve Afganistan arası Horasan ama kesin değil. Irak Horasan da olabilir. Net bir bilgimiz yok aslında.

Hamza Aksüt'ün aleviler kitabında Konumu belli olmayan ocaklar kategorisinde Derviş Cemal ve Şeyh Hasanlılar olarak geçmektedir. Bir kaç alt ocağın Hacı Kureyş gibi ocakların Baba Mansur Mürşit Ocağına bağlı oldukları ama bunun mürşit ocağımızın orası olduğu anlamına gelmediğiniz söylemektedir.

Büyüklerimizin ise Derviş Cemal adlı kişinin Hacı Bektaş Mürşit Ocağına bağlı Seyit Cemal ile aynı kişi olduğunu doyası ile Mürşit Ocağımızın Hacı Bektaş olduğunu söylemektedir.

Bir yandan da babam koçgirili olduğumuzu söyler ki bildiğim kadarı ile Şeyh Hasan Fedarasyonunun alt kollarından biridir Koçgiri.

Araştırmalarımdan sonra Derviş Cemalin Şeyh Hasan federasyonunun piri olduğunu mürşit ocağımızında Şeyh Ahmet Ocağı olduğunu öğrendim. Ama anadoluda 4 büyük mürşit ocağı var. Dede Garkın, hacı Bektaş, Ağuçan ve Baba mansur. Bir sonuca ulaşamadım yardımlarınızı beklerim. [email protected]
Sponsor Reklamlar

  Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Piryolu Forum için 100 e kadar sayalım miSbon Forum Yarışmaları 129 20.01.13 01:43
iyinet Webmaster sitesinin degerlendirmesiyle Piryolu alevi forum incelemesi Pir Mehmet Forum Kuralları ve Kullanılması 3 30.05.11 18:24
Seyit Cemal-Derviş Cemal tuncer yilmaz Seyyit Cemal - Derviş Cemal 4 12.11.10 18:11
ötme bülbül ötme - http://www.piryolu.com Alevi Alevi'lik ile ilgili Genel Videolar 1 11.08.10 02:17
Alevi Kitaplari http://www.piryolu.com Alevi Alevi'lik ile ilgili Genel Videolar 0 11.06.10 13:57
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2