Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=187)
-   -   Ramazan orucu? (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=7386)

berkay16 04.07.13 22:26

Ramazan orucu?

Aleviler ramazan orucunu 3gun tutarlarmis dogrumudur acaba?

Onceden Tesekürler.

Deniz 05.07.13 00:58

Cevap: Ramazan orucu?

Alıntı:

berkay16 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 41208)
Aleviler ramazan orucunu 3gun tutarlarmis dogrumudur acaba?

Onceden Tesekürler.

canım benim yok öyle bişey.

olay şu bizi asimile etme çabaları bunlar.

ramazan iş arkadaşımız

ramazan camcı çaycı vesayre olabilir ama orucu bizde yok

bab'ül ilim 05.07.13 08:16

RAMAZAN ORUCU TUTAN ALEVİ DEĞİLDİR

Alevi inancında ve kültüründe kesinlikle Ramazan orucu diye bir inanç yoktur. Alevi inancinda namaz da yoktur. Ancak günümüzde özellikle metropollerde Ramazan'da oruç tutan kimi Alevilere rastgelindiği de bir gerçek. Bunlar kimi zaman komşumuz, kimi zaman iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız olabilir.

Bu parmakla sayılacak kadar az sayıda asimilasyona uğramışların neden oruç tuttuklarına kısaca değinirsek:

* Çevresine, komşusuna ve dışındakilere şirin gözükme ve 'öteki' damgası yememe,

* Aleviler üzerinde yoğun olarak yapılan , "Siz zaten Müslüman değilsiniz" söylemi karşısında ne kadar Müslüman olduklarını ispatlama.

* İş yerinde ve toplumda dışlanma, işten atılma ve toplumda ayrımcılığa tabi tutulma olasılığı,

* Aynı şekilde okulda arkadaşları arasında dışlanma ve kötü not alma olasılığı,

* Toplumsal, siyasal ve ekonomik baskının dışında kalan ve ülkede yürütülen "Siz de Müslümansınız, bu oruç da sizin, namaz da sizin" politikaları karşısında gerçekten asimile olup, adı sadece Alevi olanlar,

* Sistemle herhangi bir şekilde işbirliği içersine girmiş, kendine, kültürüne, inancına, tarihine ihanet eden ve yaşamında tüm uygulamalarıyla Sünnileşmiş kişi ve aileler bu orucu tutmaktadırlar.

* Kilisede İsa'nın karşısında (Müslümanlığa göre heykel ve resme karşı dua edilmez) dua eden bir kişiye artık nasıl Müslüman denemeyecekse, aynı şekilde Ramazan orucu tutan bir Alevi'ye artık Alevi demek mümkün değildir.

* Ramazan Bayramında, adı ne olursa olsun herhangi bir şekilde namaza duranlar artık Alevi değildirler. Bunlara Alevi demenin pek bir anlamı da yoktur.

Bu parmakla sayılabilecek kadar az olan kimi asimile olmuş, kimi işbirlikçi, ihanetçileri gündeme getirmenin de Alevi kültür ve inancına bir faydası yoktur.

Erdal YILDIRIM

PSAKD MYK Üyesi Kültür Sanat Sekreteri

bab'ül ilim 05.07.13 08:19

Gördüm De Geldim

İlme Hizmet Edip, Uykudan Kalktım
Sarık Seccadeyi Elden Bıraktım
Vaizin Her Gün Ki Vaazından Bıktım
Ramazanı Sele Verdim De Geldim

Karnım Acıktıkca Kederim Arttı
Hele Hac Kaygısı Ayrı Bir Dertti
Paralılar Hemen Hac'oldu Gitti
Seytanı Taşlarken Gördüm De Geldim

Dört Kitabı Koyup Torbaya Astım
Cennet Hurisinden İlgimi Kestim
Muskacı Hocaya Sanmayın Sustum
Agzının Payını Verdim De Geldim

Aklım Ermez Ahret Eğlencesine.
Saygım Var İnsanın Düşüncesine
Hayal Cennetinin Has Bahçesine
Yobaz Sürüsünü Sürdüm De Geldim

İbreti Emelim İnsana Hizmet
Eşim Bana Huri, Evim De Cennet
Hacıya, Hocaya Kalmadı Minnet
İrbiği, Tesbihi Kırdım Da Geldim

Aşık İbreti (Hıdır Gürel)

muhip_40 05.07.13 10:01

Merhaba Erenler;

Alevilik nazarında en büyük ibadet "Hakkı müdafaa etmektir"

Eğer gerçekten bunu yapabiliyorsanız Allah’a karşı samimi bir yolculuk başlamış demektir. Diğer seçenekler şekilden ve araçtan öteye gidemiyor maalesef.Biz Aleviler, hesabımızı Cennet ve Cehennem’e göre yapmayız. İbadetlerimiz, karşılıksız ve pazarlıksızdır yani nafiledir.Olan biten her şeyi ( Yoksulluğu,Zulmü vb.) şeyleri ,Allah’ın takdirine bırakan ve ibadetleri ile meşgul olan bir Müslümanın Allah korkusundan şüphe ederim.

berkay16 05.07.13 14:38

Yorumlariniz icin tesekkurler

bekocem456 06.07.13 18:44

ramazan orucu :) hala bana komik geliyor.

bab'ül ilim 08.07.13 09:42

Alıntı:

bekocem456 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 41243)
ramazan orucu :) hala bana komik geliyor.

Bence her inanışa saygı duymak gerekiyor .

Haydar-ı Kerrar 08.07.13 20:13

Her inanca, her düşünceye karşı saygılı olmamız gerekli.

Ramazan orucunu Alevi toplumunun büyük bir kesimi tutmasa da , tutanlar için saygılı olmalıyız. Tutanların da tutmayanlara karşı saygılı olması gerekir. Her ne kadar böyle demiş olsakta farklı illerden yine Yobazca saldırı haberleri geliyor her yıl.

Toplum olarak böyle şeylerin üstesinden gelebilirsek, ne mutlu.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:55.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2