Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=187)
-   -   Şiilik Ve Alevilik Aynı Değildir (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=6836)

bekocem456 21.01.13 20:19

Şiilik Ve Alevilik Aynı Değildir
 
ALEVİLER:

1- Cem evine giderler

2- Cem yaparlar, salat ederler.

3- Muharrem Orucu ve Hızır Orucu tutarlar.

4- İbadet Önderi: Pir,Mürşid,Rehber

5- 4 Kapı 40 Makam

ŞİİLER:

1- Camiye giderler.

2- 5 vakit namaz kılarlar.

3- Ramazan orucu tutarlar.

4- İbadet önderi: Hoca.

5- Sadece şeriat makamına uyarlar.

bekocem456 21.01.13 21:25

Cevap: Şiilik Ve Alevilik Aynı Değildir
 
http://www.google.com.tr/imgres?q=d%...r:11,s:0,i:109

ByMunzur 22.01.13 10:22

Cevap: Şiilik Ve Alevilik Aynı Değildir
 
Can kardeşim bu konu üzerine daha önce çoooook konuşuldu örnekler sunuldu kısaca anlayacağın dilde sana anlatayım ben bak şimdi.. Şia demek izinden giden demek yani kelime anlamı olarak bizde izinden gideniz demi Alemin Nuru Muhamed Mustafa başta olmak üzere İmam Ali ve on ikimamlar vs gidiyoruz evet haklısın günümüzde kendisi şi olarak yada cafer olarak tanıtan İran humeynicileri bizimle aynı değilelr ama ortak noktalarımız vardır yok değil orada haklısın ama biz alwevilerde Şia yız İran daki söz<de şiiler tarih de farklı bir biçimde dir yani ince konular kısa kısa anlatılmaz :) ama forumda detaylı bilgiler var bu konu üzerine Caferi dostlarımıza kötü haber başlığı :)

bekocem456 22.01.13 17:55

Cevap: Şiilik Ve Alevilik Aynı Değildir
 
önceden konu açıldığını bilmiyordum.

teşekkürler...


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:33.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2