Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=187)
-   -   alevılıkte kırve olayları (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=6754)

shaqeren33 06.01.13 16:15

alevılıkte kırve olayları
 
kolay gelsın candostlar ;

olayı soyle anlatayım bız bırbıını seven ıkı alevı gencız..evlenme nıyetındeyız..ama soyle bı sorun warmıss...sevdıgım kız ; babamın kırve oldugu cocugun amcasının kızı... bu duurmda bız evlenemezmısız ..bunu dıyanet ıslerıne sormus kız arkadasım bole bısey yok demısler..ama bızım ınancımız geregı bunu alevı bı kısıye sormak ıstedım ben..bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırız..saygılar..

Redsefa 06.01.13 19:35

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
aşk ile erencan
Alevilikte kirvelik diye bir müessese yoktur. Alevi-bektaşi inancında kardeşlik müessesi (müsahiblik veya yol kardeşliği) müsahiblik cemi ile ilan edilen bir inançsal yapıdır. Kirvelik bir yahudi geleneğidir. Ülkemizde Doğu anadalu bölgesinde özellikle şaafi inanç sistemi içerisinde bulunan insanlar arasında kabul görüp uygulanmış ve zaman içerisinde yaygınlaşmış bir görenek halini almıştır.. Alevi inanç sistemi içerisinde Kirvelik diye bir müessese yoktur. Babanız yöresel geleneklerle ve görenklerle inanç sistemini birbirine karıştırmış. Hakk yar ve yardımcınız ola
Aşk-ı muhabbetle

shaqeren33 06.01.13 20:45

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
pekı bu konuda aılemı konusturabılecegım bı buyugumuz bı dedemız veya bılırkısı warmıdır ?? cem evındekı dedelerımız bu konuda aynı mı dusunuyorlar ??????

ByMunzur 07.01.13 09:56

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
Değerli dost öncelikle hak yar ve yardımcın olsun .... Kız arkadaşın Diyanete gidip sormak yerine bulunduğunuz ildeki en yakın cem evine gitseydi sizin için daha iyi olurdu... aileni ikna edebilmek için babanı alıp cem evine gidebilir oradaki dedeler ile görüşebilirsin veya cem evine gidip dedelermizden biris ile görüşüp yardım alabilirsin can :)

BERF62 07.01.13 10:14

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
Benim takıldığım nokta; kız arkadaşınız da Alevi ise, neden Diyanet'ten bilgi alma gereği duyuldu? Diyanet'in esas aldığı konular, taraflar yayınladığı fetvalar bizim yolumuzun zaten dışındadır.
Bizde kıvralık adettendir, biraz geleneksel bir durum gibi. Ama musahiplik vardır ki o çok daha farklı. Bize böyle konularda en doğru yolu ne taraflı kurumlar, ne kitaplar ne arkadaş akraba sadece pirlerimiz ve dedelerimiz gösterir, gösterecektir.

shaqeren33 07.01.13 15:47

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
O an gıdıp danısmıs bılgım dısında...zaten sızlere danısma sebebımde buna ınanmamam....ama emınsınız demı kırveyız dıye evlenmemıze engel bı durum yok yanı ??

ByMunzur 07.01.13 15:53

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
:D:D:D Yok Yok biz kızı sana verdik gitti ama sen aileni alıp en yakın cem evine gidip danış :D

sultan 08.01.13 12:10

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
peki cem evındeki dede olmaz diyo siz olur diyosunuz nasıl olcak

ByMunzur 08.01.13 12:34

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
Cem evindeki dede neye dayanarak olmaz diyor ?

BERF62 08.01.13 12:46

Cevap: alevılıkte kırve olayları
 
Yahu kirvelik bugün çoğu bölgede yok bile. Eğer müsahiplik gibi olsaydı, hepimizin ailesi kirve olurdu. Kirvelik bir tür ikrar ise, kirve aileler birbirine kız alıp vermez. Zaten kız çocukları ile ikrar gitmez. Yani başka biryerden ocaktan evlenirse kız artık eşinin bağlı olduğu ocaktan oluyor. Önceden de söyledim geleneksel bir durum. Bunu öğrendiğim dedelerimizle olmayacağını söyleyen dedelerimiz arasındaki fark neden? Acaba yaşanan bölgeye göre de mi felsefe değişiyor artık. Zaten bu kirvelik gibi olguların karıştırılmasından insanlar hepten şaşırıyor. Yedi kuşak vs. davasına... Çünkü akıllara benim babam dayım halam her neyse ikrar vermiş kirve olmuşsa benim suçum nedir? Diyen de var.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:25.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2