Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=187)
-   -   48 perşembe orucu (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=6276)

Cagri 16.09.12 19:30

48 perşembe orucu

48 perşembe orucu diye bir oruc varmıdır Alevilikte ?

Alevi 16.09.12 20:19

Cevap: 48 perşembe orucu

Ben boyle birseyi ilkez duyuyorum. bilen bir arkadas yazarsa bizde bilgilenmis oluruz...

dAbBe 16.09.12 20:42

Arkadas bizimle kafami buluyor ne :D:D:D

Deniz 16.09.12 20:46

enel-hak birşey uyduracaksan uzakdur derim:)

dAbBe 16.09.12 20:59

Alıntı:

Deniz Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24740)
enel-hak birşey uyduracaksan uzakdur derim:)

Sessizlik ikrardan gelirmis :)

Deniz 16.09.12 21:01

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24743)
Sessizlik ikrardan gelirmis :)

bir internet koca bina kulanıyormuş bunuda öğrendim
bu herif tam şarlatan hırhız

Cem Sultan 16.09.12 21:06

Alıntı:

Cagri Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24732)
48 perşembe orucu diye bir oruc varmıdır Alevilikte ?

evet vardır can ve Haktır.. Haftanın persembe günleri oruclu gecirilir ve aksam günes batıp hava kararınca oruc acılır. Oruc acıldıktan sonra ceme gidilir.

Persembe aksamı hava kararınca artık gün bitmis cuma baslamıstır. Persembe aksamına cuma gecesi denmesi bundandır ve persembe aksamı yapılan cem esasında cuma ibadetidir. Cuma ibadetini aleviler Persembe aksamı yani cuma baslar baslamaz cemevinde yapar, sunniler ise cuma öglen camilerde yapar.

Deniz 16.09.12 21:08

Alıntı:

Cem Sultan Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24746)
evet vardır can ve Haktır.. Haftanın persembe günleri oruclu gecirilir ve aksam günes batıp hava kararınca oruc acılır. Oruc acıldıktan sonra ceme gidilir.

Persembe aksamı hava kararınca artık gün bitmis cuma baslamıstır. Persembe aksamına cuma gecesi denmesi bundandır ve persembe aksamı yapılan cem esasında cuma ibadetidir. Cuma ibadetini aleviler Persembe aksamı yani cuma baslar baslamaz cemevinde yapar, sunniler ise cuma öglen camilerde yapar.

sevgili can bunu tabiki biliyoruz lakin 48 ne oluyor

dAbBe 16.09.12 21:09

Cem Sultan bu orucun dayanagi nedir?
Ben sahsen hic bir Alevi kaynaginda, ozanlarimizin siirlerinde böyle bir oruca rastlamadim.
Kaldiki baslikta 48. persembe orucu diyor, sen ise her persembeye cevirdin sereneyi. :)

Cem Sultan 16.09.12 21:13

Alıntı:

Deniz Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24747)
sevgili can bunu tabiki biliyoruz lakin 48 ne oluyor

48 hafta yani 1 yıldan 4 hafta eksik.. Anadolu alevileri bu 4 hafta persembe oruc tutmayayı tercih etmistir ramazanı tutuyorlar denmesin diye. Yani sadece ramazan ayı boyunca 4 hafta tutulmuyor o sebeple 48 persembe olmus adı yoksa orjinali 52 persembedir.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:01.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2