Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 27. Alevîlik-Bektaşilikte Semah'ın Yeri ve Önemi Nedir?


27. Alevîlik-Bektaşilikte Semah'ın Yeri ve Önemi Nedir?


Anadolu oyunları, Türklerin ilk yurdu olan Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan hat üzerinde, Türklerin sosyo-ekonomik koşulları zorlaması sebebiyle farklı etkileşimlere ve değişikliklere uğramıştır. Türkler, Orta Asya'dan Anadolu'ya doğru gelirlerken, ilk kültürleri olan Orta Asya kültürü üzerine İslâm kültürünü eklemişler ve Anadolu'da daha önce yaşayan uygarlıkların kültürlerinden de kısmen yararlanmışlardır. Bu yapı içerisinde göğe yolculuk yapmak anlamında olan gökbilimsel varlıkların hareketleri Mevlevilerin sema, Alevîlerin de semah oyunlarında açıkça kendini göstermektedir.

Alevîlik-Bektaşîlik her insanda ortak olan iletişim tekniklerini kullanmaya özen gösterir. Vücud dili ile anlatım, insanlarda ortak olan iletişim tekniklerindendir. Ale-vîlik-Bektaşîlik'teki dinsel danslara "Semah" adı verilir. Semahlar, Bektaşîlerin muhabbet toplantılarında ve özellikle Cem törenlerinde gerçekleştirilir.

Semah oyunlarının temeli, Hz. Ali'nin pirliğinde yapılan Kırklar Meclisi'nin toplantısında ilk kez yapılan Semah'a dayanır.

Semah, muhabbet toplantıları ve Cem'in düzenine göre gerçekleştirilir. Küçük muhabbetlerde (toplantı) muhabbetin sonuna doğru, büyük muhabbetlerde yani Cemlerde ise çeşitli aralıklarla zaman zaman gerçekleştirilir. Semaha başlama zamanını dede tayin eder. Semahlar ağır ritmlerle başlar ve alınan nefeslerin hızına göre ritm kazanır. Semahlar iki, dört, altı, sekiz veya daha çok kişiyle oynanabilir. Semahlarda el ele tutuşmak yoktur, karşı karşıya "cemal cemale" gerçekleştirilir. Cem'de "Semah'a durmak" deyimi ile anlatılır.

Semah dinsel bir ibadettir. İnsanın Tanrı'ya inanış, yakarış ve bağlılıklarının işlendiği dinsel bir danstır. Kişi Semah esnasında transa geçer ve kendini tamamen Tan-rı'nın hizmetine bırakır.

Semahların kadın-erkek birlikte oynaması, çeşitli vesilelerle bazı kesimler tarafından farklı şekillerde yorumlanmış, "Kadın ve erkekler içki içip birlikte dans ediyorlar" şeklinde kasıtlı yakıştırmalarda bulunulmuştur. Bu, tamamen gerçekdışı bir düşüncedir ve Alevî-Bektaşilere yapılan haksız yaklaşımlardan birisidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi Semahlar, Türk kültürünün İslâm kültürü ile yoğrulması sonucu ortaya çıkan bir kültür zenginliğidir.

Her hareketin kendi içinde bir anlamı olduğu gibi her semahın diğerinden farkı vardır. Bu yüzden "Kırklar Semah'ı" ile "Turnalar Semah'ı" birbirinden tamamen ayrı özellikler taşır. Semah sırasında okunan nefeslerin teması da birbirinden farklıdır. Vücut hareketleri ise bir çok simgesel anlam taşımaktadır. El hareketleri gök yüzünden aldığını yere yüzüne yansıtmak ve özellikle Turnalar Semahı'nda yer yüzünden gök yüzüne yükselmek arzusu dile getirilmektedir. Özellikle Turna kuşunun hareketlerinin canlandırıldığı görülür. Turna kuşu Alevî ve Bektaşî inancında kutsal bir kuştur. Bunun nedenleri ise yine çok geniş açıklamaları gerektirir.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilikte aşığın sazın ve deyişlerin önemi nedir? Alevi Alevi Kültürü 1 18.04.10 20:06
14. Alevîlik-Bektaşilikte Kadının yeri nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:09
18. Alevîlik-Bektaşilikte Sanatın Yeri ve Önemi Var mıdır? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:03
20. Hacı Bektaş Velî'nin Alevîlik ve Bektaşîlik'teki Yeri Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:01
21. Pir Sultan Abdal Kimdir ve Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:59
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2