Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 32. Alevîlik-Bektaşilik Heteredoks Bir İslâm İnancı mıdır?


32. Alevîlik-Bektaşilik Heteredoks Bir İslâm İnancı mıdır?


Prof, Dr. Fuat Köprülü'nün ilk defa kullandığı ve bir çok bilim adamı ve yazarın izlediği bir tanımda Anadolu Alevî-Bektaşiliğinin Heterodoks bir inanış olduğu yolundadadır. Anadolu Alevı-Bektaşılıgı Heterodoks bir islam inancı değildir. mu olarak tanımlar.
Önce heterodoksi kavramını tanımlayalım:

Heterodoksi: Başka inanışlarla karışarak asıl kaynağından uzaklaşmış anlamına gelmektedir. "Alevîlik-Bektaşilik Heterodoks İslâm'dır." sözü ise Alevî-Bektaşiliğin İslâm'ın asıl kaynağından uzaklaştığı ön yargısından kaynaklanır. Bu doğru bir tanımlama değildir.

Bunun böyle olmadığının en açık örneği Alevî-Bektaşiliğin ortaya çıkış sebebinde vardır; Alevî-Bektaşiliğin varlık sebeplerinden biri, İslâm'ın özünden uzaklaştırıldığı iddiasıdır. Yani Alevîlik-Bektaşilik, Muaviye ile birlikte İslâm'ın babadan oğula geçen bir saltanat oluşturmasına karşıdır. Oysa Sünnî bilim adamlarının çoğu Kur'an'dan bu sapışa karşı çıkmamış, hatta desteklemişlerdir. Hz. Hasan'dan başlayarak çatışmanın en önemli nedenlerinden biri budur. Halifeliğin babadan oğula geçmesine karşı çıktığı için Anadolu Alevî-Bektaşiliği İslâm'ın özüne daha yakındır.

Oysa Anadolu Alevî-Bektaşiliğinin varlık nedeni İslâm'ın siyasallaştırılarak özünden uzaklaştırılmasına başkaldırıdır. İlk Halife seçiminden başlayarak tartışmalara göz attığımız zaman, Anadolu Alevî-Bektaşiliğinin öne sürdüğü iddiaların tümünün, İslâm'ın ortaya çıkışı ve bireysel ahlaka yönelik değerlendirmelerine tıpatıp uymaktadır.

Bu yüzden kavramları yerli yerinde ve doğru kullanmak gerekmektedir. "Alevîlik-Betaşilik Heterodoks İslâm 'dır." tanımı bu bakımdan tartışmaya açık, zayıf bir tanımlamadır. Onun yerine Alevî-Bektaşiliği kendi kendisine tanımlatmak gerekir. Anadolu Alevî-Bektaşiliği kendini "İslâm'ın doğru yorumu" olarak kabul eder.

Alevî-Bektaşiliğin ibadetlerinin kapalı olması; erkândan sapmanın, inançtan çıkma anlamına gelmesi sebebiyle titizlikle sürdürülüp dış etkilere çok kapalı olarak günümüze kadar gelmesi yabancı sızmaları en aza indirmiştir. Alevi inancı sözlü geleneğe sıkı sıkıya bağlıdır. Bu yüzden başka kültür ve inançlardan etkilenme daha az olmuştur.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilik ve İslam huudiyelim Sorularla Alevi'lik 3 26.07.12 17:52
İslam dışı Alevilik yayılıyor mu? kral çıplak Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 3 23.04.11 00:04
Kaza ve kader İnancı ve Alevilik Dede-baba Sorularla Alevi'lik 7 23.01.10 13:14
9. Alevîlik-Bektaşilik İslâmiyet'in Dışında Bir İnanç mıdır ? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:16
18. Alevîlik-Bektaşilikte Sanatın Yeri ve Önemi Var mıdır? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:03




Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2