Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=187)
-   -   Aleviler müslüman mı ? (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=5875)

Yido 19.01.12 01:35

Aleviler müslüman mı ?
 
Merhaba sorum bazen kisilerde yanlis anlar ama lutfen oyle olmasin sadece bilmek istiyorum biz musulmanmiyiz?? Seldjoukla bir baglatimiz varmi acaba???

Alevi 19.01.12 02:11

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Seldjouk dediginiz nedir hocam ben ilkkez sizden duyuyorum. Alevileri aslinda Biz muslumaniz hristiyaniz puperestiz suyuz buyuz cok alakadar etmiyor insanmiyiz o onemli aleviler icin. gerisi tefaruvatdan ibaret...

Yido 19.01.12 12:48

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
musulman olmak 5 vakitleri yapmak oyle degilmi gunde 5 defa namaz kirmak haca gitmek oruc tutmak...
ama aleviler bunlari yapmiyor bizde doga seyler cok onemli ates su gunes hayvanlar bunlara daha cok onem veriyoruz biz samaniz yollundayiz bana geliyor...
tabbi cok insanlar babam dahil her zaman derdi hakkiki musulman biziz..fakat dusuncelerim suan aleviler musluman degil geliyor bana muslumanla baglantlarimizi var ama christianismde var cok karisik kusura bakmayin turkcem fazla iyi olmadigi icin yanlis yazabilirim ve kendime umarim anlata biliyorum...
bence aleviler musluman degiler ver bizi musluman yapmaya calistilar ve insalarimizi zorladilar neler yapmadilar bizim insanlarimiza dedemizlere biz bosuna kacmadik daglara kendimizi daha unutmadik eskide ya musluman ol ya seni olduruz diye bir yasam oldu...iyice bunu arastirmak lazim ama cok zor birsey cok karisik eskiler dededen ne duymusa oyle devam ediyor ama eskiden korku icinde yasiyorduk eskilerin dusunceleri degisemeyiz o yuzden bu soru aleviler musulmanlar diye bilmek istiyorum suandakki dusuncem hayir degiler diyorum ama tabikki iyice arastirmak lazim ve sizden yardim istiyorum ..

Yido 19.01.12 12:54

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
tabikki en onemlisi insan lari onceden insan gibbi bakmak hangi din hangi cultur degil size tabbi katiliyorum...
ama aleviler nedir onuda bilmek cok onemli benim icin kurtum aleviyim ama malesf alevilikte fazla bilgim yok acikcasi yani varda birazda fakat daha iyi bilmek istiyorum bizim hayatimizi tam nedir bilmek istiyorum.
tsk

nursema 19.01.12 14:27

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
ya hz.ali nedir? allah aşkına ya müslüman değilmişiz saçmalamayın lütfen ya biz allah muhammet aki diyoruz mantıklı düşün biraz kardeşim ya

nursema 19.01.12 14:28

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
YA ALLAH, YA MUHAMMET, YA ALİ... Bu kadar

nursema 19.01.12 14:30

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Bakış açın farklı bence. herkesinki farklıdır sein ki daha farklı can... farklı şeylere yönelme saygılar

Alevi 19.01.12 14:43

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Anlasildi Senin cok fazla alevilik hakkinda bilgin yok.. Aleviligi baska inanclarla karsilastirmamak gerekiyor zira alevilik kendi icinde kendi kendini sorgulayan bir inanc sistemidir.. biz kitaba dedeye hocaya imama bagli kalmayiz.. aklimiza mantigimiza uymuyorsa uygulamayiz.. en basiti biri alevilige kufur etti diye onu yakmayiz, oldurmeyiz..

alevilikde temel inanc kalpden gelir kisi gercekden sevdigi icin inancini uygular. aman be yinemi ceme gidecem puff demek icinden geliyorsa gider zaten cemde hoca sorar biri ile munasebet sorun yasiyan küs varmi, burda bulunmak istemiyen isi gucu olan ceme katilmamasini ister..

Alevilik oyledirki anlatmakla bitmez yasamak gerekiyor, bizim kiblemiz insandir. herseyin ustunde insani tutariz.. oyle atese suya topraga tapmayiz. allah muhamed ali diyenlerdeniz., bizim inancimiza gore dogadaki her seyin bir anlami manasi vardir. hicbirseyi kirmayiz incitmeyiz.. elimize dilimize belimize sahip olmaya calisiriz..

Cekinmeden soru sormaya devam edebilirsin.. her uye cevap verebilir.. ayrica kendine bir kac alevi arkadas edin, kulturun hakkinda hic bilgin yok can..

Alevi 20.01.12 00:14

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Birde Can aleviler Muslumanmi olucakdi musulman yazmisin :D

nursema 20.01.12 00:36

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Biz diyoruz ki yaradılanı sevdik yaradandan ötürü . Alevi can a katılıyorum ve düşüncelerine saygı duyuyorum insan bizler için önemli çünkü hz.Ali'yi tanıyoruz ve gercekten benimsiyoruz. o da insanlara değer verirdi kıymazdı kıyamazdı. Bilmem bilir misin can biz aleviler kimseye kin tutmayız çünkü BİZLER GÜL ALIR GÜL SATARIZ. Tek amacımız kardeşliktir ve biraz kuran oku biraz da aleviliği iyi araştırırsan eminim doğru yolu ve düşünceyi elde edeceksin... saygılar

Aleviyyun 21.01.12 18:22

Cevap: aleviler musulmanmi?
 
Alevilik; Kaynağını Kuran’dan alan, Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) hadisleri ve Ehlibeyt imamlarının (a.s.) öğretileriyle şekillenen İslam’ın özüdür, sırat-ı müstakimdir. Yani doğru ve hak olan yoldur.

Alevilik, Hz. Ali’nin (a.s.) taraftarı (Şiası) olmak demektir. Onun taraftarı olmak demek Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) taraftarı olmak demektir; yani Allah’ın taraftarı olmak demektir.

Hz. Ali (as)’nin yolunda giden onu peygamberden sonra imam bilen Müslümanlara, Hz. Ali (as)’nin taraftarları veya Aleviler denir. Alevilik Hz. Muhammed (s.a.a.v)’den sonra ortaya çıkan bir mezhep değildir. Alevilik İslam’ın özüdür bu yüzden Aleviler kendilerini mezhep olarak kabul etmezler.

Şunu bilmek gerekir ki, Aleviler Müslüman’dır. Alevilikleri ise Hz. Ali’ye yandaşlıkları, taraftarlıkları ve sevgileridir.
Rabbimiz Allah’tır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v)’dir. İmamımız Emirül Müminin Hz. Ali Bin Ebu Talip’tir. İslam dinine zıt olan bütün dinlerden aklanırız. Dini hükümleri İslam Dini Anayasa’sı olan Allah’ın Kitabı Kur’an-ı Kerim, sünneti nebevi ve Ehlibeyt imamlarının rehberliğinde öğrenir ve uygularız.
Yüce Allah bizleri en doğru ve gerçek yola hidayet etmiştir. Bu doğru yolda dünyanın en kutsal inancına, İslam’ın özüne sahip olmakla onurlandırıldık. Çünkü İnsanlığın en kutsal inancını en yüce kaynaklardan öğrendik. Yüce Allah’ın hidayetiyle Hz. Muhammed’in sünnetiyle, Ehlibeytin rehberliğiyle, Müslümanlığın temelinde Aleviliğimizle ne kadar övünsek azdır. Bu kutsal inanca mensup olmakla dünyanın en mesut ve huzurlu kulları olarak ahirette sevinecek ve bahtiyar olacağız. Yüce Allah’ın ve Peygamberinin emrettiği şekliyle Ehlibeyt ipine sımsıkı tutunmaya ve Aleviliğimizin gereklerini yerine getirmeye yüce Allah bizi muvaffak etsin.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:58.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2