Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 39. Alevî-Bektaşi Vatandaşlarımızın


39. Alevî-Bektaşi Vatandaşlarımızın Kendilerini ve Kültürlerini Topluma Tanıtabilme İmkânları Ne Kadardır?


Alevî-Bektaşiler özellikle son yıllarda hızlı bir örgütlenme süreci içerisine girmişler, Alevî-Bektaşi kültürünü ve felsefesini tanıtabilmek amacıyla çeşitli oluşumları gerçekleştirmişlerdir. Alevî-Bektaşiler yurtiçinde ve yurtdışında kurdukları çeşitli dernekler vasıtasıyla bu yönde çalışmalarını sürdürmektedirler. Yurtiçinde, Hacı Bektaş Velî Kültür ve Tanıtma Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Dernekleri, Görgü Dernekleri ve bazı vakıflar aracılığıyla, yurtdışında ise Alevî-Bektaşilerin Avrupa'daki en büyük örgütlenmesi olan Avrupa Alevî Birlikleri Federasyonu ve diğer dernekler bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.
Zaman zaman bu oluşumlar içerisine Alevî-Bektaşiliği siyasal amaçlan için kullanmak isteyen bazı kişi ve gruplar sızmaya çabalamakta ve halkımızı bu yolla, istedikleri biçimde yönlendirmeye çalışmaktadırlar. Alevî-Bektaşiliğin varlık sebebi olan Muaviye ile İslâm'ın siyasallaşmasına karşı çıkış inancı, burada da kendisini göstermekte ve hiçbir düşüncenin Alevî-Bektaşiliği kullanmasına izin verilmemektedir.
Sivil toplum örgütlerinin büyük bir çoğunluğu halkımızın temiz ve duru inancını daha iyi yaşaması, maddî ve manevî kültür unsurlarını yaşatması için Anadolu'nun bir çok yöresinde coşku ile çalışmaktadır.
Alevîlik-Bektaşilik olgusunu asıl amacından saptırmak isteyenler olsa da genelde bu durum, yüreği insan sevgisi ve dürüstlük ilkesi ile dolu demokrat, laik, Atatürkçü düşünceye sahip olan büyük Alevî-Bektaşi çoğunluk tarafından bertaraf edilebilmektedir. Alevî-Bektaşilerin sağduyulu insanlar olması ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu çok iyi analiz edebilecek bir düşünce yapısına sahip olmaları, kendilerini asıl amaçlarından saptırarak belli yönlere çekmek isteyen mihraklara karşı en büyük gücü oluşturmaktadır.
Bu özelliğini koruyan Hacı Bektaş-ı Veliye,Cumhuriyetimize ve Atatürkçü düşünce sistemine bağlı olan Alevi-Bektaşi dernek,vakıf,birlik ve federasyonlarının etkinlikleri her geçen gü daha da ilgi görerek gelişecektir
[/align]
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
alevi bektaşi fıkraları 3 UYSAL VE ASİ Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 14 13.05.10 13:08
Alevi Bektaşi Fıkraları 2 ayyil Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 14 24.03.10 14:03
alevi-bektaşi dergahları gezgin1881 Alevi Dedeleri - Pirleri - Ocakları 0 05.02.10 00:53
Alevi-Bektaşi Kaynakları Dede-baba Alevi Kitaplari 0 01.01.10 14:39
Alevi Bektaşi Fıkraları ayyil Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 1 08.09.09 20:23
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2