Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 20.07.11   #1
zelal
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Aleviler Kürtmüdür?

Merhaba;

Merak ettiğim şey şu bizler Aleviler olarak kendimizi Kürt sayıyoruz.Benim bildiğim ve araştırmalardan da gördüğüm aleviler yıllarca soykırıma maruz kalmış ve saklanarak şekil değiştirmiştir.Yani aleviliğin özünde kürtlük olmadığıdır ama yinede aklımda bir soru var aleviler kürtmüdür değilmidir?
Sponsor Reklamlar

zelal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler Kürtmüdür?

Merhaba Alevilik bir inanctir kurdluk bir irktir.. Mesela ben kurd kizilbas alevisiyim.. ALxas asireti mensubuyum.. kurdlerde asiretler vardir..

alevilikte üç önemli sınıf vardır:

a) aşiret reisi
b) dinsel sınıf (rehber, pir, mürşit)
c) halk, talipler (müridler)

bu linkte http://www.piryolu.com/forum/alevi-d...siretiniz.html bakabilirsiniz..

Anadolu aleviligi ile arap aleviligi veya sia aleviligi arasinda cok farklar vardir.. herkes alevi olabilir alevilik bir yol bir durus bicimidir.. sonradan alevi olunmaz diyenler ise bos konusmaktadirlar.. Dikme dedelik varsa dikme alevilikte yani sonradan alevide olunabilir.. kisacasi alevilik kimsenin tekelinde degildir.. dil din irk ayrimi yaparak sen sunnisin alevi olamazsin sen hristiyansin senden alevi olunmaz diye bir kayde yoktur..

sorunuz olursa cevaplamakdan gurur duyarim..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.07.11   #3
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Her ne kadar Alevi Kürt yoktur v.b. tarzı iddialar canımı sıksa da cevap yazmadan geçemedim. Alevi cn çok güzel anlatmış. Alevilik inanç, Kürtlük etnisitedir. Doğal olarak Kürt Alevi olur, hatta Gürcü Alevi de olur. Alevilik 72 millete bir gözle nazar eylemeyi öğretir insanlara. Demişsin ki araştırmalar sonucu Aleviliğin içinde Kürtlük olmadığını gördüm demişsin. Bu Alevi Kürtlere atılan koskoca bir iftira... Aleviliğin içinde Zedrüştlük, Şamanizm ve İslam gibi çeşitli inançlar vardır. Çoğu Türkmen Alevisi Hızır orucunu unutmuşken, Alevi Kürtler bu orucu tutar. Kürt Alevi pirleri vardır. (Bkz: Ben) Ayiretten sen o araştırmalar inanma. Allahın Türkoloğu, bizi bizden daha mı iyi bilecek.Osmanlı yıllarındaki yapılan asimilasyona kanmayın. O zamanlarda bize Türkmensiniz denildi, daha sonra gerçek ortaya çıktı. Elbette ki Kürtleşen Türkler ve Ermeniler vardır. Bunlar yobaz kesimin katliamlarından kaçmışlardır. Alevi Kürt kardeşleri onlara sahip çıkmıştır. Kim ne yaparsa bütün halklar kardeştir.
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.07.11   #4
zelal
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

Yorumlarını için teşekkür ederim.işim nedeniyle çok fazla giremiyorum.Ama hep aklımı kurcalamıştı bu soru.Tekrar teşekkür ederim.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
zelal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.07.11   #5
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Biz Tesekur ederiz amacimiz birilerine birseyler ogretmek ve ogrenmedir..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.12.11   #6
Yas-ı Matem
Yeni Üye
Üye
Nereden: hak yolundan

zelal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

Merak ettiğim şey şu bizler Aleviler olarak kendimizi Kürt sayıyoruz.Benim bildiğim ve araştırmalardan da gördüğüm aleviler yıllarca soykırıma maruz kalmış ve saklanarak şekil değiştirmiştir.Yani aleviliğin özünde kürtlük olmadığıdır ama yinede aklımda bir soru var aleviler kürtmüdür değilmidir?

Sorunuz yanlış alevilerin çoğu kendini kürt olarak görmez hatta türkmen olanlar da türküm demez aleviyim der ha diyenler yok mu var ama olmasa daha iyi olur. Biz aleviler her millete bir bakıyor olabiliriz ama neden alevileri bir kalıba sokma gereğini duyar insan ? Aleviyseniz türküm kürdüm demek bana göre doğru değil. Kendi adınıza kürt olduğunuzu söyleyebilirsiniz ama hiç bir ırkın insanı buna türkü de dahil biz şuyuz buyur demesin rica ediyorum.
Sponsor Reklamlar

Yas-ı Matem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.12.11   #7
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

alevilik bir yoldur. bu yola İkrar veren, gereklerini yerine getiren herkes alevi olabilir. aleviler alevi olduklarını, Yol kardeşi olduklarını unutmamalıdır. fakat; özellikle birçok halkın etnik aidiyeti yok sayılır, zorbaca bastırılmaya, yok edilmeye çalışılırken "biz etnisiteleri red ediyoruz" gibi bir sonuca varılmamalıdır. böyle bir tavır samimi bir buluşmanın duruşu değil, pek çoğumuza dayatılan ırkçı, tek tipçi, insan düşmanı politikaların "aklanması" "sahiplenilmesi" anlamına gelir..

bir çok paylaşımımda dile getirdim, aleviler diğer düşünce sistemlerinde olduğu gibi yaşama kendi perspektiflerinden; yani "Alevi aklı, alevi vicdanı" üzerinden bakmalıdırlar.

yani insan insan ilişkileri ve insan doğa ilişkileri alevi için Alevi aklıyla değerlendirilir. alevi için bütün halklar ve dilleri hakktır, çünkü Hakk'ta mevcut olmayan hiç bir şey zahire çıkamaz...

Alevi diğer etnik aidiyetleri yok saymaz, nefs süreğinin niteliği olan "kin ve nefret" üzerinden değerlendirmez...

Yetmiş iki (sembolik bir rakamdır, çeşitliliği ifade eder) milleti Hakk görür, Rızalıkta İkrar vererek buluşur, bir toplam anlamına gelen "Yetmiş Üç olur". yani her bir renk olduğu gibi kabullenilir, tartışma konusu dahi edilmez, Cümlesi İkrarlı bir toplam olur...

canlar sizce böylesi bir algı aşılmış olabilir mi?

birileri yüksek teknoloji kullanıyor olabilir. çok ciddi olanaklara sahip olablir, güçlü organizasyonlara imza atıyor olabilir ama "düşünsel olarak" insana ve varlığa düşman bir yerde ise öyle uygarlığın temsilcisi falan değildir. uygarda değildir. hayvaniyet alemini aşabilmiş değildir...

insan bedenden ibaret değildir. o bedenin içini "insan" ile doldurabilmek gerekir ki, Yol bunu gerçekleştirmeye çalışır.

yani "İnsanlaşma" sürecini gerçekleştirmek, insanları "İkrarlı bir toplam" haline getirmek ister.

niçin mi?

bin yıllardır insanlar biribirlerine her türlü zulümü reva görmekte, ayrıca cümle varlığa düşman bir tavır içerisindedirler...

işte "insan" bu hayvaniyetten çıkma sürecini tamamlamadır... bu süreç ve sürek yolumuz da "İkrar İman" olarak formüle edilmiştir.

insan aklı "Aşk" ile buluşamaz ise "nefs" süreğine kapılır, tarih boyunca yaşanan vahşetler cereyan eder.

her halktan canlara aşkı niyazlarımla...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve tülay bunu beğendiler.

Konu munzuro tarafından (25.12.11 Saat 17:21 ) değiştirilmiştir.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.12.11   #8
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey

zelal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

Zelal, Kürtçe bir isimdir galiba?

Türkiye Cumhuriyeti kurulunca iki ayak üzerine kuruldu. Birinci Müslümanlık Sünnilik (Hanefi inancı), ikinci ayak ise Türklük. Bu ideoloji üstten alta kadar heryerde yayıldı. Özellikle doğuda, Kürt illerinde islam ayağı benimsetilmeye çalışıldı. Özellikle Atatürk'ün danışmanı olan Hasan Tankut'un raporlarından anlaşıldığı kadarı ile Kurmanç Alevi Kızılbaşalara ve Zaza Alevilerine Türklük dayatması yapılmıştır. Bugün bazı zazalar kendilerini Türk sanarlar hatta söylerler örnek Kılıçtaroğlu ve Kamer genç
Cumhuriyet döneminde etniciteyi ve din değiştirmek için bazı uygulamalar olmuş.

Sonuç olarak Kürt Alevisi vardır. Hatta Kürt Ezidi, Kürt Hıristiyan, Kürt Şafi ve Hanifi, Kürt Yahudi vardır.

Buarada ben de Atmi aşiretindenim. Çoğunluğu Elbistan Malatya civarında...
Sponsor Reklamlar

Konu ozgurkursun44 tarafından (25.12.11 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme ve düzeltme
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.12.11   #9
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
Aleviler Kürtmüdür?

konu başlığı itibariyle sorunun cevabı kesin ve kati şekilde...şudur:ALEVİ'LER İNSANDIR.

İNANCIN IRKI OLMAZ
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.12.11   #10
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey

Amasya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
konu başlığı itibariyle sorunun cevabı kesin ve kati şekilde...şudur:ALEVİ'LER İNSANDIR.

İNANCIN IRKI OLMAZ

Bence bu çok zorlama bir yorum.
Benim bildiğim kadarı ile bugün yahudiler din altında toplanan ve bunu ırk olarak gören bir millet.

Tamamen ayrı bir konuya değineceğim. Yani farklılklar vardır. Bu farklılıkları gizleyerek veya örterek değil de bu farklılıklar etrafında biraraya gelmek daha da önemlidir diye düşünüyorum.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve munzuro bunu beğendiler.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2