Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 3 gönderen bilgeyol
  • 1 gönderen Deniz
  • 1 gönderen BERF62
  • 1 gönderen Haydar-ı Kerrar

 
Seçenekler
Alt 10.04.13   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


Sosyal Demokrasi Nedir?

Temmuz 9, 2010 Gönderen: Ozan ÖRMECİ

Yazar:
Ozan ÖMERCİ


Sosyal demokrasi veya eş anlamıyla demokratik sol (demokratik sosyalizm), devrimci Ortodoks Marksizm’in (bilimsel sosyalizm) bazı öngörülerin yanlışlığı ve şiddet metotlarının yarattığı tepkiler sonrasında tarihsel süreç içerisinde bir doğal evrimle oluşmuş ideolojidir. Bir anlamda Marksizm’in liberalizmle barışması ve bu ikisinin sentezi üzerine kuruludur. Sosyal demokrasi tanım olarak emekçilerle öteki sınıfların çıkarları arasında, demokratik özgürlükler ortamında, siyasal ve ekonomik yapıyı değiştirerek hakkaniyet dengesi kurmayı amaçlayan, siyasal ve ideolojik bir kitle hareketidir. Özellikle Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) içerisinde Eduard Bernstein ve Karl Kautsky’nin yazdıklarıyla oluşmuştur. Ayrıca İsveç sosyalistleri de sosyal demokrasinin oluşmasında hatırı sayılır katkı yapmıştır. Sosyal demokrasinin temel ilkeleri şu şekilde özetlenebilir;
1-) Sınıfların çıkarı dengeye gelmelidir. Sosyal demokrasi emekçilerin çıkarını savunurken, öteki sınıfların yaşam hakkını yok saymaz.


2-) Demokratik özgürlükler sınıfsal çıkarlara kurban edilmemelidir. Sosyal demokrasi, sınıflar arası çıkar dengesini en iyi sağlayacak ortamın, siyasal haklarda eşitliğe dayalı demokratik ortam olduğu inancındadır.
3-) Devlet ideolojisiz olmalıdır. Sosyal demokrasi, güçlü sınıfların ya da toplulukların çıkarını gözeten ve ideolojisini savunan yerleşik siyasal ve hukuksal düzene, başka değişle sınıfsal devlet yapılanmasına karşıdır.
4-) Bölüşüm hakça olmalıdır. Sosyal demokrasi, bireysel yeteneğin ve ulusal zenginliğe katkının farklı olduğu inancındadır. O nedenle her bireyin, ulusal üretime yeteneği ölçüsünde yaptığı katkıyla uyumlu bir pay alması gerektiğine inanır.
5-) Ekonomik yapı çoğulcu olmalıdır. Ulusal üretim, soyut bir serbest piyasa ekonomisi tutkusuna kurban edilmemelidir. Özel teşebbüsün yetişemediği pahalı teknolojiyi gerektiren yatırımları devlet yüklenmeli ve bu yoldan ekonomik yapıyı değiştirmelidir.
Sosyal demokrasinin gelişmesine katkıda bulunan en önemli düşünürler şunlardır:
Ferdinand Lasalle (1825-1864)
Alman düşünür insanlık tarihini üç aşamaya ayırmıştı. Feodal düzen emekçinin hiçbir hakkının olmadığı karanlık bir dönemdi ve “özgürlüksüz dayanışma” vardı. 1789 Fransız Devrimi’nden sonra sermayenin kontrolünde “dayanışmasız özgürlük” dönemi yaratıldı. 1848 ayaklanmalarından sonra ise artık dayanışma ve özgürlük uzlaşmalıydı.Devletin amacı sınıfsal çatışmaları azaltmak ve her sınıf mensubuna eşit gelişim hakkı sağlamaktı. Bu anlamda Lasalle Marksizm’in devrimci metotlarını ve proleter diktatörlük ilkesini reddederek sosyal demokrasiye yelken açıyordu.Lasalle’e göre genel oy hakkı işçi sınıfı açısından önemli bir kazanımdı ve demokratik düzen içerisinde daha adil bir sistem kurmak mümkündü.
Eduard Bernstein (1850-1923)
Marksist teoride gerçekleşen revizyonizm öncüsüdür ve bu anlamda Ortodoks Marksistler tarafından şiddetle eleştirilir. Marksizm’in öngörüsünün aksine modern toplumlarda geniş bir orta sınıfının geliştiğini fark etmiş ve gelir eşitsizliklerinin kapitalizm geliştikçe azaldığını görmüştür. Bu nedenle ona göre kapitalizm çökmeyecek güçlenecektir. Dolayısıyla Bernstein’a göre işçiler de sistem içerisinde yer almalı ve haklarını devrim yapmak yerine siyasal parti kurarak aramalıydı. Yani artık devrim yerine evrim gelmişti ve sosyalizme sistem içerisinde ulaşılmaya gayret edilmeliydi. Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) içerisinde önemli görevler aldı.
Karl Kautsky (1854-1938)
Bernstein gibi Marksizm’den vazgeçmemesine karşın, şiddeti ve proleter diktatörlüğü reddetmesi bakımından sosyal demokrasiyi yaratan kişilerden biri olmuştur. SPD’nin ağır toplarındandır. Sovyetler Birliği’nin kurucu lideri Vladimir Lenin onun bu tavrı karşısında “Dönek Kautsky” adlı bir kitap yazmıştır. Kautsky’e göre demokrasisiz sosyalizm olamazdı. Demokrasi sosyalist bir iktidar kurulmasının en uygun yoluydu ve işçiler çoğunlukta olduğuna göre mantıklıydı. Bu anlamda işçi hareketini sistem içerisine çeken Kautsky böylelikle sosyal demokrasiye yelken açıyordu. Bolşevizme şiddetle karşı çıkmıştır.
Jean Jaures (1859-1914)
Fransız düşünür ve politikacıdır. Eylem adamıdır. Türk dostudur ve İttihat ve Terakki’nin kimi mensuplarına Fransa’da hocalık yapmıştır.Bireyci bir sosyalizm anlayışı vardır. Sosyalizmi bireysel hakların en üst düzeyde vurgulanması olarak görmüştür.Sınıflararası uzlaşmaya inanıyordu ve demokrasi içerisinde sınıfların kaynaşabileceği, eşitsizliklerin giderilebileceği sosyalist bir yönetim hayal ediyordu.Fransız Sosyalist Partisi’nin uzun yıllar lideri olmuş, 1. Dünya Savaşı’na karşı çıktığı için katledilmiştir.Yurtseverliği savunmuş ve enternasyonalizmi geliştireceğini iddia etmiştir.
Leon Blum (1872-1950)
Fransa’nın ilk sosyalist başbakanıdır. Faşizm tehlikesi karşı komünistlerle işbirliği yapmıştır. Şiddetin her türlüsünü reddetmiş ve demokrasiyi savunmuştur.Rus devriminin yapısına (terör metotları, azınlık iktidarı) karşıydı. Bolşevizm’in evrensel olmadığını ve Avrupa’ya hiç uygun düşmediğini savunuyordu.Ortak mülkiyete dayalı bir düzen demokrasi içerisinde gerçekleşmeliydi.
Fabian Hareketi
İngiltere’de 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkan bir harekettir. Fabian derneği etrafında oluşmuştur.Anti-Marksist bir sosyalizm anlayışının öncülüğünü yapmıştır.Amaçları sosyalist devrim değil, sosyalist evrimdi. Bunun için sosyalist aydınların sistem içerisinde önemli yerlere gelmesi gerektiğine inanıyordu.Muhafazakâr İngiltere’de dönüşümlerin ancak reform yoluyla olabileceğini öngörüyordu.İngiliz İşçi Partisi’nin çizgisine yön vermiştir.
[email protected]
ALINTIDIR


sosyal demokrasini tanımına baktıkca chp nin ne olduğunu

anlamaktan zorluk çekiyoruz ya chp sosyal demokrat degil yada
sosyal demokrasinin tanımı degişti.

sürec itibarıyla barışı ve emegin ve ezilenlerin,yoksulların

haklarını savunması gereken chp tam ters bir yörüngede hareket
ediyor ve egemenlerin dümen suyundan çıkmıyor.
akp diktatörlüğünüde 3 defa oylarını artırarak iktidara getirende
chp ve izlediği yanlış politikalardır.
baykalın genel başkanlığı döneminde tamamen milliyetci ve sağcı
politikalara yönelen chp parti içerisindeki
solcuları,alevileri,devrimcileri ve kürtleri tasfiye ederek partiyi tam
sağ merkeze çekmiştir bunun neticesinde akp 3 dönem oylarını
artırarak iktidar olmuştur.chp nin bu günkü süreçte politikasızlığı
partiye sağcı yönetim kadrolarının egemen olmasından
kaynaklanmaktadır,kılıçdaroğluda bu minyalde siyaset yapmak
zorunda bırakılmıştır barış sürecinin tek yeniği politikasız chp
olacaktır, parti sosyal demokrat ve sol politikalara dönmedikce
küçülecek ileriki süreçtede bölünecektir bunda etmende süreci iyi
degerlendirebilen aleviler olacaktır alevilerin oyunu yaklaşık yüzde
seksenbeş doksanını alan chpdir
aleviler reel politikayı degerlendirdiği

an ortada chp diye bir şey kalmayacaktır...
bilgeyol

Sponsor Reklamlar

renk, Haydar-ı Kerrar ve Mercanlı bunu beğendiler.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (10.04.13 Saat 01:32 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.04.13   #2
seykek
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2013
Nereden: ailem
Mesajlar: 131
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


bu chp den sosyal demokrat parti umudunu tasiyanlari anlamakta zorluk cekiyorum.
evrensel sosyal demokrasinin ne oldugu belli ve chp buna uymuyor bile zaten eskiden de oyle idi ama malesef kimi insanlarimizin sosyal demokrat parti arayisi nedeniyle chp yi sagci merkez parti kimligini gormek istemiyorlar illede chp ye sol parti diyecekler kendilerini buna inandiriyorlar .birisine 40 kez deli dersen sonunda deli olur misali chp ye israrla sol deyince sol olcagini saniyorlar ama bu kumastan bu elbise cikmaz ,aslinda ulkemizde sosyal demokrat partinin olmayisi sebebiyle chp ye boyle bakiliyor bu partiyi boyle gormek istiyorlar .umutlari hayalleri bostur olmayacak duaya amin demek gibi birsey.

kemal kilicdaroglu hangi operasyonun sonucu o partiye baskan oldu?amac neydi? chp turkiyenin en eski,en kurnaz politikacilarin bulundugu devlet partisidir asla degismez orda kurt politacilar var kasarlanmis politikacilardur sol gosterip sag vurmayi en iyi onlar bilir o parti ve politikacilar arasindan siyasete yeni girmis birsinin chp ye baskan olmasi kolay degil eger oluyorsa ki kemal kilcdaroglu orneginde oldugu gibi orda baska hesaplar var.

sevgili chp liler hayal kirikligina ugramaktan bikmadinizmi? solcu isen sol partiye oy ver sagci isen chp ye muhafazakar islamci demokratsan akp ,miliyetci isen mhp ye soyalistsen soyalsitlere gideceksin bunlari karistirirsan hayalkirikligi yakani birakmaz sag partiden sol politikalr cikmaz solda degildir.
halklarin iscilerin vatandasin alehine 30 yildir ulkeyi sirayla yonetenlerin cikardigi kanunlar chp TBMM deyken cikti onlarin gozu ounude oldu sendikasizlatirma taseronlastirma egitimdeki esitsilik sagliktaki kanunlar vb ustelik chp de sozum ona sendikalrdan gitme milevekileride olmasina ragmen ,kaldiki iktidarda akp degilde chp de olsa soz konus anti demokratik halk zararina olan yasalar gene cikardi zira chp de liberal politikalari benimsiyor ve bu anlamda mhp den akp den farkli dusunmuyorlar .
Sponsor Reklamlar

seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.04.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


partideki sosyal demokratlar,

partideki sağcıları tasfiye etmeli edemiyorsa,

partiden ayrılıp gerçek bir sosyal demokrat parti kurmalı.

süreçte o yönde ilerliyor.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.04.13   #4
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 47
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


Chp yi tartışmaya gerek varmı??? yaptıkları ortada.

chp+mhp= akp hadi kolaygelsin
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
__________________
Banaz Yaylasından Kerbelaya Kar Götürsün Turnalar
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.04.13   #5
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


edit........................!
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.

Konu BERF62 tarafından (03.05.13 Saat 09:44 ) değiştirilmiştir.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.04.13   #6
Haydar-ı Kerrar
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 297
Rep Puani : 60
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


Herhangi bir partili olmadığım için pek fazla bir şey diyemeyeceğim fakat bir ayrı konu da Chpnin halen barış sürecine herhangi bir katkı sağlamamış olması. Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere parti olarak çalışma yürütülmeli, yoksa Aleviler ve Kürt aydınlardan çok fazla oy kaybı yaşanabilir seçimlerde.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
__________________
Aliyyen Veliyullah...
Haydar-ı Kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.04.13   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Sosyal demokrasi ve chp nin acınacak hali.


içinde bulunduğumuz süreç çok önemli bir okadarda gelece şekil verecek bir süreç,

iktidarın hamlalarine karşı suskun duruyor baykalın son bir aydır partiye koyduğu ağırlık,

chp deki ırkçıların salyalarını akıtmasına yaradı,

ama aleviler bunun farkına vardığı an ne chp nede baykal piyasada kalacaktır.

duygusallığınızla degil gerçekciliğninzle süreci degerlendirin.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Aleviler Türk demokrasi tarihine bakarlarsa ne görürler? Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 30.07.12 23:44
İnsan olanın hali başkadır. Alevi Duygusal Bolum 1 26.10.11 22:05
"Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri 2011" aSi_YaReN Sağlık Servisi 0 27.05.11 09:49
ünüverisiteli işsiz gençlerin hali ne olacak sert ismail Her Telden 0 20.05.10 13:23
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2