Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 15.04.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PARTİLERİN yeni ANAYASA önerileri...


Ülkemizdeki ortamın yumuşaması,

kirli savaşı bitmesi,

bukirli savaşta rant edenlerin deşifre edilmesi,

barı sürecini dolayısıyla,

demokratik bir anayasa hazırlamanın zeminini sağlayacaktır,

toplumun tamamamını kucaklayan bir anayasa,

ülkemizin demokrasi mücadelesinde ileri bir adım olacaktır.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.08.13   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PARTİLERİN yeni ANAYASA önerileri...


21.8.2013 - 0:32


Uzlaşmada

‘ikinci‘ çatlak
Okuyucu Modunu AçOkuyucu Modu KapatYazıyı Büyüt: 1214161820
GÜLŞAH KARADAĞ / UĞUR KOÇ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu bugün CHP ve MHP'nin 'kırmızı çizgilerimiz' dediği Anayasa'nın değiştirilemez maddelerini görüşmek üzere toplanacak. Ancak komisyonun ikinci gündemi 'uzlaşılamayan uzlaşma maddeleri' olacak. Komisyonun CHP'li ve BDP'li üyeleri BirGün'e konuştu. Kamuoyunda 'Silivri Yasağı' olarak bilinen ve CHP'nin itiraz ettiği 'Seyahat Özgürlüğü' maddesinin ardından, her iki partinin de 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkı' maddesine itiraz edeceği ortaya çıktı. Söz konusu maddeyi BirGün 'Anayasak' manşetiyle gündeme getirmişti. Eylemlerde güzergah, zaman ve yer belirleme yetkisini idari makamlara devreden maddenin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Taksim Yasağı" ısrarının Anayasa'ya sokulması anlamına geleceği belirtilmişti.
CHP ve BDP'nin ortak itirazına sebep olan madde ile birlikte, Anayasa Komisyonu'nda uzlaşmaya konu olduğu açıklanan madde sayısı 60'tan 58'e indi.

BAŞKA MADDELER DE OLABİLİR
BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, komisyonda uzlaşma konusu olan 60 maddeden 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı' maddesine itiraz edeceklerini açıkladı. Beştaş, ayrıca söz konusu 60 maddenin zaman içinde yeniden gözden geçirileceğini, başka maddelerde de itiraz noktaları bulunduğunu ifade etti.

SOYUT SUÇ ŞÜPHESİ
CHP Anayasa Komisyonu Üyesi Atilla Kart, "Seyahat Özgürlüğü maddesi ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü maddesine itirazımız var. Bu iki madde, CHP'nin müştereken ortaya koyduğu itiraz maddeleridir" dedi. Seyahat özgürlüğünün 'soyut suç şüphesiyle kısıtlanması' yönündeki düzenlemeyi yanlış bulduklarını belirten Kart, "Bu, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması anlamını taşır. Hükümet bugün zaten uygulamada bu hakkı çiğniyor. Bu maddeyi kabul etmeyeceğz" dedi. Kart, yürüyüşlerin yer ve zamanını belirleme yetkisinin idari makamlara devrinin de hem temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması hem de uluslararası sözleşmelerin ihlali anlamına geleceğini ifade etti.

PENGUEN MEDYA
CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, uzlaşma maddeleri arasından çıkan iki madde dışında, yargı üyelerinin seçimi ve basın özgürlüğü maddelerini komisyonda tartışmaya açacağını bildirdi.
Batum'un itiraz ettiği basın özgürlüğü maddesi, ağustos ayı içinde komisyon gündeminde ele alınan ve AKP'nin korunması yönünde eğilim taşıdığı şu madde:
"Kişiler ve siyasî partiler, kamu tüzelkişilerinin elindeki basın dışı kitle haberleşme ve yayım araçlarından yararlanma hakkına sahiptir. Bu yararlanmanın şartları ve usulleri kanunla düzenlenir."

Batum söz konusu maddenin 1961'den bu yana Anayasa'da değiştirilmeksizin yer aldığını belirterek, "Buradaki 'kamu tüzel kişilerinin elindeki' ifadesinin çıkarılmasını istiyoruz. Sadece kamu değil, özel sektör elindeki haberleşme ve yayın araçlarında da kişiler ve siyasi partilerin yararlanma hakkı bulunmalıdır. Bu, Gezi sürecinde gördüğümüz 'penguen medya'nın oluşmasının önüne geçecektir" dedi. Batum, maddenin değişmesi ile Gezi isyanında sesleri bastırılan kişi ve siyasi partilerin, medyada iktidar sahipleri kadar seslerini duyurma hakkı bulunacağını, bunun Anayasal olarak garanti altına alınacağını ifade etti.

YARGIDA SEÇİM
Batum'un ikinci itiraz noktası ise geçtiğimiz günlerde tartışmaya neden olan, yargı üyelerinin seçimi konusu. Batum, Anayasa Mahkemesi, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin tamamının TBMM'nin çoğunluğuyla seçilmesini öngören maddenin kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Süheyl Batum, "AKP'li komisyon üyeleri, Başbakan'a verdikleri söz doğrultusunda, yeni Anayasa için 60-70 madde üzerinde uzlaşma çıkartmak istiyor. Demokratik bir Anayasa mı yapmayı istiyorlar, yoksa Başbakan'a verilen sözü mü tutmak istiyorlar. Buna karar versinler" dedi.

DÜŞEN İKİ MADDE
Uzlaşma kapsamına çıkan iki madde ise şöyle:
"Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı: Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme ve bunlara katılma hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, kamu düzeninin, genel sağlığın, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması veya suç işlenmesinin önlenmesi amaçlarıyla sınırlanabilir. İdari makamlar, kanuna dayanarak toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılacağı yeri, güzergahı ve zamanını hakkın demokratik işlevini ve etkisini dikkate alarak belirler."
"Yerleşme ve seyahat hürriyeti): Herkes yerleşme ve seyahat hürriyetine (özgürlüğüne) sahiptir. Yerleşme hürriyeti, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, çevreyi ve kültürel varlıkları korumak; seyahat hürriyeti ise genel sağlığın korunması (suç işlenmesini önlemek, kamu düzeni) ve suç soruşturması veya kovuşturması sebepleri ile sınırlanabilir."

BİRGÜN NET
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.08.13   #13
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: PARTİLERİN yeni ANAYASA önerileri...


İnanca ve dile saygılı anayasaİbrahim AÇIKYER / Ankara - Anf
Güncellenme : 26.08.2013 05:30

AKP’nin inançlara asimilasyoncu ve inkarcı yaklaştığını belirten Alevi örgütü temsilcileri ve Êzidîler, bu zihniyetin demokratik anayasa önünde engel olduğunu kaydetti. İnanç temsilcileri, 12 Eylül Anayasası’nın yırtılmasını, halkların ve inançların haklarını tanıyan yeni bir anayasa istedi


Bu anayasa inanç düşmanı

Yeni anayasanın eşitlikçi ve özgürlükçü olmasını isteyen Alevi örgütleri ve Êzidîler, “Yapılacak ilk iş 12 Eylül anayasasını yırtmaktır. Yerine tüm inançlara, etnik topluluklara eşit muameleyi esas alan ve haklarını tanıyan bir anayasa yapılmalı” görüşünde. Alevi örgütleri temsilcileri, AKP hükümetinin Alevi politikasını, yeni anayasadan beklentilerini ve hakikatle yüzleşmeyi değerlendirdi.

Hakikat ciddiyet gerektirir

Pir Sultan Abdal Küldür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, dünyada katliamlarla yüzleşme girişimlerinin birçok örneğinin bulunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de hakikatlerle yüzleşmek için ciddi bakış lazım. Hakikatle yüzleşme mağduriyete uğramış kesimlerin içinde bulunduğu bir grupla yapılır. Kürtler, Ermeniler, Aleviler ve Êzidîler gibi. Sorun Alevi toplumuna yapılan saldırı, soykırım, katliam ile ilgiliyse Alevi kurum yöneticileri mutlaka bu komisyonlarda bulunmalı. Sonuçta evrensel hukuk işletilmeli. Zarara uğrayanların zararı tazmin edilmeli ve özür dilenme olgunluğu gösterilmeli” dedi.

AKP’nin demokrasiyi bulamaca çevirdiğini belirten eleştiren Bülbül, “Bu demokratik yaklaşım değil. Türk-İslamcı kimliği yürütmeye çalışan bir yaklaşım. Köprüye Yavuz Selim ismini vereceksin ardından Alevi açılımı diyeceksin. Cemevine ucube diyeceksin, hakaret edeceksin Alevi açılımı diyeceksin. AKP kendi yaklaşımıyla durumu karikatürize ediyor. Kabul edilebilir bir ciddiyeti yok” dedi. “Yapılacak ilk şey 12 Eylül Anayasası’nı yırtmaktır” diyen Bülbül, şunları söyledi: “Yerine yeni bir anayasa yapılmalı. Bunda da yapılacak ilk şey o değiştirilemez değiştirilmesi teklif edilemez fıkralarının kaldırılması. İkincisi yurttaşlık tanımı. Bir etnik kimliği egemen kılmayan, bir inancı egemen kılmayan yani Türk-İslamcılık yapmayan, bütün inançları ve etnik topluluklara eşit yaklaşımla yurttaşlık tanımı yapılmalı. Samimiyet buradan başlıyor.” Bülbül, AKP’nin yaklaşımının asimilasyonu yeni döneme uyarlamak anlamına geldiğini belirterek, “Saldırı, asimilasyon, inkar politikasını revize edip güncelde kendini yürütmek var. Bunun adı açılım değil, saldırıdır. Biz de elbette ki savunma yapacağız” dedi.

İsteğimiz eşit muamele

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel ise Alevilerin temel sorunlarının başında cemevinin gelmediğini, insan hakları, demokrasi, temel hak ve özgürlükler sorununun geldiğinin altını çizdi. Yeni anayasa sürecinde temel hak ve özgürlükler soruna çözüm getirilirse bu çözümün içinde inanç özgürlüğünün de olacağına dikkat çeken Özel, “Devletin inançlara eşit davranması olacaksa, bu Aleviler için de geçerli olacaktır. İstemimiz bütün inançlara eşit muamele yapan bir anayasa olsun. Devlet de bu anayasayı yürütmeye koysun” diye konuştu.

Zorunlu din derslerinin asimilasyoncu olduğunu vurgulayan Özel, “Devlet elini dinden, imandan çekmeli, inancı inanç sahiplerine bırakmalı” dedi.

Êzidîler: İnanca ve dile özgürlük!

Yoğun olarak Riha (Urfa), Amed, Êlih (Batman) ve Mêrdîn’de yaşayan Êzidîler, inançları ve kültürleri nedeniyle gördükleri baskılar sonucu göçe zorlandı. 2007 yılındaki verilere göre Türkiye’de 377 civarında Êzidî yaşıyor. Hem Kürt olmaları hem Müslüman olmamaları nedeniyle ırkçı, ayrımcı saldırılara maruz kalan Êzidîlerin nüfus cüzdanındaki din hanesi ya boş bırakılmış, ya x işareti ya da - işareti yazılmış. 1999 yılında İkinci Barış ve Çözüm Grubu ile Êzidî toplumunu temsilen Türkiye’ye gelen Hacı Çelik, Kürdistan’ın inanç bağlamında en çok zarar gören toplumlarının başında Êzidîlerin geldiğini vurguladı. Êzidî çocukların okullarda zorunlu din dersine alınmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Çelik, “Kürdistan’daki Êzidîlerin en büyük beklentileri inançlarını özgürce yaşamak. Avrupa’ya göç etmiş Êzidîler köylerine dönmek istiyorlar. Ama köylerine el konulmuş, dönemiyorlar. Mallarına el konulmuş. Yeni anayasadan bu yönlü beklenti yüksek” dedi. “Geçmişte Başbakan aforoz etti. ‘Bunlar Yeziddirler, Zerdüşttürler’ dedi. Bu bizim için hakarettir” diyen Çelik, şunları ifade etti: “Bu ülkenin Başbakanı kendi vatandaşına ‘Yezid’ diyemez, onlar Êzidî. Yezid başka bir şey Êzidî başka. Êzidîler hem toprağında inancını hem de dilini yaşamak istiyor. Dili Kürtçe’dir. Duaları, kabulleri, sabah, öğle, akşam duaları Kürtçe’dir. Dili yoksa inancını nasıl yaşayacak? Türkçe mi yapacak? O zaman da anlamı kalmaz. Kendilerini özgürce ifade edebilecek ortam yaratılmalı.” Çelik, barış sürecinin daha olumluya evrilmesi halinde Avrupa’daki Êzidîlerin de geleceklerini belirtti.


GÜNDEM
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Radyo Önerisi Radyo_Piryolu Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 5 16.09.12 16:04
Alevilerin Demokratik Anayasa Konferansı Hakkında Alevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 0 17.12.11 22:44
"Yeni bir anayasa hazırlayalım!" BiroL Siyaset,Politika ve Ekonomi 1 25.06.11 22:32
Anayasa düzmecesine hayır Alevi Komik Resimler 1 11.05.10 00:23
anayasa deyisikligine karsimisiniz sert ismail Her Telden 3 15.04.10 20:56
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2