Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni

 
Seçenekler
Alt 20.07.12   #1
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Meclis’e cemevi talebinin reddedilmesi ve caminin ibadet yeri olarak gösterilmesine tepki gösteren CHP’li Hüseyin Aygün, partili arkadaşlarına da kırgın: Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Sünni dayatmayı eleştirmelerini beklerdim….

CHP’li Hüseyin Aygün’ün ‘Meclis’e cemevi’ talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından, Diyanet’in açıklamalarını referans alıp, geri çevirmesi ve Aleviler için de camiyi adres göstermesi tartışma başlattı…
Sünni anlayışın Alevilere zorla dayatılmak istendiğini savunan Aygün’ün, ‘Alevilik ayrı dindir’ çıkışı ise yeni tepkileri beraberinde getirdi. En sert açıklama CHP’nin Alevi Milletvekili Sabahat Akkiraz’dan geldi. Akkiraz, isim vermeden Aygün’ü eleştirdi ve ‘Bu tür açıklamalar provokasyondur’ dedi. Tunceli Milletvekili Aygün, bir yılını geride bıraktığı parlamenterlik deneyimini AKŞAM’a değerlendirdi:

- SAMİMİ BİR YAKLAŞIM DEĞİL:
Aleviliğin ayrı bir din olduğuna ilişkin sözlerim, Sünni dayatmaya yönelik bir tepkiydi. Benim açıklamamı sorgulamadan önce, Sünni devlet anlayışının Alevilere nasıl baktığının sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Bu topraklarda Aleviler yüz yıllarca aşağılandı, katledildi. Kahramanmaraş’ta, Çorum’da ve 19 yıl önce Sivas’ta Aleviler ‘kafir’ ilan edilerek çoluk çocuk demeden öldürüldü. Bütün bunları gözardı edip, benim sözlerimi yargılamanın samimi bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum. Şiddet içermediği ve başkalarının özgürlük alanına tecavüz edilmediği sürece inanca müdahale edilemez. Laik devlet tanımını da ifade eden bu öğreti maalesef Türkiye’de sadece lafta kalıyor.

- ALEVİLİĞİ DEVLET ŞEKİLLENDİREMEZ: Cemevi’nin ibadethane olup olmadığı kararını Sünni Diyanet’in fetvalarına dayanarak devlet veremez. Elbetti ki Alevilik İslam’ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır. Aleviler kendilerini ‘Elhamdülillah Müslümanız’ diyerek İslam’ın içinde görüyorlar Ama bu inancın kendi motifleri vardır ve bu motifleri devlet şekillendiremez. Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Partili arkadaşlarımın Sünni dayatmayı ve buna teslim olan Meclis Başkanı Çiçek’i eleştirmelerini beklerdim.

- TARİHİ BİR GERÇEĞİ DİLE GETİRDİM: Alevilik ilgili sözlerim nasıl yanlış anlaşıldıysa, aynı yanlış algı Dersim katliamı ve Atatürk’le ilgili açıklamalarım sürecinde de yaşandı. Ben sadece tarihi bir gerçeği dile getirdim. Bu Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kazanımlarını inkar etmek değildir. CHP kitlesi artık Dersim tartışmalarının köşede saklı tutulan bir silah gibi kullanılmasını istemiyor. AK Parti’nin CHP ve Atatürk’le sorunu olmasaydı Dersim Katliam’ı için özür dilemezdi. Çünkü, Dersim’le ilgili bir tartışmadan yola çıkarak CHP’yi, Cumhuriyet tarihini, İnönü ve Mustafa Kemal’i hedef alıyor. Dersim için özür dileyen Başbakan, neden Uludere için aynı açıklıkta özür dileyemiyor? Neden Sivas katliamı için özür dilemiyor?

CHP VE ATATÜRK HEDEF HALİNE GETİRİLDİ
CHP ve Atatürk ile ilgili yaptığım tartışmalar sağlıklı yürümedi. Hemen herkes taraf oldu. İslamcılar, hızla Atatürk’e saldırdılar. CHP ve Atatürk’ü hedef haline getirdiler. Böyle rövanşist yaklaşınca, CHP seçmeni bu tartışmaya hoşgörüyle bakmadı. CHP içindeki ulusalcılar Dersim meselesini çok bilmediklerinden biraz tepki gösterdiler ama onlarda da bir yumuşama var. Kamer Genç, ‘Dersim olaylarını neden açtın, Ak Parti samimi değil, partiye zarar verirler’ dedi. Genç’in, haklı olduğunu kabul ettim ama ‘ne zaman tartışılmalı’ diye sordum, cevap vermedi.

DERSİM 38 RAPORU HAZIRLANACAK
Meclis’te kurulan Dersim Komisyonu 78 yıl sonra adının Aslıhan Kiremitçiyan olduğunu öğrenen Fatma Yavuz’u ve diğer mağdurları dinledi. Meclis’e gelen Dersim’in Kayıp Kızları, sürgün hikayelerini, nasıl evlatlık verildiklerini paylaştı. Komisyona şu ana kadar altı bin civarında dilekçe verildi. Belgeler de incelendikten sonra Dersim 38 raporu yayınlanacak. O rapordan sonra Meclis, bazı adımlar atacak.

KAYIP YAKINLARINA ÇAĞRI SAHİPSİZ 9 CENAZE ADLİ TIP’TA BEKLİYOR
1997′de Tunceli Çemişgezek’teki çatışmada öldürülen 17 kişinin akıbeti bilinmiyordu. Hüsnü Yıldız, kardeşi Ali Yıldız’ın cenazesinin kendisine verilmesi için açlık grevi başlatmıştı. Milletvekili olduğumda iki gündür grevdeydi. Meclis gündemine taşıdığım ilk olay bu oldu. Askeri alandaki kazılarda dokuz kişiye ait kemikler bulundu. Cesetlerden birinin Ali Yıldız’a ait olduğu tespit edildi. Bulunan 9 cesedin kime ait olduğu ise bilinmiyor. İstanbul Adli Tıp’ta bekletiliyor. Buradan 90′lardan beri kayıplarını arayanlara sesleniyorum. Adli Tıp’a başvurun.

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARININ GELENEĞİNDENİM
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu siyasi gelenekten geliyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’de benim gibi sosyalistlerin de olmasını istediğini söyledi. CHP’nin kitle partisine dönüşmesi Kılıçdaroğlu ile başladı. CHP, eski CHP’nin çok uzağında artık. İnsan Hakları İhlalleri, Kürt sorununa bakış açısı, cezaevlerinde yaşanan sorunlara yaklaşımı değişti. Ben de avukatlığımı Meclis’e taşıdım. Yaşanan acılara tercümanlık yapıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Akil İnsanlar Komisyonun kurulması ile ilgili önerisi yeni dönem CHP çizgisinin göstergesi. (alıntı)
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #2
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Bir üst kısımda paylaşmış olduğum alıntıyı okuyanlar, Hüseyin Aygün’ün tutarsız sözleri dikkatlerini çekecektir.
Ne diyor Hüseyin Aygün?
Hüseyin Aygün, Alevilik ayrı bir dindir diyor.
Yani burada ben ne anlıyorum?
Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik, Zerdüştlük, Şamanizm neyse Alevilik de ayrı bir din olduğunu söylüyor.
Buna rağmen Alevilik İslam’ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır dediği zaman ben o inancı bir mezhep olarak anlarım ve Hüseyin Aygün’ün ayrı bir din olduğu sözleri ile çelişir.
Yani burada çelişkili cümlesi var Hüseyin Aygün’ün.

Diğer dikkat çekici bir nokta ise Sebahat Akkiraz’ın açıklamaları olmuştur.
Oysa biraz geriye doğru gidersek Sebahat Akkiraz’ın açıklamalarının Alevilik konusunda duruşunu ortaya net koyacaktır.
Ne demişti Sebahat Akkiraz?

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Alevi Bektaşi Federasyonu’nun düzenlemek istediği Kahramanmaraş Katliamı’nın 33. yıldönümünü anma etkinliğine izin verilmemesini eleştirdi. Akkiraz, etkinliği erteleyen Kahramanmaraş Valiliği’ne tepki göstererek, “İktidar eşit vatandaş olan Aleviler için her tür yasaklama ve ayrıştırma çabasından vazgeçmelidir. Evlere çarpı koymaktan ve sözde barış için insanları kutuplaştırmaktan vazgeçin” dedi. “Kahramanmaraş Valisi evlere çarpı koymaya devam ediyor” başlıklı yazılı bir açıklama yapan Akkiraz, şunları kaydetti (alıntı)

Bir taraftan Hüseyin Aygün’ün sözleri için provokasyondur’ diyen Sebahat Akkiraz diğer taraftan Aleviler eşit vatandaştır diyen Sebahat Akkiraz.
Eşit vatandaş ne demek?
Sünni hangi hakka sahipse Alevi de veya diğer bir yurttaş da o hakka sahiptir anlamı çıkar.
Oysa gerçekten Aleviler eşit vatandaş mı?
İşte en son açıklamalar: Alevilik ayrı bir din değildir, Cemevini tanımıyoruz. Bizim dediğimiz olur. Sizin vergilerinizi bizler alırız. İstediğimiz gibi de kullanırız o vergileri.
Peki bu durum ortadayken Sebahat Akkiraz neden Aleviler için eşit vatandaş demiştir?
Yoksa takiye mi yapıyor Sebahat Akkiraz?

Diğer taraftan Hüseyin Aygün kırgınmış.
Kime kırgınmış?
Hani Chp den aday gösterilip, milletvekili oldu ya işte o partideki milletvekili arkadaşlarına kırgınmış.
Niye kırgınmış?
Sünni Dayatmayı eleştirmedikleri için.
Demekki Chp milletvekilleri Sünni.
Sünni bir milletvekili Sünni dayatmayı hiç eleştirir mi?
Peki Chp’deki Alevi milletvekilleri eleştirdi mi?
İşte Alevi olan Sebahat Akkiraz’ın açıklamaları ilgili alıntıda.
Peki Diyaneti kim kurdu?
Mustafa Kemal.
Chp’yi kim kurdu?
Onu da Mustafa Kemal.
Hüseyin Aygün hangi partinin milletvekili?
Chp’nin.
Bir Kürt Alevi Kızılbaş olarak şunu demek yerinde olacaktır: Sn. Hüseyin Aygün biraz daha düşünüp o parti ile yollarını ayırmalıdır.
Sponsor Reklamlar


Konu ozgurkursun44 tarafından (20.07.12 Saat 13:32 ) değiştirilmiştir.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Hüseyin Aygün kendi kendine Aleviligin tarifini yapmaya kalkmis, Aleviligin önce ayri bir din oldugunu iddia etmis, Aleviler tepki verince geri adim atmak zorunda kalmis ve baslattigi isi yüzüne gözüne bulastirmis hem Alevilere hemde CHP ye zarar vermistir.

Ben de kararli duruslar sergileyemeyen bu kisinin Atatürkün partisi olan CHP de yer almamasi konusunda hem fikirim.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #4
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hüseyin Aygün kendi kendine Aleviligin tarifini yapmaya kalkmis, Aleviligin önce ayri bir din oldugunu iddia etmis, Aleviler tepki verince geri adim atmak zorunda kalmis ve baslattigi isi yüzüne gözüne bulastirmis hem Alevilere hemde CHP ye zarar vermistir.

Ben de kararli duruslar sergileyemeyen bu kisinin Atatürkün partisi olan CHP de yer almamasi konusunda hem fikirim.

Chp'de Alevi olduğunu söyleyemeyen Kılıçtaroğlu gibi Aleviler ya da Aleviler için eşit vatandaş diyen Sebahat Akkiraz gibileri olmalı değil mi?
Sponsor Reklamlar


Konu ozgurkursun44 tarafından (20.07.12 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #5
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hüseyin Aygün kendi kendine Aleviligin tarifini yapmaya kalkmis, Aleviligin önce ayri bir din oldugunu iddia etmis, Aleviler tepki verince geri adim atmak zorunda kalmis ve baslattigi isi yüzüne gözüne bulastirmis hem Alevilere hemde CHP ye zarar vermistir.

Ben de kararli duruslar sergileyemeyen bu kisinin Atatürkün partisi olan CHP de yer almamasi konusunda hem fikirim.

Bir noktayı yanlış belirtmişsin bence.
Aleviler tepki verince demişssin.
Bunu nereden biliyorsun Alevilerin tepki verdiğini?
Bir kaç Alevi demen ya da bir kaç Alevi derneği demen yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Genelleme yapmanız yanlış....
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Chp'de Alevi olduğunu söyleyemeyen Kılıçtaroğlu gibi Aleviler ya da Aleviler için eşit vatandaş diyen Sebahat Akkiraz gibileri olmalı değil mi?

Alevilerin enfazla %25 oyu var bu ülkede. Kilicdaroglu´da bu oy oraniyla hic bir zaman iktidara gelemiyeceginin cok iyi bilincinde.

Yani cikip ikide bir ben Aleviyim demesi partiye oy kaybettirmekten baska ise yaramaz. Sag olsun basbakanimiz bu isi onun yerine yapiyor.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Alevilerin en buyuk hatasi siyasetden medet ummak bu kafayla giderse aleviler daha cok canlari yanar..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #8
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilerin enfazla %25 oyu var bu ülkede. Kilicdaroglu´da bu oy oraniyla hic bir zaman iktidara gelemiyeceginin cok iyi bilincinde.

Yani cikip ikide bir ben Aleviyim demesi partiye oy kaybettirmekten baska ise yaramaz. Sag olsun basbakanimiz bu isi onun yerine yapiyor.

Lakin her cuma Türk devletinin başbakanı namaz kılmakta.
Buna rağmen Akp'nin oyları artmaktadır. Bildiğim kadarı ile de bir kaç tane Alevi milletvekili var Akp'de.
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #9
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Değerli Cihan'ın dediği gibi Aleviler CHP, AKP v.b. partilerden medet ummamalı. Pir Sultan'ın da dediği gibi:''Siyaset günleri gelip yetmeden... Açılın kapılar şaha gidelim.''
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sünni Dayatmayı Eleştirmediler


Hic bir partiden medet ummuyorum.
Arkadas kendisi, Atatürkün partisi Atatürkiün diyeneti seklinde saldirmaya kalkip, ortaligi karistiran millet vekilini temize cikartmaya calisiyor. Ben de cevap verdiyorum.

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir kaç Alevi demen ya da bir kaç Alevi derneği demen yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Genelleme yapmanız yanlış....

Haklisin bir kac kisinin itiraziyla tükürdügünü yalayan birinden siyasetci olmaz.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
alevi ile sünni evlenebilir mi? kuzuu Sorularla Alevi'lik 5 21.11.11 18:54
Alevi, Sünni ve imkânsız bir aşk Alevi Sinema 1 08.10.11 23:10
Hatay’da Alevi Sünni gerginliği miSbon Pir Yolu Haber Merkezi 1 19.06.11 01:09
Sünni Bİr İnsan ALEVİ Olabilirmi? Alevi Sorularla Alevi'lik 6 06.01.11 23:23
Sünni Din Adamlarına Göre Semah Dede-baba Alevi'likte İbadet 0 26.01.10 18:30
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2