Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 2 gönderen gencalevi
  • 1 gönderen 44Arguvan
  • 1 gönderen gencalevi
  • 1 gönderen cangibi62
  • 1 gönderen jetlii11

Seçenekler
Alt 07.06.11   #1
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12
Standart Aleviler ve seçimler

Aleviler ve seçimler

Aleviler seçim tercihini doğru yapmalı!

Türkiye demokrasi ve özgürlük güçlerinin önemli bir bileşeni olan Aleviler seçimlere sıkıntılı giriyor.Aleviler yakaladığı örgütlülük düzeyinin büyüdüğü bir dönemde, bu duruma ters bir şekilde seçimde önemli bir rol oynayamıyor.Alevilerin içerisine düştüğü bu durumun en önemli sebebi ise Alevi kurumları.

Alevi kurumları, özgürlük hareketinin açığa çıkardığı nesnel durumla örgütlülük düzeyinde bir büyüme sağlasa da ,sağlam ideolojik bir bakış açısına ve kendi çıkarlarını toplumun çıkarlarının önüne koyduğu için süreç bir kez daha heba edildi.

Alevi örgütleri , Alevilerin demokratik ve kimlik sorunlarını örgütlerken, bunun ideolojik bir duruş ile mümkün olduğunu gözardı ettiler.Egemen yapıyı zorlamak yerine , sadece süreçlerin açığa çıkardığı gelişmelerle yetindiler.Halbuki Alevilerin kimlik sorunları,demokratik talepleri sistemden kopuş sağlanmadan çözülemez.Alevilerin taleplerini sistemin istediği gibi, salt laiklik ölçüsünden değerlendirmek Alevileri ancak sistemin yedeğine düşürür.AKP gericiliği hedeflenirken , doğal olarak sistemin diğer ayağı olan CHP’nin yedeğini düşülmüş olundu.Sistemin yıllardır oynadığı bu oyun bilinmesine rağmen oyun boşa çıkarılamadı.

Alevilere yıllardır umut olarak yutturulan CHP ,devletin kendisi olmasına rağmen Alevi örgütleri CHP teşhirine hiç girişmediler.Sistemin yeniden reorganizasyonunda “yeni CHP” yalanına bir nevi istekli olarak yattılar.Buradaki hesap gerçekten CHP’ nin değişim öncülüğüne inanılmasımıydı, yoksa önceden hesaplanan bir ikbal avcılığımıydı? Adaylık sürecinde Alevi örgütlerinin yöneticilerinin çok büyük çoğunluğunun CHP’ den aday kuyruğuna girmesi” ikbal avcılığı” düşüncesinin gerçekliğini ispatlamış oldu.Adaylık kuyruğuna giren Alevi adaylar ise hüsrana uğradılar.Hangi sözlerle adaylık kuyruğuna girildiği belli olmasa da, CHP bir kez daha gerçek yüzünü gösterdi ve Alevileri aday göstermedi.

Gelinen aşamada Aleviler CHP’ ye yedeklenmiş durumda.Bu aşamada Alevilerin var olan süreci doğru değerlendirmek zorundadır.2011 seçimleri Türkiye’ nin geleceğinde önemli bir rol oynamaya adaydır. Kürtlerin demokratik mücadelesinin Türkiye ’yi getirdiği nokta bir kara verme noktasıdır.Bu seçimlerle oluşacak parlamento ,yeni bir anayasa başta olmak üzere Türkiye’ nin geleceğinde rol oynayacaktır.Aleviler bu önemli sürecin dışında kalamazlar.Dolaysıyla sandığa giderken Türkiye’ nin ve kendi gelecekleri noktasında bir karar verecekler.

Alevi yurttaşlar geleceğinin belirlenmesinde desteklerinin nasıl kendilerine döneceklerini iyi düşünmelidirler.”Yeni CHP” koca bir yalandır,ideolojik olarak yenilenmeyen,inkarcı Kemalist zihniyeti koruyarak yenilenmek mümkün değildir.CHP’ nin tek kaygısı devletin bekasıdır.Dolaysıyla CHP’nin devletin kabul etmediği Alevileri kendi kimlikleri ile kabul etmesi zihniyetine terstir.Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması bu gerçeği değiştirmez.Listelerde Alevi adaylar yerine Ergenekoncuları ve Demirel’in adamlarını koyan CHP, gerçek zihniyetini göstermiştir.

CHP’ nin sığındığı” biz tekiz ,bize vermezseniz AKP gericiliği gelir” yalanıda ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikasıdır.Aleviler yıllardır maruz kaldığı bu oyunu boşa çıkarmalıdır.

Aleviler, CHP ye muhtaç değildir.Alevilerin taleplerini karşılayacak,dile getirecek ve mücadelesini yürütecek alternatif güç ,bugün her zamankinden güçlüdür.İçerisinde bir çok Alevi adayı,sosyalisti,Süryaniyi ve tüm toplumsal kesimleri temsil eden Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Alevilerin temsilini en güçlü yapacak siyasal örgütlenmedir.Geçmiş meclis sürecinde Alevilerin taleplerini meclis kürsüsünden savunan BDP bunun ispatını yapmıştır.Daha da güçlenerek demokrasi ve özgürlük güçlerinin cephe örgütüne dönüşen blokta Aleviler daha güçlü yer almalıdır.

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku seçim dekorasyonunda olduğu gibi pratiğiyle de Alevileri kucaklayabilecek adaylardan oluşmaktadır.Aleviler Sinan Aygünlerin,Haberalların,ilahiyatçıların aday olduğu CHP ile Sırrı Süreyya Önderin,Tüzel’in,Kürkçü’nün,Tuncel’in,Tuğluk’un ,Zana’ların,Demirtaş’larınve Ferhat Tunç’un aday olduğu blok arasında ,kimin kendini temsil edeceğine karar vermelidir.Bugüne kadar her eylemde yanında yer alan,mecliste sesi olmuş temsilciler yerine Ergenekon temsilcilerinin yer aldığı CHP’ yi seçerse bir dönemi daha kaybetmiş olacaktır.

Aleviler, siyasal öngörüsü olan,doğru değerlendirip ,doğru tercihler yapacak politik güce ve olgunluğa sahiptir.
Bugüne kadar Türkiye ‘deki özgürlük ve demokrasi mücadelesinin önemli bir bileşeni olmuş ,bedelini ödemiş olan Aleviler kendi geçmişlerine yakışanı yapacaktır.

Yeni bir dönem gelişirken AKP ile CHP gericiliği arasına sıkıştırılmış topluma yeni bir soluk aldıran Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku içerisinde, Aleviler daha güçlü temsil edilmelidir.Yakalanan birlik, Türkiye halklarının ezilenleri,ötekileştirilenleri ,yok sayılanları ve katledilenlerinin birliğini ifade ediyor.Aleviler, Blokun bu gerçekliğini görerek ikbal avcılığı peşinde koşanlara ve kendisini arka bahçesi olarak gören devlet partisi CHP’ ye gereken dersi vermelidir.

Aleviler bir kez daha kendine yakışanı yapıp, kendi üzerindeki sinsi planları boşa çıkarmalıdır.Pir Sultan’ın,Seyit Rıza’nın çocuklarına yakışan mazlumların cephesinde,zulme karşı direnmektir.İşte bugün zalimin zulmüne direnmenin adı, Emek Demokrasi ve Özgürlük Blokuna oy ve destek vermekten geçiyor.
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen ve aSi_YaReN bunu beğendiler.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.06.11   #2
cem_guvenc
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Aleviler ve seçimler

Bir alevi olarak bir aydın olarak bir sol görüşlü birisi olarak insan olarak CHP ye oyumu veriyorum. Yalan dolanla ya da bundan 50 yıl önce bunu yapmışlar şunu yapmışlar gibi sözlerle de işim olmaz benim. Başka bir parti de düşünmem...
Sponsor Reklamlar

cem_guvenc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.06.11   #3
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye

hayatimda bir defa oy kullandim onu malesef yillardir sirtimizdaki kambur olan CHP ye verdim cok pisman oldum ama nafile
chp alevilere ne verdi simdiye kadar yakin bir olay sivas katliaminda cillerin ortagi kimdi tabiki yine chp idi göz göre göre katliama seyirci kaldilar bu sadece en yakin tarihte bizi derinden yaralayan bir olay
gösterdigi adaylardan ne kadari alevi birde bu carsaf listeye bakin ondan sonra chp ye oy verin duygusal davranmadan vicdaninizin sesine kulak verin o zaman sirtimizdaki bu düzen parti kamburunu kaldiririz
Sponsor Reklamlar

Alt 08.06.11   #4
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Gencalevi can yukardaki alinti yaziyi nerden aldin bilemiyorum ama kesinlikle katilmiyorum vede bu tür yazilar sirf alevilerin dagilmasina bölünmesine yol acar
Katliamlara gelince
Evet sivas katliami, dersim katliami... chp döneminde oldu ama bunu hepimiz biliyoruzki bu katliam chp ye oynanan bir oyunda yapilmistir ve kimlerin yaptigida belli ( Muhsin Yazicioglu ve I.... )
Dersim katliamina gelince onuda kisaca ve edindigim arastirmalara göre anlatayim
Dersim katliami tam acikligiyla kavusmadigi gibi söylenenlerden ve anlatilanlardan mustafa kemal atatürkün ölümünden bir yil önce hasta yataginda yatarken gerceklestirilmistir
ve bu konuda cesitli yorumlar yapilmistirki kimi celal bayar tarafindan kimide ismet inönü tarafindan gerceklestirildigini söyledi "????
Mustafa Kemel Atatürk kürtlere veya dersimlilere karsi degildi Mustafa Kemel Atatürk feodal sisteme karsiydi
Dersim Katliamida baslamasi dersime yapilacak olan bir köprüye Seyit Rıza ve asiretinin baskaldirmasiyla baslamistir . ( ne yazikki anadolunun bircok bölgesinde halen feodal sistem devam etmektedir : ( )

Dersim katliaminda kadin, cocuk denilmedi büyük bir asirete yapilan utanc verici katliamdir ama bunu anlatirken gercekligiyle ve dogruluguyla anlatmaliyiz

Simdi Kalkmis bir kesim halk (ülkücüler...) iste chp ye oy vermeyin dersim katliami veya bircok katliam chp döneminde yapildi diye uydurmaca yalan dolanla yapimis olan yazilarin, konusmalarin oyununa bizleri inandirmaya calisiyorlar. ( canlar kanmayalim bu tarz yazilara sandikta birlik beraberlik olalim )
Halen anlamadinizmi refarandum oylamasinda en güzel cevabi önceden dersim olan simdiki tuncelli halki cevabi verdi
- Biz alacagimizi aliriz ama sandikta kime oy veririz o bizim bilecegimiz
tuncelli halki demistir ve akp nin makarna, beyaz esya dagittarak oy satin alma oyuna gelmeyerek oylarini CHP´ye vermistir
bence bu güzel bir mesajdir anlayana tabi ???
Gecmisi arastirirken halende aydinlanmayan bizler bugün neler oluyor elimizden neleri kaciriyoruz ve nelerimizi kaybediyoruz malesefki gözümüzden kacar oldu
Cem alevi can yorumunuza tesekkür ettim ama sunuda söylemek isterimki baska bir patiye oy verecek parti olmadigindan degil tabikide var yanlis bu partilerin alt yapilari varmi ???diyerek oy kulanma hakim olsa tabikide tek cumhuriyet partisi olan CHP`ye oy verirdim.
Bu simdiki chp´nin cok iyi parti oldugundan degil kötülerden iyidir diye ve akp ´yi düsürebilmek icin biz alevilerin bu partiye cok ihtiyaci var.

Gencalevi can sizede tesekkür ederim paylasiminizla ayni fikirde olmasamda asil bizim sorunumuz olan ve bircogun düsüncesine mesajinizla dili olmaniz vede simdiye kadar bu sebeblerden biryerlere varamamizdir
Sponsor Reklamlar

cem_guvenc bunu beğendi.

Konu 44Arguvan tarafından (08.06.11 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.
  Alinti
Alt 08.06.11   #5
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye

alevilerin hicbir zaman chp ye ihtiyaci olmamistir aksine chp isler kötüye gidince alevilere siginmistir
alevilerin partisi diyorsunuz ilk defa parti tüzügünde alevi kelimesi gecmistir buna ne diyeceksiniz
bir daha söylüyorum bu carsaf listede ne kadar alevi aday var
duygusal davranmayin vicdanizin sesini dinleyin derim
chp nasil tuzaga düsürülmüs onuda anlamis degilim
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Alt 08.06.11   #6
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

Asla Müslüman Olmadın

Ahmet Berhan Yılmaz - Palandöken Gazetesi

www.acikistihbarat.com 07.06.2011

Önümüzdeki hafta ülkemiz için çok önemli bir seçim yaşayacağız.

Bu nedenle, her şeyin Allah’tan geldiğini bilmekle birlikte sebepler dairesinde bizleri yönetecek, çoluk çocuğumuzun geleceği üzerinde söz sahibi olacak insanları seçeceğimizi unutmadan, bir kilo domates alırken, bir pantolon, bir etek seçerken gösterdiğimiz özeni bu seçimde de göstermemiz gerektiğini asla unutmamalıyız.

Peygamber Efendimiz (SAV) neye layıksanız, neyi hak ediyorsanız onunla yönetilirsiniz derken; ülkemizin, memleketimizin adaletli yönetilmesi, huzur içinde olması için önce kendimizi düzeltmemiz gerektiğini vurgulayarak, buradaki hassasiyeti bizlere net olarak anlatmıştır. Kısaca bizler sahabe gibi davranmadan, yöneticilerimizden Hz. Ömer gibi olmalarını beklememiz anlamsız bir hayalden başka bir şey değildir.

Bu seçim öncesi kesinlikle siyaset yapmamaya, yazmamaya kararlıyım bu nedenledir ki bu hafta yazı yazmak, kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak yerine geçenlerde Hoca Ahmet Yesevi’nin asırlar öncesinden hepimize seslenen Divan-ı Hikmet adlı eserini okurken rastladığım ve beni, düşüncelerimi, beynimi, nefsimi ısıran bir şiirinden birkaç kıtayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şimdi herkes kendine düşeni alsın ve lütfen hiç kimse kendinden başkasını suçlamasın.

DİVAN-I HİKMET (119. Hikmet)

Ey gönül işledin günah asla pişman olmadın
Sufiyim deyip laf edip yârin talibi olmadın
Yazık ömrün geçti bir an giryan olmadın
Sufi-nakş oldun veli, asla Müslüman olmadın

Sufilik öyle midir daima işin gaflet ile
Tespih tanesi elinde, dillerin gıybet ile
"Çilpeç sellesi" vurursun kötü nefs izzet ile
Sufi-nakş oldun veli asla Müslüman olmadın

Ey sufi ibadet eylersin hepsi kibir ve riya
Can ve gönül dünyaya mağrur dillerinde ah-vah
Can verirken olacağın iman nurundan ayrı

Sufi olmayıp neylesin evde yapacak işi yok
Sufilik iddiası eder halka vermeğe aşı yok
Ah-vah derler yine gözünde damla yaşı yok

Sufi olup nefs için her dem kapıya bakasın
Adak alıp geldi mi deyip her dem kişiye bakarsın
Allah’ın lanetini boynuna her dem takarsın

Ey sufi gamsız yürürsün tespih tanesi alıp
Dünyaya mağrur olup din işini arkaya atıp
Kork şimdi kork şimdi Allah’a yalvarıp

Sufi olup mal almak için eyledin savaş
Zahirin sufi gibidir bâtının uygun değil
Ey habersiz, ey habersiz mahcupsun ezel gününden

Ey Ahmed sen sufi olsan sufilik kolay değil
Hâk Resul’ü sufi olup dünya malını sevmiş değil
Dünyayı seven kişi şüphesiz bilin insan değil
Sufi-nakş oldun veli, asla Müslüman olmadın.

bu yaziyi paylasmak istedim cunku tum dusuncelerimi.dusuncelerimizi yansitmis....hoca ahmed yesevi ne guzel söylemis asilar önce...
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen bunu beğendi.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.06.11   #7
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul

değerli can açıklamaların çok iyi fakat emek ve özgürlükler bloğu,kitle olarak fazla bir oya sahip olamayacağından verilen oyda akp ye kayabilir.buna sebebiyet vermemek için chp diyorum.çok azda olsa alevi vekilleri tercih etmesede kılıçdaroğlu şu an zemin hazırlığında.bir kere daha deneyelim diyorum.
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.06.11   #8
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Öncelikle jetlii11 canin paylasimina tesekkür ederim nede güzel yazmis kisa ve öz yazisiyla eyvallah derim

gencalevi can evet alevi aday cok az var bildigim kadariyla 13 alevi olmali
ben olaya sizin gibi bakmiyorum , tabiki alevide olsun mecliste ama ben öyle bakamıyorum amac alevilerin degil dogru insanlarin yer almasi meclise gidenler bizi yöneticekler donalımlı olsun iletisimi
güclü olsun gözü ile bakıyorum misal kılıcdaroglunun etrafın da zeki insan göremiyorum ben

alevilerin chp ye ihtayıcı yoktur derken alevilerin chp ye ihtiyacı oldugundan degil.. bize hitap eden tek partide chp´dir
chp aleviler icin birsey mi yapmıski bizim chp ye ihiyacımız olsun
Biz aleviler herhangi partinin bize birsey yapması beklentisinde degiliz...ki
bizim amacimiz bize saygı göstersinler bizi yok saymasinlar derdindeyiz
Bu secimde iktidar degismeyecek bizler bunun farkindayiz zaten ama bizim derdimiz iktidarin oylarinin düsmesi ve ümüt ediyoruzki iktidarda tek basina milletvekili sayisini tutturamaz , tutturursa o zaman yurdum insani görsün
Sponsor Reklamlar

Konu 44Arguvan tarafından (09.06.11 Saat 17:41 ) değiştirilmiştir.
  Alinti
Alt 09.06.11   #9
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Aleviler için seçimler için çok önemli virajlar... Çünkü, Alevilere birtakım vaatler verilmiştir ve bunlar yapılmamıştır. Ayiretten yapılan zulüm artmıştır. Alevi bir liderin gelmesi CHP için avantaj... Anadolu Aleviliğin kalbi Dersim'deki adayı Kamer Genç'e bu şansı tepip atmıştır. Ahmet'in ya da Mahmut'un iktidara gelmesi birşeyi değiştirecek. Bunu değiştirecek olan şey, sağlam bir sol iktidardır.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2