Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 2 gönderen Yılmaz Bakar
  • 2 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 14.11.11   #1
Yılmaz Bakar
Yılmaz Bakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Almanya' dan
Mesajlar: 56
Rep Puani : 10
Standart Van Depremi


VAN DEPREMİ

Deprem vurdu bizi, derindir acım
Hem anne gitti, hemi de bacım
Dayanmaz yürekler derindir acım
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Herkesin bir sıcak, yuvası vardı
Koca dünya sanki, bize daraldı
Deprem sevenleri bizlerden aldı
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Kimi sevdiğine kaderine yanıyor
Enkazlar altında yavrusunu arıyor
Yaralı yürekler gözler ağlıyor
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Bütün cihan Van' a, yandı üzüldü
Ağlayan gözlerden yaşlar süzüldü
Ölen canlar, sıra sıra dizildi
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Ölümler acıdır herkes biliyor
Duyanlar üzüldü yürek yanıyor
Deprem sevenleri bizden alıyor
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Yaralı yüreğim derindir acım
Sevenlerim gitti biride bacım
Yaramı sarmaya yoktur ilacım
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Doymadık gidenlere ağlayıp yandık
Depremden kurtulup gelecek sandık
Bu nasıl kadermiş, şakadır sandık
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Deprem ile dünya, virandır bize
Ne acılar verdi yüreğimize
Gidenler gelmiyor, cevap yok söze
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Deprem vurdu bizi, yüzler gülmüyor
Derindir yareler aman vermiyor
Enkazda kalanlar geri gelmiyor
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

BAKARİ depremi görmüş ağlamış
Sevenleri gitmiş kara bağlamış
Irmak olmuş derya gibi çağlamış
Deprem ile Van' da, söndü ocaklar.

Yılmaz Bakar-14.11.2011-Almanya
Sponsor Reklamlar

Deniz ve devran bunu beğendiler.
Yılmaz Bakar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.10.13   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Van Depremi


Tam 2 Yil Gecdi ama Yaralar hala sarilmadi.. www.piryolu.com (cihan)

Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve renk bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Van Depremi


Van; 2 yıldır enkazdan çıkamayanların diyarı...

Van’da 23 Ekim 2011’de meydana gelen ve resmi rakamlara göre 644 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 bin 152 yurttaş yaralandığı ve 2 bin 262 yapının enkaza döndüğü depremin izleri bir türlü silinmedi.Umut Yeğin - Beyar Özalp - Ahmet Bozkurt - Van - Van depremi - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi -

Van’da 23 Ekim 2011’de saat 13.41’de merkez üssü Tabanlı Köyü olan, deprem 25 saniye sürdü. 7.2 şiddetindeki deprem ardında yüzlerce ölü, binlerce yaralı bıraktı, on binlerce kişinin varını yoğunu elinden aldı. Depremden en çok etkilenen ve neredeyse tamamı yerle bir olan Erciş’e bir gün boyunca arama-kurtarma ekibi dahi gönderilmedi. Başta ilçe merkezi ve ilçeye bağlı köyler olmak üzere çok sayıda kişi geç gelen yardım nedeniyle yaşamını yitirdi. Kerpiç evlerin yerle bir olduğu köyler adeta kaderine terk edildi. Depremde evleri hasar görenler kendilerine uzanacak bir yardım eli beklerken yetkililer, “Tehlike geçti evlerinize dönün” denin. Hasarlı evlerine dönen bir çok kişi, 16 gün sonra, 9 Kasım’da meydana gelen depremde can verdi.
DEPREMZEDEYE GAZ VE TAZYİKLİ SU

AFAD ve Van Valiliği Van’ın dondurucu soğuğunda depremzedelere yazlık çadırı bile çok gördü. Çadır almak için AFAD’ın kapısına dayanan depremzedelere gaz bombası ve tazyikli suyla saldırıldı. Bir çok kişi enkaz halindeki evinin yakınına kendi imkanlarıyla kurduğu barakalarda yaşadı. Bir çadır almayı başaranlar soğuktan korunabilmek için çadırların içine soba kurdu. Sobalardan dolayı 200’ü aşkın çadır yandı, 11 çocuk yaşamını yitirdi.
2012’nin Nisan ayında Van ve Erciş başta olmak üzere 32 noktada konteyner kentler kuruldu. Yazın sıcak, kışın ise soğuk olan konteynerde de durum farklı olmadı. TOKİ’nin yaptığı 17 bin civarında konut ise toplanan milyonlarca lira yardıma rağmen maliyetinin iki katı fiyata satıldı. Hâlâ konteyner kentlerde yaşayanlar ise buralardan çıkarılmak isteniyor. Gidecek yeri olmayan çok sayıda insanın, burayı terk etmesi için elektrikleri de kesildi.
HALA BİR EVLERİ YOK

Ahmet Bozkurt / Beyar Özalp

Depremin ardından konteyner kentlere yerleştirilen depremzedelerin kaldığı Anadolu Konteyner Kent’te açlık grevi 59. gününe girdi. Tahirpaşa Konteyner Kent’teki açlık grevi ise 7. gününde. Ağustos ayının sonlarında elektrikleri kesilen ve yaklaşık iki aydır karanlıkta yaşayan depremzedeler gidecekleri hiçbir yerleri olmamasına rağmen konteyner kentlerden çıkarılmak isteniyor.
‘TEK İSTEĞİMİZ BAŞIMIZI SOKACAK BİR EV’
Dışarıda yaktıkları ateşle ısınan depremzedeler birçok sorunla boğuşuyor. Depremzede Ailelerin Sözcüsü Abdulselam Diler, konteyner kenten çıkmaları için yetkililerinin elektrik ve sularını kestiğini anlatıyor. Konteyner kenti boşaltmalarının imkansız olduğunu söyleyen Diler, taleplerinin karşılanması için açlık grevine başladıklarını söyledi. Tek isteklerinin sığınabilecekleri bir yuva olduğunu, valiliğin teklif ettiği kira yardımının ise geçici bir çözüm olduğunu belirten Diler, “Bu nedenle kira yardımını kabul etmedik. Biz kalıcı bir çözüm istiyoruz” dedi.
‘SU BUHARI İLE ISINIYORUZ’

Tahirpaşa Konteyner Kentte açlık grevini sürdüren Arzu Yıltaş, havaların gittikçe soğuduğunu, bunun da konteynerde yaşamayı iyice zorlaştırdığını söylüyor. Yıltaş, “Gündüzleri hep beraber konteyner kentin girişindeki barakada yaktığımız soba ile ya da dışarıda yakılan ateşlerle ısınıyoruz. Geceleri ise piknik tüpte ısıttığımız suyun buharı ile konteynerleri ısıtmaya çalışıyoruz” diyor. Konteyner kentte yaşayanların bir çok sorun yaşadığını söyleyen Yıltaş, “Eşim KOHA hastası. Belli saatlerde cihazla tedavi görmesi gerekiyor. Ancak elektrikler olmadığı için sürekli hastaneye gitmek zorunda kalıyor” dedi.
Valilik her ne kadar kira yardımı edileceğini söylese de yardım başvuruları da yanıtsız kalıyor. Eşinin yeni doğum yaptığını söyleyen Yunus Çalgıcı, “Bu yüzden 2 ay önce mecburen kiraya çıktık. AFAD’a kira yardımı başvurusunda bulunduk. Aradan geçen iki aya rağmen olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt alamadık” diyor. İki aydır ev kirasını ödeyemediğini söyleyen Çalgıcı, “Eğer yardım edilmezse konteyner kente geri döneceğiz” diyor.
KONTEYNERİ BİLE ÇOK GÖRÜYORLAR

Anadolu Konteyner Kentte açlık grevinde olan Mehmet Nuri Canatar depremden önce kiralık dairede ve konteyner kentte kalan 525 aileden yalnızca 4’üne TOKİ’den konut çıktığını söylüyor. Canatar, “Bizim evimiz yoktu yine yok. Konteyneri bile çok görüyorlar. Bir odaya bile sahip olamadık” diyor. Depremde evi yıkılan Feyruz Barış, 4 yaşındaki hasta çocuğunun tedavi masraflarını için eşinin gece yarısına kadar çalıştığını anlatıyor. Tedavi için 25 bin lira kredi çektiklerini ve borcun faiziyle 35 bin lira olduğunu söyleyen Barış, “Eşim asgari ücretle çalışıyor. Buradan çıkarsak ne yaparız” diye soruyor.
KÖYLÜLERİ 40 BİN LİRA BORÇLANDIRDILAR, 2 YILDA SADECE 6 KONUT YAPTILAR

Umut Yeğin

Van merkezde Anadolu ve Tahirpaşa Konteyner Kentlerinde kalan depremzedelerin başlattığı açlık grevi 59. gününe girerken, köylerde durumun ne olduğunu görmek için Van ile Erciş arasında bulunan ve depremin merkez üssüne en yakın köyler olan Göllü ile Güveçli köylerine gittik. İki yıldır konut inşaatlarının bir türlü bitirilemediği köylerde de depremin izleri hâlâ silinmemiş durumda. Depremden en fazla etkilenen köylerden olan Göllü’de 64 konutun yalnızca 6’sı tamamlanıp teslim edildi. Köylüler 40 bin lira borçlandırılarak yapılan konutlardan henüz duvarı örülmeyenler bile var. Köylülerin, geçimini hayvancılıkla sağladığı köyde ahır inşaatlarından ise tamamlanan yok.
NE GELEN VAR NE GİDEN

Dört nüfuslu ailesiyle iki yıldır konteynerde kaldığını söyleyen köylülerden Yıldıray Dinci, “Bize konut çıkmadı. Bu kışı da konteynerde geçireceğiz” diyor. Bedia Dinci ise iki yıldır hiçbir yetkilinin köye uğramamasından şikayetçi. Konutların bir an önce yapılmasını isteyen Dinci, “Altı nüfusa bakıyorum. Konteynerde su olmadığından köy çeşmesinden su taşıyıp ihtiyaçları karşılıyorum. Çamaşır makinem yok, altı kişinin çamaşırını tek başıma elimde yıkıyorum. Bir an önce evimin yapılmasını istiyorum” diyor.
KONTEYNERDE KIŞ...

Adil Korcan ise altı kişilik ailesi ile iki yıldır konteynerde yaşıyor. “Bu kışı da konteynerde geçirmek istemiyoruz” diyen Korcan, devletin bir an önce sorunlarına çare bulmasını istiyor. Enver Karatay ise 15 kişilik ailesiyle konteynerde ve kendi imkanları ile yaptığı barakada yaşıyor. AFAD’ın kendilerine 100 metrekarelik bir ev yaptığını söyleyen Karatay, ev tamamlansa da 15 nüfusla bu küçük evde yaşamalarının çok zor olacağını belirtiyor. Depremden sonra 1 yıl boyunca çadırda kaldıklarını anlatan Karatay, “1 yıl sonra bir konteyner verdiler. Birini de kendi imkanlarımızla aldık. Elektrikler kesildiğinde çok zorluk çekiyoruz” diyor. Ev inşaatına iki ay önce başlandığını söyleyen Karatay, bu kışı da konteynerde geçirmek zorunda kalacakları için endişeli.
Zafer Sidal ise geçtiğimiz günlerde TEDAŞ’tan gelen görevlilerin, konutların tamamlandığını iddia ederek, konteynerlerin elektriğini keseceklerini söylediklerini anlatıyor.
İŞÇİLER DE ŞİKAYETÇİ

Köyde yaşadıklarından şikayetçi olanlar sadece köylüler değil. Konutların inşaatında çalışan işçiler de paralarını zamanında alamamaktan şikayetçi. AFAD’ın ödemeleri zamanında yapmadığını söyleyen Celal Kuş, “Devlet müteahhitlere parayı zamanında ödeyince biz de paramızı zamanında alıyoruz” diyor.
‘BİZE DEVLET DEĞİL HALK YARDIM ETTİ’

Güveçli Köyünden Bedir Kulaç depremde eşini, iki torununu ve yengesini kaybetmiş. Konutların daha birkaç hafta önce tamamlandığını söyleyen Kulaç, “Depremde o kadar para toplanmasına rağmen bize bu konutları 40 bin liradan satıyorlar” diyor. AKP’nin depremi fırsata dönüştürdüğünü söyleyen Kulaç, “Devlet Van’ı kendisine borçlandırdı” diyor. Depremin ardından İstanbul’daki ilçe belediyelerinin köylere yardım ettiğini hatırlatan Kulaç, “İlk on beş gün gelip yemek dağıttılar. Sonra onlar gittiler. Bir daha da gelip soran olmadı” diyor. 1 buçuk sene konteynerde kaldıklarını söyleyen Kulaç, “Bize devlet değil, halk yardım etti” diyor. (Van/EVRENSEL)

--------------------------

DİKTATÖRLÜĞÜN GÖRÜNEN FAKAT,

BESLEME BASIN VE MEDYAYACA GÖRÜNMEYEN,


GÖRÜNMEZDEN GELEN UTANÇ KAYNAĞI.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (23.10.13 Saat 10:51 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Van Depremi


’2 yıl geçti enkaz gibi hala ortadayız!’


Kırmızı Haber | 23 Ekim 2013 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Yerel Haberler


VAN (DİHA) - Meydana gelen depremin ikinci yıldönümünde kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde biraraya gelen yüzlerce Vanlı, depremde yaşamını yitirenleri andı. Anmada, depremin üzerinden geçen iki yıla rağmen halkın hala enkaz gibi ortada bırakıldığı dile getirilirken, yetkililerin bu sorumsuzlukları nedeniyle deprem acısının tazeliğini koruduğu ifade edildi.
Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ikinci yıldönümünde, depremde yaşamını yitirenler TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle anıldı. Kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin de katılımıyla kent merkezinde bulunan Feqiye Teyran Parkı’nda biraraya gelen yüzlerce kişi, Akköprü Mahallesi’nde depremde yaşamını yitirenler anısına dikilen deprem anıtına kadar yürüdü. Yürüyüşe BDP Van İl Örgütü, BDP PM üyesi Ramazan Yıldız, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Tuşba ve İpekyolu ilçe örgütleri, HDP Van İl Örgütü, İl Genel Meclis üyeleri de katıldı. Yürüyüşte Türkçe ve Kürtçe, “Deprem değil ihmal öldürür” pankartının yanı sıra, “Can ve mal güvenliğini sağlamak devletin görevidir”, “Depreme sessiz kalmak yıkıma ortak olmaktır” , “Hayatı değil yıkımı durdur” dövizleri taşındı. Deprem anıtı önüne kadar yürüyen kitle, depremde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu.
‘Halk bir enkaz gibi ortada bırakıldı’
Saygı duruşunun ardından söz alan BDP Van İl Eş Başkanı Figen Yaşar, devletin depremde görevini yerine getirmediğini dile getirdi. Depremin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen depremzedelerin mağduriyetinin hala devam ettiğine dikkat çeken Yaşar, halkın halen bir enkaz gibi ortada bırakıldığını ifade etti. Modern bir kentin göbeğinde insanların hala konteynerlerde elektriksiz bırakıldığını vurgulayan Yaşar, konteynerde yaşayan çocukların psikolojilerinin bozulduğunu ve devletin bu duruma sessiz kaldığını dile getirdi. Yaşar, “Bu halk bu mağduriyeti yaşıyorsa devlet kendisine ‘sosyal devletim’ diyemez. Valilik depremin ikinci yılında hala sorunları gidermemiş ve mağduriyetler devam ediyorsa sosyal devlet olmaktan söz edemez” dedi. Konteyner kentlerin sıkıntıları ile ilgili BDP heyeti olarak bayramda Van Valisi ile görüştüklerini dile getiren Yaşar, valiliğin konteyner kentlerin kendileri için bittiğini, sadece kira yardımında bulunabileceklerini söylediğini aktardı.
‘Acil önlem alınsaydı…’
Açıklamada konuşan TMMOB Van İl Koordinasyonu Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır ise, TMMOB olarak öncelikle bir doğa olayı olan depremin 23 Ekim ve 9 Kasım’da afete dönüşmesi nedeniyle Van halkının acılarını, dayanışma duygularını paylaşmak adına ilk günden bu yana halkın yanında olduklarını dile getirdi. İlk depremin ardından Van Valiliği’ne başvurarak, ön hasar tespit çalışmalarının hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için mühendis ve mimarların gönüllü olarak görev alabileceğini dile getiren Bakır, valilik makamınca kendilerine olumlu yönde geri dönüş olmadığını söyledi. Bakır, “En yetkili ağızların hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın ‘oturulabilir’ ilan ettiği yapılar, ne yazık ki 9 Kasım’daki ikinci depremde yıkılmış ve maalesef yeni can kayıpları yaşanmıştı” dedi. Yıllardır deprem ve afetlere ilişkin çalışmalar yaparak raporlar sunduklarını dile getiren Bakır, “Bu çalışmalar dikkate alınıp acil önlem alınsaydı bugün bu acılar yaşanmıyor olacaktı. TMMOB ve bağlı odalarının sözleri siyasal iktidarlarca dinlenmiş olsaydı bugün buradan, Van depreminin ikinci yıl dönümünü anmış olmayacaktık ve Van halkına sesleniyor olmayacaktık” diye konuştu.
Açıklamanın ardından depremde yaşamını yitirenler anısına yapılan anıta karanfiller bırakıldı. Buradan Anadolu Konteyner Kent’e geçen grup, depremzedeleri ziyaret etti.
MAZLUMDER’den açıklama
Öte yandan MAZLUMDER Van Şubesi de depremin ikinci yıldönümünde, halen mağduriyetleri devam eden depremzedelerin durumuna ilişkin Feqiyê Teyran Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda dernek üyesinin de katıldığı açıklamada “7.2 deprem mağdurları, karanlıktayız insanca barınacak aydınlık bir yuva istiyoruz” pankartı ile “Enkaz altında kalmadık ama politikaların altında kaldık”, “Peşkeş çekilen TOKİ’ler araştırılsın” dövizleri taşındı. Grup adına konuşan MAZLUMDER üyesi Evin Keskin, depremzedelerin sorunlarına değinerek, “AKP hükümeti, sayısızca ihlalin, yolsuzluğun, usulsüzlüğün yaşandığı haberlerine rağmen, adeta insanları kaderleriyle baş başa bırakan zihniyet, kentsel dönüşüm projelerini tek çözüm yolu olarak gündemine almış; ancak süreç içerisinde yaşananlara yüzleşmeye cesaret edememiştir” dedi.
-------------------------------------------

ONURLU BİR İKTİDAR İSTİFA EDER.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
17 Ağustos 1999 Depremi: Unutmadık, Unutturmayacağız !!! Alevi tebrik ve taziye bölümü 2 17.08.12 01:18
Günün Fotografi (VAN) Depremi Alevi Her Telden 1 27.10.11 02:29
van depremi ve sonrasiki milliyetcilik gencalevi Pir Yolu Haber Merkezi 5 24.10.11 21:37
CHP’de liste depremi gencalevi Pir Yolu Haber Merkezi 12 12.04.11 19:21
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2