Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 2 gönderen Kaptan

 
Seçenekler
Alt 05.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Semah Nedir Cem Nedir


SEMAH NEDİR?
Alevi inanışında büyük bir yer tutar. Sözcük anlamı; günahlardan arınmak anlamına gelir. Alevi Cemindede öyle kabul edilir.

CEM
Sözcük anlamı olarak, birleşme, birlik olma, bir araya gelme demektir. Alevi inancında , ibadet için cem olma, bir araya gelmeden yola çıkılarak, bütünleşme anlamında kullanılır. İbadetin yapıldığı yere cem evi denir.
Alevi inancı cemsiz düşünülemez. Bir Alevinin doğumundan ölümüne tüm yaşantısı cem ile bağlantılıdır. Yola girdiği, müsahib tuttuğu, erkan gördüğü, görüldüğü-sorulduğu yerdir. Cemin çok çeşitleri vardır. Kurban cemleri, görgü cemleri, Abdal Musa cemleri, Bayram cemleri
Sponsor Reklamlar

hüseyin.e bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.05.11   #2
Kaptan
Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2011
Nereden: İstanbul-Avcılar
Mesajlar: 55
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Semah Nedir Cem Nedir


Semahımız konusunda değerli bir yazı,okumanızı tavsiye ederim;
Semah, Cemlerde deyişler eşliğinde yapıilan dinsel törenin adıidıir. Ulu Hünkâr Hacıi Bektaşıi Veli bu konuda şöyle söyler: "Semah, ariflerin aleti, muhiplerin ibadeti, taliplerin maksududur. Bizim Semahıimıiz oyuncak değgil, ilahi bir sıirdıir. Bir kimse ki Semahıi oyuncak sayar o cahildir". Semahıin kaynağgıi Kıirklar meclisine dayanıir. Bu meclise gelen Hz. Muhammed’e Salmanıi Farisi tarafıindan bir üzüm tanesi verilir ve Salmanıi Farisi kendisinden bunu paylaşstıirmasıinıi ister. Hz. Muhammed Cebrail’in getirdiğgi tabakta bu üzüm tanesini sıikar. Bunu içen Kıirklar "Ya Allah" deyip Semah dönmeye başlarlar*. Semah yalnıiz Cemlerde dönülür. Bunun dıişsıinda günümüzde olduğgu gibi asla düğgünlerde ve benzer eğglencelerde dönülmez. Semahıin dönüldüğgü ortam mutlaka özel ve dinsel anlamıi olan bir ortam olmalıidıir. Yani ilahi bir sıirdıir. Öyle günümüzde yapıilanlar gibi herkesin kolunu açarak yapacağıi bir dans değildir. SEMAHIN BAZI ÖZELLİIKLERİI Semahıi kadıinlar ve erkekler döner. Semah Cemlerde dönülür. (Bunun dıişsıinda Alevi inancıinıi tanıitan toplantıilarda dönülür.) Semah sıirasıinda Alevi ozanlarıin deyişleri bağlama eşsliğinde okunur. Semah sıirasıinda el ele tutuşsulmaz, ayaklar çıiplaktıir. Ya karşıi karşıiya ya da Halka şeklinde dönülür. Semah ağir çalinan ve söylenen nefesler eşsliğinde dönülür. Nefesler giderek hıizlanıir, buna bağlıi olarakta Semah dönenler hıizlanıir. Semahçıilar Dede/Mürşidin oturduğu bölüme sıirtlarıinıi dönmezler. Bölüme geldikleri zaman yüzleri çerağa dönük ve boyunlarıi hafif bükük geçerler. Özü aynıi olan ama farklıilıiklarıi tali olan bir çok Semah türü vardıir. Belli başslıi Semah türlerini sıiralayabiliriz: Miraçlama Ali Nur Semahıi Kıirklar Semahıi Turnalar Semahıi Erkân Semahıi Gönüller Semahıi Ya Hıizıir Semahıi Nevruz Semahıi Hacıi Bektaş Semahıi Muhammed Ali Semahıi *Semah sıirasıinda bele bağglanan tığıbent, Semah sıirasıinda Hz. Muhammed’in düşen sarığını alip kırk parçaya ayırip bellerine bağlayan Kırkları sembolize eder.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Hayrunisa bunu beğendiler.
__________________
İlginç bir alfabetik sıralaması mevcuttu vücuda
Y’den başlayıp Ş’de son bulan bir sıralama gibi
Esrarengiz bir gülümse mevcut yüzümde
Tıpkı çarlı Çaplin’in tuhaf yürümesi gibi
Kaptan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır? hasan 12 İmam Yas Orucu 4 08.11.11 03:44
24. Ahilik ve Yaren Nedir? Alevîlik-Bektaşilikle İlişkisi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 2 13.05.10 21:50
27. Alevîlik-Bektaşilikte Semah'ın Yeri ve Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:53
Pir nedir Alevi Alevi Dedeleri - Pirleri - Ocakları 0 07.09.09 17:10
Kırklar Meclisi, Cem Töreni Ve Semah Nedir, Nasıl Başladı ? Alevi Kırklar(40) Cemi 0 05.09.09 20:37
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2