Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 19.05.11   #1
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: boş
Mesajlar: 530
Rep Puani : 13
Standart Türkiye'de 600 bin şizofren hastası var


“Deli” ya da “Tımarhanelik” yakıştırmalarına maruz kalan hastalar, toplumdan destek bekliyor
Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, hastalığı ve belirtilerini anlattı:
“Şizofreni; kişinin duygu, düşünce, davranışlarında önemli değişikliklere neden olan ruhsal ve beyinsel bir hastalık. Hastalarda genelde gerçekle hayal dünyasını ayırt edememe, mantıksal düşünme kaybı, normal duygusal tepkiler verememe ve toplumsal kurallara uyamama gibi sorunlar görülüyor. Bu durumdaki kişide hastalığın süreci içinde sosyal, mesleki, ailevi ilişkilerinde ve kendine bakım gibi alanlarda belirgin bozulmalar başlıyor. Duygu, düşünce ve davranışta ikilem yaşayan hasta, dış dünyadan büyük oranda soyutlanarak kendi iç dünyasına dönüyor. Daha sonraki aşamada hezeyan ve halüsinasyonlar görebiliyor. Zaman içinde şiddeti ve seyri değişen hastalığın tedavisi var.


Bu ciddi hastalık, dünyada her yüz kişiden birini etkiliyor. Dünyada 60 milyon, Türkiye’de de 600 bin şizofreni hastası olduğu tahmin ediliyor. Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda da görülüyor. Hastalık ne kadar erken başlarsa kişi üzerindeki harabiyet o kadar fazla oluyor, normal bir yaşam sürme şansı azalıyor.”
Sanrılar, gerçek hayattan koparıyor

Duyu organlarını uyaran stimuluslar yoluyla cisimleri veya olayları anlıyor, tanıyor ve öğreniyoruz. Dıştan bir uyaran olmadan meydana gelen yanlış algılamaya halüsinasyon veya sanrı deniyor. Şizofrenide en çok görülen halüsinasyon, ‘sesler’. Bu sesler, hastaya hitap edebiliyor, onunla ilgili sözler söyleyebiliyor, düşüncelerini yansıtabiliyor veya belli belirsiz mırıldanmalar biçiminde olabiliyor. Halüsinasyonlar yalnız işitme duyusuyla gerçekleşmiyor. Görme ve dokunma, tat ve koku organla- rının algılama bozukluğuna bağlı halüsinasyonlar da var.
Hastalık ‘tetikleniyor’

Şizofreninin sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtımın, biyokimyasal, ruhsal, toplumsal, çevresel etkenlerin şizofreninin ortaya çıkışında rolü olduğu biliniyor. Şizofreninin, biyolojik yatkınlığı olan bir insanda, bir dış etmenin gerilim oluşturan etkisiyle ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Babası ya da annesi şizofren olan çocukta görülme riski, yüzde 10-12 daha fazla.
Pek çok çeşidi var

Şizofrenin çeşitli türleri var: Ayrışmamış şizofreni, basit şizofreni, hebefrenik şizofreni, katatonik şizofreni, paranoid şizofreni, rezidüel şizofre, şizofreni sonrası çökkünlük, şizotipal durumlar ve bozukluk.
Hastalığın teşhisi

‘Sosyal içe çekilmeyle’sinsi bir başlangıcın yanı sıra, kimi hastalarda kendi kendine konuşma, uygunsuz gülmeler gibi garip davranışlar ilk olarak görülebilir. Hastalığın başlangıcında kişi yaşadığı belirtilere (varsanı, sanrı) yabancılık hisseder ve garipser, zamanla yaşadıklarını gerçek olarak kabul etmeye başlar. Kendisini hasta olarak görmediği bu durumu, çevresi tarafından fark edilir. Yaşadığı her şeyi gerçek ve normal sandığı için ilk başvuru, hasta yakınları tarafından yapılıyor.
GENEL Belirtiler

*Hayal ve kuruntu,
*Vurdumduymazlık,
*Halüsinasyon,
*Aşırı ve düzensiz davranışlar,
*Dağınıklık,
*Algı bozukluğu,
*Duygu ve irade yoksunluğu,
*Dışarıdan gelen uyaranlara uygun cevap verememe.
AKIL BÖLÜNMESi

Şizofreninin kelime anlamına bakıldığında; şizo bölünme, freniyse akıl anlamına geliyor. Yani şizofreni akıl bölünmesi demek. Aklı bütünleştiren sistemlerin, yani duygu, düşünce, davranış ve algılamaların bölünmesi, kendi arasında bütünleşememesi durumu. Şizofren, kendini farklı kimliklere koyabiliyor. Algısındaki değişimlerden dolayı olayları çok farklı görebiliyor. Bu algı değişiklikleri görme, duyma ve dokunma duyularıyla da desteklenebiliyor. Varolmayan görüntüler, sesler duyabiliyor, duygular hissedebiliyor. Kendisini seçilmiş biri zannederek sürekli izlendiğini düşünebiliyor.
Sponsor Reklamlar

__________________
____ღ♥ღ___miSbon___ღ♥ღ____
miSbon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye Birlik Partisi Pir Mehmet Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 14 09.11.11 16:30
şili türkiye olsaydı Alevi Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 1 12.09.11 09:46
Türkiye Facebook'ta İlk 3'te miSbon Hayata Dair 1 01.06.11 14:01
İyi Geceler Ve İyi Uykular Türkiye Eşref Siyaset,Politika ve Ekonomi 1 10.03.11 18:08
Televizyon hastası bir MİLLET! Alevi Hayata Dair 4 16.02.11 22:14
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2