Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 05.12.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Alevilerin Kemalizmle İmtihanı" kitabının yazarı Cafer Solgun: Cemevi bizim ibadethanemiz, politik bir figür olan Mustafa Kemal'in resmi oradan kalkacak.

Cafer Solgun, Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e verdiği röportajda Dersim katliamı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Solgun, Dersim'de yapılan katliamdan Mustafa Kemal Atatürk'ün haberi olmadığı yönündeki iddialara karşı çıkarak, bu sözleri 'uyduruk' olarak niteledi.

Solgun, Tunceli yöresinde operasyonu yürüten askerlere 'Esker-i Kemal', 'Kemal'in Askerleri', Atatürk'e de; 'Mıstakor', 'Beton Mustafa' gibi lakaplar takıldığını belirtti.

İşte Cafer Solgun röportajının bir kısmı...
Birçok yerde Aleviler Atatürk'ün resmini Hz. Ali ile birlikte asıyor. Cemevlerinde 12 imamın yanında Atatürk'ün resmi bulunuyor. Gerçeği öğrendikten sonra da bu resimleri böyle asmayı sürdürecekler mi?

Hayır, Atatürk'ün portresi kesinlikle kalkacak. "Cemevi bizim ibadethanemiz. M. Kemal politik bir figür. Bir ibadet mekânında onun ne işi var" sorusunu ben Alevi toplumunun yüzüne, dedelere defalarca söyledim. Hiç kimse niye böyle diyorsun demedi bana. Üçüncü şahıslara "Atatürk bizi kurtardı, özgürleştirdi, Atatürk olmasaydı halimiz ne olurdu?" gibi yuvarlak laflar söyleniyor ama...
Aslında Türkiye Dersim katliamındaki Atatürk'ün rolünü yeni öğrendi ama Dersimliler bu gerçeği biliyormuş. Peki, diğer Aleviler biliyor muydu? Yoksa onlar da bilmezlikten mi geliyordu?

Büyük çoğunluğu biliyordu ama söyleyemiyordu. Bilmezlikten geliyordu. Artık Aleviler Atatürk'ün Dersim'deki rolünü tartışacak, bunun önüne kimse geçemez. Dersim'in, M. Kemal'in onayı ve bilgisi dâhilinde yaşandığına dair öyle çok kanıt var ki. Rolünün olmadığının kanıtını bulmak çok zor. Alevilerin gerçeği çok daha yüksek sesle dile getirecekleri bir sürece girdik artık...
Aleviler ne zaman Kemalizm'in ve sistemin savunucusu ve koruyucusu haline geldiler?

90'lı yıllarda geldiler. Çünkü çift kutuplu dünya çöktü, sağ ve solun maddi temeli kalmadı. Türkiye'de Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni hazırlayan güçler, ülkede yeni kutuplaşmaların olması gerektiğine karar verdiler ve irtica tehlikesini birinci sıraya oturttular. Bunun için derhal medyayı ve psikolojik harekât birimlerini kullandılar. Bu psikolojik harekâtın en kanlı adımı 1993'te Madımak katliamı oldu. Aziz Nesin bahane gösterildi. Ayrıca o yıllarda Uğur Mumcu. Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi Kemalist aydın cinayetleri yaşandı. Ve Türkiye ilk kez o cenaze törenlerinde, "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganıyla tanıştı. Böylece Türkiye, laik- anti-laik cenderesine sokuldu. Bu işin şahikası da 28 Şubat sürecinde yaşandı. Bu laikçi kanada bir kitle lazımdı. En uygun aday da Alevilerdi.
Niye Aleviler?

Çünkü Aleviler şeriattan korkuyorlardı. Daha önce Maraş ve Çorum katliamları gibi provokasyonlara uğramışlardı. Şimdi şeriat geliyordu ve şeriat gelince ilk yapacağı iş Alevileri kesmek olacaktı. Alevilerdeki şeriat endişesi böyle büyütüldü ve onların laik sistemin bekçisi olmalarına çalışıldı. Zaten cemevlerinin açılması da bu süreçten bağımsız değildir.
Anlamadım..

Alevilerin o dönemde cemevi açılması için kitlesel bir talepleri yoktu. Ama Alevi toplumu içinde Kemalist resmî ideolojinin görevlendirilmiş memurları vardı. Halen de var. İşte bazı kişiler nezdinde ve dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'le yapılan bazı görüşmelerin sonrasında o dönemde birden bire cemevleri açılmaya başlandı. Kısacası, laik- anti-laik kutuplaşmasında, Alevilerin, devlet kontrolünde daha örgütlü olmasına olanak sağlamak için açıldı cemevleri. Yoksa cemevlerinin bir evveliyatı yoktu.
Öldürülmemek için, sisteme muhalefet etmemek yeterli değil miydi? Kendisini katleden sistemin omurgası haline gelmek, resmî ideolojinin, statükonun en koyu savunucusu olmak gerekiyor muydu?

Zaten Alevi meselesini içinden çıkılmaz hale getiren de bu takiyedir. Başlangıçta anlaşılabilir nedenlerle ortaya çıkan bu takiye eylemi, Alevi toplumunda giderek sahici hale geldi. Alevilerin bir bölümü, "Atatürk bizi kurtardı. Atatürk'ün Dersim'den haberi yoktu. Hasta olmasaydı katliamı önlerdi. Yaşasaydı, Alevilerin haklarını verecekti" gibi kendi uydurduklarına zamanla kendileri inanır hale geldiler. Bunu samimiyetle söyleyen dedeler var. Ama yine de Dersimliler kendi aralarında...
Kendi aralarında ne konuşurlar?

Aile ortamında M. Kemal'in adını çok acayip lakaplarla zikrederler. Başımı belaya sokmayacak olanını söyleyeyim. Mesela "mıstokor" derler. Kör Mustafa demektir bu. M. Kemal'in gözlerinde hafif bir şaşılık var ya... Mesela "beton Mustafa" derler. Her tarafta heykelleri var diye... Mesela katliamı yürüten askerlerin adı "esker-i Kemal"dir. Yani "Kemal'in askerleri"... Uçaklar da "Kemal'in uçakları" diye isimlendirilir. Anlayacağınız Dersimliler, bu işin M. Kemal'in onayıyla olduğunu çok iyi bilirler. Ama yıllardır bunu gizliyorlar. Üçüncü şahıslarla konuşurken, "Onun haberi yoktu, olsaydı engellerdi" diyorlar. Mesela annem. Bugün bile sorsanız Dersim meselesini ve M. Kemal'in rolünü size farklı anlatır, bana farklı anlatır.

kaynak: enson haber
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve gencalevi bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.11   #2
_Siranli_
_Siranli_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 79
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Cafer Solgunun Görüşüdür, Tüm Dersimlilerin Görüşü Gibi Anlatmış Durmuş.
Cafer Solgun mu Atatürk'ün Resimlerini Kaldırıcak Şimdi Cemevlerinden..
Sponsor Reklamlar

datatip bunu beğendi.
__________________
<a href=http://www.yukle.tc target=_blank><a href=http://img388.yukle.tc/images/5885imzafei.jpg target=_blank>http://img388.yukle.tc/images/5885imzafei.jpg</a></a>
_Siranli_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.11   #3
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


cafer solgunu cani gönülden kutluyorum atatürk resimlerinin cemevlerinde kaldirilmasi güzel bir fikir onca alevi pirlerimiz varken o kadar alevilige mal olmus semboller varken atatürkün resminin orda olmamasi gerekiyor
cafer solgun güzel bir konuya deginmis tessekkür ettim
Sponsor Reklamlar

Alevi, Pir Mehmet, Partizan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.11   #4
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


evet atatürkün resmi kalkmalı.ülkeyi sarsan bu8 katliamdan nasılda olur atatürkün haberi olmaz.sadece kendimizi kandırıyoruz.ibadethaneyede siyasi kişilikli olan birinin girmesi köklü köküne yanlış.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #5
yolvegül
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2011
Nereden: istanbul
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Atatürk aleyhinde açıklama yapacak tüm sözde Alevi Atatürk düşmanları nedense hep Atatürk'e düşman gazetelerde açıklama yapıyor.Biliyorlar ki vatanını ve Atatürk'ü seven gazeteler bu kişlere sahip çıkmayacak,söyledikleri yankı bulmayacak tabi doğal olarak meşhur da olamayacaklar.

Atatürk'ü Alevilerden ayırmak,ayrı düşünmek abesle iştigaldir.

Atatürk'ün Dersim olaylarında suçu yoktur,Dersim'de ayklanma olmuş toprak ağaları güçlerini gösterebimek için karakollara saldırmıştır askerleri şehit etmişlerdir.
Atatürk,sadece gözlerini korkutun,kıyım yapmayın demiştir ve imzaladığı belgeyi İsmet inönü ve celal bayar kıyım yaparak kullanmışlardır.

... Aleviler,Atatürk için Hacı Bektaş'tan kuşandığını söyler ve arkasından daima giderler.

Cumhuriyet olmasaydı, Osmanlı'nın 600 yıllık hükümranlığında hep zulüm,işkence,katliam,zindanda çürümeler,ibadetleri gizli yapmalar ve neticesinde "mum söndü" iftirası alevileri yok edecekti.

Aleviler ,yatsın kalksın Atatürk'e dua etsin,yolundan ayrılmasın...allah bu ülkeden atatürk aydınlığını eksik etmesin...
Sponsor Reklamlar

_Siranli_, Özbek, datatip ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
yolvegül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #6
mormenekse
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2011
Nereden: istanbul
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Şu an herkes rahat nefes alıp her türlü ibadetlerini özgürce yapıyorsa
o da Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyetin verdiği özgürlük ve bireysel
haklardan kaynaklanıyor.

Cem evlerindeki ATATÜRK resminin kalkması bir insanın ancak nankörlüğüdür.
Bir deli kalkıp bir kuyuya taş attı diye herhalde herkes peşinden gidecek diye bir kaide yok.

ATAMIZIN resmi cemevinde de olacak evimizde de olacak okullarımız da da olacak.
Bu hep böyleydi böyle de kalacak.Zaten sorun resim değil gibi sorun onu n dehalığı ve liderliği
hala yüzyılın ve de yüzyılların lideri olarak eşsizliğiyle hepimizin önderi kalacak.

Sıkıntısı olan da gidip biryerler de içini kusarak yandaş medyayla ihanet etmeye devam etsin.
Allah sonları hayır etsin.Dahili ve harici düşmanları dişarda aramamak gerek.
Sponsor Reklamlar

_Siranli_, Özbek, datatip ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
mormenekse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #7
silümano
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2011
Nereden: izmir
Mesajlar: 3
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Ne gariptir ki Dersim olaylarını bugün gündeme getirip özür dileyenler, o Dersim olaylarında ölenlerin torunlarına, bugün zorla kendi inançlarının yer aldığı din dersini dayatanlardır...

Yine ne gariptir ki bu dayatmayı yapanların kuyuya attığı bir taşı da Alevi adı altında gezinip Alevilik yolundan nasibini alamamış kişiler çıkarmaya çalışıyorlar..

Dayatanlar Alevi düşmanları, borazanlığını yapanlar Alevi olduğunu zanneden böyle şahıslar...

Cemevlerinden Atatürk resmini kaldırıyormusunuz? Biz Aleviler de sizin Atatürk resmini kaldırdığınız o cemevlerine ayak basmayız olur biter...

Ben İmam Üseyin aşkına yanan, Atalarına nankörlük etmekten kaçınan gerçek Alevi vatandaşlarına sesleniyorum. Atatürk'ün resimlerinin kaldırıldığı cemevlerine ayak basmayınız. Hatta 100 metre uzağından bile geçmeyiniz. Çünkü öyle bir cemevinde Alevi düşmanlığı yapan iktidarın borazancıbaşları kesin görev başında sizi bekliyor olacaklardır. Bugün kendi namus şeref ve haysiyetlerini koruyan yüce bir insanı iktidara yaranmak için satanlar, yarın Alevileri ve Aliviliği de hiç düşünmeden yine iktidara yaranmak için satacaklardır. Bugün Atatürk'e yarın Alevilere...


Benim dileğim, Atatürk resimlerinin kaldırıldığı cemevlerine Alevilerin ayak basmaması. Yanlızca Atatürk'e saygısı olan, Atatürk resimlerinin olduğu cemevlerine gidilmesi ve öyle yerlere destek verilmesidir...


Bizler Ehlibeyti ve de Onlardan sonra her dönemde bir gidip bin gelmiş Er Pirleri satanlardan değiliz ki Atatürk'ü de satalım...

Dikkat çekici çelişkili ifadeler:
Bugün Dersimlilerin korktukları için devletten yana düzenden yana olduklarını ve bunun için seslerini çıkarmadıklarını söyleyenler;

1-Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, geçmişte yavuzların yani Alevi kıyımı yapanların torunları değil mi?

2- Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, Alevilik din değildir, sonradan çıkmış bir düşüncedir demiyorlar mı?

3- Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, Dersimde ölenlerin torunlarına zorla kendi inançlarını kapsayan din derslerini dayatmıyorlar mı?

4- Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, Cemevleri ibadethane değildir demiyorlar mı?

5- Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, madem kürtlük diyorsunuz KCK operasyonlarıyla kürt aydınlarını gözaltına almıyorlar mı?

6- Bugün ki devlet ve düzen sahipleri, yani özür dileyen iktidar mensupları, Ergenekon adı altında özellikle Alevi askerleri, aydınları ve yazarları gereksiz iddialarla gözaltına almıyorlar mı?

Durum böyleyken Atatürk zamanında ve sonrasında düzenden ve devletten korktuğunu idda edenler, bugün daha beter bir düzenin içerisinde ve devlet baskısı altındalarken, Nasıl oluyor da o gün korkudan sustuklarını ve boyun eğdiklerini söyleyip bugün tam tersine çenesi düşük mahalle karıları gibi birden konuşur oldular...

Alevi katliamı yapan yavuzun bugün ki torunlarının yalancıktan bir özür dilemesine mi kandılar yoksa...

Ancak bütün Aleviler şunu iyi bilsinler ki.
"Ağzı bal yapan arının iğnesi acı olurmuş."

Onun için bugün yalancıktan özür dileyenlerin ağzından akan bir parmak bala kimseler kanmasın. Yoksa o bala kananlar, gelecekte bir gün öyle bir iğneye denk gelirler ki bir daha ömür billah çıkaramazlar o iğneyi...

Alevilikte Atatürk'ün kaldırılması, yok sayılması demek, Alevilerin kendi bindiği dalı kendisinin kesmesi demektir...

Alevi kıyımı yapan yavuz selimin bugün iktidardaki torunlarının, geçmişteki Dersimde ölen insanların torunlarına bugün dayattığı zorunlu din derslerinde de anlaşılacağı üzere Atatürkçülük bu ülkede gittiği anda ortada ne Türkiye Cumhuriyeti ne de Aleviler kalacaktır...

Onun için benliğimize sahip çıkmak adına Cemevlerinde Atatürk resimleri kaldırılamaz...

Varsın bir avuç Dersimli, Atatürk'e kin ve düşmanlık beslesin. Ancak Alevilerin çoğunluğu eminim ki bu oyunlara gelmeyip kendi Atalarına ve yollarına sahip çıkacaklardır. Bunu hem Alevilik yolu için hem de Alevi insanları için yapmak zorundalar...
Sponsor Reklamlar

_Siranli_, datatip ve yolvegül bunu beğendiler.

Konu silümano tarafından (07.12.11 Saat 01:31 ) değiştirilmiştir.
silümano isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #8
Özbek
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Mar 2011
Nereden: ankara
Mesajlar: 13
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Güçleri yetiyorsa kaldırsınlar bakalım. Atatürk gençliği buna izin vermez .

Bir kaç çapulcuya inanacak kadar aptal değil aleviler.
Sponsor Reklamlar

_Siranli_, yolvegül ve tülay bunu beğendiler.
Özbek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #9
DevYol
DevYol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2011
Nereden: Ankara-Aydın
Yaş: 35
Mesajlar: 21
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


Ona güç yetmez..Öle bı olasılık bıle yok..Alevi ler değil sadece,bu ülkede bu cumhurıyette herkezın yaptıgı ibadetınden tut sıyasetune kadar özgurce bıseyler yapa bılıyorsa bu Ataturkun sayesındedır..3 şahıs kısıyı dıye adlandırdıgı kişiler benım gıbı kişilerse bu ülkede 1.şahıs kısılerın yerı yok..bu kadar gereksız bır düşünceyede gerekde yok..
Sponsor Reklamlar

Alevi, datatip ve yolvegül bunu beğendiler.
DevYol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.11   #10
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak


biz aleviler elbetde ki çok köklü insanlarız.atatürkün sevgisi bizde tükenmez.evet rahat bir ibadet yapılabiliyoorsa bu kişi yine atatürktür.dersimmli dedelerin ağzından çıkan sözler ortak dersimm katliamını atatürk yaptırdı.dedikleri şu nasıl olurda devletin başı bu katliamdan haberi olmaz.evet atamız laik cumhuriyetçi ama ülkenin bölünmemesi ve mezhep ayrılığı olmaması için dersimde ki halktta çok büyük bir kitle olduğu için sindirmek istebillir.en azından ordaki aşiret reislerini birbirinden ayırıp ülkenin çeşitli yerlerine göndermek istemiştir.bunuda nasıl yapabilir,askeri operasyonla veyahut birbirine katarak olabilir canlar.atatürkün istediği tek şey :tek devlet tek millet. ee dersimlilerde azınlıkta kalıyorsa ve hükümete sıkıntı yaşatıyolarsa bunun önlemini almıştır.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cevap: Cemevlerinden Atatürk’ün resmi kalkacak tülay Sepet 0 30.12.11 20:31
CHP, Aşure gününün resmi tatil olması teklifinde bulundu Pir Mehmet Pir Yolu Haber Merkezi 4 28.11.11 01:18
İlyas Salman, “Atatürk mezardan kalkacak ve hepinizin anasını belleyecek Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 8 14.10.11 11:49
'Müftü ve İmam da Resmi Nikah Kıysın' _Siranli_ Pir Yolu Haber Merkezi 4 09.09.10 10:13
Aleviler Fişlenmiş Resmi belgede Alevilik fişlemesi Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 06.09.09 23:38
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2