Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Alevi
  • 2 gönderen jetlii11

Seçenekler
Alt 22.11.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Yavuz niye Alevileri katletti?

Tarih bilgilerim pek azdır. Doğrusu pek de ilgi duymadım öğrencilik yıllarımda. Nedeni, belki de ilkokul öğretmenimin "Çocuklar; Osmanlı İmparatorluğu, nerede-kim tarafından-ne zaman kurulduğunu bilin yeterlidir" söylemiyle başlamıştır.

Tarih bilmek, elbette insan yaşamında önemli yeri vardır. Geçmiş ile güncel yaşamımızı sentezleyip, geleceğe dair ışık tutmasına yardımcı olduğu bir gerçektir.

Kuzenim Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar, Osmanlı tarihi ve dünya tarihini iyi bilenlerden, aynı zamanda siyasetin nabzını iyi tutanlardandır. Çok kitap okuduğunu biliyorum. Evinin bir odasında  kütüphane dolusu yığın halde kitapların mevcudunu biliyorum.

Her Cumartesi akşamı saat: 21.oo'de ulusal tv'de program yapıyor. Öncelikle herkesin izlemesini tavsiye ediyorum, zira hiç bir tv kanalında konuşulamayan, tartışılamayan konuları bulacaksınız.

Dün akşam, Alevi yurttaşlarımızla ilgili konuşmasında, bir Osmanlı hayranı olarak Yavuz Sultan Selim'in 40.000 Alevi'yi katlettiğini söyleyincede dondum kaldım. Tarihi de günümüz siyasetini de objektif değerlendiren ender gazetecilerden biri dir Sebahattin Önkibar.

İnternette inceledim, baktım. Özbeöz Türkmen olan Alevi ve Bektaşileri Sultan Selim tarafından nasıl katledildiklerini okudukça dehşet içinde kaldım. Ayrıca Selim'in taht'a geçme uğruna babasını ve kardeşlerini ortadan kaldırmasını okudukça kanım dondu. (Merak edenler için: Google'ye: "Yavuz niye Alevileri katletti?" yazsınlar, detaylarını bulurlar)

Ben bir Sunni'yim, dolayısıyla kuzenim de öyle.

Alevi yurttaşlarımızı gözlemliyorum, hepsinde insan sevgisinin öne çıktığını görüyorum. Bir çok tanıdığım var. Onlarla konuştuğumda kendimi rahat hissediyorum. Alevi türkülerini dinlediğimde daha bi kendimi bulduğumu hissediyorum. İnsan işleniyor türkülerinde. Atatürk'e bağlılıklarını, Cem evlerinde ve çoğu evlerinde Atatürk ve Bektaşı resimlerini yanyana süsleyerek gösterdiklerini biliyorum.

Tarihte yaşananlar, tarihte kalmıştır. Yaşananları günümüze taşıyıp ülke bütünlüğümüzü bozmaya çalışan iç ve dış argumanlar hiç bir zaman başarıya ulaşamayacaklardır.

Bir dönem Sunni-Alevi ayrıştırma senaryoları uygulanmak istendi, ancak Alevi yurttaşlarımız devlete bağlılıklarını göstererek oynanmak istenen oyuna yenik düşmediler. Biz sunni yurttaşlar olarak da Alevi kökenli yurttaşlarımızı her zaman kardeş bildik zaten. Aynı şekilde Kürt, Laz, Çerkeş, Gürcü, Roman vb. kökenli yurttaşlarımızla da kardeşlariz..

Biz-Siz değil, "Hepimiz" diye söze başlamak en güzeli.

Ben, bukadar çeşitli kültürlerle iç içe yaşamaktan çok mutluyum.

Ülkemin her neresine gittiğimde ayrı türkü, ayrı folklor, ayrı geleneksel giysilerle karşılaştığımda daha da bir Türk olduğumu hissediyorum.

Mehmet Önkibar
Sponsor Reklamlar

Partizan bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.11.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Yavuz niye Alevileri katletti?

Sunniler Gunah cikariyorlar
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.11.11   #3
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

adam babasını kardeşlerni katletmiş.binlerce aleviyi katletmiş.bence bu tarhten utanmalıyız..kim nasıl düşünürse düşünsn ben bunu düşünüyorum..
Sponsor Reklamlar

Partizan ve Damal Kızılbaşlığı bunu beğendiler.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.11   #4
Damal Kızılbaşlığı
Damal Kızılbaşlığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Damal, Ardahan.
Rep Puani : 10

Hakk'a şükür Akkoyunlu Türkmenlerindenim. Osmanlı'ya ve zihniyetine lanet olsun...
Sponsor Reklamlar

Alt 23.11.11   #5
Damal Kızılbaşlığı
Damal Kızılbaşlığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Damal, Ardahan.
Rep Puani : 10

Şöyle bir düzeltme yapalım. Yavuz köpeği, Çaldıran Savaş'ında sadece Kızılbaş Alevilerini katletti. Bunu Bektaşi ocağı olan Yeniçeri ordusu ile yaptı. Bu ordu %'de 80 Bektaşilerden oluşmaktadır.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...