Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen gencalevi

 
Seçenekler
Alt 15.10.11   #1
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Ölen asker neyin sehidi?


Ölen asker neyin sehidi?Uğur'dan sonra 'disko' düzeldi

Terhisine 1 hafta kala girdiği disiplin koğuşunda gördüğü muamele sonucu ölen Er Uğur Kantar'ın ardından 'disko' düzeltildi.


RADİKAL - Kuzey Kıbrıs’taki askerlik görevi sırasında ‘disko’ olarak bilinen ‘disiplin koğuşu’nda gördüğü kötü muamele nedeniyle hayatını kaybeden er Uğur Kantar, dün İstanbul’da toprağa verildi.

Cenaze törenine Kantar ailesinin yanısıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara katıldı. Ağabeylerinin tabutuna sarılmaya çalışan Kübra, Esra ve Merve Kantar, çevrede bulunanlarca güçlükle sakinleştirilebildi. Emniyet Mahallesi Polisevleri Camii’nde baba Aydın Kantar, “Sorumlu olan tüm kişilerin cezalandırılmasını istiyorum. Göz göre göre evladımı katlettiler” dedi. Oğlunun durumuyla ilgili bilgi almak için eşiyle birlikte garnizona gittiğini anlatan Kantar, “Eşimi türbanı olduğu için içeri almadılar. Türban nedeniyle içeri giremiyorsak çocuklarımızı da askere almasınlar” dedi.

Gazi Magosa’daki 28. Tümen, 61. Alay 3. Tabur 9. Bölük’te askerliğini yapan Uğur Kantar’ın asker arkadaşı ve yaşanan olayların tanığı Soner Kandemir’e göre Uğur’dan sonra tabur değişti: “Uğur’dan sonra diskoda şartlar iyileştirildi. Günde 3 öğün yemek verilmeye başlandı. Gardiyanların askerlere tavrı değişti.” Kantar’ın avukatı Teoman Özkan ise Kantar’ın ölümüne yol açan olaylar zincirinin münferit değil sistematik olduğunu düşündüğünü belirterek “Yargılamanın sivil mahkemede yapılmasını talep edeceğiz. Aki halde, AİHM’e gideceğiz” dedi.

Genelkurmay’dan yanıt
Genelkurmay ise Uğur Kantar olayıyla ilgili iki gardiyanın temmuz ayında tutuklandığını ve adli işlemlerin devam ettiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Uğur’un tedavisi sürecince ailesine de ‘her türlü idari desteğin verildiği’ni kaydetti. Açıklamada, Uğur’un tedavisi sürecinde yanında olan ailesine GATA’da kötü davranıldığı iddiasıyla ilgili, “Ailesi GATA’da misafir edilmiş, kendilerine her türlü idari destek sağlanmıştır” denildi.

Uğur’un ölümü ‘TSK’nın iç meselesi’ mi?
Emekli askeri hâkimler, er Kantar’ı öldüren uygulamayı değerlendirdi. değerlendirdi
Ümit Kardaş:
Diskolardan sorumlu nöbetçiler de yine asker, başlarında da bir onbaşı çavuş var. Buralarda böyle uygulamalara göz yumuluyor izlenimi var. Bu konu TSK’nın kendi iç meselesi olarak görülürse çözülemez. Sivil siyasi otoritenin kanunları, mevzuatı düzenlemesi gerekiyor.

Faik Tarımcıoğlu
Askeri Ceza Kanunu’na göre komutanların 28 güne kadar astlarına disiplin cezası verme yetkisi bulunuyor. Bu cezalar, kışla içinde oluşturulan disiplin koğuşlarında infaz edilir. Bu yerlerde dışarıdan atanan eğitimli gardiyanlar yoktur, bu sorumluluk erlere verilir. Kışla içinde olduğu için takibi askeri mahkemeler yapacaktır.

Yusuf Çağlayan
Bir erin disiplin koğuşunda gördüğü kötü muameleden dolayı hayatını kaybetmesi, orada görev yapan gardiyanların suçu olarak görünüyor. Ben hâkimlik yaptığım dönemlerde disiplin koğuşlarındaki kötü muamelerle ilgili yasal işlemler yaptım.
Sponsor Reklamlar


Konu devran tarafından (19.10.11 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.10.11   #2
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


Bu iç hesaplaşmalar yüzünden ölen çocukların hesabının verilmesi gerekiyor.
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.10.11   #3
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


simdi vicdani retcilere hak vermemek elde degil vicdani retcileri sonuna kadar desteklemek lazim doguda kirli savasta ölen o kadar genc var ve rahat denilen batidada bu sekilde bir sürü ölümler meydana gelmektedir
umarim anneler ve babalar cocuklarini bu kirli oyunlara alet etmezler
Sponsor Reklamlar

Partizan bunu beğendi.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.10.11   #4
Partizan
Partizan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2011
Nereden: Ankara
Mesajlar: 45
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


Şehit felan değildir. Aslında dağda ölen askerde şehit değildir.

'' Şehadet ( şehit ), İslam dininde Allah yolunda vefat etmiş bir müslümana verilen isim ve makamdır. Kur'an'da sıklıkla bu kimselerin kurtuluşa erdiği, ahiretteki makamlarının diğer insanlardan üstün olacağı belirtilir. ''

« "Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz." (Bakara: 154) »
Sponsor Reklamlar

Partizan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.10.11   #5
akpınar
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2011
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 14
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


İki türlü şehit var birincisi allah yolunda ve vatanı için canla başla savaşırken vefat eden ikincisi şehit hükmünde olanlar
çoluk çocuğuna helal lokma götürmek için çalışırken işinin başında ölenler veya öldürülenler onlarada hükmen şehit deniliyor.burada değinmek istediğim konu farklı askerlik yapan erlere dayak işkence kötü muamele eziyet ve hakaret bu yöntemler askeri korkak adam haline getirir yılgın ve korkak insan düşmanla savaşamaz vaz geçtik savaşmasından savaş anında yanındakileride mahveder askerin disiplini için mutlaka başka yöntem bulunmak zorunda bunun çözümü zorunlu askerliğin kaldırılıp yerine subay gibi polis gibi ast subay gibi maaşlı ordu kurmaktan geçer bazı saflar parayla askerlik olmaz paralı asker ihanet eder gibi fikirler ileri sürüyorlar onlara cevabım subaylar maaş alınca oluyorda diğerleri neden almasın ayrıca bu yazdığımı hükümetlerde orduda biliyor ucuz er gücünden vaz geçemiyorlar bir bir milyon asker yerine yüz bin kişilik nitelikli elemandan oluşan bir ordu dahada güçlü olur gençliğinin en verimli çağında silah altına alımayan vatandaşlarda hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem vergi verir verdikleri vergiler yüzbin askerin maaşını finanse eder neticede ülke kazanır
Sponsor Reklamlar

akpınar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.10.11   #6
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


Disko'dan son dehşet hikayesi
Uğur Kantar'ın askerde 'disko' denilen disiplin koğuşunda ölümünün ardından Tekirdağ Malkara'da 95. Zırhlı Tugay'da 2009-2010 yılları arasında askerlik hizmeti yapan G.H. dehşet verici iddialarda bulundu.
Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na dilekçe yazarak ‘disko’da yaşadıklarını anlatan G.H., ihtiyaç duyulması halinde komisyona detaylı bilgi verebileceğini belirtti.

Lağıma soktular

Şikâyet dilekçesindeki iddialara göre G.H. askerlik yaptığı süre içinde içtimaya yetişememek, başka bir bölüğün komutanıyla konuşmak ve cep telefonu bulundurmak gerekçeleriyle disiplin koğuşuna gönderildi. Gardiyanlık yapan erler copla dövdükleri G.H.’yi içi lağım dolu bir kuyuya soktu. 10 dakika lağım fareleriyle birlikte kuyuda bekletilen G.H.’nin üzerine hortumla su tuttular.

‘İntiharı düşündüm’


G.H.’nin aktardığı diğer kötü muamelelerse şöyle:

“Gardiyanların canı sıkılınca uzun eşek oynuyorduk. Yatan hep biz oluyorduk. Olanca ağırlıklarını vererek üzerimize atlıyorlardı. Belimiz kırılacak gibi oluyordu. ‘Safta toplanın ve gökyüzüne bakın’ emri veriyorlardı. Onlar ‘dur’ demeden durursan sabaha kadar süründürüyorlardı. Mecburen zıplıyor ve bayılana kadar ‘yıldız topluyorduk’. Bizlere süpürgeyle sabahlara kadar nöbet tutturuyorlardı. Tepeye yarım metre derinliğinde kazacak şekilde isimlerini yazdırıyorlardı. Diz çöktürüp diş fırçalarıyla tuvalet deliğini kazdırılıyorlardı. Bir ara intiharı düşündüm. Zaten girişte botların bağcıklarını alıyorlar. Ben bu olaylara disiplin koğuşuna yollandığım üç seferde de maruz kaldım ve başkalarının da yaşadığına tanık oldum.”

Şükrü oktay Kılıç / Radikal
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.11   #7
akpınar
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2011
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 14
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Ölen asken neyin sehidi?


Görevini önce adam gibi yapacaksın buna rağmen kötü muamele ve dayak başladımı sana bir vurana sen on vuracaksın dayakta ölmekten mahkemelik olmak iyidir bedava askerlik yapıp üste küfür ve dayak yenmez zaten aklı başında subaylar dikkat ederseniz kimseyi dövmez usta er onbaşı gardiyan gibi en alt tabaka takımı döver disiplin sağlanabilsin diye üstleri görmezden gelir subay eri döverken erde kalkıp subayı döverse erden dayak yiyen subayın siciline işlenir erden dayak yemiş bir subayın birliğinde saygınlığı kalmaz üst düzey komuta kademesine ilerlemesi hayal olur ordumuzun subaylarının ezici çoğunluğu böyle durumlara kendini düşürmez hatta emrindeki fakir kimselere adeta babalık yaparlar kıt maaşlarından bazan tezkereye gidenlere para yardımı edenlerini bile gördüm her neyse sizlere bir hatıramı anlatayım 1966 da denizlideyim 58 piyade tugayı eğitimden geldik çavuş yat kalk yat kalk ardından sürün anasını s....m derdemez bursalı abdullah serbestin elinde kasatura çavuş önde abdullah arkasında depoyu bir dört döndüler yakalar yakalamaz yıktı yere kasaturanın sapıyla kafa göz bir adamakıllı dağıttı abdullah serbes'i mahkemeye verdiler on gün çadırda hapis cezası aldı yazın sıcağında nöbetçi güneşin altında abdullah çadırın içinde gölgede on günü bitirdi şahsen ben abdullahın yaptığını o günkü haleti ruhiyemde yapamazdım derdim bir an evvel bitirmekti 3 tokatla 24 ayı kazasız belasız sıyırdım
Sponsor Reklamlar

akpınar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye Libya’ya asker gönderiyor. gencalevi Siyaset,Politika ve Ekonomi 4 06.04.11 17:09
Kızıldere'de Ölen Ağabeyim Pir Mehmet Genel Kültür 0 04.04.11 18:54
31 yıl önce ölen bebeğe seçmen kağıdı Alevi Seçimler 6 10.09.10 18:47
Evet, İçin Ölen Kardeşimi Kullanma. dosteli Pir Yolu Haber Merkezi 0 21.07.10 11:17
Ali Asker tuncer yilmaz Ozanlarımız 0 07.09.09 12:18
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2