Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Pir Yolu Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   9 yaşında tecavüze uğradı. 10 yaşında 'anne' oldu (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=5315)

Alevi 03.10.11 19:28

9 yaşında tecavüze uğradı. 10 yaşında 'anne' oldu
 
Bitlis - S.O. adlı çocuk, 9 yaşında tecavüze uğradı. 10 yaşında 'anne' oldu. Bebek, kısa süre sonra yaşamını yitirdi. Tecavüzcü ise henüz belirlenmiş ve adalet yerini bulmuş değil. S.O'nun hayatta olup olmadığı ise bilinmiyor.
http://www.firatnews.com/wene/galler.../thumb7013.jpg
Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan çocuğa yönelik cinsel şiddetin örneklerinden biri bu kez, Bitlis'in Hizan ilçesinde yaşandı.

Hizan Devlet Hastanesi’nde 22 Mart 2010 tarihinde hazırlanan adli muayene formuna göre, S.O. adlı 10 yaşındaki çocuk, evinde doğum yaptı. 3,5 kilogram ağırlığındaki bebek, kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi. Bebeğin, neden öldüğü hala bilinmiyor. Bilinmeyen bir başka şey de; S.O.'ya kimin tecavüz ettiği.

Söz konusu muayene tutanağında, bebeğin ölüm sebebinin araştırılması isteniyor. Ancak, bu konuda ne tür işlemlerin yapıldığı bilinmiyor.

KORUMA KARARI ALINMAMIŞ

S.O.'ya yönelik cinsel şiddet saldırısında dikkat çekici bir başka nokta ise; koruma kararının alınmamış olması. Resmi belgelere göre, doğum yaptığı tarihte 10 yaşında olan S.O’nun hamileliği bilinmesine karşın herhangi bir koruma kararı alınmamış.

S.O. NEREDE?

Muayene tutanağıyla kayıt altına alınan S.O.'nun hayatta olup olmadığı da bilinmiyor.

Konuyla ilgili olarak ANF'ye açıklama yapan Ankara Barosu avukatlarından Şahin Antakyalıoğlu, Hizan Cumhuriyet Savclığı başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı’nın da konunun üzerinde titizlikle durması gerektiğini söyledi. Konunun derinlemesine bir incelemeye tabi tutulması gerektiğini de kaydeden Antakyalıoğlu, mağdur S.O’nun durumuyla ilgili TCK’da ağır ceza hükümlerinin bulunduğunu belirtti.

S.O’nun yaşından dolayı kendisine yönelik saldırının hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmemiş olduğunun anlaşıldığını ifade eden Antakyalıoğlu, şunları söyledi: “Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu durumda cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren, koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından gerçekleştirilmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır."

Çocuğun gebe kalması ve ardından da çocuk sahibi olmasının beden veya ruh sağlığının bozulduğunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Avukat Antakyalıoğlu, bu konuda bilmelerine karşın önlem almayan kamu görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunulması gerektiğini vurguladı.

Çocuğa yönelik cinsel şiddetin kanayan bir yara olduğu Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, 18 yaşına gelen kız çocuklarının yüzde 25’i cinsel taciz, istismar ve şiddete maruz kalıyor.

DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aile içi cinsel istismar olarak adlandırılan ‘ensest ilişki’nin dünya ortalamasının üstünde olduğu göze çarpıyor. ABD’de yüzde 0.6 olan ensest ilişki oranı, Türkiye’de yaklaşık 3 kat artış göstererek yüzde 1.4’e ulaşıyor. ABD nüfusunun Türkiye nüfusundan 4.5 kat fazla olduğu da göz önüne alındığında durumun vahameti gözler önüne seriliyor.

ANF NEWS AGENCY

Pir Mehmet 03.10.11 20:13

Cevap: 9 yaşında tecavüze uğradı. 10 yaşında 'anne' oldu
 
Klasik bir Doğu olayı, Doğu'da birçok kez bunlar yaşanıyor, devlet oralara eğitim götürmediği ve bu tür şeyleri yapanlara caydırıcı ceza vermediği için bunlar çok sık yaşanıyor. Halbuki Alevilik, bu tür namus konularında korunmanın yolunun edep ve erkandan olduğunu söyler, bu yüzden bu tür olaylar Alevilerde daha az görülür, bu bir gerçektir.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:52.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2