Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
  • 1 gönderen mmuratkkaratas
  • 4 gönderen Bade
  • 1 gönderen Bade
  • 2 gönderen DevrimChe
  • 1 gönderen DevrimChe

 
Seçenekler
Alt 05.07.10   #1
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 744
Rep Puani : 10
Angry Başbağlar katliamı 17. yılı


Hedef seçilmiş, ekipler hazırlanmış ve hain plan uygulanmaya başlanmıştı.Köyün etrafı kuşatılmış, telefonları kesilmişti. Köyün in*sanlarının az sonra başlarına geleceklerden haberleri yok.Namaz vaktidir.Hoca güzel sesiyle ezan o
Başbağlar köyünde bugün bir farklılık var.Hava diğer günler*den daha güzel.Dağlar bu şirin köye tebessüm ediyor adeta.Hocanın okuduğu ezanla, bir hüzün doluyor köyün insanlarına.Farkında olma*dan hoca ezanı bir hoş ve hüzünlü okuyor. Az sonra olacakları hissetmişçesine hoca ağlıyor adeta.
Başbağlar’ın insanları bugün suskun, konuşmuyor .Olacak bir-şeyler belli ki... Ancak korku yok kimsede.Gökyüzü tebessüm ediyor Başbağlar köyüne.Hocanın okuduğu ezan sesi bir anda kesili-yor.Köyde bir panik yaşanıyor ve hocanın sesi duyulmuyor artık.Az önceki duygusallık, bir anda, acıya ve çocukların ve kadınların bağı-rışmalarına bırakıyor yerini.

5 Temmuz 1993. Saat 20.30. Köyün etrafında ve içinde yüz ci*varında gözü dönmüş cani.Suçsuz, günahsız insanları öldürmeye ni*yet etmiş bir grup dağ eşkıyası.

HOCANIN SESİ DUYULMUYOR
Saat 20.30 sıralarında hoca elinde mikrofon, yüzü duvara dö*nük ezan okuyor.Hoca, arkasından gelenleri görmüyor.Ezan daha bitmeden hocanın ensesine bir tokat iniyor.Hoca arkasını dönünce, eli silahlı militanları görüyor.Ezan yarım kalmasın diye "Bırakın eza*nı tamamlayayım" dese de, dinletemiyor.Yaka paça sürükleniyor.Aynı anda camide mevcut bulunan cemaat de dışarı çıkarılıyor.

CAMİDE BULUNMAYAN ERKEKLER TESPİT EDİLİYOR
Caminin içinde olmayan köyün erkekleri tespit ediliyor.Falan fi*lanı getirin diye emirler yağıyor.Baskın yapanlar aradıkları insanları ismen biliyorlar.Sıradan bir baskın değil bu.M Hitanlar, evlere dağılıyor, kadın, erkek, çocuk hepsini dışarı çıkarıyorlar.Zaten Adil Hocanın okuduğu akşam ezanının birden bire yarıda kesilmesine köy hal*kı bir anlam verememişti.Köyün içinde bulunan militanlar, kısa süre*de köyde bulunan tüm insanları bir araya topluyorlar.

OLAYI YAŞAYANLAR ANLATIYOR
Katliamı yaşayanlardan E.A gördüklerini şöyle anlatıyor;
"Akşam namazına duracaktık ki torunum geldi.Anarşistlerin kö*yü bastığını söyledi.Ben de hemen kapıyı kapattım.Kapıyı kapatır*ken, beni gördüler.Gelip kapıyı açmamı istediler.Ama ben kapıyı aç*madım.Döndü gittiler.Biz namazımızı kılıp dua etmeye başladık.Pencereden baktım ki komşunun kapısını kırıp evdeki erkeği dı*şarı çıkardılar.Bir adamı başına diktiler.Tüfeği dayadılar ve bekleme*ye başladılar.Birkaç kişi geldi, bizim kapıyı kırıp içeri girdiler ve evde erkek olup olmadığını sordular.Erkeklerin evde olmadığını söyleyin*ce, evin içine girdiler.O sırada yanımda bulunan parayı onlara doğru uzattım, belki parayı alır da bir şey yapmadan çekip giderler diye.Pa*rayı aldılar, tüfeğin ucuyla beni, gelinimi, torunumu iterek dışarı çık*mamızı istediler.Çıkarken geri döndüm ki odaya bomba koyuyorlar.Dışarı çıktıktan sonra evi ateşe verdiler.Beni götürürlerken itti ve kaktılar.Hasta ve yaşlı olduğumu söyledimse de beni sürüklediler.Kadınların toplandığı yere götürdüler.Etrafımıza bomba koydular.Bir taraftan evleri ve arabaları yaktılar.İçlerinde bayan olan terö*rist ziynet eşyalarımı istedi.Olmadığını söyleyince "Siz İstanbul Karagümrükten geliyorsunuz, sizin altınınız olmaz mı ? " dedi

KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLER KÖYÜ İYİ BİLİYORLARDI
Baskın sıradan bir baskın değil.Sanki katliamı gerçekleştiren*ler daha önce köye birkaç defa gelmişler. Öyle ki köyün tüm mahalle*lerini ve köyde yaşayanları biliyor, ne tesadüf ki İstanbuldan köye ta*til için gelen misafirlerin bile bulundukları evler tespit edilebiliyor.Ve siz İstanbul Karagümrükten geldiniz ifadesini kullanabiliyorlar.Köyde bulunan kadınlardan F.P. yaşadıklarını ağlayarak şöyle anlatıyor;
"Militanlar, kapının önünden ismen çağırıyorlardı köyün insan*larını.Selim Pato, sen gel dediler.Görümcemin oğluna, Recep sen de gel, dediler. Doğru camiye dediler.Ben içeride pencerenin önünde oturmuş dinliyordum. Birkaç militan sokaklara dizildi. A.C’yi çağırdı.
Bu adam yanımızdaki ilçenin köyünde oturuyordu.Bizde tırpan yapı*yordu. Onu görünce hayrete düştüm.Daha sonradan biz kadın ve ço*cukları da topladılar. Derenin yanında toplandık.Başımıza bir kız, bir erkek militan koydular.Erkekleri de öbür tarafa topladılar."
Kanlı bir katliama Başbağlar köyü sahne oluyordu artık.Bu dağ köyünde yaşayan insanlar, üstelik çoğu da yaşlı, suçsuz, günahsız olmalarına rağmen, hain kurşunlara hedef oluyorlardı.Artık köyde ya*nan evlerin alevi ve kurşun sesleri duyuluyordu.Köy sakinlerinden G.D. "Biz kadınları topladıkları yerde havaya uçuracaklarmış, Allah kurtardı bizi, dereye topladıklarında yanımıza bir şey koydular.Biz tel*siz var sanıyoruz.Ne konuştuğumuzu dinlemek için telsiz koydular sanıyoruz. Aramızda sessiz sessiz konuşuyoruz. Meğer bombaymış.Dereden çıkmışız, bomba patlamış." Köyün erkekleri öte tarafta kurşuna dizilirken, kadınlar ve çocuklar dere kenarında, yanlarına konan bombadan habersiz, militanlar köyü terk ettikten sonra dere*den ayrılıyorlar.Ayrılmasalar, köydeki erkeklerin akıbetine kadın ve çocuklar da uğrayacaktı.Militanlar, sloganlar atarak kanlı eylemlerini gerçekleştirdiler.Kadınların ve çocukların ağlaşmaları ve köyün ta*mamen yanması onlara adeta büyük bir zevk veriyordu.

BİR DAHA OKULA GİTMEYECEKSİNİZ
Kanlı katliamın gözü yaşlı tanıklarından N.L. " Köye geldiler silahlı silahlı adamlar.Sırtlarında bombalar vardı.Gözümün önünde silahlarını ateşlediler.33 kişiyi kurşuna dizdiler.Ben onların yanında duruyordum.Hepsi sizin gibi bizim gibi konuşuyorlardı.Benim yanım*da bir tane çocuk vardı.Çocukları tutuyorlardı "Bir daha okula gitme*yeceksiniz." diyorlardı.Ben dedim ki: Oğlum niye okula gitmesinler ki? Birisi elini benim omuzuma dayadı." Konuşma sen ne anlarsın?" dedi.Köyü üç dört defa dolaştılar kim var kim yok topladılar.Allah kimseye göstermesin, göz önünde insanların öldürülmesi çok acılı bir durum."
Katliamı gerçekleştirenler köydeki insanları toplarken: "Size bir şey yapmayacağız, sadece konuşacağız." diyorlardı.Ancak mili*tanların hareketleri ve gözlerindeki ifade durumun hiçte öyle olmaya*cağını gösteriyordu.
Militanlar, köyde gerçekleştirdikleri katliamda kinlerini yenememiş olacaklar ki, köydeki evleri, araçları ateşe verdiler.Evlerin yanında bulunan ahırlardaki hayvanlar da çıkan yangınlarda diri diri yandılar.

KONUŞMA YAPACAĞIZ
Başbağlar köyünün muhtarı: "Militanlar camiye girdiklerinde sanki beni tanıyorlarmış gibi yanıma geldiler.Daha önce teröristle karşılaşmadığım için çok korktum.Benim yanıma geldiler.Tehditler yağdırıp bütün köyü yakacaklarını; ancak kimseyi öldürmeyecekleri*ni söyleyerek bu eylemin amacının T.C. "ye bir uyarı niteliğinde oldu*ğunu belirttiler.Daha sonra erkekleri köyün dışına çıkardılar ateşe başladılar.Ben arka sıralarda olduğum için biri göğsümden ikiside bacağımdan üç kurşun yedim.Ölmüş gibi yaptım canımı kurtardım." diye anlattı olayı.
Yine köyün erkeklerinden yaralı olarak kurtulan S.A. :" Cami*de namaz kılıyorduk/İkisi kadın çok sayıda militan namaz ortasında ellerinde silahlarla camiye girip namazı bozdular.Daha sonra bizi si*lah zoruyla dışarı çıkardılar.Bize : "Korkmayın sizi öldürmeyeceğiz" dediler. Daha sonra bizi köyün yüz metre dışındaki kavaklık bir yere topladılar.Burda yaklaşık bir saat propaganda yaptılar."Hükümet ku*racağız, T.C. sizi ve bizi Türk-Kürt-Alevi-Sünni demeden katlediyor. Hesap sormaya geldik.Birbirinize sarılın" dediler.Daha sonra militan*ların lideri olan kişi telsiz görüşmesi yaptı ve ateş serbest diye bağır*dı.Otomatik silahlarla üzerimize ateş açtılar.Aramızda sağ kalanları ayrıca yakından ateş ederek öldürdüler.Ben kenarda kalmıştım.Ölü numarası yaptım.Sırtımdan iki kurşun yedim."
Silah sesleri dağlarda yankılanıyor.Köyün tüm erkeklerini bir araya toplayan teröristler bir buçuk saat propagandadan sonra elin*deki makineli tüfeklerle ölüm kustular.Şehit olan masum insanların feryatları ve atılan kurşunların çıkardığı gürültü Munzur Dağlarında yankılanıyordu.Ne çareki Başbağlar’dan çıkan feryat seslerini kimse duyamıyordu. Katliam sonrasında şehitlerin üzerinde ve etrafında tam beş yüz elli mermi kovanı bulundu.Kanlı baskının bilançosu: Yirmi dokuz kişi kurşunlanarak şehit edilmiş, biri çocuk biri kadın, dört ki*şi de evlerinin içinde diri diri yakılarak şehid edilmiştir.Köyde bulunan tüm evler ve araçlar yakılmış. Başbağlar köyü büyük bir ızdırapla sabahı beklemektedir.

GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER
Militanlar topluca geldikleri köyden istediklerini elde ettikten sonra gittiler.Başbağlar köyü karanlıktır artık.Gökyüzü Başbağlar’a ağlıyor.Birkaç saat önce ne ezanı okuyan hoca, ne ezanın okunduğu cami, ne de camideki cemaatten eser kalmamıştır.
Şimdi Başbağlar’da yaşlı ninelerin ve çocukların feryat ve fi*ganları duyuluyor.Militanlar köyü terk ederken Şehitlerin yanlarına bir bildiri bıraktılar.Bu bildiriyle ülkemizdeki Alevi-Sünni çatışmasını çıkarmaya çalıştılar.Söz konusu bildiride bu katliamın Sivas olaylarına misilleme olduğu belirtiliyordu.

Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.
__________________
Dil Bir Ulusu Harç Gibi Tutkal Gibi Bir Arada Tutan, Birbirine Bağlayan En Temel Öğedir.

Konu DevrimChe tarafından (05.07.10 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir. Sebep: Sivas Katliami Ile Basbaglar katliamini yanyana tutmayalim bu nedenle iki temmuz katliami ile ilgili resmi kaldiriyorum..
mmuratkkaratas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #2
Bade
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: bb
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Bu olayı her duyduğumda okuduğumda derinden üzülüyorum..İnsan oldukları için,çoluk çocuk sahibi oldukları için..

Lakin teröristlerin basıp katliam yaptıkları tek köy burası değilken neden bu köy bu kadar özenle anılıyor?
Cevap gayet basit Madımak olayıyla ilişkilendirildiğinden..
Halbuki yanyana isimleri dahi anılamaz!
Madımakta insanlar dinin afyonuyla kendinden geçmiş ,azılı ,dinci, faşist sivil insanlar tarafından öldürüldü!
Bu köydeki insanlar ise denilene göre teröristler..üstüne üstlük neden bu köyün seçilmiş olduğuna da hala anlam verememkteyiz..

Onlarca köy yakılıp yıklırken niye bu köyü özellikle anmaya devam ediyoruz..hele ki biz?? çok manidar değil midir?
Madımak kaç sünni sitesinde anıldı?Hergün küfürler yiyiyoruz aksine!


Biraz yerimizi ve tavrımızı bilmeliyiz diye düşünüyorum..!

Üzüntümü bildirmekle beraber ,bu kadar özel bi köşe ayrılması beni rahatsız etti heleki alevi katliamları bölümünde..
Sponsor Reklamlar

__________________
Bade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #3
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 744
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Bade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu olayı her duyduğumda okuduğumda derinden üzülüyorum..İnsan oldukları için,çoluk çocuk sahibi oldukları için..

Lakin teröristlerin basıp katliam yaptıkları tek köy burası değilken neden bu köy bu kadar özenle anılıyor?
Cevap gayet basit Madımak olayıyla ilişkilendirildiğinden..
Halbuki yanyana isimleri dahi anılamaz!
Madımakta insanlar dinin afyonuyla kendinden geçmiş ,azılı ,dinci, faşist sivil insanlar tarafından öldürüldü!
Bu köydeki insanlar ise denilene göre teröristler..üstüne üstlük neden bu köyün seçilmiş olduğuna da hala anlam verememkteyiz..

Onlarca köy yakılıp yıklırken niye bu köyü özellikle anmaya devam ediyoruz..hele ki biz?? çok manidar değil midir?
Madımak kaç sünni sitesinde anıldı?Hergün küfürler yiyiyoruz aksine!


Biraz yerimizi ve tavrımızı bilmeliyiz diye düşünüyorum..!

Üzüntümü bildirmekle beraber ,bu kadar özel bi köşe ayrılması beni rahatsız etti heleki alevi katliamları bölümünde..


yüreğine sağlık can biz böyle bi ülkede yaşıyoruz işte görsünler biz nasıl bi eşitlik içerisinde yaşamaya devam ediyoruz onlar
için ise biz öyle değiliz bizleri hep ayrı görüyorlar
Sponsor Reklamlar

__________________
Dil Bir Ulusu Harç Gibi Tutkal Gibi Bir Arada Tutan, Birbirine Bağlayan En Temel Öğedir.
mmuratkkaratas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #4
Bade
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2010
Nereden: bb
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


mmuratkkaratas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yüreğine sağlık can biz böyle bi ülkede yaşıyoruz işte görsünler biz nasıl bi eşitlik içerisinde yaşamaya devam ediyoruz onlar
için ise biz öyle değiliz bizleri hep ayrı görüyorlar

ama bakın bu olayı bizler özellikle anmaya devam edersek,bu işle bi bağımız olduğu ya da bu işten kendimizi sıyırmaya çalıştığımız izlenimi veriyoruz..

Biz yapmayalım bunu lütfen!

Dediğim gibi o zaman yakılan onlarca köy için ayrı ayrı konu açılsın..
Sponsor Reklamlar

mmuratkkaratas bunu beğendi.
__________________
Bade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #5
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 744
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Bade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ama bakın bu olayı bizler özellikle anmaya devam edersek,bu işle bi bağımız olduğu ya da bu işten kendimizi sıyırmaya çalıştığımız izlenimi veriyoruz..

Biz yapmayalım bunu lütfen!

Dediğim gibi o zaman yakılan onlarca köy için ayrı ayrı konu açılsın..


haklısın can
Sponsor Reklamlar

__________________
Dil Bir Ulusu Harç Gibi Tutkal Gibi Bir Arada Tutan, Birbirine Bağlayan En Temel Öğedir.
mmuratkkaratas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #6
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 744
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Tüm Düşüncelere Saygı Duymak Gerek
Sponsor Reklamlar

__________________
Dil Bir Ulusu Harç Gibi Tutkal Gibi Bir Arada Tutan, Birbirine Bağlayan En Temel Öğedir.
mmuratkkaratas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #7
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 31
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Ayni icerikli konular birlestirilmistir lutfen konu acarken bu duruma dikkat edelim..

Ve konu acarken actigimiz bolumlere dikkat edelim..Basbaglar alevi katliami degildir...Tarafimca haber bolumune tasinmistir.
Sponsor Reklamlar

mmuratkkaratas ve dosteli bunu beğendiler.
__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...


Konu DevrimChe tarafından (05.07.10 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.
DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.07.10   #8
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: Australia
Yaş: 31
Mesajlar: 406
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Başbağlar katliamı 17. yılı


Konuya gelecek olursak Basbaglar katliamiyla ilgili bugune kadar pek bilgi sahibi olmus biri degildim acikcasi...Fakat bu katliamin amaci apacik ortada gundemi degistirmek Sivas katliamindaki yankiyi hafifletmek ve yon sasirtmaktir..Pkk yapmistir deniliyor hemen hemen her yerde peki pkk neden biz aleviler icin oc alircasina gidip bir sunni koyunde 33 insani oldursun? Neden 33 bizler bile anarken 35 kisiyi aniyoruz pkk neden 33 kisiyi oldursun ?

Cok celiski bir katliamdir bu ...Hemen hukum bicmemek lazim yillardir kafa kurcalayan bir cok soru var bu katliamla ilgili hala netlesmemis bir cok celiski..
Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.
__________________

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...


...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bilim ve Teknik Dergisi 2011 Yılı Tüm Sayıları Bahamut Kütüphane (E-Kitap) 0 07.01.12 15:11
10 Kasım ( Ölümsüzlüğünün 72. Yılı ) ayyil Mustafa Kemal ATATÜRK 5 23.11.10 17:54
"Otuzüç Kurşun"un 67. Yılı DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 0 28.07.10 08:49
... Yunus katliamı ... meyou Her Telden 3 13.04.10 15:57
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2