Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Ozanlarımız (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=109)
-   -   Ali Ekber Eren (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=3734)

ayvaz58 18.12.10 07:13

Ali Ekber Eren
 
Biyografi
1956 yılında türkülerin harmanı olan Sivas'in Divriği ilçesinin Sincan nahiyesinde dogdu.
Sanat yaşamına ; bulunduğu yöre türkülerini dinleyerek , deyişler, semahlar okuyarak basladi. İlk ustası babası İbrahim Eren (AĞA DAYI); 86 yıllıkk yasamının 60 yılını bağlama yaparak geçiren ve yörenin sayıl ozanlarındandı.
Köyden şehire ilk göçlerinde toplumsal siyasal ve sosyal olaylar Ali Ekber Eren'i yerel boyuttan kurtarıp ; PİR SULTAN ABDAL , MAHSUNI ŞERİF' , DAVUT SULARİ ve RUHİ SU' nun etkisinde bırakmıştır.Bu dört öncü ozanlar ALİ EKBER EREN ‘in sanat yaşamına kılavuz oldu. Çıraklığı babasının bağlama atölyesinde geçen ALİ EKBER EREN. onu dinlemekle ve sanatçı dostlarını tanımakla birlikte bağlamaya olan sevgisi de iyice pekişti.
1980 yılına kadar Baglama ile türküleri kendine çalıp söyleyen EREN ; “o yıllar benim emekleme dönemimdir”der.12 eylül 1980 döneminden sonra Demokratik kitle örgütlerinin gecelerine katıldı.
Kendi ürettiği türkülerini halkla beraber okuma zamanının geldiğine inanan EREN 1989 yılında ilk albümü olan DOSTLAR MUHABBETİ ni Hasret Gültekin , Abuzer Karakoç ve Hüseyin Aydın ile çıkardı. Sonraki yıllarda solo albümlerinden; TÜRKÜLERDE BİZ VARIZ , ANLAMADIM BU NE HALDI ,
DAĞLI YÜREK EYLEM EYLE , VE BÖYLE KAL
albümlerini çıkarmıştır.
Yurt içinde ve yurt disinda yüzlerce etkinliklere katilmistir.Kendine has sanat tarziyla bütün kitlelerin beyenisini kazannistir.
“Sanat bir düsünce ve eylem alanidir”. Diyen EREN “Bende sisteme : türkülerimle isyanlarimi ve tepkilerimi anlatmaya çalistim. Diyor. Sanat araçtir.amaç olmamalidir .Türküler sesli düsüncelerimizdir. Kültürel degerleri diri tutan , toplumsal bir rafinedir. Bir müzik üreticisinin kitlelere verecegi mesaj; yasadigi çagin islevini tasimiyorsa o kisi müzik üreticisi degildir.Türkü dinleyenler kadar türkü söyleyenleride çogaltalimki korkular yok olsun ve demokrasi çabuk gelsin.
Sanatçi yasadigi çagi sorgulayandir. caga tanik olandir.
Sair derki “ KORKAK INSANLARIN YIGIT TÜRKÜLERI OLMAZ., YIGIT TÜRKÜLERI DE KORKAK INSANLAR SÖYLEYEMEZ.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:40.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2