Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 04.12.09   #1
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Yaş: 32
Mesajlar: 588
Rep Puani : 14
Standart Elbistan fotoğrafları


Elbistan kelimesinin kaynagı ve tarihte ugradıgı degisiklikler
Özellikle 20. asır tarihçileri arasında, Elbistan kelimesi (ismi) için çeşitli yorumlar yapılmış, kelimenin nereden veya neden kaynaklanmış olabileceği hakkında belgeler aranmış, bulunamadığı için de bazı bilgilere dayanarak, fikir üretmişler ve bazı tahminler ileri sürmüşlerdir.
Elbistan’ı ve ilgili tarihi en iyi bilen insanların başında gelen Prof. Dr. Mükrimin Halil Yinanç’ın, İslam Ansiklopedisi için yazdığı ‘Elbistan’(1) maddesi içinde söz konusu ettiği isimlerle birlikte, başka kaynaklardan da faydalanarak ‘Cumhuriyetin 70. Yılında Elbistan’(2) adlı kitabımıza kaydetmiş olduğumuz Elbistan kelimesinin türevlerine yenilerini ilave ederek; tarih içinde yazılı kaynaklarda var olan ve bilinen tüm isimleri ele almak; daha doğrusu isim olarak ortaya çıkmış bir tek kelimenin tüm gelişim ve değişimini mümkün olduğunca kronolojik bir sırayla incelemek istiyoruz.
Elbistan’ın en eski ve temel adı ‘ABLASTA’dır.
ABLASTA kelimesini açıklamaya başlamadan önce, Elbistan’ın bundan sekiz on bin yıl önce Ceyhan’ın doğusundaki KARAELBİSTAN kasabasının tam olduğu yere, nehrin Doğu kesimine kurulduğunu; halen orada höyüğünün bulunduğunu; yaklaşık bin yıl kadar önce şehrin bugünkü yerine taşındığını hatırlatmakta yarar var.
Binlerce yıl öncesinde buralarda da şehirler kurarak yaşayan “Hititlerin kullandığı dillerden mesela Luvicede(3) (-ASTA) kelimesi “akan, akar, akıntılı” anlamına gelmektedir.”(4) Baştaki (AB) kelimesi de yine yakın çevrede yaşayan yerli halklardan olan Arapların dilinde, herkesin bildiği gibi ‘su’ demektir.
Bu durumda, Hititlerin, binlerce yıl öncesinden beri, asıl yerleşim yeri olan, Battal Köprüsü’nün 300 metre aşağısındaki Suçatı’ndan Kara Elbistan çıkışına kadar Ceyhan Nehri’ne paralel; geriye doğru da Tepebaşı’ndan Çilingir çayırını içine alacak derinliği sahip büyük bir alana yayılan şehrin (Elbistan’ın), Ceyhan, Söğütlü ve Hurman gibi üç önemli akarsuyun ortasında oluşuna uygun olarak, buraya “Su memleketi” veya “Suyu bol memleket” belki de “Su beldesi, su şehri…” anlamında bir isim vermek için; ‘su’ demek olan ‘AB’ ile ‘akar, akanı olan, akıntılı’ demek olan ‘ASTA’ kelimelerini yan yana getirip arasına da dillerinin gramerine uygun (-L) eki (veya harfi) de girdirilerek ‘ABLASTA’ kelimesi türetilmiş olmalı…
Sponsor Reklamlar

__________________
hasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sergey Prokudin-Gorskii ve Çarlık Rusyasının Renkli Fotoğrafları (1909-1915) folklorist dünya tarihi 0 25.07.12 22:39
Deniz Gezmiş'in 40 yıl sonra ortaya çıkan fotoğrafları Alevi Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 0 11.12.11 19:16
Ulubaba türbesi fotoğrafları Alevi Turbeler 0 22.07.10 16:56
tarihte elbistan hasan Kahramanmaraş 0 04.12.09 12:41
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2