Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Her Telden (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=154)
-   -   Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı? (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=6962)

EBU TURAB 07.02.13 16:47

Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
Selam ve bereket üzerinize olsun canlar.
Bu günlerde şu soru aklıma takıldı ki içinden çıkamadım. Sizin de fikrinizi almak isterim. Anadolu Aleviliğinin yol kurucularının tamamına yakını İran kökenli olduğu halde, Anadolu Alevilerindeki İran düşmanlığı ne sebepledir?
Horasan Erenleri deniliyor mesela. Horasan İran'ın bu günkü Meşhed şehridir. Keza Şah İsmail'i önder kabul ediyorsunuz. Ama onun evlatları Tebriz'dedir.
Bu ikiliğin sebebi ne ola? İkilik diyorum, çünki onlarla hayat stilleriniz çok farklı. Sadece şeriat hükümlerinden bahsetmiyorum (namaz, oruç, zekat, hac gibi) Aleviliği uygulayış usulünüz de çok farklı. Sizler onlara göre Alevilikten çok siyaset yapıyorsunuz. Anadolu'da Aleviliğin çok fazla da iyi bilinmediğini gözlemleyebiliyorum onlarla sizi kıyas edersek. Tabi, bunun sebebi öğretmenlerinizin, mürşitlerinizin, üstadlarınızın katledilmesi olarak anlatılıyor.
Sizce nedendir?
Niçin siz Anadolu Alevileri, diğer Alevilerden bu derece farklısınız?
Aşk ile.

Redsefa 07.02.13 17:24

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
aşk-ı niyaz ile
öncelikle Ebu Turab (toprağın babası) Hz . Peygamber tarafından Hz. Ali Efendimize verilmiş bir künyedir. Nickinizi değiştirmeniz temennisi ile
Anadolu aleviği yöresel geleneksel kültürler ile horasan-semerkant merkezli batıni islami tasavvuf öğretilerinin bir sentezidir. Asıl bilginin görünen (ayni) değil, içindeki batıni (gizli) manada olduğunu kabul eder. Şekilsel dogmatik din kalıplarından sıyrılıp, vahiy-akıl ilişkisinde mu'tezileye yaklaşır. Diğer dinsel motiflerin tevhidini kabul eder. Sisteme ilk girenler ademperest diyebileceğimiz bir eğitim sürecinden sonra, Hakkperest ruhaniyete ulaşır. Sırların manasını çözmeye başlar. İslami terminoloji ile konuşacak olursak takva bizim terminolojimizle 4 kapı ve kırk makam aşılarak, insani kamile ulaşmaya çalışır.
Bu zorlu süreç içerisinde ifrat-tefrit arasında dalgalanır durursunuz. Fakat temel ahlak öğretilerinden ve insan sevgisi ve Hakk aşk-ı temelli duyguyu hiç bir zaman kaybetmezsiniz.
Şekilsel , doğmatik din kalıpları insanı geda "dilenci" yapar. oysa İnsanı kamil yani erhak makamına ulaşmak hedeftir. Bu bir tarikat değil bir yoldur.
İbadet diğer grupların kabul ettiği gibi ritüelde değil (namaz, oruç, zekat, hacc), bunların batın anlamlarındadır. İbadet sizin hayatta yaptıklarınızdır. Öz-söz bir olma meselesi...
neyse fazla gerek yok. Bu iş bir gönül işidir. Ayrıca mesele bir kaç kelam ile anlatılabilecek gibi değil. Ancak yaşayarak ve bir mürşide ikrar verilerek uzun bir süreçte öğrenilir.
aşk-ı muhabbetle

ByMunzur 07.02.13 17:25

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
REdsefa abiye katılıyorum

EBU TURAB 07.02.13 17:38

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
Alıntı:

Redsefa Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 34499)
Anadolu aleviği yöresel geleneksel kültürler ile horasan-semerkant merkezli batıni islami tasavvuf öğretilerinin bir sentezidir.

Yani Horasan, Tebriz gibi İran şehirlerinden ve Semerkant gibi zamanının bilim merkezlerinden gelen yol-kurucularınızın sizlere öğrettiği Batıni İslami Tasavvuf Öğretilerine, İslam öncesi Anadolu kültür öğelerini ilave mi ettiniz? Bu biraz duru suya çamur kaymak gibi olmaz mı?

Ha, bir de söylemek istediğim Anadolu Aleviliği sanki biraz politik bir olguymuş gibi algılanıyor hem Aleviler, hem de Alevi olmayanlar tarafından. Tespit doğru mudur? Halbuki diğer Aleviler politikadan maksimum derecede uzak kalıyor. Hatta yoplum olarak politikayla uğraşmamak üzerine and içmiş Alevi toplulukları var. Anadolu Aleviliğindeki bu politika anlayışının niçin Anadolu Aleviliğinin kendisi gibi algılandığını merak ediyorum, şayet tespit doğruysa. Mesela Aşkname'yi, Makalat'ı okuyan Anadolu Alevileri belki %1. Fakat hemen hemen hepsi siyaset meydanlarında, mitinglerde. Kim en doğru yapıyor sizce Alevilik anlayışına uygun olarak? Diğer Alevi toplulukları mı? Anadolu Alevileri mi?

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

bilgeyol 07.02.13 17:48

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
söylemleriniz burda aşk diye banlanan birini çağrıştırıyor,

siz osmanlıdan günümüze alevi katliamları hakkında ne düşünüyorsunuz,

açıklarsanız sorunu daha mantıklı tartışacağız.

Pir Mehmet 07.02.13 18:12

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
Merhabalar, can redsefa'nın yazdıklarına katılmakla beraber şunları eklemek istiyorum. Söyleminiz yer yer Anadolu Alevilerine sapkın diyen bir grup Humeynici Şiilere benziyor. İlk başta şunu bilmeniz gerekir ki biz Yezid ve yezid gibiler dışında kimseye düşman filan değiliz. Anadolu Alevilerinin haklarını aramak için meydanlara çıkması, neden sizi rahatsız ediyor, bunu sormak istiyorum. Yolumuzun büyük pirleri Baba İlyas, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha birçoğu Horasan kökenlidir. Horasan'ın kültürü, günümüz İran'ının Farsi, Gürcü ve Çerkez karışımı oluşan ve inanç bakımından Humeynici Şiiliğe bağlı kalmış kültüründen çok çok farklıdır. Bilindiği gibi Horasan'ın asıl demografik yapısı seyidlerin Emevi-Abbasi zulmünden kaçmasıyla bu seyidlerden etkilenerek Alevilik yolunu benimsemiş Kürt ve Türk aşiretlerinden oluşmaktadır.

Şah İsmail'in evlatları genellikle Tebriz'dedir, lakin gözden kaçırdığınız şu var. Bu evlatlar, biz Anadolu Alevileri ile aynı yolu sürmüşlerdir. Bu yüzdendir ki İranlı mollaların baskılarına maruz kalmışlardır.

Eğer Alevilikten anladığınız temel şartı camiiye gidip namaz kıldırma memurlarının okuduğu ezan eşliğinde namaz ise siz zaten çok farklı birşeyden bahsediyorsunuz demektir.

Ayriyetten şunu eklemek isterim. Alevilikte yol bir, sürek binbir anlayışı vardır. Yani biz Alevilik yolunu benimsemiş diğer süreklerle et ile tırnak gibiyiz.

Aşk ile, esenlikle. Hü!

BERF62 07.02.13 18:18

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
Bizim yolumuz sevgidir. Yezit ve yezit ruhlular hariç kimseye düşmanlığımız yoktur. Bu yüzden "İran Düşmanlığı" konusunda bir düzeltme gerekir.

Forumumuzu inceledikten sonra bizi sorgulamaya çalışmanızı öneririm. Siyaset meydanları söyleminize yorum yapmayacağım, forumumuzda bu konularda düzeyli şekilde ele alınıyor, fikirler beyan ediliyor; bakabilirsiniz..

Şah İsmail'den, Pehlevilere ve Humeyni'ye gelinceye kadar Anadolu Alevileri İran'dan çok uzaklaştı. Anadolu Alevileri sözde İran'a Humeyni harekatna niye sıcak bakmaz?

İran Şiiliği 1500'den Şah İsmail'den 2000'lere, Humeyni'li yıllara gelene kadar değişti. Buna irtica olayı olarak bakanlarda var. Bugün Anadolu Alevileri ile İran arasında Hz.Ali ve ehlibeytine olan saygı, sevgi hariç ortak yön yoktur. Bu yanı bile İran'ı sevecen hoşgörülü ögelerden uzak kılmıştır. Anadolu Aleviliği o dönemdir muhalefetini mücadelesini sürdürür.

Tutucu şiilik, Türkiye'de de fanatikler elde etmiştir ve gücü Caferilik'ten almıştır. Anadolu Alevileri ise, özgür hümanist demokrat eşitlikçi yapısına ulaşmıştır.Ayrıca süreki diğerleri yada siz demek de yersiz. Acaba diğerleri dedikleriniz bizden kopmuş olmasın....

Saygılar,

bilgeyol 07.02.13 18:27

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
uçtu hemen bu hızlı dalış yapan yeni üyemiz.

Redsefa 07.02.13 19:39

Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?
 
aşk ile

Turabi can, sorularını ve cümlelerini edeb ile sormasını öğrenmeyi denemeniz dileği ile, duru suya çamur katmak nedemektir. ??
Bu öğretinin ortaya çıktığı dönemde iran diye bir devlet mi var oralarda. Şah ismailin çocukları tebrize gitmiş miş. Tebrize gitmelisiniz ve gitmişken de orada Bektaşi inancını yol bilen Ehli Hak'ları mı, iran şiilerini bulacaksınız bir görün. Aşkname, Makalatı hangi derunilikle okuduğunuzu bilmiyorum. Ama ümmiyan manadan öte mana çıkaramadığınız aşikar. İşte bu yolun niye batın olduğunun en güzel göstergesini söylemlerinizde görmek mümkün. Alfabe öğrenilmeden ansiklpedi okunmaz.
Hakk öncelikle sizi doğru ilmi istikamet üzere eyleye


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:49.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2