Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 3 gönderen dAbBe
  • 1 gönderen BERF62
  • 2 gönderen Redsefa

 
Seçenekler
Alt 06.12.12   #1
datatip
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: adana
Mesajlar: 99
Rep Puani : 10
Standart Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Tarihdeki önemli şahsiyetleri sünni olarak tanıtmaktalar.
Tarlayı boş buldular,stıyorlar.
Sünnileştiremediklerinede tu kaka demekteler
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #2
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Buna en iyi örnek: Hacı Bektaş-ı Veli ve Baba İlyas'tır kanımca... Tabii daha birçoğu da bu muameleye maruz kalmıştır. Hatta imamlarımız bile...
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Süleyman Ates Haci Bektas-i Veli´nin namazinda niyazinda, sünnet ehli bir mümin oldugunu iddia etmisti.

Yine Sünni bir arastirmaci Yunus Emre´nin Haci Bektasi Veli ile hic görüsmedigini, siirlerinde bahsedilen Taptugun Taptuk Emre degil, Allah oldugunu iddia etmisti.

Bir baska arastirmaci da Fuzulinin "Namaz ehline uyma. Onlarla durma, oturma. Tesbige el vurma" siiri ile namaz kilmayanlari ironi yaparak elestirdigini iddia etmisti.

En komigime giden sey´de bazi Sünni Seyhlerin Mehdi beklentileri. Onlara göre Mehdi gelip, sapkin Alevileri dogru yola koyacakmis.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur, BERF62 ve testigo bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #4
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


benim zoruma giden de Neşet babanın Cenaze töreninin de yapılan asmilasyon ve naaşının tabutunda Belediyenin reklamının yapılması dediğiniz gibi böle daha çooooook saçmalık atıp tutmalar var ...

Bede bir şey duymuştum Dersim pri Seyit Rıza Namaz kılıyormuş düşünüyorumda tamam seyit rıza kılıyordu aleviydi Dersim halkı kılmıyor peiki Elbistandaki aleviler yada kırşehirdekiler neden kılmıyor demekki saçmalık sallamasyon
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #5
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


En komigime giden sey´de bazi Sünni Seyhlerin Mehdi beklentileri. Onlara göre Mehdi gelip, sapkin Alevileri dogru yola koyacakmis.
En çok buna güldüm
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.

Konu BERF62 tarafından (07.12.12 Saat 14:08 ) değiştirilmiştir.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #6
testigo
testigo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: Almanya
Mesajlar: 5
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
En komigime giden sey´de bazi Sünni Seyhlerin Mehdi beklentileri. Onlara göre Mehdi gelip, sapkin Alevileri dogru yola koyacakmis.
En çok buna güldüm

Sadece Alevilerimi? Bütün dünyayi sunnilestirecekmis.
Düsünebiliyormusunuz Harvard üniversitesinde vaiz ya da alim taklidi yapıp insanları güldürmenin cazasinin ölüm oldugunu örettiklerini?
Sponsor Reklamlar

__________________
Cesaret silahlara karşı sözlerle savaşmaktır.
testigo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #7
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Bir örnek daha(İsmail Kaygusuz'un bir makalesinden alıntıdır):

Çeşitli sağ parti iktidarlarında bakanlık görevlerinde bulunmuş, (ülkücü) Türk Milliyetçiliğinin kuramcısı ve Türk-İslam Sentezci Namık Kemal Zeybek Radikal Gezetesi’indeki köşesinde üç gün (17, 20, 24 Mart 2010 tarihlerinde) Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre ilişkileri üzerinde her zamanki iddialarını yineledi. İlk yazısının girişinde “kimisi bilgisizlikten, kimisi art niyetinden, kimisi saplantıdan, kimisi dikkatleri üzerine çekmek için...Birileri var ki, gün gibi aşikâr bir gerçeğin aksini söyleyip duruyorlar; Hacı Bektaş Veli’yi Pir’inden, Hoca Ahmet Yesevi’den koparmak isteyenlerden sözediyorum”diyor.

Ahmet Yesevi’yi Temsil Eden Bir Post Veya Hizmet Yoktur

Namık Kemal Zeybek’in dediğince “Hoca Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş’ın Pir’i olduğu gün gibi aşikâr bir gerçek” olmadığı gibi, ayrıca “Hacı Bektaş’ın izinden gidenlerin yüzlerce yıldan beri bilip durdukları, söyleyip geldikleri bir gerçek” de değildir. Eğer öyle olsaydı, Alevi-Bektaşi Görgü Cemleri’nde okunan gülbenk ve tercemanlarda, dâr’a durma, ikrar verme-müsahip tutma erkânlarında Muhammed-Ali’nin, Ehlibeyt’in, Oniki İmam’ların yanı sıra Selman-ı Pak’ın, Hünkâr Hacı Bektaş’ın, Hallacı Mansur’un, Nesimi’nin, Fazl(ullah)’ın, Abdal Musa’nın, Kızıl Deli Sultan’ın, Karacaahmet Sultan’ın ve birçok bölgesel erler-evliyalarla birlikte Ahmet Yesevi’nin de adı anılırdı. Hacı Bektaş Veli, Muhammed-Ali’yi temsilen Mürşid postunun sahibidir. Yukarıdaki isimlerin hemen hepsi bir postun (makamın), bir hizmetin sahibidir, kurucusudur-piridir. Hünkâr’ın piriyse, neden Alevi-Bektaşi cem törenlerinde Ahmet Yesevi’yi temsil eden bir post veya hizmet yoktur?

“Râviler şöyle anlatırlar” diye başlıyarak, Hacı Bektaş Veli ve Şeyh Lokman Perendi Menakıbnameleri’nden alıntıladığı bir-iki küçük paragrafı sunuyor. Yine aynı cümleyi yineleyerek, “Hünkâr Hacı Bektaş el-Horasanî (K.S.A) hazretleri, Ahmed-i Yesevi hazretinin huzurunda nasibini tam aldı...” diye sürdürüyor. Sonra yazar Hacı Bektaş’ın Ahmet Yesevi’nin izniyle ve görevlendirmesiyle Anadolu’ya geldiğinden öylesine emin ki, yapılmış olduğunu sandığı “nasip alma ya da yolu yürütmek için Pir’den icazet alma törenine” bizzat göz tanıklığı etmişçesine, -sanki eksiği ya da yarımı bulunurmuş gibi-“nasibini tam aldı ve sabah namazını kıldıktan sonra kapıdan çıktı” diyor yazısında. Sabah namazını kıldırmadan da yola çıkarmıyor, şeriat yükümlülüklerinden azade edilmiş Hakikat’in adamı Tanrı dostu (Veli)’nu.

Birincisi; böylesine tartışmalı bir konuda düşüncesinin doğru olduğunu kanıtlamaya çalışan bir yazar böyle “râviler ve rivayetlerle” konuşamaz. İkincisi: Yazarın alıntıladığı Hacı Bektaş Menakıbnamesi (Velâyetname) 1480’li yıllarda kaleme alınmış, Osmanlı padişahlarından II. Bayezid’in siyasetinin ürünüdür. Diğerinin yazılışı daha geç dönemlere rastlar. Oysa Velâyetname’den tam 130 yıl önce yazılmış Mevlevi Ahmet Eflaki Dede’nin Ariflerin Menkıbeleri’nde, Hacı bektaş’ın Baba Resul’un (Baba İlyas) halifesi olduğu yazılıdır. Üstelik keramet sahibi biri olduğu halde, abdest alıp namaz kılmadığı ve İslam şeriatının koşullarını yerine getirmediği belirtilerek Mevlana Celaleddin’e şikâyet edilmiştir. Ayrıca, aynı yıllarda yani 1350’lerde Elvan Çelebi’nin yazdığı Baba İlyas Menakıbnamesi (Menakıbu’l Kudsiyye fi Menasıbi’l Ünsiyye)’nde adı övgülerle üç kez geçmekte ve hem Makalat’ından ve hem de “Hacı Bektaş’ın esrarına ermiş” ve onun eserini Arapça’dan Türkçe’ye çevirmiş olan Said Emre’den sözedilmektedir. Babai Başkaldırısının önderi (Server-i leşkeran) Baba İshak tarafından Hacı Bektaş savaşın dışına çıkartılarak Bereket Hacı’nın yanına gönderilmiş olduğu anlatılmaktadır. (Yeri gelmişken söyleyelim; Menakıbname’lerde adı geçen -Hacı Bektaş Veli dahil-, “Hacı” lâkaplı kişilerin Mekke Hacılığıyla ilgisi yoktur; 11.yüzyılın sonlarından itibaren Suriye’de, Rum Diyar’ında (Anadolu) gezgin batıni Dai’lerine halkın arasında “Hacı” denildiğini tarihçi Urfalı Mateos yazmaktadır. ) Neden bu yapıtlarda Hoca Ahmet Yesevi’den tek söz edilmemektedir? Bir çeşit kuraldır; bir kişi övülürken veya yerilirken, onu yetiştiren de zikredilerek bunlardan payını alır. Özellikle Baba İlyas’ın torununun oğlu olan, Makalat’ı okumuş Elvan Çelebi bunu nasıl bilmezdi? Çünkü gerçek değil, sonradan yakıştırılmış bir ilişkidir bu.

Hacı Bektaş Veli’nin kabul edilen doğum tarihinden (1209) tam 40 yıl önce ölmüş bulunan Hoca Ahmet Yesevi nasıl Hacı Bektaş’a nasip verip, “Rum Erenleri’ne baş olarak” gönderiyor? Ve Türk-İslam sentezcilerine göre “Anadolu’luyu türkleştirmek, islamlaştırmak ve Türkçe’yi yaymak” görevini yüklüyor Hacı Bektaş’a Pir-i Mugan Hoca Ahmed-i Yesevi!

Namık Kemal Zeybek’in Kanıtlarının Mantıksal Bir Yanı Yoktur

Daha önceleri pir-i fani Lokman Perendi’yi araya koyarak Hacı bektaş’ı Ahmet Yesevi’ye bağlıyorlardı. Onun aracılığıyla Yesevilik eğitimi aldırtıyorlardı, inandırıcı olamadılar. Sarılacak yeni iplerin peşine düştüler. Namık Kemal Zeybek sözde kanıtlarını sıralamaya başlıyor:

“Ahmet Yesevi Hazretleri’nin 126 yıl yaşadığı; 1166’nın ölüm tarihi değil, ölmeden önce ölüm tarihi olduğu bugün artık biliniyor. Dolayısıyla ikisinin görüşmelerinin tarih açısından mümkün olmadığı savı artık bırakılmalıdır.” Mademki Ahmet Yesevi’nin 126 yıl yaşadığı ve 1229-30’da öldüğü artık biliniyorsa, kuruluşunda büyük hizmeti geçen ve 13 yıl boyunca (1993-2006) Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptığı Türkistan kentindeki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin resmi web sitesinde neden hâl⠓Ahmet Yesevi’nin hayatı menkıbelere dayanmakta ve 1166’da 73 yaşında öldüğü tahmin edilmektedir” yazılıdır? O metni düzeltecek gücü yok mudur sayın Zeybek’in? Düzeltemez, çünkü Üniversitelerde menkıbeler-efsaneler değil, nesnel ve bilimsel bilgiler temel alınarak gerçeğe ulaşılır. Doğaüstü olayları, kerametleri içeren efsanelerin özündeki nesnel temeli yakalayamadığınız takdirde onu bir tarihsel gerçeklik olarak sunamazsınız.
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #8
datatip
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: adana
Mesajlar: 99
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Hani herşeyi sünnileştirmeye çalışarak boşa yorulmasınlar.
Çünki Allah için buğz etmek farzmış.Yani Allah'ı kendi bildikleri gibi bilmeyenler hakkında sevmemezlik etmek,hakkında kötü konuşmak,aşağılamak...yapacakmışız.
Cana,sevgiye değer veren,engin olan,kendini bilen hiçkimse buğza yanaşmaz.
Yaradılanı severim yaradandan ötürü diyen bir Yunus Emre'nin buğz edeceğini düşünebiliyormusunuz.Hayır.
Yunus'u bile sünnileştirmeye çalışıyorlar
İslamdan olmayanları katletmeyi bile cihad süsü vererek malum gören bir zihniyette olsaydı Mevlena "Gel ne olursan ol yine gel" diyebilirmiydi.
Cana önem veren,karıncada bile can olduğunu düşünecek kadar enginleşmiş bir alevi buğza yanaşırmı
Hacı Bektaş Veli... gibi örnekleri arttırabiliriz.
Yani boşa yorulmasınlar.Anadolu;kendini bilmek,sevgi,saygı,can üzerine kurulu bir kültürü var.Halen ayaktaysa bu nedenledir.Halen bu kültürün meyvelerini yerken ağacı taşlıyorlar.Ne zaman bu kültür erir tamamen sünni olur işte o zaman ortadoğu gibi iççatışmalar,savaşlar eksik olmaz.
Hani bu nasıl bir yanılgıdır bilmiyorum.Çünkü ülkelerde çeşit çeşit sünnilik var herbiride kendisininki gerçek diğerlerini yalan sayıyor.Ve hiç tüm pencerelerden bakarak analitik düşünemiyorlar,bu nasıl bir yanılgı ve gidişattır.Allah aklı-selimleri hakim kılsın ve yardımcımız olsun.
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #9
datatip
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: adana
Mesajlar: 99
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Ya,bizim ülkemizdede iççatışmalar eksik olmuyor.Bir Suriye ile savaşmadığımız kaldı.Başbakan "ne barışı-ne barışı"dedi ama Suriye Türkiye ile savaşmak istemiyoruz dedi.
Aman Allahım yoksa bahsettiğim sevgi-saygı-cana kıymet vermek,kendini bilmek...kültürü zaten eritildimi de bunlar oluyor.
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.12   #10
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Sünniliğn zaafı,herşeyi sünnileştirmeye çalışmaktır


Pirim, pir mehmet üstadım, öncelikle ağzına, eline, yüreğine sağlık
Ömrünü bu işe vakfetmiş bir fakir olarak, ne tarih okumasını, ne osmanlıcayı, ne farsçayı, ne arapçayı bilmeden herkesin söylediğine "şartsız kabul diyen"lerden bana gına geldi. Hacı bektaşi veli hakkında elimizdeki kaynaklar çokta yeterli değil, ama buradan öğrendiklerimiz bizim için yeterli. 1. Hoca Ahmet yesevi ve yesevizmle, ne tarihsel, nede ilkesel olarak bağlantısı yoktur hünkarın. Mevlevi postşinisti Ahmet eflakinin menakıbnamesinden bazı bilgiler buluyoruz hünkar hakkında oda karalamaya yönelik, amaç zaten mevleviliği daha üstün gösterme çabası. İkinci kaynak ise Aşık paşazadenin Tevarih-i al-i osmanisinde bahsi geçiyor, kronolojik çalışma olarak iyi kendisi görmemesine rağmen osmanlı saray kayıtlarını kanıt göstererk " saraya çağırılan hünkarın, kafası cavlak, sakalsız, üst kısmı üryan, haydari bıyığı bırakmış bir haydari derviş ve meczub " olduğ yazar. Buradaki meczup kelimesine takılmayın,Meczup cezb kökünden gelir, cezbeye kapılmış anlamında bir sözdür. Onun bir hak aşığı olduğunu anlatır bu söz. Hünkarı getirip, yesevi dervişide yaptılar çok şükür.
Ayrıca mevlevilerin özellikle ahmet eflakinin menakıbnamesini okuyun bir hele, bize dil uzatıp duranlar orada neler görecekler neler.
Aşk-ı muhabbetle
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve BERF62 bunu beğendiler.
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2