Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen munzuro

 
Seçenekler
Alt 27.11.11   #1
datatip
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: adana
Mesajlar: 99
Rep Puani : 10
Standart Önümüzdeki dönem Türkiyede alevi-sünni çatışması çıkartılmak isteniyormuş


Zülfü Livaneli'yi çok beğenirim,yerinde tespitler yapar.27.11.2011 tarihli "horozların ulvi düşünceleri" isimli yazısında bir bölüm aktarıyorum.
----------------
11 Eylül saldırılarıyla şaşalayan Amerika’nın İslâm karşısında benimsediği strateji budur işte. İslâm’ı, kendi içindeki tarihi düşmanlıkları kaşıyarak, birbirine karşı çarpıştırmak ve içerden çökertmek.

Arap baharı diye alkışlanan işlerin özü de budur.

Bir yanda İran, Suriye hükümeti, Irak Şiileri ve Hizbullah, öteki yanda Sünni İslâm. Önümüzdeki savaşı -ki savaşa gireceğimizden zerrece kuşkum yok, sebebini ayrıca anlatırım- bu eksen belirleyecek.

Peki bütün Ortadoğu Sünni-Şii ekseninde cepheleşirken Türkiye gibi önemli bir ülkenin durumu ne olacak?

Önce, CHP’nin başındaki Sünni şahıs bir kasetle devrilip yerine bir Alevi geçirilecek ve ülkenin siyasi mücadelesi Sünni-Alevi eksenine oturacak (Aleviler Şiilerden farklı olsa bile).

Sonra Sünni Türk hükümeti, Alevi Suriye hükümetine ve dolayısıyla İran’a cephe alacak. Füze kalkanları yerleştirilecek.

Bunun kamuoyu ayağının oluşması için de tozlu arşivlerden Dersim meselesi çıkarılacak. Savaşın ve ekonomik sıkıntının eşiğindeki Türkiye, 1937 Dersim faciasından başka bir şey konuşmaz hale gelecek.

Çünkü;

Türkiye’nin temel çelişkisi Türk-Kürt ayrımı değildir, Sünni-Alevi ayrımıdır. Kanıt mı istiyorsunuz: Bakın bizde her ailede karışık biçimde Türk ve Kürt bulunur. Milyonlarca Türk-Kürt evliliği yapılmıştır ama Alevi-Sünni evliliği parmakla gösterilecek kadar azdır. Hatta iki tarafın da böyle bir işe kalkışan çocuklarını öldürdüğü görülmüştür.

Biliriz ki sosyolojide asıl ayrım, karışık evilik yapılmayan gruplar arasındaki ayrımdır.

Bu temel çelişkiyi kaşımak isteyen çok oldu. Eğer tarihe giderseniz Aleviler, Yavuz Sultan Selim tarafından katledildi. Murat Paşa “kuyucu” lakabını, kestiği Alevileri kuyulara doldurttuğu için aldı. Dersim faciasında ocaklar söndü. Daha yakın zamanlarda Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi Mahallesi‘nde Alevi katliamları yapıldı. Ama Alevi kesiminin büyük olgunluğu, olayların yurt sathında bir Alevi-Sünni iç savaşına dönmesini önledi.

Şimdi amaç budur. Bütün İslâm dünyası gibi Türkiye’de de bir mezhep savaşı çıkartmak.

Tabii horozlar, her zaman olduğu gibi kendilerini ortaya atan sahiplerini görmeyecek ve sonsuz bir öfkeyle hemcinslerinin üstüne atlayacaklar.

Birinci Dünya Savaşı’nda oynanan oyun da aynen buydu. O dönemdeki petrolün % 55’ini topraklarında bulunduran Osmanlı’yı yıkmak için imparatorluk unsurlarını etnik ve dini çelişkilerle birbirine düşürdüler. Sonunda pastayı paylaştılar ama zavalı horozlar hâlâ birbirine kin gütmekle meşgul.
---------
Umarım Livaneli dediği gibi bir savaşa girmeyiz ama Erdoğan'ın bu agresifliğinde önce İsrail şimdi Suriye^'ye çatmaları beni endişelendiriyor.Şmdide İran bir savaşta Türkiye'deki kalkanlara saldırırız diyor.Ortalık toz duman canlar
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.11.11   #2
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Önümüzdeki dönem Türkiyede alevi-sünni çatışması çıkartılmak isteniyormuş


O sıkar biraz Devir tefrika devri değil terakki ve tevhid devridir. Çürümüş elmalar çöpe atıldıkça buzdolabı daha güzel kokuyor... Yeni insan platformda...
Erenler demine...

Sponsor Reklamlar


Konu Sun's Son tarafından (28.11.11 Saat 12:29 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.11.11   #3
munzuro
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: izmir
Mesajlar: 74
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Önümüzdeki dönem Türkiyede alevi-sünni çatışması çıkartılmak isteniyormuş


sayın livaneli olası birçok senaryoya dikkat çekmiş. kimi iç çelişkilerimizin o hep korkutulduğumuz, her hak sahiplenme girişiminde karşımıza çıkarılan "dış güçler" öcüsüne göndermeler yapmış.
bu çelişkilerin istismar edilme olasılığı her zaman vardır. dünyanın her yerinde iç çelişkiler hasımlarca değerlendirilir.
biz bu çelişkileri aşmış, özgürlükçü bir buluşmayı gerçekleştirmiş ülke arzuluyoruz. bütün insanları seviyoruz, öyle riyakar bir söylem değildir.
doğal olarak birlikte yaşadığımız ülkemizin insanlarını seviyoruz, çünkü yaşamı paylaşıyoruz.
ülke bir ev ise, aynı evde yaşıyoruz. bu ev özgürlük ve eşitlikle ne kadar güzelleşirse hepimizin o kadar güzel bir yaşamı olabilir. gelecek nesillerde bizlerin yaşadığı çelişki ve acıları yaşamaz.
fakat sayın livanelinin hangi yazısına denk gelsem bir şeylerden bahsederken hep bir şeylerin bastırılmasınada dolaylı destek veriyor.
tarihte olsun günümüzde olsun yaşanan sorunlar hasır altı edilerek mi çelişkilerimizden arınabileceğiz? bunca mağduriyet ne olacak? yüzleşilmeyecek, mağdurlardan özür dilenmeyecek mi?
üstü örtülen sorun ve haksızlıkların geçte olsa gündemleşmesi niçin istenmiyor?
bu mağduriyetler dile getirilecek, hakikat ortaya çıkacak ve telafi edilebilecek şeyler telafi edilecek, ama asla bir intikam ve yeni hesaplaşmalara malzeme edilmeyecektir ki özgürlükçü ve eşitlikçi bir buluşma gerçekleşebilsin, livanelinin göndermeler yaptığı olasılıklarda minimize edilebilsin.
dahası tarihe gömülmüş sorunlar değil bunlar. dersim olsun, benzeri süreçler olsun, günümüze hala yansıyan sorunların zeminini teşkil etmektedirler.
Aleviler de sunniler de ortak geleceğine sahip çıkmak için özgürlükçü eşitlikçi bir program etrafında buluşmalı, yarınlarda da birlikte yaşayacaklarını unutmamalıdır.
bu arada esas sorun çoğunluğu teşkil eden sunnilerin de şöyle bir "dara" durmalarında, ülkenin diğer topluluklarıyla "güce, zora" değilde hakka dayalı bir buluşmayı gerçekleştirmelerinin gerekli olduğunu bilince çıkarmalarındadır.

hiç bir aydında bize ölümü gösterip sıtmaya razı olmayı dayatmasın. dikkatli olalım, birlikte yaşama zeminini güçlendirmeye çalışalım ama kimse öyle "efendiye itaat edin yoksa".... dayatmasında, imasında bulunmasın.
Hakk bir, Hakikat bir... sonsuza kadar da geçerlidir. ve "Bir"e giden tek yoldur..
aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

datatip bunu beğendi.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.11.11   #4
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 47
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Önümüzdeki dönem Türkiyede alevi-sünni çatışması çıkartılmak isteniyormuş


bu ülkede yeni değildirki alevi suni çatışmaları.genelinde alevi katliyamları yapılır..maraş çorum sivas gazii
gelin canlar birbirimizi yakalım olduk sevgili alevi canlar.....yeni bir soy kırım bekliyorum .bakınız katliyam değil soy kırım bekliyorum...dersim üstüne oynanan oyunlar oraya çaktırmadan kolluk güçleri toplamak ne anlama geliyor..

şimdi dersimde (dersim yöre) tunceli il bir çok oyun oynanmakta siyasiler sağolsun gün gelecek onlarında defterini düreceğiz
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevi ve Sünni Evliligine Nasil Bakiyorsunuz? Alevi Anketler 111 28.05.19 05:41
alevi ile sünni evlenebilir mi? kuzuu Sorularla Alevi'lik 5 21.11.11 18:54
Alevi, Sünni ve imkânsız bir aşk Alevi Sinema 1 08.10.11 23:10
Hatay’da Alevi Sünni gerginliği miSbon Pir Yolu Haber Merkezi 1 19.06.11 01:09
Alevi-Sünni Çatışması Uyarısı! eftelya_58 Pir Yolu Haber Merkezi 3 03.09.10 00:03
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2