Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Her Telden (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=154)
-   -   Doğubeyazıtta empati kurmak (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=2771)

straca 22.06.10 18:27

Doğubeyazıtta empati kurmak

Doğubeyazıtta doğduysanız hayata 1-0 yenik başlamışsınız demektir. Doğubeyazıt değilde Nişantaşında daha lüks bir evde doğmayı kim istemezdi ki! Fakat esmer tenli, kaba şiveli ve Kürt olarak doğmuşsanız ne denilebilir bilemem ama biz buna Takdir-i ilahi diyoruz.

Doğubeyazıtta yaşıyorsanız ve hele ki günlük kazancınız Afrika düzeyinde 1 Doların altındaysa hayat dahada bir çekilmez oluyor. Şükretmeyi en iyi bizler biliriz. 19 inç monitörün başında üfül üfül esen klimanın başında bacakları uzatıp ve cips yiyerek internette gezinmek ne kadar normalse Doğubeyazıtta o kadar anormal bir durumdur.

Doğubeyazıtta öncelik ne din, imandır ne de milliyetçiliktir. öncelik kimseye muhtaç kalmadan ayakta durabilmektir. Antalya sahillerinden veya İzmirin aynalarından bakıp Doğubeyazıtlıya ahkam kesmenin kolaylığı, o iklimde o şartlarda yaşamakla cevaplıdır. Burada yaşamak yürek ister. Anarşi ortamının ortasında kalakalmışlığı tadabilmektir. Bir tarafta hergün kapınıza gelen asker diğer tarafta hergün kapınıza gelen teröristler ve tehditlerle birlikte bitmeyen istekleri. İstanbulun tam orta göbeğinde yolları, arabaları yakan teröristler nasıl ki ellerini kollarını sallaya sallaya gezebiliyorsa, polisi taş yağmuruna tutabiliyorsa inanın bizler burada daha aciziz, daha muzdaribiz. En azından sizin kapınızı tekmeleyip ekmeğinizi, hayvanlarınızı almıyorlar. Oğlunu askere değil dağa gönder diye tehdit üzerine tehdit etmiyorlar. Dedim ya İzmirden hava daha güzelmiş gibi görünüyordur size; altınız sıcak, yeriniz rahat. Bizim ne çektiğimizi en iyi gene kendimiz biliyoruz.
On bin kişi şehit cenazelerinde yürümeyi bilenler neden meclisin önünde yüz bin olup "Terör suçlularına idamı getiren" yasayı istiyorum diye haykırmaz, anlamıyorum.
Neden herhangide olsa birşeyler yapmıyorsunuz...
Konuşmayın artık!
Ve karanlığa söveceğinize kalkıp bir mum yakın.
Lütfen!
Bizide kurtarın kendinizide.

ayyil 22.06.10 19:01

Cevap: Doğubeyazıtta empati kurmak

Ben bu yazıya söyleyecek kelime bulamıyorum. PKK denilen ilettin doğudaki insanlara neler yaptığını tabiki sizin kadar iyi bilemeyiz ama kullanıldıklarını gerek devlet gerekse PKK tarafından çok iyi biliyoruz ... Sahte teselli sözcükleri kurmak istemiyorum inanın o kadar içten ve yalın yazmışsınız ki ... Bu ülkenin en büyük sorunu bu bir kördüğüm olmuşuz herkez birşeyler söylüyor ama kimsenin birşey yaptığı yok neden mi çünkü çözüm bulunduğu zaman ne iktidar rahat edebilir ne PKK rahat edebilir nede Amerika ... Hani ne yapmamız lazım her gün hatta gün be gün PKK nın katiamları artarak devamediiyor peki hükümet ne yapıyor atıyor sallıyor bu kadar çözüm ne peki tabiki oskoca bir hiçç ... Kürt açılımı diye birşey attılar ortaya şimdi ne onlar nede halk işin içinden çıkabiliyor çünkü ne yaptıklarını kendileride bilmiyor ...

................................................

hfdc06 22.06.10 21:29

Acaba senin gibi düşünen kaç kişi var Doğubayazıt'ta...Geçim kaynaklarının çok kıt olduğu bir yer..Askerin çarşıya çıkması çoğu zaman çoğunun karnını doyuruyor..Onların da zaten belli bir sermayesi var..Halk olarak gerçekten zor şartlar.Aşağı tükürsem sakal yukarı türkürsem bıyık misali anlıyorum seni arkadaşım..Hem de çok iyi..Ülkeyi yönetenler malesef kanla besleniyor..ve birileri bu işlere alet olmaktan geri kalamıyor..Hergün akan kan nereye kadar kadar gidecek bilinmemesi çok korkunç..

mechul 30.06.10 23:07

Alıntı:

İzmirden hava daha güzelmiş gibi görünüyordur size; altınız sıcak, yeriniz rahat. Bizim ne çektiğimizi en iyi gene kendimiz biliyoruz.
İnanın mesele yoksulluksa Anadolunun dört bir yanında yoksul gariban var,
Dogubeyazıttan İzmirde ki İstanbulda ki herkes lüks yaşam içersinde mi görünüyor ?

Bu o yöre insanına bilinçli olarak işlenmiş bir siyasi oyundur, Güney Dogu ve Dogu Anadolunun yoksulluk,açlık,topraksızlık,töre cinayetlleri,egitimsizlik, kadınlara uygulanan haksızlıklar , agalık sistemi, aşiretlik vs vs hepsi Etnik Kimlik çatısı altında empoze ediliyor,
Oysa bu sorunun bircogu (hepsi degil) anadolunun diger yörelerinde de var,

Yanlız Dogubeyazıtta Kürt olmak degil Çorum da yoksul bir Türk olarak dünyaya gelmekte hayata 1-0 yenik başlamak degil midir ?

O Çorumluda Nişantaşını hiç görmüyor, Antalya sahillerine gitmiyor,..

Terör konusunda yazdıklarınıza tamamen katılıyorum asıl terörle mücadeleyi o yöre insanı teröre karşı direnerek veriyor, her türlü baskıya her türlü korkutmaya, zulme karşı yinede dimdik bu ülkenin ulusal bütünlügünü istiyorlar, işte o konuda buralardan ahkam kesmek dogru degil

Not: Dogubeyazıtta 1 ay kaldım..

...

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:35.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2