Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 23.08.10   #11
Sadi
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Nasıl Müslüman Olunur?

eftelya_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Pekala;

O halde Peygamber efendimiz neden ilk camiyi yıktıran kişi olmuştur? Madem Kur'an'dan bahsediyorsunuz,Kur'an'da "CAMİ" kelimesi var mıdır?

Arapcada Cami dedigimiz sey "Mascid"-dir. Ve Masid-ul-Haram, Mascid-ul-Aqsa kelimeleri herhalde duymussundur. Cami, icinde cemaatle namaz kilinan mesciddir. Bu kelime turkcede yanlis kullanilmaktadir. Mascid-ul-Cami olmasi gerekir, ki bu da Cemaatle namaz kilinan yer demek kisacasi.

Peygamber Efendimiz SAV hangi camiyi yiktirmistir???

Simdi iftar icin cikiyorum, sonra InshaAllah devam ederiz...
Sponsor Reklamlar

Sadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.10   #12
eftelya_58
eftelya_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 20

Sadi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arapcada Cami dedigimiz sey "Mascid"-dir. Ve Masid-ul-Haram, Mascid-ul-Aqsa kelimeleri herhalde duymussundur. Cami, icinde cemaatle namaz kilinan mesciddir. Bu kelime turkcede yanlis kullanilmaktadir. Mascid-ul-Cami olmasi gerekir, ki bu da Cemaatle namaz kilinan yer demek kisacasi.

Peygamber Efendimiz SAV hangi camiyi yiktirmistir???

Simdi iftar icin cikiyorum, sonra InshaAllah devam ederiz...

Peygamber Efendimiz ibadetini mescidde yapıyordu.Bu mescidlerin daha büyük ve gösterişli hali ise camiidir.Ve inşa edilen ilk camiiyi Peygamber Efendimiz,kendisine gelen bir vahiy ile yıktırmıştır.Bu konuda ki kaynakları incelerseniz Peygamber Efendimizin Mescidlerin yükseltilmesi ve süslenmesine karşı çıktığını anlarsınız.

Peygamber Efendimizin ölümünden sonra Hz. Ömer camii yaptırmış ve ibadet yeri olarak burayı göstermiştir.Hz. Ali de bu yeni inşa edilen yerlere ehlibeyt tarafında olduğundan gitmemiştir...
Sponsor Reklamlar

eftelya_58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.10   #13
Sadi
Üye
Üye

Peygamber Efendimiz ibadetini mescidde yapıyordu.Bu mescidlerin daha büyük ve gösterişli hali ise camiidir.Ve inşa edilen ilk camiiyi Peygamber Efendimiz,kendisine gelen bir vahiy ile yıktırmıştır.Bu konuda ki kaynakları incelerseniz Peygamber Efendimizin Mescidlerin yükseltilmesi ve süslenmesine karşı çıktığını anlarsınız.

Peygamber Efendimizin ölümünden sonra Hz. Ömer camii yaptırmış ve ibadet yeri olarak burayı göstermiştir.Hz. Ali de bu yeni inşa edilen yerlere ehlibeyt tarafında olduğundan gitmemiştir...

Peki kaynak olarak nerelere bakalim??? Guvenilir bir kaynak var midir acaba? Buhari ve Muslim gibi? Cunku ben boyle bir seye hic rastlamis degilim kaynaklarda...

Fetih suresinin son ayetine bakarsaniz, diyor ki, "Onlari (Hz. Muhammed (SAV)'le beraber olanlari) ruku' ve secde ederken gorursun..." Eger Hz. Ali rad. namazini evinde kilsaydi, o zaman nasil gorunebilirdi ki?

Hem Hz. Ali rad. Halifeyken bes vakit namazi Cemaatle imam olarak kiliyordu. Hz. Ali rad. nasil olur da Peygamberimizin SAV sunnetinden yuz cevirir ki? Peygamber Efendimizin SAV izinden nasil ayrilabilir? Ben boyle bir seyi Hz. Ali hakkinda dusunemem. Ya siz? ...
Sponsor Reklamlar

Alt 24.08.10   #14
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Sadi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki kaynak olarak nerelere bakalim??? Guvenilir bir kaynak var midir acaba? Buhari ve Muslim gibi? Cunku ben boyle bir seye hic rastlamis degilim kaynaklarda...

Fetih suresinin son ayetine bakarsaniz, diyor ki, "Onlari (Hz. Muhammed (SAV)'le beraber olanlari) ruku' ve secde ederken gorursun..." Eger Hz. Ali rad. namazini evinde kilsaydi, o zaman nasil gorunebilirdi ki?

Hem Hz. Ali rad. Halifeyken bes vakit namazi Cemaatle imam olarak kiliyordu. Hz. Ali rad. nasil olur da Peygamberimizin SAV sunnetinden yuz cevirir ki? Peygamber Efendimizin SAV izinden nasil ayrilabilir? Ben boyle bir seyi Hz. Ali hakkinda dusunemem. Ya siz? ...

Buyrun size birkaç örnek o halde;

6178 - İbnu Abbas anlatıyor: Resulullah aleyhisselatu vesselam buyurdular ki: Görüyorum ki, yahudilerin havralarını, hıristiyanların da kiliselerini yükselttikleri gibi sizler de mescidlerinizi yükselteceksiniz.

6179 - Ömer İbnu'l-Hattab anlatıyor: Resulullah aleyhisselatu vesselam buyurdular ki: Ameli bozulan her kavim mescidlerini süslemeye yönelmiştir.

5471 - Abdullah İbnu Ömer anlatıyor: Mescid, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm zamanında kerpiçten yapılmıştı. Tavanı hurma dallarıyla örtülmüştü. Direklerini hurma kütükleri teşkil ediyordu. Ebu Bekr buna (gerek tezyin ve gerekse tevsi yönüyle) hiç bir ilâve getirmedi. Ömer, (enini boyunu) artırarak mescidi, Resûlullah devrindeki tarz üzere (kerpiç ve hurma dallarıyla) yeniden inşa etti. Onu esaslı şekilde Osman (hem tezyin hem tevsî yönleriyle) değiştirdi ve pek çok ilavelerde bulundu. Duvarlarını nakışlı taşlarla ve kireçle inşa etti. Direklerini de nakışlanmış taşlardan yaptı. Tavanını da (pek kıymetli olan) sâc ağacından yaptı.
Buhâri, Salât 62; Ebu Dâvud, Salât 12, (451).

5486 - İbnu Abbâs anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki:
Ben mescidlerin yükseltilmesiyle emrolunmadım!

İbnu Abbas radıyallahu anh der ki: Yemin olsun! Sizler mescidlerinizi yahudi ve hıristiyanlar gibi süsleyeceksiniz!
Ebu Dâvud, Salat 12, (448); Buhari, Salat 62 (muallak olarak).

Ayrıca söylediğim sözü de doğru anlarsanız daha sağlıklı bir tartışma ortamı sağlanacaktır.Ben;

Alıntı:
Hz. Ali de bu yeni inşa edilen yerlere ehlibeyt tarafında olduğundan gitmemiştir...

dedim.Yani camiilere!

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Alt 24.08.10   #15
Sadi
Üye
Üye

Pekala;

O halde Peygamber efendimiz neden ilk camiyi yıktıran kişi olmuştur? Madem Kur'an'dan bahsediyorsunuz,Kur'an'da "CAMİ" kelimesi var mıdır?

Camilerin suslenecegi tabii ki kotu bir seydir. Bunu biliyordum. Ama Peygamber Efendimizin SAV herhangi bir Camii yiktirmistir diye bir sey bilmiyordum. Sizin gosterdiginiz kaynaklarda da boyle bir sey yok.

Guzel ve yukseltilmis camilerde namaz kilmanin bir sakincasi mi var? Varsa haydi gosterin. Peygamber Efendimiz SAV Camileri Suslemeyi ve Yukseltmeyi mennediyor, orda namaz kilmayi degil.

Peygamber Efendimiz SAV yukarida verdiginiz hadislerde Camilarin Yukseltilecegini bildirirken, niye "Sakin bes vakit namazi Camide Cemaatle kilmayi terketmeyin" gibi ifadeler kullanip israrla bu konunun uzerinde duruyor?...

Kur'anda CAMI kelimasi var midir sorusuna da soyle bir cevap vereyim:

Kur'anda "MOSQUE" kelimesi var midir? Hayir, yoktur. Mascid kelimesi vardir. Kur'an arapcadir ve CAMI = Buyuk Mescit Turkce bir kelimedir. Turkce bir kelime arapca bir kitab'da ne arar?

Turkcede kucuk Mescidleri Mescit ve buyuklerini Cami diyorlar. Arapcada hepsine Mascid deniliyor. Benim Arap arkadasim var ve bunlari sormustum. Demek istedigim dediklerim atmasyon degildir...

Saygilarimla...
Sponsor Reklamlar

Alt 24.08.10   #16
eftelya_58
Kıdemli Üye
Üye

Sayın Sadi;

Burada tek tek yazacaktım size ama sitemizde de bu konuda açıklama yapılmış.

http://www.piryolu.com/forum/alevi-k...gitmezler.html (7. Mesaj...)

Yine de belirteyim,Tevbe Sûresi,107. Ayet...

Şunu anlamıyorsunuz,Camii sonradan ortaya çıkan birşeydir.Eğer Kur'an da Camii kelimesi geçmiyor,Mescid olarak geçiyorsa,Cemevleri de ibadethane sayılmaktadır.Ve Cemevleri mimari olarak mescidlere benzemektedir...

Saygılar...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...