Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 11.11.09   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 43
Mesajlar: 407
Rep Puani : 10
Standart Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri


Degerli canlar Bugün Hünkar hacı bektaş-ı veli hakkındaki tarihi belgelerden bahsetmek istiyorum..

Öncelikle hünkar'ın doğum ve ölümüyle ilgili belgeleri sunalım:


Hacı Bektaş ile ilgili yapılan araştırmalar Hünkar'ın


Horasan’ın Nişabur şehrinde doğduğunu göstermektedir., Hünkar, Ömer Hayyam ve Mantık-ut-Tayr sahibi ünlü şair Ferid-ud-din Attär’ ın hemşerisi idi.


Hünkar, Attar ile Lokmän Perende“den näsip almıştır...


Baha Said Bey, Hz. Pir için Anadolu Türk sazını te’yid etmiş ve Türk dilini dine sokmuş bir velidir’’ diyor.


Aynı makaleye göre , Hakk’a yürüme tarihi ,ebced hesabıyle (Bektaş= 723) (1323 M.) veya (Bektaşiyye=738) (1337 M.) hicri yılıdır...


Hacı Bektäşi Veli Kütüp hanesinde bulunan bir hal tercemesi (özgeçmiş) kağıdına Nişäbur Hicri 640 (M.1242) de doğup, Hacc yaptıktan sonra, 670 H. (1272) yılı Muharrem ayında Suluca Karahöyük’e geldikleri ve 738 H.( 1337M. De bila veled ( çocuğu olmaksızın ) Hakk’a yürüdükleri yazılıdır..


Ammet Efläki’nin, Menakıp-ül-Arifin adlı eserin de ise, Hz. Mevlänä“nin 672 H. (M. 1273) de vefätı, Hacı Bektasi Veli“nin 670 H. (1271 M.) de Anadoluya geldigi ve Celäleddin Rumi ile görüştüğü yazılıdır. Doç.Dr. Bedri Noyan Baba c.1.sa.3.


Aşık Paşazade Tarihi’ınden başka diğer kaynaklar , Hz.Hünkar’ın , Orhan Gazi ile görüştüğünü kabul eder. Orhan Gazi (726 .1235 M.) da Bey olduğuna göre ,( 738. 1337 .M. )de vefat eden Hz.Pir’le görüşmüş olabilir...
.


ABD Michiga Taylor Bektaşi Dergahı’nın yayın organı olan Bektaşilik Sesi adlı dergide bir yazıya göre , 1236 (623-24 H.) da Nişaburda doğmuş olan Hz.Pir Hacı Bektaşi, Bektaşiliği 1256 (654 H.) tarihinde kurmuştur. Annesi Ahmet Efendi Kızı Hätem veya Hateme hatundur. Babası orada väli ve idareci (ruler and guvernor) idi.


Hasan Basri Erk, Hz. Pir’in doğum tarihinin 1249 M.(646 H.) olduğunu Tevärih-i Mevleviyye’de yine 640 H. Olarak gösterildiğini kayderer. Aynı kaynak Hz. Pir’in Anadoluya 24 yaşında gelmiş olduğunu dile getirir, sonrada şu yollardan geçerek (Nişabur,Mekke,Medine,Kudüs,Şam,Halep) Anadolu’ya bu güzergahlardan hareket edip, sonrada Kırşehir’e yerleşmiştir. Doç.Dr. Bedri Noyan Alevi Bektaşi yayınları.c.1.saf.4

Abdülbaki Gölpınarlı’da, Ankara Kütüphanesinde Hacıbektaş’tan gelen kitaplar arasında 132. A.I. No.da kayıtlı Kaygusuz Abdal’ın hurufe ait küçük bir risalede Abdal Musa’nın ‘’Pend’’ ve ‘’Nasihat Name’’ adını taşıyan kısacık bir risaleni ihtiva eden ve ilk risalenin sonunda kayda göre 1291 Ramazan’ın on iki’sinde (1874) , ‘’Sivas’’da istinsah edilen mecmuanın baştarafında , ‘’Hazine-i celileden şerefvürüd eden tümär-ı kebirden muharer olduğu üzere tärıh-i vilädet-i şerifleri 606 (1271) vefat-ı muharrer olduğunu işbu mahalle tahrir olundı’’ Bu kayda göre Hz.Hünkar’ın Hakka yürüdüğünü belirtmiş bulunuyor. (29.A) Yani Hz.Hünkar, Mevlana’dan aşağı yukarı üç yıl önce ölmüştür.

yazın hazırlanırken, http://www.pirsultanabdal.biz/index....d=13&Itemid=60 Sitesindeki tamamen tarihi bilgi ve belgelere dayalı makalelerden faydanıldı..
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.09   #2
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 43
Mesajlar: 407
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri


Hünkar hacı bektaş-ı veli ile ilgili tarihi belgeleri sunmaya devam ededim:


Ankara Kütüphanesinde O.1251 No. Da kayıtlı ve 1179 ‘’Recebin’’de yirmi ikinci günü (4.1.1765) meşhur ‘’Uyun-al-Hüdäya” müellifli Giritli Derviş Ali (Resmi Ali Baba) tarafından istinsah edilir ‘’Vilayet-Name’’nin ilk yaprağı üstünde şu satırlar yazılıdır.


‘’Vilayet-i şerifleri : 606 ( hicriMüddet-i ömrleri : 63


Rıhlet-i nakiller : 669 ( Hicri)

Silsile-Name’de muharrer olduğu’’ Veläyetnäme Menäkıp-ı Hünkär Haci Bektäşı Veli .Abdülbaki Gölpınarlı. Sa.ıı.xxıv.


Genel tüm tarihlere baktığımızda , Hz.Pir’in Rüm’a gelişi , üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev zamanındadır.. şeklinde bir sonuca ulaşabiliriz..
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.09   #3
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 43
Mesajlar: 407
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri


Hz.Hünkar, Lokman Perende’ye bağlanıp, dergähında üç yıl hizmet ettikten sonra Şeyh Hacı Bektäşi Veli “de belirten gerçeğe ulaşma nurunu farketmiştir. Yol erbäbinca meşhur olan bir deyim vardır.

’’Evvel giren değil, evvel gören .’’


Lokman Perende Hz. Hünkär’ın yıllar önce dergähına bağlanan ve kendisinden daha yaşlı olanlardan önce bu aşamaya erişini ötekilere onaylatmak ister. Bir gün birlikte kıra çıkılır. Bir gün harman yerinde yığılmış olan darıları müridlerine gösteren Lokman Perende, darıları dağıtmadan , bunun üzerine iki rek’ät namaz kılmalarını buyurur.

Hepsi yana çekilip dururlar, Hz.Hünkär buyruğu yerine getirir.

Bu bakımdan diğer dergah mensuplarıda bu olayı onaylarlar.


Dergaha döndüğünde mürşidi, şeyhinden kalmış olan emanetleri (täc hırka ,sofra, çeräğ, alem, seccäde...) kendisine teslim olunur. Icäzet ve hiläfetnäme vererek halifelik katina ulaştırır.

Aynı yılın Zilhicce ayınınn sonlarına doğru , doksan yaşında Hakka göçen ‘’Lokman Perende’’enin yerinde Hünkar post-nişin olarak , beş veya altı yıl aydınlatıcılıkta kaldığı dile getirilir.
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.09   #4
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 43
Mesajlar: 407
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri


Bazı araştırmacılar , Hacı Bektäşı Veli’nin Babailerden Baba İlyas ve onun halifesi Baba Resulullah diye anılan Baba İshak ile ilgisini kabul etmezler.


‘’Baba Resul Halife-i Häss’’ı sözünü ,onlara göre , Kırşehir’de hizmet ve intisabından ve ondan ikinci defa hiläfet almasindan kaynaklandiğını kabul ederler.

(Doç.Dr.Bedri Noyan.Alevi Bektäşi’lik.c.1.saf.21.)


Tevfik Oytan ise, Hünkar'ın Ahmet Yesevi dergähından çıktıktan yirmi beş ay sonra ve otuz yaşlarındayken Suluca Karahöyük’e geldiğini yazar.

Tarihi bir el yazmasında ise, Hünkar ve İmam cafer-i sadık ilişkisinden bahseder:

"...İmam Ca’fer-üs-Sadık’ın kendi hıtkasını Beyazıd Bistämiye’ye bıakıp ehli meydana çıkıncaya kadar onda emanet durmasını söylediği,

ondan hırkanın Şeyh Lokman Perende’ye geçtiği, onun da tebberrüken hırkayı bir defa giyup güzelce sakladığı,

vakta ki Hacı Bektäş Veli ortaya çıkınca bu hırkayı , Cafer Sadık hazretlerinden beri gelen emre uyarak , Horasan Erleri huzurunda Hz.Pir’e tevhid ve tezkir ve tekbir ile giydirip teslim ettiği’’

yazılıdır..
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hacı Bektaş Veli kepenekli çoban Hacı Bektaş Veli 0 18.12.11 02:20
Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri Dede-baba Hacı Bektaş Veli 0 11.11.09 00:19
Hacı Bektaş-ı Veli ve Yeniçeriler Dede-baba Hacı Bektaş Veli 0 11.11.09 00:11
Hacı Bektaş Veli 2 tuncer yilmaz Hacı Bektaş Veli 0 04.09.09 11:44
Hacı Bektaş Veli tuncer yilmaz Hacı Bektaş Veli 0 04.09.09 11:39
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2