Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 16.04.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Ali Sami Yen satıldı


TOKİ'nin ALi Sami Yen Stadı'nın satılması için açtığı ihale sonuçlandı. TOKİ'nin 407 milyon liralık muhammen bedel üzerinden açık artırma ile satışa çıkardığı ihaleye iki grup katıldı. Nurol Gayrimenkul ve Aşçıoğlu İnşaat'ın ortak katıldığı ihalenin diğer katılımcısı ise Özyazıcı İnşaat oldu. 407 milyon liradan başlayan ihalede fiyat ilk üç dakika sonunda 415 milyon lirayı geçti.


34 bin 640 metrekare büyüklüğünde bir arazi İhaleyi kazanan grup kazandığı bedel üzerinden isterse taksitlendirme yapabilecek. Bu ihale bedeli ise yüzde 18'lik KDV'den muaf olacak.

Galatasaray'ın bu satışla ilgili hiç bir organik bağı bulunmazken bu ihale tamamen bir TOKİ ihalesi olarak görünüyor. TOKİ, 34 bin 640 metrekare büyüklüğündeki Ali Sami Yen Stadı arazisini daha önce Seyrantepe Spor Kompleksi projesiyle birlikte değerlendirmişti. Ancak Seyrantepe stadı inşaatında yaşanan gecikme sonra ihale iptal edildi ve spor kompleksinin yapım işi ile Ali Sami Yen arazisine yapılacak ticari kompleks işi birbirinden ayrıldı.

183 BİN 800 METREKARELİK İNŞAAT İZNİ
Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasında toplam 138 bin 600 metrekarelik inşaat yapılabilecek. TOKİ'den verilen bilgiye göre, Şişli-Dikilitaş mahallesi, 1199 Ada 384 parseldeki Ali Sami Yen Stadyumu arsası, 34 bin 640 metre kareden oluşuyor. Rekreasyon, park ve ticaret turizm alanı olarak planlanın alanın imar planı halen yürürlükte. Plan alanındaki notlarında yapılan değişiklikler, 20 Nisan'da askıya çıkarılacak.
TOKİ, bugün yapılacak ihaleye katılımı sağlamak, teklif sahiplerinin tereddütlerini gidermek için, imar planının iptaline karşı firmaları rahatlatmaya dönük şartnamede iyileştirmeler yapmıştı.

Arsa üzerinde emsal bedel, brüt parsel üzerinden E=2,50 olarak gösteriliyor. Bu çerçevede, 52 bin metre kare bodrum, 86 bin 600 metre kare yer üstü olmak üzere toplam 138 bin 600 metre kare iskan edilebilecek şekilde inşaat yapılabilecek.

Zeminin altında 2 kat bodrum iskan edilebilecek, 3 kat da otopark olarak kullanılabilecek. Bunlardan bir bodrum katının tamamı, kat irtifakı tesis edilmek suretiyle bila bedel İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne otopark olarak kullanılmak üzere devredilecek.

Arsada, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, büro, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, eğlence merkezi, çok katlı mağaza, müze, kütüphane, sergi salonu, kültür tesisleri, restoran, gazino, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek alanlar, planda yaklaşık 23 bin 100 metre kare olarak görünüyor.

Alanın 10 bin metre karelik bölümü rekreasyona ayrılırken, burada 500 metre kare inşaat yapılabilecek. Bu alanda, çeşmeler, oyun alanları, otoparklar ve yeşil bitki örtüsü yer alabilecek. Avan projesine göre büfe, lokanta, gazino, çayhane gibi tek katlı ve yüksekliği 3,5 metreyi geçmeyen, geçici yapılar yapılabilecek.

Plana göre, yaklaşık 850 metre karelik alan belediyeye terk edilecek.
Uygulama sırasında, avan proje onayından önce Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü ve ilgilileri arasında sağlanacak koordinasyon ile Ulaşım Daire Başkanlığı'nın uygun görüşü alınacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve 1. Hava Kuvvet Komutanlığı, 15. Füze Üs Komutanlığı'ndan da görüş alınacak ve bu görüşlere uyulacak. Tarihi eser bulunan 1199 ada 230 parsele komşuluğu nedeniyle Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan da görüş alınacak.

Ali Sami Yen Stadyumunun arsasının satışı amacıyla bugün düzenlediği ihalede, en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu verdi.

TOKİ'nin Bilkent'te bulunan merkezinde saat 14.30'da başlayan açık artırmaya 3 firma şartname almasına karşın, 2 firma katılmıştı.

TOKİ, ihalede gelen teklifi değerlendirdikten sonra kesin kararını verecek. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, teklifin yeterli bulunmaması halinde arsanın hasılat paylaşımı yöntemi ile tekrar ihale edilebileceğini söylemişti.

Arsanın imar planına itiraz edileceği yönünde yer alan haberler nedeniyle, bazı firmaların ihaleye katılmakta tereddüt ettiği ve katılımın düşük olduğu, bankaların da finansman konusunda tereddüt yaşadığı belirtiliyor. TOKİ, arsa için yurt dışında da tanıtım faaliyeti yapmıştı.

Arsa için daha önce 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlenmişti.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.04.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Ali Sami Yen satıldı


stadyumlar sehir disina ciksa da millet, mac gunleri sergilenen trafik rezaletinden, lumpenlikten ve maganda taraftar kursunu paranoyasindan kurtulsa
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2