Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni
  • 4 gönderen nebiliyimben
  • 1 gönderen Sun's Son
  • 5 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen Cem Sultan

 
Seçenekler
Alt 23.10.12   #1
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart alevilik ne değildir!


Alevilik ne değildir!!!!
1- Anadolu kızılbaşlığı Cem olgusu İslam’da yoktur. İslam’da cami vardır. Nemaz vardır. Kadın erkek ayrıdır. Kuran kitabında kesin hükümler vardır. Bazı sözde Kızılbaşlar tevil ile(kıvırtma asimle) cem kuranda yazıyor diye akla fikre ehlibeyt ve İslam öngörüsünü tezat saçma sapan bir ütopya ortaya atıyorlar. İnançsal olguları bireyler iki dal şeklinde akarımı sağlanır. İlki inanırsın kul olursun diğeri ise bilimsellik şüphecilikle var olma olan Ne, niçin, nasıl neden gibi sualleri koşullarına göre sorarak bir yere varma ki burada kul olma zaten otomatikman kalkar.

2-İlk cem kelimesi ZERDÜŞ daha sonraları Sasanilerde görülmektedir. Cem kelimesinin (Toplanma) manasının anlam kazandırması da etimolojik olarak Arap yarım adasında yayılması tarihsel sürecini iyi analiz edince ortaya çıkmaktadır.
Kureyşan ocağının cem ayinlerinde dedeler elleriyle kor yanan ateşten demiri veya kömürü alarak ağzı ile dili ile söndürmeleri eski kadim Mezopotamya ateş kültü inancının aynısıdır. Güneş çıkınca güneşe doğru dönüp dua ederek elinin içinin öpülmesi Mitra yani Zerdüşt inancının, Şaman inancının izleridir.

3-Kızılbaşların İslam ve mezhepleri ritüelleri ve pratikleriler ile ilgilimiz yoktur. Tabiki toplumsal etkileşmelerden dolayı ortak yanlar bulunmasıda az çok kaçınılmazdır. Kızılbaş inancında hayata bakışımızda çok farklıdır. Sen şusun biz daha Müslümansız gibi absürtçe asılsızca kanıtlarda tavanda su dövme gerek yoktur. Artık yeter kimseye biz daha iyi birer mümin ve müminleriz diye argümanlar ileri sürmemize kendimizi üste çıkarmak için dilimizi eğip bükmeye gerek yoktur.
4-İslam anlayışında Hakk yaratıcı ve âlemlerden mutlak ayrıdır. Tanrı hariç her şey yaratılmıştır. Kızılbaşlıkta ise Hakk âlemlerle birleşir ve kendinin tüm gösterişidir. Yani âlem içinde âlemler. Öğleki ekber-i Hakk süzülerek mikro âlem-i sugra olan insana nazar eğlemiştir. Yaratan ve yaratılan yoktur. Yaratılan olsaydı idi ayrı tanrı olur ki burada ikilik meydana çıkar. Birlik meydanında görünen tüm asıllar birdir. Her görünen bilinen âlem hakkın tecellisi ise tanrı diyorsak o zaman yaratılan yok. Âlemler içinde tüm her şey hakkın aynasıdır. Ayna ve aynada görünen Ali hep birdir. Buradan tüm âlem Bir birlerine geçerek(hulul)ederek devir ederler(semah).Bu kızılbaşlık felsefeside tamamen İslam dışıdır.
5- Nedenleri bizce bilinse de bu günkü toplumumuzda din iman inanç denilince İslam Hıristiyan Yahudilik akla gelmektedir. Ne gerçek tarih ne insanlığın geldiği yönler unuttulmuş unutturulmuştur. Tek düze mecburi bir yön çizilmiştir. Halbuki Manihanizm’e de, Brahmanizm’e de, Babekçilik’e Zerdüşt ilik’e de,Mazdekçilik’e de,Budizm’e de, belli ölçüde Şamanizm’e de, insanların dinleridir. Teolojik ve antropolojik gelişimlerle Kızılbaşlığın tüm bu verilerden çok iyi analiz ve eleyerek oluşturulmuş olduğu aklımıza bile gelmesi sakıncalı görünmüş gösterilmiş. Cehenneme inanmayan canlara anlamsız korku verilmiş ruhları ile çelişir hale getirilmiştir. Tabi bunun en büyük rol oyuncuları dönekler ikiyüzlü kara cahiller ve erkin yanında çıkarları uğruna kılıç ve kalem sallayanlardır.

6-objektif tarihle belirlenen sebeplerden dolayı toplumumuz İslamdan dönem içerisindeki yayılmacı politikasından dolayı değişimler asimilasyonlar geçirdi. Lakin bu değişimler ahım şahım gibi olmadı. Direndiler.
Islama ısınıyoruz diye, İslam’ın ezik mücadeleci kısmı olan Ali tarafını ve 12 imamları tutuldu. Bu şahısların inançlarından hiç bir şey alınmamış. Dünya ve insani ilişkileri analiz edilerek kızılbaş hayat felsefeleri ile alışım edilmiştir. Zorunlu nedenlerden dolayıda çeşitli İslami figürler ve ehlibeyt büyüklerinin isimleri alınmıştır. Alınan bu isimler üzerinden takiyye yapılarak inancımız erke karşı savunmaya direnmeye devam etmiş. Teviller(kıvırtmalar)ile ayakta durmaya çalışılmış olsada. İçimizdeki riyakârların ve çıkarcıların cahillerin izlediği yoldan ötürü günümüzde hızlanan büyük darbeler yiyerek asimle geçişin çoğunlukla sağlanmış olduğunu da bu dönem görüyoruz. Bu gelişiminde zaman içerisinde çok şeylerini kaybetmiştir. Çoğu canımız ne İslami nede Kızılbaş inançları acısından ikilem içerisinde bu kişilikler tam oturmamış arayış içerisindedirler.

7-Kızılbaşlar islam dinini kuranda yazıldığı gün aylarda kesin talimatları hac, oruç, namaz, zekât istenilen şeyleri yerine getirmedikleri kesindir. Yerine getiren varsada kendine kızılbaş demesininde bir mantığı yoktur.

Biz Cem ibadetlerimizde dem alırız. Bu bazen rakı bazen şarap votka olur.Halada devam etmektedir.İslam’ın hangi ibadetinde alkol alınır.Hangi 12 imam cem yaparak alkol almıştır.Hatta kızılbaşlar mezarlarada gidilince de dem alınır oturulur konuşulur.Peki islam kitabı Bırak içkili ibadet yapmayı içki içmeye Kuran’da açık ayetlerle yasaklanmasına rağmen bizim riyakarlar iki yüzlülük yaparak illaki dem-i islami göstermelerine çalışması neye hizmet etmektedir.Kendimizi bu manada islam içine sokmak için bin dereden su getirmenin hiç bir mantığı yoktur.Ne isek biz oyuzdur.Kendini başkalaşmış görenede sözümüz yok.Bizim yolumuz bellidir.

8-Aklı başında kızılbaş Ramazan ayı, orucu bayramınada inanmaz. Hatta kurban bayramıda buna dâhildir. Toplumumuzun hümanist yaklaşımı ile birlikte zaman içerisinde erkin ve yine riyakâr çıkarcılar izlediği ve baskılar sonucu ramazan ve kurban bayramlarında cami yolunu tutarak. İslamcılara şirin gözükmek adına kendimizden daha ne kadar ödün vereceğiz. Hatta islami bayram zamanları bazı canlar Neden Cem evleri açık değil diyerek islamın bayramında sabah ilk ışıklarında gelip soru soracak kadar asimle olan canlarla dolup taşıyoruz. İslamda ramazan bayramıda orucuda katiyen vardır. İmamlarda ashapta Muhammed peygamberde bunu takip etmiştir. Kızılbaşlıkta ise ramazanın esamisi bile gerçekte okunmaz.

9-İslamda Allah karşısında kul olan birey mevcuttur. Kızılbbaş inancında bu söylemleri görmemiz mümkün değildir. Mihmanın mihman olduğu Ene-l-hakk diyen bir inançtır. Kızılbaşlık. Avam tarafından çok anlaşılamasa da kızılbaş inancında mihman çok önemli yer tutar
Aynayı tuttum yüzüme
Ali göründü gözüme
Nazar eyledim özüme
Ali göründü gözüme

Kızılbaş Tanrısı evreni düzenleyen ve içinde kendide yaşayan görünen her şey olarak bilinmektedir. Anadolu kızılbaşlığında Hûlûl ya da "Sudür" biçim olarak geçmiştir. Kızılbaşlar bu bakımdan zamanın öğretisine göre her bileni hızır hızırıda, Hakk sureti olarak bilirler öğlede görürler. Her görüneni Hızır bilki Aliye Selman olasın mantığını iyi algılamamız gerekmektedir. İsimler İslami olması erkten dolayıdır ki burada anlatılan manalar islamın uzaktan yakından pek ilgisi bulunmamaktadır.Her görünen birden Hakktan başka değildir hakk devir eder semah döner tüm alem Zamanlada her alem bir birlerini takip ederek başkalaşır.Bu başkalaşma hep aynıdır aslında birdir.Tüm başkalaştığını gördüğümüz her şey inancımızda kısaca buna "beden birliği" diyoruz. "Vahdet-i Vücut". Yani Tanrı, kendi güzelliğini görmek ister ve bunun için de varlığından var eder. kızılbaşlıkta "Küntü Kenzen Mahfiyya" diye geçer. Yani "Ben gizli bir hazineydim istedim ki bilineyim" demektir. 4 ana maddeden (anasır erbaa)ateş su hava toprak sonra 3 eklendiğinde insan bitki hayvan 7 âlem oluşur yedi kat böylelikle de tamam olur. Kızılbaş inancında ayrıcıda Ölmek ölüm yoktur. Bu islama ait bir bilgidir. Ölen hayvandır can ölmezdir. Can hakka yürür. Aslı oradadır çünkü bir vakitten sonrada tekrar ruh yeni bir beden arayarak oraya gider.
Unutmayalım ki bir yaratma değil Hakk tarafından şuur edilerek bir belirleme mevcuttur. Görünen hissedilen her şey Hakkın maddesel halidir. Buna yok demek İlimsel olarak mümkün değildir. İslam tanrısı kendini tarif ederken doğmadığı doğrulmadığı ve hiç bir şeye benzemediği hiç bir şeyde ona benzemediği söylemlerinde bulunmaktadır. Ama müminin kalbine girip hulul edebilmektedir. Bu maddeler kime aittir. Kimdir? Kaçımız bu felsefeyi yüz yıllardır erkin söylediği ezberden farklı okumayı deneyenleri baş tacı ettik ulular dedik peki söylemlerimizle yaptıklarımız ne kadar bir birini tutuyor. Kaçımız veya kaçınız ulu olmayı neden denemedik? Bu söylemleri islamın neresine koyacağız.
Kalenderi derviş olan şems Hulûl akidesi, Şems-i Tebrizi'de de vardır. Bir gün Mevlana Şems'in hanımı Kimya Hatun'u Şems ile birlikte muhabbet içinde gördüğünde oradan bir süre uzaklaşır.

Sona Şems onu yanına çağırdığında Mevlana, "Kimya Hatun az önce buradaydı, nereye gitti?" diye sorunca Şems, "Yüce Allah beni o kadar sever ki istediğim şekilde yanıma gelir. Az önce de Kimya Hatun şeklinde geldi." demişti. Yani Şems'e göre Allah, Kimya Hatun'a hulûl etmişti. Bkz.: Eflâkî, II, 57.

Alevi inanışındaki Hakikati sorgularken bilki ahret işi cahillerin anladığı gibi değildir. Cennet, huru, cehennem gibi köşkler azap cehennem ve benzeri gibi şeylerin her birinin bilki birçok farklı anlamı vardır. Onları ancak doğruya ermiş insanlar bilir. Gelir geçer çok anlayışta çoğu şey yanlıştır.Bedenin sonu ile bu beden için kalım olmadığı gibide sona erdiği zamanda parçalarının için eski şekli için birleşim yoktur oradaki mana başkadır. Yokluğa karışan parçaların birleşmesi imkânsızdır parçaların birleşme olasılığı yoktur. Bedrettin’e göre Tanrı imkânsızı dilemez.(varidat)


Mansur Her seviyeden insanı celp edecek ve kendisine hayran bırakacak şeyler sergiliyordu. Bu yüzden Sünni Müslümanlara göre o Sünni, Şiilere göre de Şii idi. (İbnu Teymiyye, 39)Aslına bakarsanız bu kadar şii ve sunni olarak litenendirilmesi taraf bulmasını iyi analiz edilince daha sonra uzuvları kesilen ulu hallacın islam içinde olmadığıda açıkçada bizzat öldürülmesinden ortaya çıkmıştır.


10-Günümüzde başta Irene Melikoff ve Ahmet Yaşar Ocak olmak üzere bazı akademisyenler yaptıkları çalışmalarda, anılan bakış açısının doğru olmadığını, Anadolu Alevîliğinin; Şiîlikle organik bağı olmayan ama başka unsurlardan olduğu gibi ondan da etkilenmiş Anadolu İslam heterodoksisinin bir kolu olduğunu söylemektedirler.
(bkz. A. Y. Ocak, Türk Sûfîliğine Bakışlar; Iréne Mélikoff, Uyur İdik Uyardılar (Çeviren: Turan Alptekin)

11-Irene Melikoff, ‘Alevî’ tabirinin yanlış bir kullanım olduğunu söyleyerek, XIX. yüzyıldan önceki Osmanlı arşiv belgelerinde ‘Alevî’ ifadesinin geçmeyip, daha çok, ‘Râfizî’, ‘Kızılbaş’, ‘mülhid’, ‘zındık’ ifadelerinin kullanıldığını söyler. (bkz. Mélikoff, Efsaneden Gerçeğe, s. 319; Uyur İdik Uyardılar, s. 25-26 ve 53)
Bu merkezden yola çıkarsak asimle olmanın adıdır ALEVİLİK. Alevilik Aliciliktir. Kızılbaşlığın Alicilikle alakası yoktur. Alevilerle Anadolu Kızılbaşlığı çok ayrıdır. Ama ne yazıkki bize Alevilik giysisi giydirildi. Bir kere.

12-Zaman içerisinde hakka yürüyen irene MELİKOF ve Yaşar OCAKLI’ DA KIZİLBAŞ anlayışı son dönemlerinde İslam içerisine yerleştirme ve Türk kültürü içinde olduğu söylemlerinin yanlış olduklarını anlamışlardır. Gerçek tarafsız araştırmaların önüne set koyamayaçaklarınıda anladıklarından üzerlerine düşen misyonun yanlış okuduklarını anlamışlardır. Çoğu söylemlerinden geri adım atmış. Gerçeklerle yüzleşmiş ve yüzleştirilmişlerdir.

13-Ebubekirden sonra gelen Halifeler seçilerek gelmiştir. Ama bu seçilme gayri olduğu yazılmaktadır. Bu şii kesimin iddiasıdır. Lakin Aliden sonra Halifelik babadan oğula geçecekti ki bu oyunu Muaviye bozdu. Kendine çevirdi. Demek ki bu işin kutsallığı yoktur. Olsaydı islam içinde Alicilik Direk Hakk emri ve Muhammed emri ile ilk başkan Ali olurdu. Bunu teville uyduruk hadislerle bu gün düzenleyen Şia tayfası var. Bizede yıllarca bu öğretildi işlendi. Peki, faydası neydi. Kendi yarasını kapatmayan bin acısı olan canlarımız İslam Tanrısının cennet verdiği Ali ve çocuklarına neden çok önemsedik veya önemsettiler. Onların keyif süreceği bir âlemden biz KIZILBAŞ lar ne yapsın?

14-Yayılmacı İslam anlayışında İslami Ali, çoğu Arap kaynaklarına göre çok evlilik yapmış hatta Alinin yetiştirdiği muhammedin yetiştirdiği kutsal ev halkının ikinci imamı olan Hasan’ kayıtlara göre 25 kez evlendiğini bilmekteyiz. Muhammed Ali ve Hasanı göz önüne alırsak beline eline diline felsefesini beline dikkat etmeyen çok evliliği öğle ya da böyle savunan bu anlayış kızılbaşlığın neresinde. Nerede Ana rahim kadınlarımız. İşte riyakârlar ve ruhlarına söz geçiremeyen dönekler bir kez daha düşünsünler. Şapka düştü kel göründü artık. Kızılbaşlıkta kadının yeri bellidir. Özellikle hanımlara sözüm size olsun burada. Düşünün biraz.
Bizim Ali tek evlenen eşine sadakati olan zülfikarı kötülüğe kullanan hatta Alim mazlum olandır. Tarihe bakınca islam erk çekişmesi haricinde sözde dinden dönenleri kılıçtan kimler geçirdi bakalım. Kimleri göreceksiniz. Bakın özellikle İslam erk ele geçirme savaşından değil İslamdan dönen veya islama baş kaldıran toplumlar açısından bakın.

15-Kızılbaşlığın menşesine ilişkin iddialardan biri, onun Şamanizm’den geldiğini ve Türklere – Türkmenlere has olduğunu söyler Bu iddianın dayanağı nedir, nereden geliyor? Bu gün artık ayan beyan ortadadır ki bu iddia yanlıştır taraflıdır. Bir tek yere hizmet etmektedir. Asimlasyonu kolaylaştırıp geçiş kolaylaştırılmaktadır. Irkçı beyinlerin ürünleri kızılbaşlığa darbe vurup tekelleştirerek ötekileştirerek dar alana sokup asimle edilmesini kolaylaştıran bu ırkçıları artık bilmeyen kalmadı. Kızılbaşlığı tek bir dinin ırkın meyvesi olmadığı ayan beyan ortadadır. Bunun aksini söyleyen yalancı bilimden toplumdan gerçeklerden uzaklaşmıştır. Faşist şahsiyetsizlikler kendilerine verilen misyonu yerine getirdiklerini artık biz canların görmesi gerekmektedir.16- Dedelik ocaklar islamdan öncedir. Zerdüştilik’te din görevlileri var. Bunların görevleride bizim pirler dedelerle benzemektedir. Kehanet ve keramet göstermeye varıncaya kadarda ortak yanları vardır. O zaman merkezden yine hareket ile dedelik pirlik kurumunun öncesi var yani islamla gelmedi bunlar. Kızılbaş toplumu eski Zerdüşt Mazda kültürlerini, Mitra kültürünü, olmadı Güneş kültünü karşısında duran Sasani kültürüyle, diniyle karşılamış. Sasaniler çıkınca Mazdaları kovalamışlar, Zerdüştleri kovalamışlar. Yani her dem bizde var idik ocaklarda pirlerde İslam ile alakalı bir var oluş değildir.


Çıkarcı erkçi İslamcı tarih nedense Selçuklunun oyunları seçere vererek toplumu baskı halinde tutulmasını sağlamak olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Bazı anlamayan sözüm ona kızılbaşların doğruları görmesi için gözlerinin içine neyi sokmamız gerekir bilmiyorum. Bizde dedelere verilen soyağaçları hüccetlerin, icazetname adıyla verilen bu belgelerin özellikle Selçuklular döneminde verilmiş olduğu görülüyor bu yıllar ilk belge ise 1232'den sonra başladığına göre, 1232'den bu yana ocaklarımıza Kızılbaş toplumunu yönetenler olmamış mı? Bu ne yaman çelişkidir.

Şecere olayı Selçuklunun Osmanlıda iblisçe bir kazığıdır. Ne diyor erk " ey dedeler Siz ehl-i beytten soyundan geliyorsunuz. Onları temsil ediyorsunuz "yalanıdır. Bu secereler. Bu yalan ayan beyan dedelerin fiilleri kızılbaş inancı ile ehlibeyit inancı tutmadığı göründüğü halde. Bu da dedelerin işine gelmiştir. Yol evlatlığını bel evlatlığına dönüştürdüler. Böylece büyük bir yanlışlığa girilmişte oldular. Buradaki amaç Kızılbaş toplumunu islama ve sonrasında hem ekonomi hem askeri ve siyasi acıdan erke birey kazandırmaktır. Dedeleri pof, poflamak kullanmaktır. Kullanıldıda. Halada devam etmektedir. İnançta bel olmaz yol olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat Selçuklunun attığı bir kazık 7 yüzyıldır sürmektedir. Buna benzer Erdebil tekkeside aynı siyasetle yola çıkmıştır. Çünkü maya her daim tutmuştur. Öğleki tarihe baktığınızda erke islama karşı olanların ellerinden bu belgeleri alınıyordu. Bu günde doğruları söyleyen suçlanıyor. Hem ide kendi toplumu tarafından İş vahim yani.


17- Kızılbaş inancında yoğunlaşmış 12 imam inancını ancak safavi devrinde görmekteyiz Kızılbaş inancına başka bir hale sokulduğu başkalaştığı yıllardır bu yıllar. Şah İsmail ve sonrasındaki inanış yarı kuranı yari kızılbaş karması bir inanış olmuş. Akademik manada ise allemelerin yetiştiği yıllara denk gelmiş. Daha sonrada Şiileşme geçilmiştir. Kızılbaşlar bu acı başkalaşmayı üzerinden atamamıştır. Atanlar ise kendi kabuklarına çekilmek zoruna bırakılmıştır.

18-Musahiplik olayı kızılbaşlıkta eski Mezopotamya zerdüş Budist dinlerinden kalmadır. Yok, islam içerisinde Medine döneminde olmuş yalanına daha ne kadar inanaçağız. Hatta bu nun islam içine çekmek için kuranda sebe süresini kullanırlar. Tevillerin(kıvırmalar)bini bin para. Peki, kardeşim Ali Nakinin Ali askerir imam caferin bir nevi ehlibeyitin diğer evlatlarının musahipleri kim. Yok, yok kardeşim islamda musahiplik yok. Kıvırmanında bir manası yok. İmam Caferin yazmadığı buyruk adındaki kitabı nasıl okursanız okuyun islam ehlibeyti ile inançsal olarak kızılbaşlığın alakası yoktur. İmamı caferin İmamı cafer buyrugu diye bir kitabıda olmadığınıda tüm şia ve Arap kaynaklar söyler. safavi güçlenmesi adına aldığı önlemlerden olan buyrukları erkin kandırma kelamları kutsallaştırmak kızılbaşlığa darbe üzerine darbe vurmuş. Zamanlada kemikleşen bir hal alması ne acıdır.

19-Kızılbaş inancının tüm kadim geçmiş inançları evrensel yaklaşımlarını toplayarak eleyerek gelişerek geldiğini söyledik söyleyeçeğizde. Kesinlikle silantan yana olmayan ve hümanist bir felsefe her daim ön planda olduğu için devamlı diğer çıkarcı toplumlar ve dinler tarafından talan edilmiştir. İnsanın ilk var olduğu düşüncedir kızılbaşlık. Bilimin bu gün insanlığın temellerini tamamen koyamadığı geçmiş uygarlıkları çözemediği gerçeğidir kızılbaşlık, Çünkü insanilik olan her yerde kızılbbaşlık vardır. Bunu her akıl idrak edemez. Maddesel her daim ruhun varlığı günümüzde az çok ortaya çıkmaktadır. Hormonlara yüklenen misyonları inançsal olarak nasıl ne zaman niçin alındığı soruları hem gelecekte olana hem geçmişte olana hemde zamanı yaşayana sormamız ve sorgulamamız gerekmektedir. İnancı sorgulamak belli bir yere kadar olabilmektedir. Her inan kendi adına bir kargaşa içerisindedir.

Hakk manasında kitabı olduğu var sayılan inançlar bile günün koşullarına uymadığı için çeşitli fıkıh kelam gibi teviller sözde hadisler rivayetler çıkartıyorsa burada söylenecek çok şey vardır.
Not: Fikirlerimiz derlemelerimiz devam ederek ilerleyeceğiz. Doğruları hasbihal ederek bulacağız!
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.12   #2
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Ben Kızılbaş'ım...Siz bu yazının her cümlesinin doğruluğu hakkında ne düşünüyorunuz ve açıkçası sizin fikriniz bu yazıyı buraya kopyalamaktan çok daha takdire değerdir. Aşk ile...
Sponsor Reklamlar

BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.12   #3
nebiliyimben
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: hiçlik
Mesajlar: 36
Rep Puani : 10
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


arkadaş diyoki aliye ne gerek var..ali kim oluyo..allah ona cennet vermiş çocuklarına ayrıcalık tanımış bize ne..elalemin derdi diyo..
ali yokken vardı alevilik eccücük islamdan almış bişeyler ama biz zerdüştüz diyo..
bi de diyo ki..bakın yüzlerce yıldır inandığınız ali ali değil..alevi diye bişey yok..siz uzaydan geldiniz orda bu halinize gülüyolar dalga geçiyolar sizinle diyo..
kısaca uzattığı şey bu..
bu arkadaşın uzaylılarca kaleme alınmış bu yazısını okuyan herkesin annesine babasına yaşıyolarsa dedesine nenesine gitmelerini rica ediyorum..bu uzaylı metnin içeriğini onlara anlatmalarını cevabı da getirip buraya paylaşmalarını istiyorum.
Sponsor Reklamlar

Deniz, Sun's Son, Cem Sultan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
nebiliyimben isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.12   #4
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.12   #5
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Bu yaziyi alintiladigin sitenin hemen sag tarafinda "Sapik mezhepler ve Aleviligin dogusu" diye de bir yazi var. Onu da yayinlayacakmisin?
Sponsor Reklamlar

Deniz, Sun's Son, Cem Sultan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Konu dAbBe tarafından (23.10.12 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.12   #6
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


off yazmışda yazmış yazmış da yazmış D:
Dabbe Sapık MEzhepler de varmı dur bi googleey sorayım
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.10.12   #7
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


1,2- evet bugün cem sunnilerde yoktur dogru ama eski uygarlıklarda ve toplumlarda ceme benzer ibadetler hep olmustur.
cem kelimesi (toplanma) ilk defa Zerdüstlükte vardır demek oksijen ilk nefes alan insanla ortaya cıktı demek gibi bir iddia olur cünkü maksat toplanmak ise bu toplanma isi her uygarlıkta olmus birseydir. Her türlü ayin toplanarak yapılır buda her toplumda cem oldugunu gösterir.

6- Halen alevileri kıvırtan bir felsefe anlayısına sahip gibi göstermeye calısmanıza pes diyorum. Her yerde aleviler takiye yapıyor diyorsunuz da nerede yapıyoruz gösterin diyorum cevap yok! Madem takiye yapıyoruz buyrun gösterin.. Mesela neyi ne ile örtmüsüz bir acıklayın?

Yok imam Ali'yi mecburen tutmusuz ve imam Ali'nin kızılbaslıkla alakası yokmus.. imam Ali'nin hutbesi Hutbet-ul Beyan'dan sadece bir kac satır:
-Benim bulutları icat eden
-Benim ağaçlara yaprak veren ve yeşerten
-Benim yeryüzünü yayan ve yedi göğü yükselten
-Benim yeryüzündekilere ve gökyüzündekilere Allah’ın hücceti
-Benim dünyadaki bütün lügatlerle konuşan
-Benim Nuh’un sahibi ve onu kurtaran
-Benim Eyüp’ün sahibi ona hastalık ve sonra şifasını verip kurtaran
-Benim Yunus’un sahibi ve onu kurtaran
-Benim âlemlerin ve mahlûkatın yaratılış mayası ve fıtratı
-Benim yağmuru yağdıran, yıldırımı düşüren ve sesini işittiren.
-Benim Güneş’e ışık veren. Benim Ay’ı doğurtan
-Benim yıldızları icat eden
-Benim rahimlerdekini vücuda getirip şekil veren
-Benim Musa ve Hızır’ın sahibi ve muallimi
-Benim Gafur ve Rahim olan
ve daha bunun gibi nice cümle... Eger kızılbaslık nedir Hak inancı nedir azıcık biliyorsanız bu yukarıdaki cümlelerin sunni inanısla uzaktan yakından alakası olmadıgını bilirsiniz. Bu cümleler 1500 yıl evvel kurulmus ve kızılbaslıgın Hak inancının zirvesidir.. (gerci sen simdi bunada yalaaaan dersin ya neyse)

7- Yuh diyorum size!! sizin gibi insanlar yüzünden cemevlerine cümbüs evi demeye basladılar zaten!

Ayrıca yine eksik bilgi ile yazıyorsunuz. Kuran ickili ibadeti yasaklamaz, ne diyeceginizi bilemeyecek kadar sarhosken ibadete yaklasmayın der.

8- İyiden ipin ucunu kacırdınız.. Ne zaman aleviler ramazanda oruc tuttu? ne zaman akın akın caminin yolunu tuttu? Her zaman yaptıgınız gibi sadece sucluyorsunuz.. Modern asimilasyon yöntemlerinden birini bizzat siz kendiniz kullanıyorsunuz..
Aleviler ramazanı ve onun bayramını kutlamamıs, kurban bayramını ise kutlamıstır ki zaten kurban cemlerde bile olan bir ritüeldir, insanlıgın en basından beri vardır bu ritüel. Ayrıca aleviler ramazanın ve orucun batın anlamına bakar, sizin bunların batında ne anlama geldigini bilmediginiz acık.

9- Allah Kul iliskisini yukarıda imam Ali'nin hutbesinden örnek ile gösterdim. Ayrıca alevi ulularından KUL Himmet, Şah KULU gibi ermislerin herhalde sunni oldugunu düsünüyorsunuz?

"Görünen hissedilen her şey Hakkın maddesel halidir" sözü ile Hak ne demek bilmediginizi gösterdiniz üstüne gelmis sözüm ona Hak inancını anlatmaya calısıyorsunuz..

14- Hem islam tarihini raddedip hemde islam tarihine inanmak size göre celiski degil zannedersem. Madem islam tarihi bizi kandırıyor o halde imam Hasan bu kadar kadınla evlenmemistir, yalandır o yalan.. yoksa isimize gelen tarih dogru, isimize gelmeyen yanlıs mı?

Madem kızılbaslıgı cok iyi biliyorsunuz o zaman bosanmanın da düskünlük sebebi oldugunu bilirsiniz öyle degil mi? Bakın bakalım ailenize ve sülalenize kac kisi bosanmıs, kac kisi karısını aldatmıs, kac kisi kızılbaslıktan/alevilikten düsmüs bir sayı verin bize de sizin asimile olmamıs halinizi cümle alem takdir etsin burada...

15- iste en komik madde bu olmus.. "Kızılbaşlığı tek bir dinin ırkın meyvesi olmadığı ayan beyan ortadadır. Bunun aksini söyleyen yalancı bilimden toplumdan gerçeklerden uzaklaşmıştır." deyip arkasından ama 12 imamlar harictir diyorsunuz.. Baska konuda uzun uzun mantıgınızı övüyordunuz ya ne oldu bu mantıga? Her felsefe kızılbaslıga katkıda bulunacak ve bunun aksini iddia eden fasist olacak ama 12 imamlar haric, onlar katkıda bulunamaz.. Kendi kendinizi kimseyi yormadan fasist ilan ettiginiz icin ayrıca tesekkür ederim.

18- Buyrugu kabul etmediniz ümmül kitabı kabul etmediniz zaten hic bir seyi kabul edecek gibi gözükmüyorsun ama bu kitaplar alevi felsefesine uyan kitaplardır. Mesela ümmül kitaptaki namaz acıklaması sunni inanısa göre kabul edilmesinin imkanı yoktur, yada daha önemlisi devir/devriye inancı vardır ki detaylı bir sekilde anlatılmıstır. Bu kitapları sizin ve sunnilerin kabul etmesinin mümkünatı yoktur..Aleviligi kitaplardan ögrenmeye calısan yada kitaplardan ögrenmis biri gibi duruyorsunuz ama alevilik bir pirden ögrenilir cünkü hakikat kitaplarda yazılı degildir. Dünya üzerindeki tüm kitapları okusanızda hakikate eremezsiniz.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Pencesor bunu beğendiler.
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.10.12   #8
liebe_1960
Avatar mevcut degil.
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Üyelik tarihi: Sep 2012
Nereden: Nürnberg
Mesajlar: 18
Rep Puani : 10
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Hurifican aslında çok farklı noktalara değinmiş.Forumunuzu genel olarak incelediğimizde iki farklı yol olduğu gözümüzden kaçmıyor."Enel-Hak" (Vahdet-i Vücut) yani "Arif için din yoktur" felsefesini savunanlar ve Aleviliği,İslamın bir sentezi olarak kabul eden ve Ehlibeyt ve On iki imam ile ilişkilendirenler.Herkes doğal olarak başlangıcı bulmaya çalışıyor.Diğer forumlarda da dikkatimizi çeken bir nokta var ki oda "Bektaşilik" ve "Alevilik" ile ilgili kavramları savunan arkadaşların birbirlerine karşı muhalif bir çizgide yer almaları.

Bu Temel ayrımları aşağıda ki gibi özetleyecek olursak;

1-) "Benim Kabem İnsandır" felsefesi ve İslamın beş şartları arasında yer alan ve gitmesi her Müslüman için zorunlu olan ve farz sayılan Hz.İbrahim'in inşaa ettiği Kabe.

2-) "Hz.Muhammed öldükten sonra,Hz.Fatıma'nın, evinin basılması sonucunda, yaklaşmayın yoksa "Başımı açarım" demesi ve İslamda örtünmenin ana ilke edindiği bir duruş karşısında,Modernizmi ve çağdaşlaşmayı kendine vazgeçilmez unsur olarak gören ve örtünmeye karşı duruş sergileyen bir düşünce yapısını görmekteyiz.

3-) Kuran'da yer alan "Nerede müşrikleri görürseniz orada öldürün" ve "Kiminizi kimize üstün kıldık,köleyle .......... bir eşit olabilir mi? ayetleri karşında,72 milleti hor görmeyen ve onlara kucak açan bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız.

4-) Kuran'da alkol ve içkinin kati bir şekilde yasak olmasına rağmen o dönemde Hz.Muhammed ve Hz.Ali'nin ibadet esnasında alkol almaları mantığa biraz ters geliyor ki,günümüz Aleviliği Cem ayinlerinde ve Tekke başlarında içki içmeyi büyük bir erdem olarak görmektedirler.

5-) İslamda çok eşliliğin olması ve küçük yaştaki kızlar ile evlenme mantığı,günümüz Aleviliği ile ters orantılıdır ve bu uygulamaya karşı çıkmaktadırlar.

6-) Özellikle Hz.Ali namaz kılmazdı ve Kuran'da salat yani Allah'a yakarma vardır deyimini çok sıklıkla kullanan "Enel-Hak" savunucusu arkadaşlarım,"Namaz" kelimesi (Buyruk-Makalat-Nehcül-Belaga-Vilayetname) ve 7 ulu ozan deyiş ve nefeslerinde yer almasına rağmen "Allah'a secde" yerine "İnsana secde" teorisini savunup Hz.Ali ve On iki imamları
islami motiflerden çıkarmak istemektedirler.

Kısacası;
Ben Hurifican'ın demek istediği şeyi çok iyi anlıyorum.Ya Aleviliği islam içerisinde kabul edip Hz.Ali ve On iki imamlar gibi
çok eşliliği,kadınlarımızı örtmeyi,namaz kılmayı,oruç tutmayı,içkiyi yasak saymayı,Kabeyi tavaf etmeyi tercih edeceksiniz.Ya da "Vahdeti Vücut" ana teması "İnsan" olan bir düşünce yapısını benimseyip,çağdaş,başı açık,72 milleti ayırt etmeyen,Allah'a kulluk yerine aşk ve muhabbet besleyen bir yolun temsilcileri olacaksınız.Hem içkiye,namaza,örtünmeye,çok eşliliğe,oruca karşı çıkacaksın hem de Hz.Ali ve On iki imamı seveceksin böyle tezat bir düşünce anlayışı yok.

Alevilikte genel bir savunma mekanizması olarak şöyle bir bahane var sen bu "sırra" eremezsin.Kimse burada art niyetli değil yolda ikilik var bunu teke indirmek lazım ya kendimizi islamın içinde kabul edip onlar gibi yaşamayı tercih edeceğiz ya da dışında kalıp Muhyiddin Arabi-Hallac-ı Mansur vb.gibi inanç önderlerini benimseyeceğiz.
Sponsor Reklamlar

liebe_1960 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.10.12   #9
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: alevilik ne değildir!


Hurifican aslında çok farklı noktalara değinmiş.Forumunuzu genel olarak incelediğimizde iki farklı yol olduğu gözümüzden kaçmıyor."Enel-Hak" (Vahdet-i Vücut) yani "Arif için din yoktur" felsefesini savunanlar ve Aleviliği,İslamın bir sentezi olarak kabul eden ve Ehlibeyt ve On iki imam ile ilişkilendirenler.Herkes doğal olarak başlangıcı bulmaya çalışıyor.Diğer forumlarda da dikkatimizi çeken bir nokta var ki oda "Bektaşilik" ve "Alevilik" ile ilgili kavramları savunan arkadaşların birbirlerine karşı muhalif bir çizgide yer almaları.

Enel Hak(Vahdeti Vücut) inancini ilk dile getiren kisilerden birinin Muhiddin Arabi oldugu söylenir. Bu inancin kaynagi islam degilmidir?

1-) "Benim Kabem İnsandır" felsefesi ve İslamın beş şartları arasında yer alan ve gitmesi her Müslüman için zorunlu olan ve farz sayılan Hz.İbrahim'in inşaa ettiği Kabe.

Islamin Bes sartini sünni din adamlari koymadimi? Kuran´da Kabe kelimesi gecermi?

2-) "Hz.Muhammed öldükten sonra,Hz.Fatıma'nın, evinin basılması sonucunda, yaklaşmayın yoksa "Başımı açarım" demesi ve İslamda örtünmenin ana ilke edindiği bir duruş karşısında,Modernizmi ve çağdaşlaşmayı kendine vazgeçilmez unsur olarak gören ve örtünmeye karşı duruş sergileyen bir düşünce yapısını görmekteyiz.

Hz.Fatimanin Yaklasmayin basimi acarim dedigine dair herhangi bir belge yada hadis gösterebilirmisiniz?

3-) Kuran'da yer alan "Nerede müşrikleri görürseniz orada öldürün" ve "Kiminizi kimize üstün kıldık,köleyle .......... bir eşit olabilir mi? ayetleri karşında,72 milleti hor görmeyen ve onlara kucak açan bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız.

72 milletin bir görülmesini gerektigini savunan Haci Bektasi Veliler, Yunus Emere Fuzulu Nesimiler Kuran okumuyorlarmiydi. Ögretilerinin tamamini Kurandan almiyorlarmiydi?

4-) Kuran'da alkol ve içkinin kati bir şekilde yasak olmasına rağmen o dönemde Hz.Muhammed ve Hz.Ali'nin ibadet esnasında alkol almaları mantığa biraz ters geliyor ki,günümüz Aleviliği Cem ayinlerinde ve Tekke başlarında içki içmeyi büyük bir erdem olarak görmektedirler.

Kuranda Alkol ve ickinin nimet olarak dillendirildigi, hatta cennete sarap irmaginin oldugu da anlatilmazmi?

5-) İslamda çok eşliliğin olması ve küçük yaştaki kızlar ile evlenme mantığı,günümüz Aleviliği ile ters orantılıdır ve bu uygulamaya karşı çıkmaktadırlar.

Islamda cok eslilik Kuran´in emri olsaydi bütün müslümanlarin 4 er evlenmesi gerekmiyormuydu?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yargıtay: Cemevi ibadethane değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 1 25.07.12 17:49
Pınar sağ yalnız değildir Gülce Pir Yolu Haber Merkezi 4 30.01.11 21:22
Aleviler Yobaz Değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 27.08.10 02:00
Aleviler demokrat değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 20.12.09 03:34
İzzettin DOĞAN Yalnız Değildir!.. omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 10.09.09 11:10
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2