Sponsor Reklamlar

Anketimiz: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?
Evet Dogru 0 0%
Kesinlikle Hayir 10 76.92%
Farketmez 3 23.08%
Katılımcı sayısı: 13. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 01.11.12   #71
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19
Standart Cevap: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?

halil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
camının ne ısı mı var alevı koyunde ?? dostum şu cunle varya her yone cekılebılır . senın gıbı bırı bunu nasıl der ınanamıyorum . şu sozunle biz musluman degılız gıbı bısey demıs oluyosun . muslumanlıgın sembolu nedır Kuran,Camii... şimdi soruyorum sana dostum o zman hem sunnı hemn alevı olan yerlerde ne işi var cem evının ? bu mantıkla gıdılmez oldukı alevı koyunde bı sunnı yasıyo ve namaz kılıyo nolcak ? hadı onu gectım oldukı alevı koyunde bır alevı namaz kılıyo o zman nolcak ?

Yok orda dur lütfen, insanlara camiyi dayatamazsın. İlle de namaz kılmak istiyorsan temiz heryer namazgahındır. Namaz kılanların hepsi camiye gitmiyor eğer biliyorsan değil mi?
Cami islamın olmazsa olmazı değildir, islamın olmazsa olmazı hoşgörü merhamet, akıl ve iç temizliğidir.
İslamın özü unutulduğu için zaten insanlar birilerine ille de camiyi dayatıyor.
Sponsor Reklamlar

Deniz, ByMunzur ve MiskiN bunu beğendiler.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.12   #72
MiskiN
Banned
Banned Users
Nereden: Cennetten
Rep Puani : 11

Tomris Katun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yok orda dur lütfen, insanlara camiyi dayatamazsın. İlle de namaz kılmak istiyorsan temiz heryer namazgahındır. Namaz kılanların hepsi camiye gitmiyor eğer biliyorsan değil mi?
Cami islamın olmazsa olmazı değildir, islamın olmazsa olmazı hoşgörü merhamet, akıl ve iç temizliğidir.

Alevileri iyi taniyip, onlara yakin olanin kim oldugu ortaya cikti.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
MiskiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.12   #73
halil
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10

Tomris Katun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

tabıkı namaz kılanların hepsı camıye gıtmıyo dedıgınız gıbı temız olan her yer namazgahtır . ayrıca ben ınsanları camıye dayatmıyorum dostum sadece dının dıregı nedır ? namaz. namaz nerde kılınır tamam evde ıste hatta okulda bıle kılınır ama camıi muslumanlar ıcın tek ıbadet yerıdır ben onun ıcın dedım . sakın yanlış anlasılmasın tekrar soluyorum ben ınsanları camıye dayatmıyorum ..
Sponsor Reklamlar

halil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.12   #74
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

halil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
tabıkı namaz kılanların hepsı camıye gıtmıyo dedıgınız gıbı temız olan her yer namazgahtır . ayrıca ben ınsanları camıye dayatmıyorum dostum sadece dının dıregı nedır ? namaz. namaz nerde kılınır tamam evde ıste hatta okulda bıle kılınır ama camıi muslumanlar ıcın tek ıbadet yerıdır ben onun ıcın dedım . sakın yanlış anlasılmasın tekrar soluyorum ben ınsanları camıye dayatmıyorum ..

Namazı camiyi dayatmış oluyorsunuz şu anda bile.
Boşverin o halde aleviler cami istemiyor bu durumda köylerine cami yapmak mantıklı mı bu açıdan bakalım.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.12   #75
halil
Üye
Üye

tomris katun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
namazı camiyi dayatmış oluyorsunuz şu anda bile.
boşverin o halde aleviler cami istemiyor bu durumda köylerine cami yapmak mantıklı mı bu açıdan bakalım.

yok diyelim o zman konu kapansin ..
Sponsor Reklamlar

Alt 02.11.12   #76
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan

İslamiyette cami yoktur, Cami islamın sembolude değildir; Emeviler döneminde islamiyete kültür sanat konusunda Bizansla yapılan yarışta Minare,Mimber üretilmiştir. İslamiyette yapılan ilk camii, 714 yılında yapımı tamamlanan I.Velid için yapılan Büyük Emevi Camiisidir ve bugün şamda bulunan bu camii ilk adı ile anılmaktadır. Ve bu camii Hz.hüseyinin bedeninden bir parça(Mübarek Nurlu Başı) bulunmaktadır. Yezidin emri ile kerbela şehitleri oraya getirilmiştir yezidin huzuruna(Herşey net ve açık?) Ve bu camiilerde Hz.Ali'ye Lanet edilmeden namaza başlanmazdı islamın şartıydı bu yeni müslüman olanlara bu ismi duydularmı Lanet edilmesi emredilirdi ve bunun İslami Şart Oluduğunu Söylerlerdi.
Hz.Hüseyin kerbela yolculuğuna çıkmadan önce büyük bir cemaate konuşma yapıcağı sırada divana Mekke valisi gelir ve Üstü kapalı Hz.Hüseyine,etraftakilerine laflar söyler, kalabalık cemaate derki; Ey Cemaat, yezide biat etmemek nekadar kötü ve günahtır, Yezid babası gibi kılıç ehlidir ve kılıcını Allah için kaldırır, bugün her yerde büyük minareli camiiler yaptı ve yapmaya devam ediyor, müslüman olmiyanları cihat ile müslüman ediyor olmiyanları kafirlerin korkusu oluyor..... uzun ve davamı var ama bu sözde herşeyi açıklıyor Kuranda; TEVBE 107. (Münafıklar arasında) bir de (müminlere-Ehli-Ali Beyte) zarar vermek, (hakkı) inkâr etmek, müminlerin arasına ayrılık sokmak ve daha önce Allah ve Resûlüne karşı savaşmış olan adamı beklemek için bir mescid kuranlar varya.... Diye gidiyor ayet. Eğer camii olsaydı zaten islam peygamberi Hz.Muhammed Sallallahu Aleyyhi ve Ali Vessellem yaptırırdı onun tek camisi küçük mescididir..... Hiç kuşkusuzki biz doğruyu gören ve bilenlerden olmak için ilerliyoruz Ya Allah Ya Muhammed Ya Ali.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
YEDİ ULU DERKİ MÜRVET YA ALİ MÜRVET.
KERBELAYA HÜRMET YA ALİ MUHAMMED.
ERENLER OLMUŞ TAKKİYE ALTINDA İSLAM.
ALMIŞ KERBELADAN SANCAĞI ÇEKMİŞ DARA.
GELMEK İSTERSEN BU YOLA DUR ALİ DİVANINA.
ERKANDAN, PİRİN ETEĞİNDEN SAPMA.
İŞ İŞTEN GEÇERSE KARANLIKTA KALMA.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.12   #77
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31

Halil Can sanırım senin aeviliği sevmen benimsemen başka nedenleri de var Yazılanladan ben onu anlıyorum ve sanki hayatında birisi var ve sen ona olans aygından aleviliğe saygı duyuyorsun ama malesef kulaktan dolma 3 5 bilgi ile dolusun sevgili can bu konuda daha çok okuman her şeyden önce sorulaman lazım ama öncelikle kendin inanmalısın yoksa şüpheli bir şekilde ben neyim ben kimim der dolanırsın
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.12   #78
halil
Üye
Üye

ByMunzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Halil Can sanırım senin aeviliği sevmen benimsemen başka nedenleri de var Yazılanladan ben onu anlıyorum ve sanki hayatında birisi var ve sen ona olans aygından aleviliğe saygı duyuyorsun ama malesef kulaktan dolma 3 5 bilgi ile dolusun sevgili can bu konuda daha çok okuman her şeyden önce sorulaman lazım ama öncelikle kendin inanmalısın yoksa şüpheli bir şekilde ben neyim ben kimim der dolanırsın

şöyle desek daha ıyı olur sanırım ben sızın gıbılerı ılk defa gordum mumkun olsa sızınle tanıstırırdım arkadaslarımı cunku ben suan desemde namaz kılıyo camıye gıdıyo ınanmıcaksınız onun ıcın bence bosverelım bu konuları . ama dedıgınız gıbı ben alevı olmadıgım ıcın alevılıgı 4 dortluk bılmıyorum sadece etrafımdakı alevı arkadaslarımdan bıldıklerımı soledım o kadar. hayırlı cumalar .
Sponsor Reklamlar

Alt 02.11.12   #79
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31

Halil can bende alevi değilim sünniyim bende dört dörtlük bilmiyorum etrafında kılan varsa onlarda yeteri kadar bilgiye sahip değildirler bu arada sana inanmıyoruz demiyorum ben sadece eksik bilgiler olduğunu söylüyoruz bende bir zamanlar çok eskiden (16 17 yaşlarında iken aleviliği ilk araştırdığım zamanlarda senin gibiydim ama daha sonra bu bende deişti hatta inanç konusunda kökenim konusunda nereden geldiğim konusunda müthiş bir ışık oldu bana bu bilgiler o yüzen sen bu forum başta olmak üzere bir çok yerden bilgi edinebilirsin sor sorgula nedenlerini araştır mesela ben şu sıralar ikrar vermek konusunu araştırıyorum herkes farklı şeyler söylüyor o bilgileri toplayacağım ve çoğunluğun söylediği neyse ona yoğunlaşacağım... Seni anlıyorum merak etme sana ön yargılı değilim ama bilgi eksikliğin çok buda bir gerçek
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.11.12   #80
MiskiN
Banned
Banned Users
Nereden: Cennetten
Rep Puani : 11

Ili, ilceyi birakinda Camisiz kasaba köy hatta mahalle bile kalmadi.
Bosa kendinizi yormayin.
Sponsor Reklamlar

MiskiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...