Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 3 gönderen sinancan
  • 2 gönderen eso
  • 3 gönderen ayyil
  • 2 gönderen Alevi
  • 3 gönderen sinancan
  • 2 gönderen Alevi
  • 1 gönderen ekin
  • 1 gönderen sinancan

Seçenekler
Alt 20.12.09   #1
sinancan
Yeni Üye
Üye
Nereden: ordu /ist
Rep Puani : 11
Standart biz neden 12 imamlarda,hızır orucunda alevi oldugumuzu hatırlıyoruz

biz neden 12 imamlarda,hızır orucunda alevi oldugumuzu hatırlıyoruz her zaman yani 365 bunu ibadetlerimizi yapmıyoruz kendim içi dgl genel olarak bu böyle türkiye de bazı kesimler hariç te böyle yurt dışında biraz daha fazla sesimiz çıkıyor o ayrı tabi ben isterdim ki cem evleri sürekli olsun dah çok her köyde ilde ilçede vs okullarda alevi dersi alevilk anlatılsın ama önceden aleviyim diyemiyordu bile neyse konuyu saptırmayayım fikirlerinizi bekliyorum.
Sponsor Reklamlar

Alevi, ayyil ve eso bunu beğendiler.
sinancan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.12.09   #2
eso
eso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: 34
Rep Puani : 13
Standart Cevap: biz neden 12 imamlarda,hızır orucunda alevi oldugumuzu hatırlıyoruz

(kendi adıma yazıyorum)

ben elimdne geldiğince alevi kültürüyle yaşamaya çalışıyorum ama hepimizde biliyoruz ki devletin din anlayışı sunni islamdır.
Bütün dini bayramlar, mevlütler,oruçlar,tatiller....herşey sunni inancına göre ayarlanmıştır.
Bence son bir iki senedir artık herkes aleviyim diye bağırabiliyor,8 kasım mitinginde çok gururlandım
zaten o mitingin amacıda aleviliği özgürce yaşabilmek için gereken koşulların sağlanması ve bunu duyarmak değil miydi?

eğer ki biz asimilasyona dirençli olup,sesimizi yükseltmeye devam edersek başarılı olacağımıza inanıyorum.
Şu an inancını eksik yaşamak kimsenin suçu değildir bence bunlar tamamen asimilasyonun ve baskının getirdiği sonuçlardır.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve ayyil bunu beğendiler.

Sanma SEMAH Boş Bir Dönüş Şeklidir
İnsan Bedeninde Coşku Selidir
Zannetme Gökkubbe Öyle Duruyor
Gördüğün Kainat 'SEMAH' Dönüyor...

Bırak MUNZUR özgür aksın; HASAN KEYF'ine baksın!
eso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.12.09   #3
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Rep Puani : 20
Standart Cevap: biz neden 12 imamlarda,hızır orucunda alevi oldugumuzu hatırlıyoruz

Can evet çok güzel bir konuya değinmişsin,, tabiki ibadetin bahanesi omaz ama baktığımız zaman gerçekten zaman kavramı denilen şey o kadar az ki, bırak ibadeti insan kendine zaman ayıramıyor. Mesela ben bir ara iş çıkışları cem evine gittim hani birşeyler öğreneyim gelecek nesile çocuklarıma birşeyler aktarayım diye ama iş çıkışı trafik bir yandan, yorgunluk bir yandan en fazla iki hafta dayanabildim, bende hafta sonlarına attım ama gel gör ki haftasonları da nekadar gidebilyorum bu da tartışılır... Ama bu içinde bulunduğumuz günler içinde biraz daha olsa biinçli olarak bu duyguları yoğun yaşıyor ve birşeylere eğimli oluyor nefsimize sahip çıkıyoruz, onun dışında kim ne kadar ibadetine zaman ayırabiliyor... Ben ibadetimi tam ve eksiksiz yapıyorum diyen kişinin alnından öperim ve "helal olsun" derim....

................................
Sponsor Reklamlar

Alevi, eso ve sinancan bunu beğendiler.

""ÖNCE İNSAN""

""YORUMUN BENİM İÇİN DEĞERLİ""
ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.12.09   #4
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Oncelikle kardesim sinancan böyle güzel bir konuya yer verdigin icin tesekur ederim; eso ve aydanin yorumlarina katilmakla birlikte gunumuz turkiyesindeki adaletsizlikler yasam sartlari, ekonomi, siyaset, pollitikanin isleyisi gelir dagilimindan tutunda gaz tuz tup karin tokluguna calisan emektar alevi toplumunu okadar cok zor sartlarda calismaktadirki inancina bile zaman ayirmamaktadir.

bu nedenle senede belli gunlerde alevi oldugumuzu hatirliyoruz; sebebi ise her kosullarda alevi toplumunun onunun kesilmesidir, ne inancimizi doya doya yasiyabiliyoruz ne gohsumuzu gere gere aleviyiz biz diyebiliyoruk;

Gecmisdeki alevi katliyamlari,alevinin kestigi yenilmez dusuncesi yobaz bir turkiye cumhuriyetinde yasayan alevi yurtdaslar zorda olsa kisik sesleriyle belli gunlerde alevi olduklarini hatirliyorlar

su bir gercektirki sol partilerin iktidar oldugunda alevi katliyamlari daha cok gozle gorunur sekilde artmisdir; Dsp iktidarinda corum katliami chp iktidarinda gazi sivas madimak dersim olaylarini yapan kisiler bu halkin asimile olmasini saglamislardir

toplum yavas yavas uyanmaya basladi ve artik sunni gencleride gercekleri gormekdetirler ama alevi toplumu olarak kurtlere ulkuculere dincilere her platforumda destek olan alevi toplumu istekleri karsiliksiz kalmistir

bu surec icinde bukadar katliyamla katledilen bir toplumun bu sekilde davranmasini hos goru ile karsilamak gerektigini dusunmekteyim ....
Sponsor Reklamlar

ayyil ve eso bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.12.09   #5
sinancan
Yeni Üye
Üye

teşekkür ederim genelde hepmzin düşüncesi aynı inş sorunlarımızı içimizdeki ses ve yürek inancı ve birliktelik çözecek buna inanıyorum daha da çok inanmak istiyorum.
Sponsor Reklamlar

Alevi, ayyil ve eso bunu beğendiler.
Alt 22.12.09   #6
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Sitemiz Yeni cogunluk olarak suan azinliktayiz kitlelere kendimizi az sekilde duyuruyoruz ama iyi seyler yaptigimiza inaniyorum can bunun en buyuk ornegide sinancan seni tanimak ....
Sponsor Reklamlar

ayyil ve sinancan bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.12.09   #7
ekin
ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Rep Puani : 10

Önce sen kendin ne yaptın bu konuda onu söyle bizde ona göre fikirlerimizi ve neler yaptıklarımızı paylaşalım

Sen neden ve niçin oluyor demişsin sen üzerine düşeni yapıyormusun

bizlerle bunu paylaşırsan sevinirim .............
Sponsor Reklamlar

ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.12.09   #8
ekin
ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Rep Puani : 10

Arkadaşlar unutmayalım ki Alevilerde Müslümandır sünnilerin dini bayramları bizimde bayramımız dır

bu Allahım Muhammede mücdesi dir

eso can biraz ayırmış konuyu sanki Biz alevviler müslüman değilmişiz gibi
Sponsor Reklamlar

ayyil bunu beğendi.
ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.09   #9
sinancan
Yeni Üye
Üye

ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Önce sen kendin ne yaptın bu konuda onu söyle bizde ona göre fikirlerimizi ve neler yaptıklarımızı paylaşalım

Sen neden ve niçin oluyor demişsin sen üzerine düşeni yapıyormusun

bizlerle bunu paylaşırsan sevinirim .............

öncelikle ben yürekten ve kalben yaptıgıma inanıyorum kendimce yada yapmaya gayret ediyorum bunun içn sürekli okuyup araştırıp ccemevlerinde ibadetlere katılmaya çalışıyorum.Ben içimizde ki bu korkkaklıgı ya da diger adıyla bögsümüzü gere gere aleviligi yaşıyamadıgımızı bundan sonra sade yassı matem ayında(muharrem ayında) hızr orucunda degil her gün sesimiz çıksın istiyorum yani kısaca gelin canlar bir olalım demek istedimim benim fikrim bu.ekin arkadaşımız inş istedigin cvp almışsındır .
Sponsor Reklamlar

ayyil bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...