Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 07.09.13   #1
adsizkowboy
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jun 2013
Nereden: Adsiz
Mesajlar: 347
Rep Puani : 0
Standart 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Anadolu de cerag yeniden uyandiriliyor...

Samimi Sunniler ile Samimi Aleviler tarafindan gerceklestirilen bu projenin Anadolu icin buyuk uyanislara ve guzel gunlere kapi acmasi umuluyor. Sunni muselmanlarin Alevi onyargisini degistirmek demek, cemhanelerden, asktan uzak kalmis, dinin sekilcilik seline kendini kaptirmis fakat inanclari icerisinde samimi Sunni kardeslerimize yeniden bir uyanis, 1200 lerin suuruna yeniden bir donus umudu tasiyor.

Umulur Anadolu yu muselmanlastiran erenler yeniden talipleriyle bu sekilde bulusacak ve samimi talipler 1200 lerdeki gibi ehl-i hak sirlariyla hakiki kimliklerine donecekler.

Cehaletin ve yobazligin karanligi hep beraber Haci Bektaslarin Pir Sultanlarin, Mevlanalarin, Haci Bayram Velilerin topraklarindan bir da geri donmemek uzere cikacak!

Alevilik, hakikat makamindaki talibin ask dini oldugundan, Alevilik hak oldugundan kimilerinin tasidigi asimilasyon kaygisi, Turkiyede Kurtce nin resmi dil oldugunda Turkiye nin bolunecegi kaygisi kadar gereksiz, yanlis ve komiktir.

Bu projeye destek vermeyen Alevi kurumlarini ise Cem Dogan `ayrilikcilar` olarak niteliyor. Zira bu bakis acisina gore bu kurumlar siyasi, etnik temellerine gore Aleviler arasinda ayrimcilik yapiyor. Solcu Aleviler, Sagci Aleviler, Kurt Aleviler, Turk Aleviler seklinde... Halbuki Aleviler, yanlizca Alevidir.

Iste haber:Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, bu hafta sonu temeli atılacak ve bünyesinde bir cami, cemevi ve aşevini barındıracak olan Cemevi-Cami Kültür Merkezi'nin, son 900 yılın projesi olduğunu söyledi. Anadolu'da 13. asırda düzenin bu olduğunu ve o zamandan bu yana böyle bir proje yapılmadığının altını çizen Doğan, projenin getireceği en önemli sonucun da Alevilerin Sünnilerle ilgili, Sünnilerin Alevilerle ilgili peşin yargılarının yıkılması olacağını kaydetti. Ayrıca Doğan, projenin Sünni ve Alevi işadamları tarafından finanse edileceğini kaydetti.
Bu pazar günü temeli atılacak olan projeye ilişkin Ankara Rixos Otel'de bir basın toplantısı düzenleyen Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Ortadoğu'da yeni bir savaşın kapıda olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Bugüne kadar Müslüman ülkelerdeki dini farklılıkları kullanmak suretiyle halkı birbirine düşürme, devletlerin birbirine düşürmek şeklinde bir uygulama bugüne kadar uygulanageldiğini belirten Doğan, Sünni-Şii faktörünün sürekli kullanıldığının altını çizdi.

Doğan, bu projeyle de Şii-Sünni çatışmasının Türkiye'de Sünni-Alevi çatışmasına dönüştürülmesini önlemek açısından en önemli faktör olarak, "Sünnilerle Alevilerin birbirini tanımaları ve insanların birbirlerini kardeşleri, aynı Tanrının kulları olduğu bilincinin geliştirilmesinin" hedef alındığını aktardı.

İzzettin Doğan, "Dinler de sosyolojik bir olgu olarak toplumların gelişmesine paralel olarak bazı yeni yorumlara ihtiyaç duyabilirler. Bugün Türkiye'de 100 binin üzerinde olan cami sayısının sadece ibadet edilen, namaz kılınıp çıkılan yerler olduğu göz önüne alındığında camilerin de fonksiyonalarının yeni dönemin koşullarına yavaş yavaş uydurulması gerektiğini bendeniz şahsen düşünmüştüm. Bunu da Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi'ye önermiştim. Cami ve cemevinin bir bahçe içinde yapalım, Aleviler için bunun hiçbir sakıncası yok, tam aksine çok güzel bir şey olur demiştik. Ama buna bir şey de ekleyelim insanlar sadece gelip camiyi günde 5 vakit namaz kıldıkları bir yer olarak telakki etmesinler. Cami ile cemevinin arasına bir de aşevinin yapılması, bunun giderek yaygınlaşmasını istediğimiz için karnı aç olan herkesin kendi yakınındaki cami-cemevinde karnını doyurabilmesi gerekir dedik. Herhangi bir külfet söz konusu olmaksızın. Bu açıdan bakınca bu sadece bu yılların son yılların son yüzyılın değil 13. asırdan Anadolu'da düzen buydu bu yana mübalağa etmeden son 900 yılın projesi diyebiliriz." diye konuştu.

Bunun gerçekleştirilmesinde fikri planda mutabakata varmada en ufak bir sıkıntıları olmadığını söyleyen Doğan, "Ne Fethullah Gülen Hocaefendi'nin ne de bendenizin bir kaygısı olmadı; acaba şöyle mi olur Sünniler Alevileşir mi Aleviler Sünnileşir mi, acaba bu tür yakınlaşmayla birinin diğerini alt etmesi gibi bir kaygıya kapılmadık. Her ikisi de Müslümandı, büyük bir coğrafyada yayılmış olan böylesine bir dinin farklı yorumlara da sahip olması eşyanın tabiatına da uygundur tersi anormal olurdu." dedi. Doğan, "cami ve cemevinin aralarında bir aşeviyle birlikte aynı bahçede inşa edilmesinin getireceği en önemli sonuç budur. Alevilerin Sünnilerle ilgili Sünnilerin Alevilerle ilgili peşin yargılarının yıkılmasında çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

SÜNNİ VE ALEVİ İŞADAMLARI ÜSLENECEK

İzzetin Doğan, tesisin finansmanının nasıl sağlanacağını ise şu sözlerle özetledi: "Bunun yapılmasında Cem Vakfı ve Alevi Vakıfları Federasyonu'nun imkanlarının maddi imkanlarının yetersiz olması nedeniyle cemaat ve Alevi kesimin bu işe gönül verecek olan insanları beraberce yapacaklardır. Türk toplumuna getireceği barışı şimdiden görüyorum şahsen çünkü yaşıyorum onu hemen hemen her gün."

BAZI ALEVİ DERNEKLERİNİN TEPKİSİ: KARŞI ÇIKMALARI İZAHA MUHTAÇ

Ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Doğan'a ilk olarak bazı Alevi derneklerinin projeye tepkisi soruldu. Doğan, "Bazı Alevi dernekleri o bizim bildiğimiz dernekler yani fonksiyonları karşı çıkmak olan Cem Vakfı Alevi Vakıfları Federasyonu ne derse onun tersini söylemeyi hedef alan Alevilerin bölük börçük kalmasını sağlamayı hedefleyen dernekler. Onun için düşünce özgürlüğünün sonucu olarak onlar da karşı çıkabilirler benimsemek zorunda değildirler. Biz aslında tanrıya inanan kesimi kurana inanan kesimi ve toplumsal barışın ancak sevişerek bunun da tanıışarak olabileceğine inananlardanız. O arkadaşlarımızın düşüncelerini saygıyla karşılıyoruz ama benimsemiyoruz. Karşı çıkmalarının da izaha muhtaç olduğunu düşünüyorum."

Sünnilerden nasıl tepki aldığı sorulan Cem Vakfı Başkanı, "Ben Türk halkına inanıyorum. Türkiye'de Müslüman ülkelerin hemen hemen tümünde mevcut olan bu kavgayı başaramadılar, çıkaramadılar. Kimse yalan söylemeden Anadolu'da Alevileri ve Sünnilerin çatıştığını iddia edemez. Bunun felsefi temeli şu; Hacı Bektaş Veli'nin her yıl yapılan etkinliklerinde büyük boy pankart asılır 'incinsen de incitme'. Alevilere ne yaparsanız yapın onlar tahammül göstermek durumundalar. Bu yanlışı yapanların da birgün ıslah olacağına inanırlar. Sünnilerden fevkalade tepkiler aldım, yolda gelirken birkaç farklı yerde birbirlerini tanımayan insanlar desteklediklerini ifade ettiler, teşekkür ettiler." dedi.

BENZERİ İSTANBUL VE DİĞER İLLERDE DE OLACAK

Neden Ankara'yı seçtikleri ve başka illerde de örnekleri olup olmayacağı sorulan Doğan, "Arsa yoktu. Eğer İstanbul'da bulsaydık İstanbul'da yapmayı düşünebilirdik. Gerçi İstanbul'daki arsayı da bulduk diye haber verdiler. İstanbul'da da bu projeyi gerçekleştireceğiz dediler. Ben de ilk defa söylemiş olayım. İstanbul ya da Ankara önceliğinden önce bu bir sosyolojik gerçek. Tesis doğru yapılmıştır diye düşünüyorum. İstanbul, Ankara ve İzmir'de bu tür teşebbüslerin gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır. Bunlar önemli bir örnek oluşturacaktır. Bu tür şeylerde yaptıklarımız dalga dalga yayılabiliyor." ifadelerini kullandı.

Alevi dedelerinin tepkisi sorulan Doğan, "Alevi dedeleri kemal içindeler. İnsanda birliği bütünlüğü sağlamak dedelerin ana görevi, birinci görevi. Yani barışı sağlamak sevgiyi dostluğu sağlamak. İslam barış ve sevgi dini olarak tanımlanıyor. Bazı Alevi dedelerinin bilgi düzeyine bağlı olarak ters çıkışları olabilir mi? Zannetmiyorum. o konuda bir sorun yok." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı' ile bu konuda irtibatları olup olmadığı sorulan Doğan, "Alevi kesimden bir bilgisi olduğunu zannetmiyorum. Yani bize herhangi bir şey söylemedi, sormadık izin de hissetmedik. İhtiyaç duyduğumuzu hiçbir biçimde düşünmüyoruz, zaten kabul de etmeyiz. Ama diğer arkadaşlarımız Sünni kesimden diyanetle konuştular mı onu bilmiyorum, zannetmiyorum da." dedi.

Açılışa hükümetten ve dedelerden bir katılım olup olmayacağı sorusu üzerine ise Doğan şu cevabı verdi: "Hükümetin katılacağını biliyorum Faruk Çelik Bey katılacak diye söylediler, belki Bekir Bozdağ katılabilir, Bülent Arınç Bey'in de katılacağını söylemişlerdi. Hükümet kanadının katılacağını biliyorum ama kimlerin katılacağını net olarak söyleyemem. Dede imam o kesim katılacaktır herhalde zannediyorum"

Siyasetçilerin tepkisi de sorulan Doğan, şöyle konuştu: "Bu proje sivil toplumun artık ayağa kalkmakta olduğunun bir göstergesi olarak algılanabilir. Artık gelip sıradan bir siyasetçi işi gücü olmadığı için siyasete girenler bu tür konularda kolay kolay at oynatamayacaklardır. Halk birbirini tanıdıkça bunları elimine edeceklerdir. Daha ciddi şeyler söyleme ihtiyacını duyacaklardır ya da halk daha ciddi insanların siyasete girmesini isteyecektir."

Son olarak "Bir isim düşündünüz mü" diye sorulan Doğan, "Ben düşünmedim Hocaefendi düşündüyse bilemiyorum ama o kolay halka da sorabiliriz yeter ki sorunlar o olsun." dedi.

Haber alintidir.

Bu da videosu:


http://video.cnnturk.com/2013/haber/...-gerceklesiyor

Hu.
Sponsor Reklamlar

adsizkowboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.09.13   #2
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Emin tam senlik bir ibadethane.
Cem evine girer semah dönersin, camiye girer namaz kilarsin.
Yavas yavas cemevine gelen canlarida alistirirsin camiye.
Böylece Alevilerin camiye, namaza bakis acisi degismis, sayende dinsizlikten kafirlikten kurtulmus olurlar.
Islam bayragi altinda mutlu mesut yasar gidersiniz artik...
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #3
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Babailer, cemden çıkıp camiiye mi gidiyordu, anlamadı ben????
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #4
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Babailer, cemden çıkıp camiiye mi gidiyordu, anlamadı ben????

Alevileri nasil asimile ederiz projesi derler buna sen anlamazsin.
Plan tutarsa proje globallastirilacak.
Yani, ayni bahcedeki Cemevi ve Caminin yanina Kilise, Havra, Tapinak gibi ibadet haneler eklenerek düm dünya caktirmadan müslümanlastirilacak...
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #5
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevileri nasil asimile ederiz projesi derler buna sen anlamazsin.
Plan tutarsa proje globallastirilacak.
Yani, ayni bahcedeki Cemevi ve Caminin yanina Kilise, Havra, Tapinak gibi ibadet haneler eklenerek düm dünya caktirmadan müslümanlastirilacak...

O kadarını anladık da ''900 yıllık proje'' yakıştırmasındaki saçmalığa değinmek için söyledim.
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
O kadarını anladık da ''900 yıllık proje'' yakıştırmasındaki saçmalığa değinmek için söyledim.

Ona da Emin efendinin isi kitabina uydurma cabalari denilir.

900 yil önce Hallaci Mansur, Fuzuli, Ahmet Yasevi v.b gibi erenlerin Anadoluya müslümanligi yaydigi ve ayni akimin bu projeyle yeniden devreye sokulduguna inaniyor.

Projeyi destekledigine göre, sanirsam Emin efendi Fetos´un sakirtlerinden.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #7
adsizkowboy
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jun 2013
Nereden: Adsiz
Mesajlar: 347
Rep Puani : 0
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Alevilige mi guvenmiyoruz, Alevilere mi guvenmiyoruz.. Nicin iki ibadethane yan yana olmasin. Bir havra ile bir cami, bir kilise nicin yan yana olmasin. Bu mu zorumuza gidiyor. Herkes birligin kulu.

Ayrica zaten bakis acilarimizin en basta farkli oldugu suradan belli, ben camiden cikip ceme gelecek taliplerin olacagina inaniyorum, siz ise tam tersi olacagina olan korkunuzu ifade etmissiniz.

Dabbe, o yakistimana hic bir anlam veremedim, komik ve cirkin, soylenecek bir sey yok, anlatilan gibi bir ornek teskil etmissin: kotuluk bayagidir. Bizi bilen biliyor.
Hu.
Sponsor Reklamlar


Konu adsizkowboy tarafından (08.09.13 Saat 18:44 ) değiştirilmiştir.
adsizkowboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #8
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Alevilerin camiden cemevine sünni getirip, onlari asimile etmek gibi bir dertleri olamaz.
Birilerini kendi mezhebine, dinine dahil etme gayreti sünnilerde var.

Sanirsam Fetosun sakirti sözüme alindin.

Daha önce Fetos dedigimde, o ne bicim söz öyle diye tepki vermistin.
Simdi de Fetullah Gülen´in ayni bahcede cemevi cami projesini övüyorsun.
Hem de Aleviler bu projeyi engellemek icin sokaklara dökülmüsken.
Ben daha ne diyeyimn ki sana?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.09.13   #9
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 716
Rep Puani : 65
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


delinin teki kuyuya bir taş atmış bin kişi çıkaramamış misali bu işi herkez gözünde fazlaca büyütüyor bence.

hem merak etmeyin
fettullahla izzettin kanka oldukları için
cemevine hz rahmetlik ömer cemevi
camiyede hz ali cami ismini takarlar
bakim kimseye gidiyomu o zaman
ve böylece sorun kökten yokedilmiş olur.
birde caminin minaresini getirip cemevine diktilermiydi..ohh mis harika bir inanç
kaynaşımı olur.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.09.13   #10
adsizkowboy
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Jun 2013
Nereden: Adsiz
Mesajlar: 347
Rep Puani : 0
Standart Cevap: 900 Yillik Proje Gercek Oluyor!


Ya Dabbe camiden çekip ceme adam kazandırma gibi bir gayret olsun demedim ben.

Cemhaneler hakkında ileri bilmedikleri halde konuşanlar o ambiyansı görünce oranın bir ibadethane olduğunu, Hakk'ın zikredildiğini v.s. görecekler ve büyük bir önyargı böylece kırılacak. Ondan gerisi (ikrardır, talip olmadır...) benim şahsi temennilerim.

Bütün Aleviler böyle yapıyor v.s. demişsin. Bir iki dernek dışında tüm Alevi dernekleri temel atma törenindeydi. Bak bakalım:
Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan
Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek
Anadolu Cemevleri Genel Başkanı Bayram Erdem
Anadolu Alevi Bektaşi Federasyona Genel Başkanı Cengiz Hortoğlu
Irmak Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Ali Yücel
Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir
Alevi Dedeleri

Gönül isterdi ki PSADK da orda olsun... Aleviler yek vücut bu önyargı duvarını yıkmak üzere birleşsinler. Fakat hal ortada.. Şimdi tüm bu dernek yöneticileri, dernekler, Aleviler (sözüm meclisten dışarı) dönekler mi ki böyle bir karar alsınlar topyekun. Demek ki bu projeye karşı olan canlar bir şeyleri eksik düşünüyor diye aklıma geliyor.

Amaç inançları birleştirmek değil. Amaç farklılıkların beraberce yaşayabileceklerini göstermek kristal. Kilisesiyle, havrasıyla, cemhanesiyle, camisiyle.

Hu.
Sponsor Reklamlar

adsizkowboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cemaat ve Cem Vakfı'ndan şaşırtan proje! Cemevi Pir Yolu Haber Merkezi 3 05.04.13 02:22
İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor? miSbon Hayata Dair 0 21.06.11 17:35
Tunceli yeniden Dersim oluyor AmaethoN Pir Yolu Haber Merkezi 0 11.12.10 13:43
DTP haftaya BDP'li oluyor Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 1 15.12.09 21:34
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2