Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 24.12.12   #11
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Alevilik ve ezan

ahanda bak ona harbiden karşıyım arkadaş hele şu köy deki imamlar varya abowwww maaş alırlar şimdi de moda dır gitikleri köyde halk ona evde yapar verir yazın kışın ekmek yoğurt çökelek vs Bunun manevi boyutu kalmadı bana göre
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #12
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

ByMunzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ahanda bak ona harbiden karşıyım arkadaş hele şu köy deki imamlar varya abowwww maaş alırlar şimdi de moda dır gitikleri köyde halk ona evde yapar verir yazın kışın ekmek yoğurt çökelek vs Bunun manevi boyutu kalmadı bana göre

Tabiki etliye sütlüye karışmıyorlar.
Kötü hatırlattın yahu ByMunzur çökelek yoğurt ekmek, olsa bir bızike de yesek
Sponsor Reklamlar

BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #13
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31

offff Şimdi Munzur da olmak vardı Karın altında ataş yakardık birde çay offfff Birde yanında tendir ekmeği çökelek yağ
Bağlaamız la kılamlar okurduk Muznzura vuran Güneşin sıcaklığıyla çayları yudumlardık
Ahhh Munzurr Ahhh Sana bir gün kavuşsam da başka birşey istemiyem
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.

Konu ByMunzur tarafından (24.12.12 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #14
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan
Rep Puani : 10

Alevi mezhebinin genelini kapsayan Ezan; Necefte bu okunmaktadır ve diğer Ali yolunda serveren evlatları ve yoldaşlarının türbelerinde ve çevrelerinde okunan ezan.. Sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ederim çünkü nakarat ve bazı sözler olarak şuan var olan ezandan çok farklı ve süper...Ehli sünnetciler Bidat ezan demektedir. Nedeni Emir-el Muminin Aliyyel Veliyullah olması.
Sponsor Reklamlar

YEDİ ULU DERKİ MÜRVET YA ALİ MÜRVET.
KERBELAYA HÜRMET YA ALİ MUHAMMED.
ERENLER OLMUŞ TAKKİYE ALTINDA İSLAM.
ALMIŞ KERBELADAN SANCAĞI ÇEKMİŞ DARA.
GELMEK İSTERSEN BU YOLA DUR ALİ DİVANINA.
ERKANDAN, PİRİN ETEĞİNDEN SAPMA.
İŞ İŞTEN GEÇERSE KARANLIKTA KALMA.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #15
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

konuyu okuyunca bir an kendimi şeriatla yönetilen bir
ülkede yaşıyormuş gibi hissettim.
bizler namaz kılmayan bir topluluğuz
ezan dedinizmi namazda kılmakta gerekecek
ne yapsak acaba şiiliğe yeşil ışıkmı yaksak
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #16
Beşiktaş
Üye
Üye
Nereden: J

Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'anda müsahiplik diye bir şey yok öncelikle, müsahiplik Gadr hum vakasına dayanır. İlk ezanı okuyan bilali habeşi 12 hizmet ehlinden zakiranın piridir. Lütfen biraz oku. Ham bilgiyle sorgu yapma. Hakk ilmini istikamet üzre eyleye

Şu gadr hun vakkasına dayanır
Demişsin biraz konuyu acar mısın

Kıble konusunda da soruma cevap verirmisin
Kıblemiz gönül ama kurbanı kabeye
Ölümüzü yine kabeye yönlendiriyoruz
Bunada cevap verirsen sevinirim

ÖZÜNÜN KENDİNE MUSAHİP KIL ZİRA ÖZÜN HAKTIR. O HALDE ÖZÜNÜ MUSAHİP KILANIN MUSAHİBİ HAKTIR.

Hz. Muhammed ve Hz. Ali tarafından Medine 622 yılında oluşturulan Musahiplik, dünya ve ahiret kardeşliğini ifade eder.Manada ise özü sözü bir olmayı yani özünü kendine kardeş etmeyi hedefler.

Yüzyıllar boyunca her türlü zorluğa rağmen musahiplik kurumu uygulanmış, fütüvetlik daha sonrada Ahilik teşkilatına kaynaklık teşkil etmiş insan birliğini sevgi ve dayanışmasını temin ederek topluma büyük destek vermiştir. Musahip olanlar kendi aralarında önce gönül birliği eder sonra ailelerin onayını alırlardı. Zira birbirlerinin anne babaları diğerinin de annesi ve babası olurdu. Kardeşi diğerinin kardeşi olurdu. Daha sonra Piri olan dedenin huzurunda ikrar vererek musahip olurlardı. Musahibinin babasına bazı yörelerde Babalık annesine de Analık derlerdi.
Burada Musahiplerin her biri diğerinin tüm sorumluluklarına, günah ve sevaplarına ortaktır. Bu dünyada da ahirette de birbirlerinin velileri ve kardeşleridirler.

Hakkın huzurunda birirlerinden sorumlu tutulacak sevap ve günahlarına ortak olacaklardır

Hz Muhammet Mekke’den gördüğü zulümlerin artması üzerine Medine’ye hicret etmesi sonrasında birçok taraftarı da Medine’ye göç ettiler. Bu göç edenler ailelerinde uzak maddi ve manevi sıkıntılar ile karşılaştılar. Bunun üzerine göç edenler ile Medine halkı olan ensar arasında musahiplik kurumunu peygamber oluşturdu

Allah yolunda harcama yapmanıza engel ne var ki?.. Göklerin ve yerin mirası zaten Allah’ındır. Sizin, Fetih’ten önce infakta bulunan ve çarpışmaya gireniniz, bunu yapmayanlarla aynı değildir. Onlar, derece yönünden Fetih’ten sonra infakta bulunup çarpışmaya girenlerden çok daha üstündür. Allah hepsine güzellik vaat etmiştir. Allah, işleyip ürettiklerinizi en iyi biçimde haber almaktadır.
(Hadid:10)

İkişer ikişer musahipler perygamberin huzuruna aşağıdaki ayet gibi gelerek Allahın emri ve peygamberin buyruğuna uydular ve kardeşliğe adım attılar…

(Resûlüm! Onlara) de ki: Size bir tek öğüt vereceğim: Allah için ikişer ikişer ve teker teker ayağa kalkın, sonra da düşünün! Arkadaşınızda hiçbir delilik yoktur! O ancak şiddetli bir azap gelip çatmadan evvel sizi uyaran bir peygamberdir’’ (Sebe : 46),

Musahib olanlar mallarını paylaştılar…

Yeminlerinizin “akid ile) bağladığı kimselere de kendi paylarını verin…” (Nisa : 33),

Medine esnafı Mekke göçmenlerine yardım elini uzattı…

Onlar ki, inanıp hicret ettiler, mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda cihat ettiler; onlar ki hicret edenleri barındırdılar, onlara yardım ettiler, işte onlar birbirlerinin dostlarıdır. İman edip de hicret etmeyenlere gelince, hicret edecekleri vakte kadar size onların yönetiminden bir şey düşmüyor. Ama sizden dinde yardım isterlerse, sizinle aralarında antlaşma bulunan bir topluluk aleyhinde olmamak üzere, kendilerine yardım etmeniz gerekir. Allah, yapmakta olduklarınızı iyice görmektedir. Enfal:72)

Paylaşma Büyük bozgunu önledi….

Küfre sapanlar da birbirlerinin dostlarıdır. Eğer şu dikkat çekilenleri yapmazsanız yeryüzünde bir fitne, büyük bir bozgun çıkar Enfal-73

Malları ve canları birbirlerine ait oldu.

İman edip de Allah yolunda hicret ve cihad edenler, (muhacirleri) barındıran ve yardım edenler var ya, işte gerçek müminler onlardır.i Onlar için mağfiret ve bol rızık vardır. ‘’Daha sonradan hicret edip sizinle beraber savaşa katılanlar da sizdendirler. Bir de akraba (musahip ) olanlar, Allah’ın kitabına göre, birbirlerine daha yakındırlar. Şüphe yok ki, Allah her şeyi bilir. (Enfal : 74, 75),

Böylelikle gönül ve yol kardeşliği kan kardeşliğinin önüne geçti.

İslâm dinine girme hususunda)öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardanrazı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur. (Tevbe : 100),.

İkrar verip ikrarında duran Musahipler kurtuluşa ereceklerinin müjdesini aldılar.

Andolsun ki Allah, müslümanlardan bir gurubun kalpleri eğrilmeye yüz tuttuktan sonra, Peygamberi ve güçlük zamanında ona uyan muhacirlerle ensarı affetti. Sonra da onların tevbelerini kabul etti. Çünkü O, onlara karşı çok şefkatli, pek merhametlidir.(Tevbe : 117),

Daha önceden Medine’yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zaruretiçinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Hasr : 9),

Muhammed ile Ali’nin musahipliği

Peygamber efendimiz, Muhacirlerle Ensarı birbirleriyle kardeş yapmıştı. Hz. Ali ‘’Ya Resulallah, Eshâb-ı kirâmı birbirleriyle kardeş yaptın. Beni kimseyle kardeş yapmadın’’ dedi. Resulallah Ya Ali Senin müsahibin benim buyurdu. Orada bulunan Müslümanlara şöyle seslendi.
Resulullah buyurdular: ‘’Ey Müslümanlar! Ali, benim dünya ve ahirette kardeşimdir(Musahib). O bana Harun’un Musa’ya yakınlığı gibidir. Bana gösterdiğiniz sevgi ve saygıyı aynen onada gösteriniz’’
Mescid-i Nebevi’de bulunan diğer inananlar bu Muhammed-Ali kardeşliğini candan kutladılar.

İlk Musahib olanlar otuz sekiz kişidir. Bunlardan bazıları şunlardır.
1 – Hz Muhammed- Hz Ali
2 – Hz Hamza- Zeyd Bin Haris
3 – Selmani Faris – Ebu Derda
4 – Ebubekir bin Kühafe ile Harice ibnil Zeyd
5 – Ömer ibni Hattab İle Gassan İbni Malik
6 – Osman İbni Affan ile Evs İbni Sabit
7 – Ebu Ubeyde bin cerrahi ile Saad İbni Muaz

Musahiblik anlayışı peygamberden sonra Ehlibeyt ve taraftarlarınca devam ettirilmiştir.

6. İmam, Cafer-i Sadık tarafından, , Buyruk şöyle anlatılmaktadır..
“Ölmeden önce ölünüz. Mahşer olmadan hesabınızı görünüz. Ama nasıl olmalı dersen; yani sizler hırsınızı, nefsinizi öldürün. Yani musahip tutup, onunla sırat-i mustakim üzere yola gidip malı mala, canı cana katıp , birbirine teslim olup yılda bir kez Peygamber vekili,Cebrail Hak vekili Pir’in yamacına geçtiğinde, -İmdi malum oldur ki, her kişi kendi akran ve emsali ve münasibiyle musahib olmak erkândır… Ve alim cahil ile musahip olmak erkan değildir; alim şahindir, cahil kargadır. Zalim ile mazlum da musahip olmak da… İmdizalim kurttur, mazlum koyundur… Sipahi ile rehber musahip tutmak erkân değildir. Zira sipahi kurttur, rençber koyundur. Ehl-i sanatlar ile avareler, evli ile bekarlar, mürşidile talip musahip olmak erkân değildir. Veyiğitlerle kocalara (çok yaşlılara) erkân değildir birlikte musahüb olmak; kocalar kıştır,yiğitler bahardır… İmdi malum oldur ki, her kişi kendiakranı ve emsaliyle musahip olmazsa tuttukları ikrarfasihtir ve hayırları kabul değildir.”.
“Sufi musahip olmak erkân-i kadimdir… Her can musahip olane maldan ne candan ve nede haldan birbirlerinden saklısı gizlisi olmaya ki, iki cihanda yüzleri ak, sözleri saf ola… Bir talip musahipinden malını men eylese munafıktır, hayırları kabul olmaz. Musahipin evine musahip teklif ile varmak ve malın teklif ile yimek erkân değildir. Musahip musahipin kardeşidir. Ve musahip musahipe teslim olmazsa musahip değildir. Musahip ehli arasında birlik gerek, ikilik gerekmez. Ben–sen demeyi ortadan kaldırıp, bir dilden ötüp ve dört kapıda kamil olur. Tarikat ve Hakikat yolunda bir olmazlarsa Musahip olamazlar ve ikrarları caiz olmaz

Musahip musahipe demezse beli
Ona şefaat etmez Muhammed Ali
Dünyada ahrette eğridir yolu
Söyleyen Muhammde dinleyen Ali

Musahip musahiple nice bozula
Sakın defterine lanet yazıla
Balı sönmüş arı gibi sızıla
Söyleyen Muhammed izleyen Ali

Musahip musahipden malın ayıra
Şahı Merdan durağını duyura
Yedi tamu narın ona buyura
Söyleyen Muhammed dinleyen Ali

Musahibine kim söylese kem sözü
Cehennem kelpinden karadır yüzü
Dünyada ahrette eğridir yüzü

Musahiple bozulan Hakka kanlıdır
Atayla bozulan peygamberle kinlidir
Mihmanla bozulan yedi dinlidir

Hak da bir kuluna eylese nazar
Kalem divit neyler kendisi yazar
Abdal Pir Sultan’ım güherler düzer
Söyleyen Muhammed dinleyen Ali PİR SULTAN ABDAL

Dinim içinde imanımdır Müsahib
Gönül tahtında sultandır Müsahib
Kuruk değil ana çubuk denilmez
Tarik evinde tersandır Müsahib
Sefil gönülde mihmandır Müsahib

Yola eğri giden menzile ermez
Sülük içinde erkandır Müsahib
Müsahib yol varandır ey Hatayi
Muhibb-i hnedanımdır Müsahib Şah Hatayi
Sponsor Reklamlar

Beşiktaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.12   #17
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

namaza giden sünniler ezan sesiyle gitmek isteyenler giderler,anlamadığım şu adam sözde sünni ama hiç namaza gitmiyor,ama ezan duyunca aman ha şu müziği kapatın..yaw kardeşim namazda gözün yok ezanı dinleyip napacan.birde çok gözü varmış gibi müziği kapatın derler.madem namaza gitmeyecen ezanı niye dinliyosun.he cami yakınındaysan veya bir cemaat ortamından geçiyosan kapat eyvallah..başka türlü sözde yapma.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 24.12.12   #18
Beşiktaş
Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Önce su ipini koparan lafini sana geri iade ediyorum.

Aleviligi madem bu kadar celiskili buluyorsun, sünnilige gecersin olur biter. Seni tutanmi var?

İpini koparandan kastım kötüniyetli kimseler
Ve aleviliği yozlaştıranlarıdı????
Sen neden alındın

Ayrıca hangi dine inanca geciceğimi
Sizemi sormamlazım
Siz buhakı nerden alıyorsunuz ki
Git sünni ol diyorsunuz bana
Hangi inanca tabi olucağım sizi
İlgilendirmez

Soruma cevap verseydiniz
Bede pişmanlıkla ben yanlış biliyordum
Deseydim daha iyi olmazmıydı sayenizde
Doğruyu örenseydim????
Sponsor Reklamlar

Alt 25.12.12   #19
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Beşiktaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İpini koparandan kastım kötüniyetli kimseler
Ve aleviliği yozlaştıranlarıdı????
Sen neden alındın

Ayrıca hangi dine inanca geciceğimi
Sizemi sormamlazım
Siz buhakı nerden alıyorsunuz ki
Git sünni ol diyorsunuz bana
Hangi inanca tabi olucağım sizi
İlgilendirmez

Soruma cevap verseydiniz
Bede pişmanlıkla ben yanlış biliyordum
Deseydim daha iyi olmazmıydı sayenizde
Doğruyu örenseydim????

Birincisi ezani ben elestirdim, haliyle yazdiklarin bana hitabediyor. Benim yazimin altina yazmis olmanda bunun delili.
Ikincisi baskalarinin fikirlerine tahammül edemeyip it benzetmesi yaptigin icin senin yönetim tarafindan uyarilman gerekmekte.

Sen Aleviyim diyerek aklinca Aleviligi yerden yere vurmussun. Bu yüzden begenmiyorsan begendigin dine, inanca gir dedim.
Hos zaten Alevi olduguna da inanmadim ya...

Sorularina gelince...

Beşiktaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran'da olmasada hepimiz biliyoruzki
Hz peygamber döneminde var olan bişey
Ezan neden biz alevilerde yok onuda anlamış
Deyilim

Cünki biz sünnete degil, Kurana uyariz. Sünnete uysaydik bizede sünni derlerdi. Ayrica ezan namaz icin okunur. Bizlerde namaz kilmadigimiza göre ezana ihtiyacimiz yok.

Dahası aynı çelişki kıble konusunda da var
Örnek Cem'de Cemal cemale karşılıklı kıble oluyoruz

Ama kurban kesmede kıble kabe
Ölüyü defnederken yine kıble kabe dir

Bu necelişki bende anlamış deyilim
Dahası Bazı Alevi köylerinde ziyaret olarak
Kabul edilen bazı mezarlar kıble olarak
Gün doğumuna çevrilmiş yani güneşin doğduğu yöne doğru
Kıble edinmişler Buda bir çelişki kıble varmı yokmu belideyil

Hem bizim kabemiz gönül diyoruz
Hemde kurbanımızı ve ölümüzü kabe ye
Çeviriyoruz madem gönül ise kıblemiz
Büne çelişki

Kuran´a göre kabeye dönerek kurban kesmek diye bir sey yoktur. Yalniz Mekkede kurban kesmek vardir. Yine Kuran´a göre ölüler kabeye dogru gömülecek diye bir sey yoktur. Bunlarin tamami "Her nereye giderseniz yönünüzü mescidi haram yönüne dönünüz" ayetinin yorumundan ortaya cikmis uygulamalardir.

İpini koparan bişey atmış ortaya
Budurum ezan icinde geçerli
Peygamber döneminde var olduğunu kabul ediyoruz
Ohalde bizdaha layık deyilmiyiz ezana ki
Onu terk etik ve sünni ve şiilere bıraktık
Peygamberin yaptığı tüm uygulamalara biz
Aleviler daha laikkiz ama neyazıki terk etmişiz

Nasılki sünniler vi şiiler müsahipliği terk. Etmişse
Ayet olmasınarağmen

Ayet varken müsahipligin kalktigina sasmiyorsunda, hakkinda hic bir ayet bulunmayan ezanimi savunuyorsun? Hz.Peygamber zamaninda varmismis...

Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #20
Beşiktaş
Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Birincisi ezani ben elestirdim, haliyle yazdiklarin bana hitabediyor. Benim yazimin altina yazmis olmanda bunun delili.
Ikincisi baskalarinin fikirlerine tahammül edemeyip it benzetmesi yaptigin icin senin yönetim tarafindan uyarilman gerekmekte.

Sen Aleviyim diyerek aklinca Aleviligi yerden yere vurmussun. Bu yüzden begenmiyorsan begendigin dine, inanca gir dedim.
Hos zaten Alevi olduguna da inanmadim ya...

Sorularina gelince...

Ben yazımı size hitaben yazmadım
İsten inanırsınız ister inanmazsınız

Ayrıca af buyur bu başlık atında yazıyorum
Bende başlığı fark etiğimde coktan siz yorum
Yapmıştınız eee haliyle sizin yazınızın altına yazmam
Gerekiyordu yani yazacak başka yer yoktu
Olsaydı yazmaz dım

Hala aynı söyleme devam ediyorsunuz
Sizi ilgilendirmez ne olduğum inancımdan size ne

Sizden ricam
Ezan Hz peygamber döneminde varmıydı
Eyer varsa Hz peygamber namaz icinmi okuttu
Cem icinmi ( not yoktu diyebilirsin yada soruma samimi bir şekilde cevap
Vere bilirsiniz

Kıble kabedir diye birşey yok Kuran'da demiş siniz
Aleviler neden kurbanını kabeye ceviriyor
Ölüleri neden kabeye çeviriyorlar
Sizce yanlışmı yapıyorlar
Yada maksat kabedeyil de tesadüfmü

Samimiyet le cevap verirsiniz umarım

Ayrıca müsahipliği terk eden yobazlar
Umurumda deyil beter olsunlar
Hoş gerçi gittikçe musahipsiz alevilerde
Coğalıyorya

Samimiyetle cevap larsınız umarım
Tşkrlr
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2