Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 11.11.12   #11
Bektaşi / suskun
Yeni Üye
Üye
Nereden: canada
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik ve Hiristiyanligin ortak noktalari

Selam erenler...Ben Alevi değil...Bektaşiyim....Bu siteye katılmamın sebeplerinden bir tanesi...Aklı selim biri kalkmış Bektaşilik şöyledir böyledir sapkınlıktır falan fıstık gibi saçma sapan fetvalar veriyor...Herşeyden önce üslubuna dikkat et...Sen Bektaşilik hakkında en ufak bir bilgi sahibi değilsin...Sana bu saatten sonra akıl da vermem.. Ama şunu sakın unutma Alevliği senin gibiler kirletiyor...Ben Dede çocuğuyum...Maraşlıyım....Aleviliği senin gibi yobaz zihniyete sahip olanlar olduğu için kabullenemiyorum...Yozlazmış ve kaybolmuşsunuz...Bektaşilik bir yoldur..Bir felsefedir...En büyük değerde insandır...Şunu sakın unutma...< Ne olduğunu bilmek , kim olduğunu bilmek aslında haddini bilmektir..> Sende haddini bileceksin...Bektaşilik bir derya dır yüzmeyi bilmezsen boğulursun....Ben İmam Hüseyin in kanı ile abdestimi almış , Pir sultan ile darağacına gitmişim...Sen cem lerde meşk ederken...Ben 40 lara bir yudum allah aşkı ile sarhoş olmuşum....Haddini bileceksin...Bektaşilik ile ilgili 4 kitap yazdım aç oku....Bizler sol kulağımıza küpe takarız..Bunu anlamak istersen bir alevi ye sor cevabını anlarsın...Bilmediğin şeyler hakkında da yorum yapma çünkü kirlenmişliğinin içine o insanları da sürükleme...Aleviler benim canım kanım gibidir..Ben asla insanlara karşı ayrım yapma....Bilgini akıl ile terbiye etmesini bil....Sana o zaman herkes saygı duyar....
Sponsor Reklamlar

Bektaşi / suskun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #12
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Konuyla ilgili söyleyecekleriniz varsa buyrun söyleyin.
Yukarda yazdiklarimin hangisi yanis?

Bende anadan dogma Bektsiyim ve size gelinceye kadar Aleviligi Bektasilikten ayiran bir Bektasi görmedim.

Madem ben yanlis biliyorsam buyrun dogrusunu anlatin.
Bu siddet, bu celal niye?
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

Konu dAbBe tarafından (11.11.12 Saat 16:24 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #13
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

bu arada asıl konuda kaynamış oldu ne güzel okuyorduk
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #14
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Bektaşi / suskun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam erenler...Ben Alevi değil...Bektaşiyim....Bu siteye katılmamın sebeplerinden bir tanesi...Aklı selim biri kalkmış Bektaşilik şöyledir böyledir sapkınlıktır falan fıstık gibi saçma sapan fetvalar veriyor...Herşeyden önce üslubuna dikkat et...Sen Bektaşilik hakkında en ufak bir bilgi sahibi değilsin...Sana bu saatten sonra akıl da vermem.. Ama şunu sakın unutma Alevliği senin gibiler kirletiyor...Ben Dede çocuğuyum...Maraşlıyım....Aleviliği senin gibi yobaz zihniyete sahip olanlar olduğu için kabullenemiyorum...Yozlazmış ve kaybolmuşsunuz...Bektaşilik bir yoldur..Bir felsefedir...En büyük değerde insandır...Şunu sakın unutma...< Ne olduğunu bilmek , kim olduğunu bilmek aslında haddini bilmektir..> Sende haddini bileceksin...Bektaşilik bir derya dır yüzmeyi bilmezsen boğulursun....Ben İmam Hüseyin in kanı ile abdestimi almış , Pir sultan ile darağacına gitmişim...Sen cem lerde meşk ederken...Ben 40 lara bir yudum allah aşkı ile sarhoş olmuşum....Haddini bileceksin...Bektaşilik ile ilgili 4 kitap yazdım aç oku....Bizler sol kulağımıza küpe takarız..Bunu anlamak istersen bir alevi ye sor cevabını anlarsın...Bilmediğin şeyler hakkında da yorum yapma çünkü kirlenmişliğinin içine o insanları da sürükleme...Aleviler benim canım kanım gibidir..Ben asla insanlara karşı ayrım yapma....Bilgini akıl ile terbiye etmesini bil....Sana o zaman herkes saygı duyar....

bukadar boş yazı yazacağınıza keşke bilinçli bişeylerde yazsaydınızda herkes okusaydı.bilinçlenirdi canlar..
konu ile alakalı bilginiz var ise yazın aksi taktirde.kimseye çamur atamazsınız buraya... sizin ne haddinize alevi ve bektaşiyi ayrıştırmak.ötekileştirmek..kendinize gelin...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Alt 11.11.12   #15
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Aslinda yazimin basinda Aleviligin bir cok din ve kültürden parcalar tasidigina dikkat cekmis olmama ragmen, bazi kisiler benim Hiristiyanlik propagandasi yaptigimi ya da Aleviligi Hiristiyanligin icine filan cekmeye calistigim kanisina kapilmis olmalilar.

Alevilik-Bektasilik yalniz Hiristiyanliktan degil, Yahudilik, Müslümanlik, Budistlik bir cok dinden ve kültürden izler tasimakta. Mesela reenkarnasyon´u tek tanrili dinlerin tümü kabul etmezken, Aleviler bunu kücük farkliliklar olmakla beraber Devriye olarak adlandirir ve inanirlar.

Aslinda bu konuyu actigim gibi ayri yari konularla Aleviligin, diger din ve kültürlerle olan benzerlikleri anlatilmalidir.
Ben bunda her hangi bir sakinca görmüyorum.
Sponsor Reklamlar

tiSes bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #16
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Dabbeciğim çok güzel bir paylaşım olmuş, emeğine sağlık. Bütün ilahi kitaplarda ne yazmışsa bizde o tatbik edilir. Bunun yanında Alevilik insanlık boyunca var olan toplulukların güzel yönlerini almıştır. Bu Ehlibeyt'i ve pirleri yok saymak değildir. Onlar Aleviliğin son kademinde yer almışlardır. Pirlerin yolu, ilmin yolu, insanlık yolu kısacası ışık tutan yol Alevilik Ehlibeyt ile başlamıştır. Ki bize göre Ali, bütün peygamberlerin yanında yer almıştır. Neyse fazla konuştum. Tekrardan emeğine sağlık. Hak Hızır yar ve yardımcın olsun.
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #17
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Bektaşi / suskun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

senin su yazdiklarini gorunce utandim, Bende hemserinin diyemedim. daha ilk yazinda boyle hakaret edip yoneticilere laf edersen sitedeki omrum kisa olur kardes..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #18
tiSes
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 30

Konu kaynamış başka biçimde... dabBe can yorumlarını beklemekteyim....
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
tiSes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #19
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

İslam insanın yaratılışından beri adım adım insanca yaşama kurallarının öğretildiği bir kurallar zinciri olarak görüldüğünde, bütün inançların özünde iyi birer insan olmak yattığını düşündüğümüzde genellikle inançlar birbirine benziyorlar zaten.
Komşuların birbirlerinde gördükleri gelenekleri benimsemeleri de görülmekte.
Yeni bir adım atarken eskiden kalan birşeyleri hala devam ettirmek de toplumlarda görülen birşey.
Recm olayı mesela yahudilerin geleneksel cezalandırma biçimi olmasına rağmen, kendisine müslüman diyen bir çok insan recm cezasını islamın bir kuralı olarak biliyor.
Toplumlar arası etkileşim sonucu alevilik hristiyanlıktan etkilenmiş olabilir. Anadolu çeşitli inançlara ev sahipliği yapmış bir bölge sonuçta, doğaldır.
Sponsor Reklamlar

dAbBe ve kristal bunu beğendiler.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.11.12   #20
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

ben bazen şunu istiyorum.bütün dinlerde inançlarda yerin dibine batsın.insanlarda artık insan ayrımı yapmaktan kurtulsun.herkes eşit olsun.
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...