Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 02.07.15   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: SİVAS Katliamında 21 YIL VE ÇORUM KATLİAMI.


ANASAYFA / GÜNCEL


Sivas Katliamı,
22. yılında
Madımak'ta lanetleniyor

  • Eklenme Tarihi: 02 Temmuz 2015 07:58

Sivas Katliamı’nın üzerinden tam 22 yıl geçti. Bugün yine binlerce yurttaş, 33 aydının ve 2 otel çalışanının katledildiği Madımak Oteli önünde, katliamda yaşamını yitirenleri anacak.
Katliamı anma etkinlikleri için İstanbul'dan hareket eden PSAKD üyelerini taşıyan otobüsler Sivas sınırında durduruldu. Otobüslerde kimlik kontrolü yapmak isteyen polislere PSAKD yöneticileri izin vermedi. Bunun üzerine otobüsten inen polisler kimlikleri toplatarak yol kenarında GBT taraması yaptı. PSAKD yöneticileri konuyla ilgili olarak, "Ellerinde yakalama kararı olan isimlerin listesi varmış, onu kontrol ettiler. Bir sorun yok" açıklaması yaptılar.
PSAKD üyeleri, polis kontrolünün ardından yola devam etti. (Sivas/EVRENSEL)
Sivas Katliamının üstünden 22 yıl geçti: 93’ten 2015’e yüzleşme yok, katliam çok

Etiketler: Sivas, Madımak, PSAKD
----------------------------------
SİVAS KATLİAMINI LAHANETLİYOR,
ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.07.15   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: SİVAS Katliamında 21 YIL VE ÇORUM KATLİAMI.Bu dava mahşere kalmayacak22 yıl önce 2 Temmuz’da Sêwaz’da Madımak Oteli’nde AKP ve DAİŞ zihniyetine sahip caniler tarafından 33 aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesi Alevi örgütleri tarafından bugün Sêwaz’da yapılacak yürüyüşle lanetlenecek. Adana, İzmir, Ankara gibi kentlerde de katliamda yaşamlarını yitirenler anılacak AKP ve DAİŞ çeteleri var oldukça, Madımak Katliamı hiçbir zaman geçmişte kalmayacak

HABER MERKEZİ- 2 Temmuz 1993 tarihinde Sêwaz’da (Sivas) düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin AKP ve DAİŞ zihniyetine sahip caniler tarafından yakılması sonucu katledilen çoğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür bugün otel önünde düzenlenen etkinlikle anılacak.
Alevi örgütleri ve demokrasi güçleri Madımak Oteli’nde yitirdikleri Can’ları anmak için dün Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana gibi kentlerden Sêwaz’a hareket etti. Anma etkinliğine HDP, EMEP, ESP gibi siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra KESK, Halkevleri gibi demokratik kitle örgütleri de katılacak. Alevi örgütleri, yaptıkları açıklamada tüm demokrasi güçlerini bugün Sêwaz’da yapılacak anma ve protesto etkinliğine davet etti.

Katiller cezasız kaldı

Aleviler ve demokrasi güçleri, 22 yıldır, her 2 Temmuz’da olduğu gibi dün de Sêwaz’a, Pir Sultan Abdal’ın dar acağında, 33 Can’ın ise Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesini protesto etmek için dün Sêwaz’a hareket etti. 33 Can’ın, kirli savaşın temsicilerinin karanlık planları sonucu, Madımak Oteli’nde yakılarak katledildiğini belirten Alevi örgütleri, zalimce gerçekleştirilen bu katliamın sorumlularının cezalarını çekmediğini ifade etti.

Utanç müzesi yapılsın

Alevi örgütlerinin katliamın yaşandığı Madımak Oteli’nin insanlığa ders olsun, bir daha yaşanmasın diye “Utanç Müzesi” yapılması istediği de 22 yıldır yerine getirilmedi. Madımak’ı Utanç Müzesi yapmayan AKP hükümeti ise adeta Alevilerle dalga geçer gibi oteli, katliamcıların da isimlerinin yazıldığı “Kültür sanat müzesi” yaptı. Sêwaz’da yapılan anma ve protesto etkinliği ise Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde Madımak Oteli’nin önünde yapılacak. Madımak Oteli katliamı Adana, İzmir, Ankara gibi kentlerde yapılan etkinliklerle de kınanacak, katliamda yaşamlarını yitirenler anılacak.

Doğan: Korkaklık ve acizliktir
HDP İzmir Milletvekil Müslüm Doğan, Xarpêt’in (Elazığ) Yazıkonak beldesinde Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin “korkaklık ve acizlik örneği” olduğunu belirterek, faillerin bulunması için çalışmalara başladıklarını bildirdi. “İnsanlarımıza karşı yapılan bu ırkçı saldırılar; ötekileştirme ve tedirgin etme çabası boşa çıkartılacaktır” diyen Doğan, evleri işaretlenen Alevilerin yanlarında olduklarını söyledi.
-----------------------------
BİZ VARIZ BE AHA DOSTLAR,
BİZ VARIZ............
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.07.15   #13
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: SİVAS Katliamında 21 YIL VE ÇORUM KATLİAMI.


ANASAYFA / GÜNCEL


Sivas Katliamı,
22. yılında lanetlendi

  • Eklenme Tarihi: 02 Temmuz 2015 13:58
Sivas'taki Madımak Otel’de yakılarak katledilen 33 aydın ve iki otel çalışanı binlerce kişi tarafından anıldı. Anmada Kobanê ve Roboskî’de halklara karşı yapılan katliamların aynısının 22 yıl önce Sivas’ta 33 aydına yapıldığı ifade edildi. (Fotoğraf: DİHA)
Sivas Katliamı’nın 22.yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri anmak için Türkiye’nin birçok yerinden ve Avrupa’dan Sivas’a gelenler katliamı gerçekleştirenlere lanet yağdırdı. Madımak'ta yakınlarını kaybeden ailelerin, Alevi örgütlerinin, kitle örgütlerinin, emek-meslek örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri ve binlerce insan anmaya katıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok aydın ve sanatçı da anmada yer aldı. Hacı Baktaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şube’sinden başlayan yürüyüşte sık sık ‘Sivas’ı unutma, unutturma’, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’ sloganları atıldı.
AYNI ZİHNİYET ORTADOĞU’DA DEVAM EDİYOR
Yürüyüşe, Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanı sıra Şair Metin Altıouk'un kızı, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, HDP İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya, Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu ile İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile aynı zamanda Sivas davası avukatlarından olan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan katıldı.
Şube binasından yürüyüşe geçen kitle, Ethem Bey Parkı’nda KESK bileşenleriyle buluştu. Kortejin en önünde katliamda yaşamını yitiren aydın ve sanatçıların fotoğraflarıyla aileler yürüdü. Madımak Otel önüne gelen binlerce kişi 22 yıl önce aydınları katleden ve bugün aynı gerici zihniyeti Ortadoğu’da ve bölgede devam ettiren zihniyete lanet yağdırdı. Madımak Otel önüne gelindiğinde otele gidilen sokakların opolis barikatlarıyla kapatıldığı görüldü. Polisle yaşanan kısa bir süreli tartışmanın ardından aileler, yakınlarının fotoğraflarını ve karanfilleri bügün bilim ve kültür merkezi yapılmış olan Otel’in önüne bıraktı. Aileler buranın utanç müzesi olması taleplerini yineledi.
‘KATLİAMLARA KARŞI BİZE BİRLİK OLMAK DÜŞER’
Daha sonra Sivas’ta ve Gezi Direnişi’nde hayatını yitirenlerin isimleri tek tek sayılarak saygı duruşunda duruldu. Tertip komitesi adına konuşma yapan Pir Sultan Abdal Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, 22 yıldır emek ve demokrasi güçlerinin, kitle örgürlernini, siyasi partilerin, aydın, sanatçı bütün yurttaşların kol kola, omuz omuza yürüdüğünü bildirdi. “22 yıl önce yanan ateş bugün Suriye’de, Kobanê’de yakıldı” diyen Yıldırım, “Bu katliamlara, bu adaletsizliklere karşı bize birlik olmak düşer. Bir, olalım, iri olalım, diri olalım” şeklinde konuştu. Anmada konuşma yapan Alevi örgütleri Genel Başkanları da 1993’te aydınları yakan zihniyetin ateşinin hâlâ Türkiye’yi, aynı zamanda Ortadoğu’yu yaktığını vurguladılar. Türkiye’de AKP iktidarının politikalarıyla okulların imam hatiplere çevrildiğini, zorunlu din dersinin dayatıldığını ortaya koyan Genel Başkanlar, AKP’nin hayatın her alanında uyguladığı politikalarla gericiliği yaydığını söylediler.
‘ACIYI BAL EYLEDİLER’
Sivas Katliamı Davası’nın avukatlığını yapan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da aileler adına konuşarak, 22 yıldır 33 canın ailesi olduğunu dile getirdi. 22 yıldır her 2 Temmuz’da Madımak’ın önüne akan insanların da katliam mağdurlarının ailesi olduğunu ifade eden Sarıhan Sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanların 22 yıl boyunca ne acılar yaşadığını size anlatamam ama acıyı nasıl bal eylediklerini size anlatabilirim. 22 yıl boyunca nasıl mahkemeye geldiklerini, kararlılıklarını ve nasıl bir mücadeleyle mahkemeye geldiklerini anlatabilirim. Dava hukuk kuralları çerçevesinde işlemiş olabilir ama adaletli olmadı. 22 yıl boyunca bu acı bizleri bileştirip bu meydanda buluşturdu. Bu acı bizi mücadelemizde de birleştirilmeli. Arkamda bulunan otelin utanç müzesi olması için sizleri .mücadele etmeye davet ediyorum”. (Sivas/EVRENSEL)
DEMİRTAŞ: 22 YILDA ACI DERİNLEŞTİ
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter hesabında yaptığı paylaşımda Sivas Katliamının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen katliamla samimi bir yüzleşme yaşanmadığını, o yüzden acının derinleştiğini vurguladı. Demirtaş, hayatını kaybedenleri andığı mesajında şunları yazdı: "Aradan geçen 22 yıla rağmen samimi bir yüzleşme ve özür yaşanmadı Madımak katliamına dair. Acı o nedenle her dem taze. Hasretle anıyoruz."
HDP: AKP, SANIK AVUKATLARINI MECLİSE TAŞIDI
HDP, Sivas katliamını kınayarak, Sivas gibi, Çorum, Maraş, Malatya, Dersim, Koçgiri katliamlarının da devletin Kürt ve Alevi toplumuna yönelik ayrımcı bakış açısından kaynaklandığını belirtti. Yüzleşme ve adalet çağrısı yapan HDP, katliamların hesabını sormanın ortak bir demokratik ve özgürlük programıyla mücadeleyi yükseltmekten geçtiğine vurgu yaptı.
HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Alevi toplumunun Cumhuriyet tarihi boyunca uğradığı onca katliamın nedeni, farklı olanı kimliksiz ve kişiliksiz bırakma politikasıdır. 'Tekçi' anlayışın savunucuları ve takipçileri, devlet gücünü de arkalarına alarak bu katliamları gerçekleştirmişlerdir. Bu katliamlar nedeniyle Alevi toplumundan hiç özür dilenmemiş, devletin katliamlardaki rolü ve tutumu mahkûm edilmemiş, adalet sağlanmamıştır. O nedenle de acılarımız dinmemiş, yüreklerimiz soğumamıştır. Sivas katliamı, aradan 22 yıl geçmesine rağmen tam olarak aydınlatılmamış, katillerin bir kısmı yakalanmamış, suçlular korunmuştur. İnsanlık suçu kabul edilmesi gereken bu katliamdaki suçluların bir bölümü 'zaman aşımı' gerekçe gösterilerek aklanmıştır. AKP ise, sanık avukatlarını Meclise, belediye başkanlıklarına ve yönetici kadrolarına taşımıştır" ifadelerine yer verildi. (ANKARA)
Sivas Katliamının üstünden 22 yıl geçti: 93’ten 2015’e yüzleşme yok, katliam çok
Etiketler: Sivas, Madımak, PSAKDSponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.07.15   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: SİVAS Katliamında 21 YIL VE ÇORUM KATLİAMI.


ANASAYFA / GÜNCEL


Çorum Katliamı,

35. yılında lanetlendi
  • Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2015 12:34
1980 yılının Mayıs ve Temmuz aylarında meydana gelen, 57 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliam nedeniyle düzenlenen anma etkinliğine katılan 5 bini aşkın yurttaş, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının sorumlularının ortaya çıkarılmasını istedi.
Taner ŞİMŞEK
Çorum

Çorum Katliamı'nda yaşamını yitirenler, 35. yılında anıldı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Genel Merkezi, Alevi Kültür Merkezleri Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, KESK, CHP, HDP, EMEP, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Halk Cephesi ve köy derneklerinin katılımı ile düzenlenen yürüyüşe binlerce yurttaş katıldı.
“29 Mayıs-4 Temmuz 1980 unutmadık, unutturmayacağız” yazılı bir pankartın açıldığı yürüyüş Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin önünden başladı. Yol boyunca katılımların artarak devam ettiği yürüyüşte Çorum’da yaşanan acı olayların faillerinin adalet önünde hesap vermesi istendi.

Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde basın açıklamasının yapılacağı Postane önüne yürüyen kitle sık sık, “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnadına özgürlük”, “Çorum’u unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarını attı.
Anma programı, 35 yıl önce hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
Anma programında Çorum Emek ve Demokrasi Platformu’na adına konuşan Sadık Eral, “Biz demokrasi güçleri olarak Çorum olaylarının yeniden araştırılmasını, tüm gerçeklerin gün ışığına çıkmasını istiyoruz. Bu halkı alevi-sünni diye bölerek kin tohumu ekenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını istiyoruz. Bunu ibreti âlem için istiyoruz. Suçlular cezasız kalmasın diye istiyoruz. Bu topraklarda bir daha kıyımlar katliamlar olmasın diye istiyoruz. Geçmişimizi başkaları yazdı, geleceğimizi biz yazalım” dedi.
Etkinlikte HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avrupa Alevi Bektaşi Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ve Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy da birer konuşma yaptı.
'KATLİAM DOSYASI YENİDEN AÇILSIN' ÇAĞRISI


Etiketler: Çorum Katliamı, Çorum, AlevilerSponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
FAŞİZMİN 33 yılı ve utanç BARAJI bilgeyol Siyaset,Politika ve Ekonomi 12 31.08.13 11:31
Utanç davası’nda utandıran gerekçe gencalevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 22.02.11 22:20
KANLI SİVAS TA (Şiir) İsmail Güngör Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 5 12.02.11 08:48
New Video: SİVAS ARİX hasan Video Arşivi 0 19.02.10 11:08
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2