Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
  • 4 gönderen cem24d
  • 2 gönderen devran
  • 2 gönderen Alhasoglu
  • 1 gönderen istanbulhost

 
Seçenekler
Alt 23.08.11   #1
cem24d
cem24d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: istanbul
Mesajlar: 17
Rep Puani : 10
Standart Alevilik


Allah,eyvallahkapısında,döktüğün varsa doldur,ağlattığın varsa güldür.Yıktığın varsa kaldır.Doğru gez.Dost gönlünü incitme.Mürşide teslim ol.Yalan söyleme,haram yeme.Zina etme.Elinle komadığın şeyi alma.Gözünle görmediğin şeyi söyleme.Gelme gelme,dönme dönme.Gelenin malı,dönenin canı.Riya ile ibadet,şirk ile taat olmaz.Söylediğn meydanın,sakladığın senin.Allah eyvallah…
ALEVİLİK
Birinci İmam Hz.Ali’nin tarafını tutan dünya insanların görüşü olarak tanımlanabilir.Buna,yalın biçimiyle,Ali partisi denilmeside mümkündür.Daha dar anlamıyla,Aleviliği,Ali evilik Ali evinden olanlar,Ali evinin yanında olanlar olarak tanımlayanlarda vardır.
Aleviliği kötülemek istiyenlerin zorlama yorumlarına göre,bu ad alev ile ilgilidir.Fakat bu bir yakıştırmadır.Alevi sözcüğünün aslı,Ali soyu anlamına gelen Alavi den cıkmıştır.
Başlangıçta Ali yandaşlarına Ali şiası adı veriliyordu Şia-yı Ali denilen bu kesim,daha sonra Şii olarak adlandırılmıştır.Şia yandaş,şii yan tutan anlamına kullanılmıştır.Daha sonra şii sözü yanlızca Ali yandaşları için kullanılır olmuştur.
Aleviliğin tanımından da anlaşılacağı gibi,bu kavramın ortaya cıkması Hz. Ali dönemine değin uzanır.Alevilik,genel anlamda,islamiyet içinde ortaya cıkan bir yan tutma olayıdır.Bu nedenle de siyasi bir tavırdır.Aleviliğin kaynağı,en başında,siyasal bir harekete dayanmıştır.
Zaten,İslamiyet de tamamen siyasi bir hareket olarak doğmuştur.İsalmiyet’in inanca.Tanrı’ya ait görüşleri,topluma yeni bir biçim vermenin araçları olmuştur.Alevilik,bu biçimlenişteki tavırlardan birisidir.
Burada önemle şunları belirtelim:
a)Alevilerin inançlarına göre, b)Yaşayan Alevilik genelliğine göre, c)Tarih bilgilere göre d)Alevi felsefesine göre değerlendirirsek
1-Alevilik İslamiyet’in içindedir
2-Hz.Muhammet,İslamiyet’in kurucusu olarak Alevilikte de temeldir
3-Bazılarının göstermek istediği gibi Alevilikten İslamiyet ve Hz.muhammet dışlanamaz.Yanlız bu kavramların yorumu değişiktir.Oda Alevilik,inaçla birlikte bir yaşam.bir felsefe bir kültür mozağidir.Dünyayı,doğayı,insanlığı,insanlık adına yazılan tüm kitapları incelemiş,irdelemiş faydalı olanı almış,faydasızların yerine çağın koşullarına uygun maddeler eklemiş,toplumun kişilere(birey),kişilerin topluma karşı tutum ve davranışlarını bir nizama,intizama koyan kurumlaştıran,vahiyle değil,akılla,mantıkla hareket eden,karanlıktan rüyadan,hayelden,hurafedan yana değil,işıktan,bilimden,çağdan yana olan,ahirete değil dünyaya değer veren,zalimdan,zorbadan,efendiden,beyden,patrondan ,ağadan yana değil.Mazlumdan,fakirden,köleden yana olan.Kadere,cennete,cehenneme,huriye,gılmana,meleğ e,kıl köprüsüne değil,yaşadığına,gördüğüne inanan,şartlandırılmış,dondurulmuş,kalıplaşmış böyle gelmiş böyle gitsin diyen değil,araştıran,soruşturan,mantığın almdığına amin demeyen insan gerçek insandır.Benim dinim sevgidir,benim kabe’m insandır,kuranda kurtaran da insan oğlu insandır,deret sende ise,derman da kendi ellerindedir,diyen…
Emeğe saygılı olan,ezilenin yanında yer alan,72 millete,tüm insanlığa bir gözle bakan,din,dil,mezhep,ırk ayrımı yapmayan,demokrasiye,laikliğe,insan haklarına,eşitliğe,özgürlüğe,aşk olan,sömürüye,soyguna,talana,vurguna,yobaza,softay a,falcıya karşı direnen.Ümeyye evlatları Abu Süfyan,Muaviye,Mevran,YezitEmeviler’in saltanatı,şahsi cıkarı mevkisi,makamı adına Muhammet mustafa’ın soyu olan İmam Ali evlatlarına,Ehlibeyitine yapılan insanlık aleminde emsali görülmemiş hakaretlerin,soykırımın karşısında,İmam Ali’ye evlatlarına destek olan,yan tutan,kayıran,bu uğurda bu güne kadar ezilen,sürülen,hor görülen,türlü iftiralara maruz kalan toplumsal muhalefetin adı Alevilik’tir,Kızlbaşlık’tır.
Alevilik İslam tasavvufunu bilmeyenler aynen cevizin ne olduğunu bilmeyip yeşil kabuğunu ısırıp bu nebiçim şey diyerek kaldırıp atan kimseye benzerler.Onlar cevizin içindeki özü bilmeyip ancak dışındaki yeşil kabuğu ile oyalanıp durmaktadırlar.Alevilerin, İslam’ın dışı olduğunu iddia edenler olsa, olsa kara cahillerdir.
Aleviliği, Alevi gibi yaşayanlar bilir, Aleviliğin kaynağı, Hz. Muhammed, Hz.Ali, Ehl-i Beyit’e bağlılıktır. Aleviliğin kaynağı Hoca Ahmet Yesevinin hikmetlerinde geçen terimlerdir. Semahtır, Pir rızasıdır.Ehl-i Beytin yoludur. Miraç, kul hakkı, hak rızasında, Hz. Ali yandaşlığındadır.
Alevilik onların sandığı gibi dinsizlik değildir.Dünyanın en büyük dinleri ve inançlarının evrensel değerleriyle bütünleşmiş ve İslamiyet tasavvuf yorumu ile yoğrulmuş, iman ve insanlık yoludur. Alevilikte , Allah sevgisi,Hz. Muhammed, Hz.Ali ve Ehl-i Beyte bağlılık vardır. Aleviler, Hz. Aliyi sevmenin, Hz.Muhammedi sevmekle eş değer olduğuna inananlardır.
Aleviler, Hz. Alinin üstün niteliklerini ve Kurânın gerçek yorumunu içsel anlamını başta Hz. Ali olmak üzere, Ehl-i Beyt, 12 İmam ve Yedi Ulu Ozanın tasavvuf derinliği olan kişilerle keşfedildiğinden dolayı, Alevi İslam inancını kendi içlerinde içselleştirerek savunanlardır. Hacı Bektaş-ı Veli, Alevilerin Serçesmesi (Pir)dir. Alevilerin beslendiği kaynaktır. İlim, irfan,barış, sevgi ve direniş pınarıdır.Aleviler, Hacı Bektaş-ı Veliden alınan güçle yüzyıllardır zulme , asimilasyoncu politikalara ve sizin gibi gerçek düşkünlere karşı bir direniş kaynağı olarak mücadele etmiş ve Alevi İslam inancının bayrağını yükseltmişlerdir. Gönüllerinde yüreklerinde ve kişiliklerinde yaşatmış ve yaşatacaklardır.
Aleviler Allaha kul, Hz.Muhammed’e Ümmet, Hz.Ali’ye talip olanlardır.
Cevizin yeşil kabuğu ile uğraşıp özünü bulmak istemeyen insanlara Kur-an’ı Kerim’de aynen şöyle denilmektedir.
Beled Suresi ayet8.
Halbuki biz ona,doğru yolu görmek için iki göz,doğruyu söylemek için bir dil ile iki dudak verdik.Akıl verip eğri yolun kötülüklerinden korunup,doğru yolu bulmasına yardım etmedikmi?
İnsan aklını gereği gibi kullanamaz ise sapıklıkta kalır.
Alevi-Bektaşiler din ve şeriat namına yutturulan uydurma kayıtlardan sıyrılmış, vahdet-i vücudu gizliyerek değil apaçık göstererek benimsemiş, yetmiş iki millete aynı gözle bakmışlardır. Alevi-Bektaşiler Kur’an-ı Kerim’in hakiki anlamlarına uyan kimselerdir. Allah’ı Hz. Muhammed’i Hz. Ali’yi ve Ehl-i Beyt’i sevmekte olan insanlardır. Hz.Muhammed ve Hz. Ali’yi aynı ilah nurdan yaratılmış olarak kabul ederler.
Bismişah
Halla halla halla halla
Lailahaillallah Muhammed’in resulullah
Aliyül veliullah Mürşidi Kamilullah Kutbeyi devran On İki İmam aşkına
Bütünlüğüne Cem birliğine diyelim halla halla şefaat senden
Ya Muhammed Ya Ali
Ya Muhammed Ya Ali
Aşk-ı Muhebbet Niyaz ederim
Sponsor Reklamlar

Alevi, devran, Karbuz ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
__________________
Koyun beni hak aşkına yanayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
cem24d isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.11   #2
devran
Avatar mevcut degil.
Moderatör
Deneme Mod.
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 197
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Alevilik


Allah Allah
eyvallah can paylaşım için teşekkürler.
pirim yardımcın hızır yoldaşın olsun.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve cem24d bunu beğendiler.
__________________
Har içinde biten gonca güle minnet eylemem
Arabi farisi bilmem, dile minnet eylemem
Sırat-i müstakim üzre gözetirim rahimi
İblisin talim ettiği yola minnet eylemem
devran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.08.11   #3
Alhasoglu
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: Mersin
Mesajlar: 6
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik


Teşekkürler iyi paylaşım.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve cem24d bunu beğendiler.
__________________
Seo
Alhasoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.10.11   #4
Aleviyyun
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: Hatay
Yaş: 35
Mesajlar: 64
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik


ALEVİLİK

Hz. Ali (as)’nin yolunda giden onu peygamberden sonra imam bilen Müslümanlara, Hz. Ali (as)’ın taraftarları veya Aleviler denir. Alevilik Hz. Muhammed (s.a.a.v)’den sonra ortaya çıkan bir mezhep değildir. Alevilik İslam’ın özüdür bu yüzden Aleviler kendilerini mezhep olarak kabul etmezler. Bunun nedeni Aleviliğin Resulullah devrinde mevcut olmasıdır. Bunun en büyük delili de ehlisünnet kaynaklı hadislerdir.

Peygamberimizin devrine baktığımız zaman ve özellikle Resulullah’ın vefatından sonra Hz. Ali (as)’ı sevenlerin ve taraftarları olan sahabelerin onun etrafında toplandıklarını görüyoruz. Bunlardan bazılarını İbn-i Hacer Askalani ve Belazuri kendi tarih kitaplarında, Muhammed Havend Şah “Ravzat’us- Sefa”da, İbn-i Abddulbirr “İstiab” adlı kitabında ve diğer Sünni âlimleri şöyle diyorlar: Sa’d bin Ubade, Hazrec kabilesi, Kureyş’den bir tâife ve sahabenin büyüklerinden 18 kişi Ebu Bekir’e biat etmeyerek Rafızî oldular; onlar Ali bin Ebi Talib’in taraftarlarındandılar. O 18 kişinin ismi şunlardan ibarettir:1- Selman-ı Farsi. 2- Ebuzer-i Gifari. 3- Mikdad bin Esved-i Kendi. 4- Ammar-i Yasir. 5- Halid bin Said bin As. 6- Bureyde Eslemi. 7- Ubey bin Ka’b. 8- Huzeyme bin Sabit ( Zü’ş- Şehadeteyn). 9- Ebu Heysem bin Teyhan. 10- Sehl bin Huneyf. 11- Osman bin Huneyf (Zü’ş- Şehadeteyn). 12- Ebu Eyyub-i Ensari. 13- Cabir bin Abdullah Ensari. 14- Huzeyfe bin Yeman. 15- Sa’d bin Ubade. 16- Kays bin Sa’d. 17- Abdullah bin Abbas. 18- Zeyd bin Erkam.

Ebu bekir’in halifeliğini kabul etmeyip Hz. Ali (as)’ın etrafında toplanan bu sahabeler ilk Alevilerdir. Bunlar daima Hz. Ali (as)’ı desteklemiş, Resulullah (s.a.a.v) döneminde ve vefatından sonra da Hz. Ali (as)’ın yanından ayrılmamışlardır. Hz. Muhammed (s.a.a.v) onları Hz. Ali (as)’ın taraftarları olarak anmıştır. Hz. Ali (as)’ın yolunda giden, onu seven, ona ve Ehlibeyt’e tabi olan, Kuran-ı kerimin emirlerini yerine getiren herkes, Hz. Ali (as)’ın taraftarıdır yani Alevidir.

Resulullah (s.a.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet günü geldiğinde Ali bin ebi Talib cennetin yükseklerinde olan firdevs dağının üzerinde bulunacak. O dağın üstünde Allah’ın arşı ve altında ise kol kol cennetin içine akan nehirler vardır. Ali de nurdan bir kürsinin üstünde oturup yücelik elleri arasında akar. İşte o zaman sıratın üstünden ancak Ali’nin ve Ehli beytinin velayetine dair bir delili olan ancak geçip cennete müşerref olacaktır. O günde Ali, taraftarları cennete ve onu buğz edenlerini cehenneme geçirecektir.” (1) Hz. Ali (as)’nin taraftarları olan Alevilerin mükâfatı şüphesiz cennet olacaktır. Çünkü Aleviler Hz. Ali ve Ehli beytin (as) velayetine uymuş ve Allah’a tam bir imanla bağlanmışlardır.

Hz. Ali (as) sevgisi ve velayeti imanın şartlarından sayılır. Hz. Muhammed (s.a.a.v) hadislerinde buyurduğu gibi; Ebu Zer’den naklen, Resulullah (s.a.a.v) şöyle buyurdu: "Ali ilmimin kapısı ve risaletimi benden sonra ümmetime açıklayacak olandır. Onu sevmek iman, onu buğz etmek nifaktır. Ona bakmak huzur ve refah getirir, ona yakınlık ibadettir.” (2) Hz. Resulullah (s.a.a.v) başka bir hadiste şöyle buyurmuştur: "Ali, ilmimin kapısıdır, risaletimin içeriğini o benden sonra ümmetime açıklayacaktır. Onu sevmek iman, ona kin bağlamak ise nifaktır." (3) Birbirine benzeyen bu iki hadis Hz. Ali’yi sevmenin bir iman koşulu olduğunu belirtmektedir. İnsanın mümin olabilmesi için Hz. Ali (as)’ı sevmesi gerekmektedir. Peki, Hz. Ali (as)’ı sevmek mümin olmak için yeterli midir? Tabi ki hayır; ama Hz. Ali (as)’ı sevmek imanın baş koşuludur. Hz. Ali (as) sevgisi dışında mümin olabilmek için diğer şartlar, Kuran’ı kerimde geçen İslam’ın tüm kurallarını yerine getirmek gerekir. Bu şartların bir kısmını Allah (cc) Bakara suresi 177 ayetinde zikretmiştir: "Erginlik, yüzlerinizi bir doğu bir batı tarafına çevirmeniz değildir. Ancak eren Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman edip yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirler uğrunda seve seve mal veren, hem namazı kılan, hem zekatı veren, sözleştikleri vakit sözlerini yerine getiren, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve savaşın kızıştığı anda sabır gösterenlerdir. İste bunlardır doğru olanlar ve bunlardır Allah'tan korkup kötülüklerden sakınanlar."

Bir ayrıntıya değinmek isterim. Bu şartları yerine getiren İslam’ın tüm kurallarını uygulayan bir insanda Hz. Ali (as) sevgisi yoksa ya da onun velayetinde değilse, cennete girmeyi beklemesin. Peygamberimiz (s.a.a.v) bu konuda Hz. Ali (as)’a şöyle buyurmuştur: “Ey Ali, bir kul Allah’a karşı Nuh (as) kavmi içinde kaldığı gibi ibadet etse uhud dağı kadar altını olup onu Allah’ın yolunda harcarsa. Ömrü uzun olup bin kere yayan hac etmeye ömrü yetse ve safa ile merve arasında mazlum olarak öldürülse ve bütün bunlara rağmen senin velayetinin altında değilse o kişi hiçbir zaman ne cennete girecek ne de cennetin kokusunu koklayacaktır.” (4) İşte Hz. Ali (as)’ın velayeti öyle bir yoldur ki insanı ateşten kurtarır ve o kişinin mümin olabilmesi için Hz. Ali (as)’ın velayeti altında olması gerekmektedir. Bazı kesim Alevilik Hz. Ali (as)’ı sevmekse bizde Aleviyiz diyorlar. Ama Alevilik için bu yeterli değildir. Alevi olabilmek için Hz. Ali (as)’ın velayeti altında olmak ve onun imamiyetini kabul edip on iki imama yani Ehli beyte tabi olmak gerekir. İmam Ali (as)’dan naklen, Resulullah (s.a.a.v) şöyle buyurdu: “Ey Ali, sen benim vasimsin. Senin savaşın benim savaşımdır, senin barışın da benim barışımdır. Sen imamsın ve aynı zamanda on bir imamın babasısın, onlar masum ve temiz olanlardır. Dünyayı adalet ve hak ile dolduracak olan Mehdi de onlardandır. Onları buğz edenlerin vay haline olsun. Ey Ali, bir kişi seni ve evladını Allah ile severse, Allah o kişiyi sizlerle beraber haşr edecektir. Sizler de benimle yüksek derecede olacaksınız. Ey Ali sen Cennet ve Cehennem’i bölensin. Seni sevenleri Cennet’e ve seni buğz edenleri de Cehennem’e geçireceksin.” (5) Alevilik Ehlibeyt’e canı gönülden bağlanmak ve onlara tabi olmak demektir. Kurtuluş gemisine binmek demektir.
Hz. Muhammed (s.a.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Benim Ehl-i Beytim Nuh’un gemisi gibidir. Her kim gemiye bindiyse kurtuldu Her kim muhalefet ettiyse boğuldu.” (6) Allah tüm inananları, hidayete erenleri bu gemiye binmesini nasip kılsın. Zaten bu gemiye binemeyen iman etmiş olmaz. Onun geleceği helak olmak boğulmaktır. “…Kurtuluş, hidayete uyanlarındır.” (7) Biz Aleviler peygamberden sonra Hz. Ali (as)’ın velayetinde gidip ehlibeyte tutunduk. Soruya kısaca cevap vermek gerekiyorsa; kurtuluş gemisine binen herkes Alevidir.

---------------------------------------

Dipnotlar:

1- Menakib lil Havarezmi s. 31. Feraid es Samtayn c.1 bab 54. s. 292. Yanabiul Mevedde s. 86,113. Riyad-ul Nadira 2/173,177,243. Tarih Bağdad 3/161. Maktel el Huseyin 2/39.
2- El-Müttaki el-Hindi' nin "Kenz'ul Ummal" c.6, s.158 / Süleyman el-Kunduzi'nin "Yenabi' ul Mevedde" s.235 / Es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül Hamse min es-Sıhah es-Sitte" c.2, s.210)
3-Kenz-ül Ummal c. 6 s. 156
4- Yanabiul Mevedde s. 252. Menakib lil Havarezmi s. 28.
5- Yanabiul Mevedde s.85.
6-Ahmet bin Hanbel Müsnedi 3/14 ve 17 ve 26 . Hafız ebu Naim “Hilyetul Evliya” 4/306. Hafız Bağdadi “Tarih Bağdad”12/91. ıbın sabbağ elmeliki “Fusul Mühime” 8 . el hakim “Müstedrek” 3/150 ,2/343. Süleyman el Hanefi el Kanduzi “Yanabiul Mevedde” 4. bab 56. bağ ıbni hacer “Savaikul Muhrika” 234 . Kenzul Ummal 13/8 ve 85 .(bu hadisin kaynakları 50ye yakındır yazının fazla uzamaması için bir kaçını yazmakla yetiniyoruz)
7-Taha Suresi 47. ayet
Sponsor Reklamlar

Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #5
istanbulhost
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2011
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik


Ben eskiden aleviliği daha farklı bilirdim büyüdükçe gerçekleri öğrendim çok sağol yoldaş paylaşım çok güzel
istanbul host
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
istanbulhost isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #6
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Alevilik


Tesekurler istanbulhosting... Meslektaslarimin sitede olmasi ayri bir guzellik...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #7
Karbuz
Karbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2011
Nereden: Tokat
Mesajlar: 52
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik


Güzel paylaşım için teşekkürler can.
Sponsor Reklamlar

__________________
Öldükten sonra yaşamak isterseniz kalıcı bir eser bırakınız. Hz.Ali
Karbuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2