Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 2 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 05.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Hızır Orucu

Her toplumun önemli anma ve toplanma günleri bulunmaktadır. Alevilerin de böyle kutsal ibadet ve bayram günleri vardır. Cemler düzenli olarak yapılan ibadetlerdir. Cemlerin yanısıra Sultan Nevruz, Muharrem Orucu, Hızır Orucu, Hıdırellez, Kurban Bayramı, Abdal Musa Lokması da Alevilerin önemli günlerindendir. Aleviler Ramazan Orucunu tutmazlar. Şimdi sırasıyla bunlar üzerinde duralım:
İlkbaharın başlangıcı ve Hz. Ali’nin doğumu sayılan Nevruz (21 Mart) akşamı Sultan Nevruz olarak adlandırılır ve Cem yapılır.
Alevilerce Kerbela Olayı’nın anlamı büyüktür. Yine kış aylarında Abdal Musa Lokması düzenlenirdi. Abdal Musa Lokması için evler dolaşılarak lokmalar toplanır, kurbanlar kesilir cem yapılır, ertesi gün pişen lokmalar dağıtılırdı. Abdal Musa lokmasının topluma yararlı olacağına, ürünlerin bereketli olacağına inanılırdı. Hz. Hüseyin’in acımasızca şehid edilmesinin anısına yüzyıllardır Muharrem ayında oruç tutulur. Muharremin birinci günü başlanan oruç Oniki İmamlar aşkına oniki gün tutulur. Ondört Masumlar için fazladan oruç tutanlar da vardır. Muharrem Orucu sırasında Hz. Hüseyin’in susuz şehid olması anısına su içilmez, kurban kesilmez, traş olunmazdı. Akşamları Kerbela olayını anlatan kitaplar okunurdu.
Şubat ayında ise üç gün Hızır Orucu tutulurdu.
Her yıl 6 Mayıs günü Hızır İlyas günü kutlanır.Hızır karada, İlyas ise denizde zor durumda kalanlara yardım ederler inancı vardır. Bu nedenle Aleviler arasında “Yetiş Ya Hızır” deyimi yerleşmiştir.
Alevilerde kurban geleneği de yaygındır. Cemlerde, Hızır orucunda, Abdal Musa törenlerinde ve Kurban Bayramında kurbanlar kesilir.
Ancak “yol bir sürek binbir” sözünden de anlaşılacağı üzere Anadolu’nun değişik bölgelerinde yaşayan Aleviler arasında bu dinsel ibadetlerin uygulanmasında çok küçük farklılıklar bulunmaktadır.
Cem

Aleviliğin temel ibadeti “Cem” dir. Alevi Cemleri daha çok hasat döneminden sonra yapılır. Cemlerin cuma akşamları yapılması gerekir. Cuma akşamı Alevilerce perşembe akş***** verilen addır. Alevi Dedeleri talipleri köylerde ziyaret ettiğinde Cem yapılacağı duyurulur. Ceme katılacak olanlar yanlarında niyaz veya lokma adı verilen yiyecekler getirirler. Cemler büyük evlerde yapılır. Dede cem yapılacak yerin başköşesinde bulunan posta oturur. Cemde Oniki hizmet vardır. Bu oniki hizmetin sahipleri şunlardır:
Dede(Mürşid)
Rehber
Gözcü
Çerağcı(Delilci)
Zakir(Aşık)
Ferraş(Süpürgeci)
Sakka(İbriktar)
Kurbancı(Sofracı)
Pervane
Peyk(Davetçi)
İznikçi(Meydancı)
BekçiCem töreni Oniki hizmetin yerine getirilmesinden oluşan kutsal bir ibadettir. Cem içerisinde semah da edilir, Pir Sultan’dan, Hatayi’den, Kul Himmet’ten deyişler söylenir. Lokmalar dağıtılır. Kerbela Olayı anılır. Cem’de musahipler görülür, düşkünler dara kaldırılır, toplumun önünde haklı haksız belirlenir, suçlu olanların gerekli cezaları verilir. Cemlerde verilen cezalara uyulur, aksi halde toplum dışına itilmek kaçınılmazdır.
Bu belli günlerde yapılan ibadetlerin dışında Anadolu’nun değişik merkezlerinde de her yılın belli günlerinde törenler düzenlenmektedir. Bunların en bilinenleri şu şekildedir: Hacı Bektaş Veli Törenleri, Abdal Musa Törenleri(Antalya), Veli Baba Törenleri(Isparta), Hamza Baba Törenleri(İzmir), Şücaettin Veli(Eskişehir) Törenleri, Pir Sultan Törenleri(Sivas), Hıdır Abdal Törenleri (Erzincan). Bu törenlere Türkiye’den ve yurtdışından yüzbinlerce insan katılmakta ve adeta bir festival havası içerisinde kutlanmaktadırlar
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.10.09   #2
CuNiKaN
Yeni Üye
Üye
Nereden: Tekirdağ
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hizir orucu

paylaşım için teşekkürler
Sponsor Reklamlar

Dönmeyene dön demek acizlere yakışır...[/size]
CuNiKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.02.10   #3
xx_berke_xx
Yeni Üye
Üye
Rep Puani : 10

Arkadaşlr hızır orucunun açılma satlerini söylerseniz sevinirim..Sabahtan beri aramadıgım link kalmadı ama bir türlü bulamadım siz söylerseniz çok mutlu olurum..
Sponsor Reklamlar

xx_berke_xx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.02.10   #4
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

can bak butun oruclarin acma saati gun batimindan sonradir gecmisde boyle oldu gelecektede boyledir

su saatde acalim bu saatde acalim diye yazilan yazilara sakin uymayiniz

tekrar soyluyorum gunes battikdan sonra oruc acilir

burada allah kabul etsin can
Sponsor Reklamlar

Alt 14.02.11   #5
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu
Standart Cevap: Hızır Orucu

Cem vakfindaki habere gore Bu erkân da yine ibadet ceminin içerisinde yer alan bir hizmet erkânıdır. Hızır orucu, genellikle şubat ayının 13, 14 ve 15. günlerinde tutulur.
Sponsor Reklamlar

Alt 14.02.11   #6
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

miladan evvel annam ere hizir orucunu tut...tuzlu bijik ye ( kete misali) su icme ruyanda evlenecegin kisiyi görursun derdi..
eh bizde delikanliyiz yaaaa yane genciz hevesli merakli ....orucumuzu tututar biran evvel aksam olsada yatsak diye sabirsizca tuzlu keteyi yerdik...

yahu ruya muya görmedim....

isin espirisi tabiki hizir orucu tutanlarin duasi orucu kabul olsun ....
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.02.11   #7
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

candan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
miladan evvel annam ere hizir orucunu tut...tuzlu bijik ye ( kete misali) su icme ruyanda evlenecegin kisiyi görursun derdi..
eh bizde delikanliyiz yaaaa yane genciz hevesli merakli ....orucumuzu tututar biran evvel aksam olsada yatsak diye sabirsizca tuzlu keteyi yerdik...

yahu ruya muya görmedim....

isin espirisi tabiki hizir orucu tutanlarin duasi orucu kabul olsun ....

Ben hizir Orucunu 3 gun tutum, Illa ruyama bir kiz girsin diye tutarsaniz tabiki girmez inanc meseleseli bu, neyse Ruyamda hic gormedigim, esimi gordum..

1 hafta sonra Akrabamizin dugununde Ruyamda gördugum kizi gordum, Haliyle insanda korku ve merakla birsekilde tanisdim, 3 Ay sonra Nisanlandim..

Suan evliligimiz 2 yilini doldurdu.

Hizir orucunu tutdunuz diye illa biri cikicak diye bir kayde yok.. Bunun Sacmalik oldugunu soyleyen veya dusunen ziyaretcilere kendimden Ornek verdim...
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ ve cangibi62 bunu beğendiler.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...