Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 14.09.11   #1
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan
Rep Puani : 10
Standart Alevi-Bektaşi ve Arap Nusayri.

Arkadaşlar başlıkta belirtildiği gibi arap nusayrilerde kendilerine alevi demekte ve türkiyede arap alevisi denilmekte öncelikle bize türkmen azerbaycan ve anadolu alevisi denilmekte önderlerimiz belli fakat şu aralar suriyede zalim bir iç savaşa mağruz kalan insanlar var ve mağruz bırakanlar yapanlar alevi olarak adlandırılmakta ve bizide bekleyen büyük bir sorun doğmasından korkuyorum yakın tarihde siyaset mağzemesi olduğunu biliyorsunuz "mezhep yakınlığından dolayımı gibi", insanların kötülüğünü istiyenler ve 72 milleti bölmek istiyen insanlar, suriyede olanları fırsat bilip başımıza kakalamalarından korkarım.

Bizim önderlerimiz yolumuzu derleyen toplayan hünkar hacı bektaş veli olarak adlandırılmakta nusayrıler bilirmi bilmiyorum ama bilmiyorlar diye biliyorum ve bu mezhebi biraz tanıyalım birazdan okurken bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmada anadolu aleviliğinden ve şia caferriyeliğinden ayrı bir mezhep olduğunu göreceksiniz..

Nusayri mezhebi

Nusayri halkı, kendini adlandırma konusunda çeşitlilik gösterir.
Mezhebin kurucusu Muhammed ibn-i Nusayr'in isminden türeyen Nusayri sözcüğünün kendileri için kullanılmasını istemediklerinden Türkiye'de genelde Arap Alevisi denir.
Mezhebin kurucusu Muhammed ibn-i Nusayr'in isminden türeyen Nusayri tanımlaması kullanılmaktadır.
11. İmam Hasan El Askeri'nin öğrencisi Muhammed bin Nusayr'ı (ö. 883) otorite kabul ettikleri için bu adı alırlar. Ancak Nusayriler bu ismi kendileri için asla kullanmazlar.

İnançı:
İsmailiyye, Dürzîlik, Hıristiyanlık ve Suriye'nin yerel inançların birleştirildiği düşünülmektedir.

Anadolu Aleviliği ve Caferiyye Şiiliğine itikadi yönden kesinlikle benzememektedir. diyiliyor sözün başında çok uzun olduğu için ben direk link vermek istedim.

BU TEZİ FULL OLARAK OKUMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYIN

TESCİLLENMİŞ KAYNAKLAR: Andrews, Alford Peter, Türkiye'de Etnik Gruplar, (Çev. Mustafa Küpüşoğlu), 1. basım, Ant Yayınları, İstanbul, 1999. Sertel, Ergin, Dini ve Etnik Kimlikleriyle Nusayriler, 1. baskı, Ütopya Yayınevi, Ankara, 2005.
Büyükkara, Prof. Dr. Mehmet Ali: "İslam Mezhepleri Tarihi" sayfa 156. Anadolu Üniversitesi Yayınları Eskişehir, Eylül 2010 ISBN:978-975-06-0738-7

Amacım kötülemek değil her insan her mezhep kutsaldır bana göre iyiyi ve güzeli düşündükçe.
Ama şu bir gerçekki bürsürü irili ufaklı mezhep oluşumları farklı farklı yorumlar çok ama çok açı verici, ben sadece kötü niyetli düşünen olmaması için bir kaynak göstermek istedim ama biraz özen gösteremedim onun için kusurabakmayın siz en iyisi direk linki tıklayın.
Sponsor Reklamlar

Konu Aşıktalibi tarafından (14.09.11 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.09.11   #2
kzl.deli
Banned
Banned Users
Nereden: iİstanbul
Standart Cevap: Alevi-Bektaşi ve Arap Nusayri.

Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar başlıkta belirtildiği gibi arap nusayrilerde kendilerine alevi demekte ve türkiyede arap alevisi denilmekte öncelikle bize türkmen azerbaycan ve anadolu alevisi denilmekte önderlerimiz belli fakat şu aralar suriyede zalim bir iç savaşa mağruz kalan insanlar var ve mağruz bırakanlar yapanlar alevi olarak adlandırılmakta ve bizide bekleyen büyük bir sorun doğmasından korkuyorum yakın tarihde siyaset mağzemesi olduğunu biliyorsunuz "mezhep yakınlığından dolayımı gibi", insanların kötülüğünü istiyenler ve 72 milleti bölmek istiyen insanlar, suriyede olanları fırsat bilip başımıza kakalamalarından korkarım.

Bizim önderlerimiz yolumuzu derleyen toplayan hünkar hacı bektaş veli olarak adlandırılmakta nusayrıler bilirmi bilmiyorum ama bilmiyorlar diye biliyorum ve bu mezhebi biraz tanıyalım birazdan okurken bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmada anadolu aleviliğinden ve şia caferriyeliğinden ayrı bir mezhep olduğunu göreceksiniz..

Nusayri mezhebi

Nusayri halkı, kendini adlandırma konusunda çeşitlilik gösterir.
Mezhebin kurucusu Muhammed ibn-i Nusayr'in isminden türeyen Nusayri sözcüğünün kendileri için kullanılmasını istemediklerinden Türkiye'de genelde Arap Alevisi denir.
Mezhebin kurucusu Muhammed ibn-i Nusayr'in isminden türeyen Nusayri tanımlaması kullanılmaktadır.
11. İmam Hasan El Askeri'nin öğrencisi Muhammed bin Nusayr'ı (ö. 883) otorite kabul ettikleri için bu adı alırlar. Ancak Nusayriler bu ismi kendileri için asla kullanmazlar.

İnançı:
İsmailiyye, Dürzîlik, Hıristiyanlık ve Suriye'nin yerel inançların birleştirildiği düşünülmektedir.

Anadolu Aleviliği ve Caferiyye Şiiliğine itikadi yönden kesinlikle benzememektedir. diyiliyor sözün başında çok uzun olduğu için ben direk link vermek istedim.

BU TEZİ FULL OLARAK OKUMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYIN

TESCİLLENMİŞ KAYNAKLAR: Andrews, Alford Peter, Türkiye'de Etnik Gruplar, (Çev. Mustafa Küpüşoğlu), 1. basım, Ant Yayınları, İstanbul, 1999. Sertel, Ergin, Dini ve Etnik Kimlikleriyle Nusayriler, 1. baskı, Ütopya Yayınevi, Ankara, 2005.
Büyükkara, Prof. Dr. Mehmet Ali: "İslam Mezhepleri Tarihi" sayfa 156. Anadolu Üniversitesi Yayınları Eskişehir, Eylül 2010 ISBN:978-975-06-0738-7

Amacım kötülemek değil her insan her mezhep kutsaldır bana göre iyiyi ve güzeli düşündükçe.
Ama şu bir gerçekki bürsürü irili ufaklı mezhep oluşumları farklı farklı yorumlar çok ama çok açı verici, ben sadece kötü niyetli düşünen olmaması için bir kaynak göstermek istedim ama biraz özen gösteremedim onun için kusurabakmayın siz en iyisi direk linki tıklayın.

Sevgili Aşıktalibi, öncelikle Nusayriler'i bizlere tanıttığınız için duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Ama bir önceki yazınızda Nusayriler'i suriye'de yaşanan olayların failleriymiş gibi gösteren ifadeleriniz var. Buna ne diyeceksiniz? Oysa, bizler bu olayları BOP eş başkanlığının koordine ettiğini, hatta Türkiye'de, İHH kamplarında teröristlerin eğitildiği ve Suriye'ye sokulduğu gibi duyumlarımız bile oldu.
Tayyip'in de Suriye'ye sokulan bu teröristleri desteklemesi size hiç bir çağrışım yapmıyor mu?
Yoksa, Tayyip'de Nusayri'mi?..
Sponsor Reklamlar

kzl.deli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.09.11   #3
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan

Bende aynı fikirdeyim bu fitili ateşliyen bop projesine talim olanlar o fikirde bende oratağım ama aşırıya kaçıldı müdahelelerde diye düşünüyorum kan dökmedende bastırıla bilirdi. Gördüğüm kadarı ile daha önçeden kan davası gibi bir mesele var. Çünkü isyanlar direk kan dökülerek bastırıldı ve epey bir aşırıya kaçıldı insanlar ibadet ederkende basılıp vuruldu kırıldı bunlar yanlış şeyler diye düşünüyorum. Diğer tarafa bakılıncada isyancılara batılı ateş fitillemelerine kanıyorlar ben inanmiyor açıkcası okadar planlı programlı aideta bir orduyu yıkıp geçmek, bir isyan yada halk ayaklanması değil, sadece takma adı devrim ve isyan olarak altında ben ajanlarla dolu batılı ordusu görüyorum aynı zamandada bu arap baharı dedikleri batılı ordusu, Fransanın Libyadaki petrole ortak olması ile herşeyi açıklıyor...
Sponsor Reklamlar

Konu Aşıktalibi tarafından (15.09.11 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.09.11   #4
kzl.deli
Banned
Banned Users
Nereden: iİstanbul

Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende aynı fikirdeyim bu fitili ateşliyen bop projesine talim olanlar o fikirde bende oratağım ama birazda aşırıya kaçıldı müdahelelerde diye düşünüyorum kan dökmedende bastırıla bilirdi gerek gördüğüm kadarı ile daha önçeden kan davası gibi bir mesele var çünkü isyanlar direk kan dökülerek başladı ve epey bir aşırıya kaçıldı insanlar ibadet ederkende basılıp vuruldu kırıldı bunlar yanlış şeyler diye düşünüyorum diğer tarafa bakılıncada isyancılara batılı ateş fitillemelerine kanıyorlar aynı zamandada bu arap baharı dedikleri batılı ordusu fransanın petrole ortak olması herşeyi açıklıyor libyada...

Sevgili Aşıktalibi, coğrafyamızda gelişen bu olaylar, öyle sanıldığı gibi yerel hadiseler değildir. Küresel bir gücün atölyelerinde ölçülüp biçilip sahnelenen bir senaryodur. İHH dediğimiz Amerikancı islamcıların ülkemizdeki kamplarında ne kadar terörist yetiştirilip suriyeye salındığı bilinmemektedir. Hükümetimiz bu konuda hala daha sezsizliğini korumakta adeta üç maymunu oynamaktadır.

Tüm bu senaryolar ve de bu ülkenin toprak bütünlüğüne karşı girişilen katliamları da göz önüne aldığımızda bu ülke başkanına ve yönetimine sonuna kadar destek vermek bizim olmazsa olmazımız olmalıdır, derim.

Saygılarımla...
Sponsor Reklamlar

kzl.deli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #5
Aleviyyun
Banned
Banned Users
Nereden: Hatay

Ben bir Nusayri (Arap Alevi) olarak şunu söylemek istiyorum. vikipedi isimli siteden alıntı yaparak tez diye sunduğunuz link yalan ve iftiradan başka birşey değildir.

Biz (Arap Alevileri) İnanç olarak; Kur'an-ı Kerim, Sünnet-i Nebevi ve Ehlibeyt üçgeninde İslam'a imanla bağlıyız. Bunlara aykırılık teşkil eden tanımlamaları inancımıza, değerlerimize müdahale ve saygısızlık olarak görüyor, bu tür yaklaşımlardan nemalanmayı düşünenleri de esefle kınadığımızı ilan ediyoruz.

Arap Alevileri hakkında daha önce bu forumda gerekli bilgileri paylaştım. Bir zahmet edip okuyunuz.

LİNK:
http://www.piryolu.com/forum/alevi-n...alevileri.html
Sponsor Reklamlar

Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...